NickFreakyrgios
Elita
- Poruka
- 20.850
Citat Diodora Sicilijanca:
Ταφὰς δὲ τῶν τελευτησάντων ἰδίως οἱ κατὰ τὴν Αἰθιοπίαν ποιοῦνται· ταριχεύσαντες γὰρ τὰ σώματα καὶ περιχέαντες αὐτοῖς πολλὴν ὕελον ἱστᾶσιν ἐπὶ στήλης, ὥστε τοῖς παριοῦσι φαίνεσθαι διὰ τῆς ὑέλου τὸ τοῦ τετελευτηκότος σῶμα, καθάπερ Ἡρόδοτος εἴρηκε. Κτησίας δ´ ὁ Κνίδιος ἀποφαινόμενος τοῦτον σχεδιάζειν, αὐτός φησι τὸ μὲν σῶμα ταριχεύεσθαι, τὴν μέντοι γε ὕελον μὴ περιχεῖσθαι γυμνοῖς τοῖς σώμασι· κατακαυθήσεσθαι γὰρ ταῦτα καὶ λυμανθέντα τελέως τὴν ὁμοιότητα μὴ δυνήσεσθαι διατηρεῖν. Διὸ καὶ χρυσῆν εἰκόνα κατασκευάζεσθαι κοίλην, εἰς ἣν ἐντεθέντος τοῦ νεκροῦ περὶ τὴν εἰκόνα χεῖσθαι τὴν ὕελον· τοῦ δὲ κατασκευάσματος τεθέντος ἐπὶ τὸν τάφον διὰ τῆς ὑέλου φανῆναι τὸν χρυσὸν ἀφωμοιωμένον τῷ τετελευτηκότι.
https://remacle.org/bloodwolf/historiens/diodore/livre2a.htm
Pogrebi umrlih se u Etiopiji obavljaju na jedinstven način. Nakon što balzamuju tela i prekriju ih velikom količinom stakla, postavljaju ih na stub, tako da prolaznici mogu da vide telo umrlog kroz staklo, kako je Herodot napomenuo. Međutim, Ktesija iz Knida, tvrdeći da je izmislio ovu priču, kaže da jeste telo balzamovano, ali da zapravo staklo nije nanošeno direktno na gola tela; jer bi se ona spalila i, potpuno oštećena, ne bi mogla da zadrže svoj izgled. Stoga se pravi šuplji zlatni kalup, u koji se stavlja leš, a staklo se preliva preko. Kada se ova konstrukcija postavi na grob, zlato, nalik na preminulog, vidi se kroz staklo.Govoreći o mitološkom pohodu kraljice Semiramide u Etiopiju, Diodor se osvrnuo na vesti o pogrebima u Etiopiji koje donose Herodt i Ktesija. Od Diodora saznajemo da je na mestu ovog opisa Ktesija izravno napao Herodota da izmišlja priče o stvarima o kojima zaista ne zna i donosi preciznije podatke.
Ovo se može koristiti kao nezavisna potvrda Fotijevog prepričavanja i utiska o Ktesijevim stavovima.
Sv. Fotije se dosta dobro drži što se tiče ovog, a postoje i nezavisne potvrde njegovih tvrdnji.
Na kraju krajeva, ovde treba govoriti da ne pričamo samo o nekom usputnom komentaru, informaciji za koju ne možemo pouzdano tvrditi da li je verno prepisana, prepričana, da nije bilo nikakve korupcije kroz vekove, itd. Ovde, na kraju krajeva, govorimo o jednom opštem utisku. Mogućnosti da je Fotije stekao nekakav potpuno pogrešni utisak o delu u celosti u takvom smislu, ravne su nuli.
Колико сам ја разумео тему реч је о Херодоту. Нико ко помиње Херодота или се позива на њега не помиње нити га интересује ништа од поменутог. Из врло једноставних разлога које сам поменуо.
Дакле Херодот се обрађује критички као и сваки други извор али наравно да не због тога што нам је Фотије пренео.
Много би било значајније шта је то Фотије пренео у 12. књизи што експонира Херодота на тај начин?
Ја се кладим да апсолутно ништа осим што је из неког старијег наратива прочитао да је поменути имао књиге о вавилонским персијским владарима и да је тај секундарни извор који је Фотије пренео разоткрио Херодота.
Међутим та дела не постоје.
Прочитао је да је поменути аутор који нам је препричан имао књиге које би нам веровстно разоткриле Курошево зидање другог храма древне земље Израел и библијског наратива историје.
Међутим Фотије нам је препричао 12. књигу али нема ништа од тога осим става поменутог аутора.
Тотално је и небитно шта ко мислио о Херодоту или било ком извору
Питање да ли се уопште звао Херодот и ко је уопште био.
Извори нису личности које можеш спекулисати модерним техникама типа Хетодот украо златну краву са Делфа и био на робији због крађе!
Дакле књига банована и Херодот,= Магрумска плоча или шта год чиме си се на тај начин бавио.
Poslednja izmena: