ruski ekspert-Makedonija postoji zato sto Bugarska tako hoce

haha vidi Bugarina ala laze na veliko,podseca me na Bugarske trgovce koji mi nudkaju sve i svasta,oni putujuci.. Valjda se setili starog nacina zivota kad su bili Tursko pleme :hahaha:

Kao prvo u srednjem veku je bilo i Srpskih i Bugarskih trijumfa... Vi ste nama bili vazali,a jedno vreme mi pod vasom okupacijom...

Sta ste vi sve pobedili u svetskim ratovima ? Ovo me tako nervira jer se vidi da nemas postovanja za hiljade civila koje su BUGARI MASAKRIRALI...

A ne znam ko je na kraju kapitulirao i predao nama svu ratnu masineriju...

Moraces ti jos da proucis tu istoriju...

A ne vidim na osnovu cega Bugari grade te velike ideje, da li na osnovu one velike Bugarske koju su vam Rusi skaraprdzili ili sta ? :rtfm: Ja ne vidim Bugare ni u manjini... Mozda pod "other". :D - Necu da glumim nacionalistu ali koliko znam Srbi imaju dugu tradiciju u Makedoniji,bezbroj crkvi koje smo izgradili u srednjem veku,onda most cara Dusana u sred Skopja itd

Struktura

Macedonians
64.18%
Albanians  
25.17%
Turks  
3.85%
Roma  
2.66%
Serbs  
1.78%
Bosniaks
0.84%
Aromanians
0.48%
other  
1.04%



Jadna mu majka, a na prehodnoj temi je rekao da je studirao istoriju...
 
Македонија ће се ускоро распасти, и земља је банкротирала Влада нема политичку вољу да реши проблем са албанске мањине. Ова, крајње је положај руских стручних Модеста Колер, мишљење директора руске новинске агенције Регнум преноси бугарски Дарик радију. Бугари су посебно заинтересовани за своје мишљење да Колер тврди да Македонија постоји само зато што Бугарска жели тако.

Главни фактор за тренутну стабилност у Македонији у овом тренутку је то да Бугари не желе да преузму.


Бивши шеф Одељења за ИНТЕР - регионалне и културне односе у Руској Федерацији је рекао да ће етнички Албанци ускоро контролом власти у Македонији, али да није у потпуности преузму власт, ми ћемо створити слаба федерација. Колер предвиђају да ће следећи председник државе бити Албанци. Позива Србија што пре да се договоре о подели Косова.


ово је превод на српски из македонске медије
http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=54673&egId=13



добро је што и Руси знају да Македонија је Бугарска :)
bkks_novo_selo_2009.jpg

hahaha kakav lik.Iznapusavali ga ljudi na istoriji pa presao na politiku sa bolidnim temema:hahaha:
Jesi cu da su Bugari usli u Sofiju?
 
A srpskih Crkava koliko ima u Ohridu?
Kako to sad odjednom 300 000?
Ljudi su uzeli pasose, jer ste u EU, to je sve i nikakva visa matematika nema tu.
Koliko je ljudi uzelo drzavljanstvo zemalja EU, samo da bi smeli da zive i rade tu u EU, a to ne znaci da su postali po nacionalnosti Austrijanci, Nemci, Francuzi i sta ti ja vec znam..
Mnogo si plitak bre!



u Ohridu nema nista srpsko !
za da usmes Bugarski pasos mora da pises da se osecas kao Bugarin ili neko od tvojih roditelja se oseca kao Bugarin!
od 2001 do sad oko 300,000 makedonaca imaju Bugarske pasoese
200,000 ukrainca
50,000 moldavca
30,000 rusa
450 kosovara
232 albanaca
3,243 srba
 
bregalnica je bila u balkanski ali zato ima KALIMANCI:D

prvi svetski?

Moravska bitka
Kosovska bitka
Dobro Pole bitka
Ovce Pole


vi ste krenuli preko albanije zbog to sto ste bili pred totalno unistenje od strane Bugarska armije - to je istoriski fakt

vi ste smao bili na pobednicku stranu


http://1.***************/_THHAOkJ84L4/SvS-Kli0knI/AAAAAAAAAMI/gIX4g04GduQ/s400/Italian+WWI+Postcard+-+Serb+fighting+German+and+Austrian+while+Bulgarian+stabs+and+Greek+stands.JPG

Serb fighting an Austrian and a German,

while the Bulgarian stabs and the Greek stands
 
ne mrzim srbiju
ali makedonci uzimaju nase pasose to je vazno
nije vazno dali smo mocna,siromasna ili neznam kakva drzava
vazno je da oni potpisuju dokukmente gde kazu da imaju Bugarsko poreklo

Ma, ajd sta sad ''ne mrzim srbiju'' !??
Navikli smo da nas mrze, iako ne znaju
,zasto. Svi imaju neki trip ,da zelimo
uzeti ceo Balkan pod Srpsku krunu :eek:

A, svi ke-njaju i glodaju koske u ,ocekivanju
kad ce se uzeti , po koje parce teritorija.
Pretenzije imate vi , kroati ,ugari, nemci,
preko kroata, ameri zna se...itd. :whistling:

Znamo mi ,odavno da imate lose misljenje
o nama i da nas mrzite, ali momce vidi ovako
kad pretis ,tipa ''za jedan sat je Bugarska vojska
tu i tu......ne brinite braco Makedonci'' :think:

Znas covek se pita kome ti pretis, burazeru!??
Srbija je iks puta bila u jadnoj situaciji ,ali je hebala
mamu svima okolo, ako hoces da se :mafijas:, rata
Mani se toga ;)

A, sta ti imas od toga, dusevno zadovoljstvo ,sto
Makedonci ,govore da su Bugari ,pa kao zbog toga
uzimaju vase pasose !???:think: De, de ne lupetaj.
Makedonci nit su cisti Bugari, nit Srbi,nit Grci, nit Albanci...
Makedonci su mesavina svih i svaceg, pravoslavne
veroispovesti ,kapito.

A,ako je samo tebi TO vazno sto oni potpisuju
da su ''poreklom Bugari'', onda imas problem sa krizom
identiteta. I ,mani se srednjeg veka ,i koje bio ''opasan i
gadan kao drzava''.....Smenjivali su se ,cas Srbija, pa Bugarska,
pa Srbija, pa Bugarska....dakle smanji dozivljaje :cool:
 
Ma, ajd sta sad ''ne mrzim srbiju'' !??
Navikli smo da nas mrze, iako ne znaju
,zasto. Svi imaju neki trip ,da zelimo
uzeti ceo Balkan pod Srpsku krunu :eek:

A, svi ke-njaju i glodaju koske u ,ocekivanju
kad ce se uzeti , po koje parce teritorija.
Pretenzije imate vi , kroati ,ugari, nemci,
preko kroata, ameri zna se...itd. :whistling:

Znamo mi ,odavno da imate lose misljenje
o nama i da nas mrzite, ali momce vidi ovako
kad pretis ,tipa ''za jedan sat je Bugarska vojska
tu i tu......ne brinite braco Makedonci'' :think:

Znas covek se pita kome ti pretis, burazeru!??
Srbija je iks puta bila u jadnoj situaciji ,ali je hebala
mamu svima okolo, ako hoces da se :mafijas:, rata
Mani se toga ;)

A, sta ti imas od toga, dusevno zadovoljstvo ,sto
Makedonci ,govore da su Bugari ,pa kao zbog toga
uzimaju vase pasose !???:think: De, de ne lupetaj.
Makedonci nit su cisti Bugari, nit Srbi,nit Grci, nit Albanci...
Makedonci su mesavina svih i svaceg, pravoslavne
veroispovesti ,kapito.

A,ako je samo tebi TO vazno sto oni potpisuju
da su ''poreklom Bugari'', onda imas problem sa krizom
identiteta. I ,mani se srednjeg veka ,i koje bio ''opasan i
gadan kao drzava''.....Smenjivali su se ,cas Srbija, pa Bugarska,
pa Srbija, pa Bugarska....dakle smanji dozivljaje :cool:

Bugarska je bila u najteski polozaj !


izgubili sve zemje u ratova a dali najvise meterijal i zrtve
pali smo 50 godina pod sovetski komunizam


Makedonija bice opet u Bugarsku kad tad
 
Bugarska je bila u najteski polozaj !


izgubili sve zemje u ratova a dali najvise meterijal i zrtve
pali smo 50 godina pod sovetski komunizam


Makedonija bice opet u Bugarsku kad tad

Цитати од Бугари за посебноста на македонскиот народ / Quotes by Bulgarians showing the separate macedonian etniity.

"Па дури ни денес, во 1885 година кога Европа би побарала македонското население да се определи и да каже на која народност и припаѓа, уверени сме, дека поголем дел од Македонија ќе ни летне од раце, со исклучок на две - три околии од северна Македонија . Сите други Македонци се готови да дадат каков сакаш пишан документ дека тие не се Бугари....." - Офейков (Атанас Б. Шопов ), "Македония въ време на хилядагодишнината на св. Методий", Пловдив, 1885 г., стр. 109-110

"Во Македонија главната маса на населението ниту се Бугари ниту Срби, туку Словени и Христијани кои зборуваат јазик подеднакво далечен или подеднакво близок на српскиот и бугарскиот јазик, но јазик кој е посебен дијалект ако не и посебен јазик." - Бугарскиот Кнез Фердинанд недвосмислено покажува какво е неговиот став во врска со Македонија и Македонците (Ам.Ф.ПО, мф, 446, пов. бр.228, Цариград, 26.03.1896)

"Во селата во Македонија, ако сретнеш селанец што говори словенски и припаѓа на православната религија...деветорица од десет од овие луѓе на прашањето што се по националност ќе ви одговорат дека се МАКЕДОНЦИ и покрај што се предмет на пропагандите на трите соседни држави." - Георги Бакалов - професор по историја, "Претендентите на Македония", стр. 22, Варна 1890

"In the villages of Macedonia, one meets peasants of a single nationality speaking a Slavic language and belonging to the Eastern Orthodox faith. Nine out of ten of these people, despite their being the subject of dispue between three adjoining countries, would reply in response to the question as go their nationality, that they were Macedonian." - Georgi Bakalov, "The Pretenders on Macednia", p. 22, Varna 1890

БИЧЕ БИЧЕ КАДА БАНДЕРЕ ПРОЦВАТУ
 
Bugarska je bila u najteski polozaj !


izgubili sve zemje u ratova a dali najvise meterijal i zrtve
pali smo 50 godina pod sovetski komunizam


Makedonija bice opet u Bugarsku kad tad

http://4.***************/_Z8Ay6gxUZ3o/Sucj7-ZD4lI/AAAAAAAACqs/j-GaPp9yI8o/s1600-h/petar+draganov.jpg
Бугаринот по род а руски научник Петар Драганов, во дописката со колегата В.И. Ламански уште во1885 год. за посебноста на македонскиот јазик ќе каже:

"Србите, и особено Бугарите го презираат тоа наречје. Тие не знаат дека литературата на автентичното македонско наречје, колку и да е мала, во секој случај е факт...
Јас воопшто не страдам од српско-бугарска политичка зашеметеност во моите погледи за македонското наречје, а мојата филолошка работа се одликува со научна трезвеност."

Петар Драганов меѓу првите филолози за посебноста на македонскиот јазик

За да го доразјасни ова свое гледиште по ова Драганов го поткрепува и со уште постарите пишувања на рускиот филолог Востоков, за што пак продолжува:

"Самиот Востоков по прашањето на старо црковно-словенскиот јазик се застапуваше за МАКЕДОНИЗМОТ, неговата татковина ја поставуваше во Македонија, и затоа тој, велеше Востоков, може да се нарече и МАКЕДОНСКИ.

Востоков, никако не се застапуваше за бугаризмот на таа значајна научна поставка во тесното значење на тој збор, како што тврдеа некои негови противници.

Напротив, што се однесува, до сопственото бугарско наречје, тоа според Востоков, од старо време можело да се разликува од првото (македонското), по многу важни признаци, и ќе забележиме од своја страна, како што и сега се разликува од него.

Би требало да се очекува дека порано или подоцна, убедувањето на Востоков, ќе се потврди со истражувања не само по историските споменици на јазикот ами и на современиот строј на словенските наречја и особено на словенските говори во претполаганата татковина на кирило-методиевиот јазик".

(Петар Драганов, "Новие гласине звуки в современих македонско-славјанских и булгарских говорах",: "Рискии филологицескии вестник", XIX, г. 10,Варшава, 1888, стр. 2).

ХЕ ХЕ ХЕ ЕВО ТИ РУСКЕ НАУКЕ:
 
А где си ти био?Зна се како третирају Татаре на другим границама.ЕУ ти је ударила у главу.

kad ulazis u EU zemje ima poseban prelaz za kole od zemje clanica i neclanica
ja sam bio u vise evropske zemje
mogu da ti kazem jedan primer iz Slovenije
jedan makedonac iz Stip je presao sa auto na prelaz gde su EU kole
Slovenac za malo nije ga ubio
ali obrukao ga je jako :D poceo da mu se dere na sred granicu ....


da ne pricam kao vas tretiraju grci:hahaha:
terali su vas da im metite prelaz :rotf:

Македонци под принуда чистеле грчка граница


Продолжува грчкото изживување врз македонски граѓани. Тројца камионџии од Скопје и еден од Кочани се новата мета на грчките цариници.
 
Poslednja izmena:
kad ulazis u EU zemje ima poseban prelaz za kole od zemje clanica i neclanica
ja sam bio u vise evropske zemje
mogu da ti kazem jedan primer iz Slovenije
jedan makedonac iz Stip je presao sa auto na prelaz gde su EU kole
Slovenac za malo nije ga ubio
ali obrukao da je jako :D poceo da mu se dere na sred granicu ....


da ne pricam kao vas tretiraju grci:hahaha:
terali su vas da im metite prelaz :rotf:

Македонци под принуда чистеле грчка граница


Продолжува грчкото изживување врз македонски граѓани. Тројца камионџии од Скопје и еден од Кочани се новата мета на грчките цариници.

Ха ха ха па то је доказ какви су у ствари Грци.То доказује да то и нису грци него дивље племе које нема везе од културу.
 
ako ne bude Bugarska bice siptarska
samo je sigurno da nece biti firomska

http://4.***************/_Z8Ay6gxUZ3o/S0Xt38NtG9I/AAAAAAAADok/0K0vRaOvVJY/s1600-h/Georgi+Dimitrov.jpg
Георги Димитров е бугарски политичар со македонско потекло и голем подржувач на идејата за обединување на Македонија. Тој е првиот бугарски премиер што дозволил Македонците во Пиринска Македонија, Р. Бугарија да можат да се попишуваат како Македонци.

"Јас се чувствувам нераскинливо врзан со судбината на Македонскиот народ и како бугарски пролетерски револуционер и како син на семејство што потекнува од Разлог - долината на историското Илинденско востание ....... Македонското движење има многу непријатели . Меѓутоа, најопасниот негов внатрешен непријател се агентите на бугарскиот империјализам, бугарскиот монархизам, бугарскиот фашизам и, пред се бандата на Ванчо Михајлов ...... Не може да има успешна борба против националното угнетување, за ослободување на Македонскиот народ без конечно изолирање на Македонските маси од таа опасна банда, без полното елиминирање на нејзината јудинска улога во Македонското движење и во натрешниот живот на Бугарија (се мисли на ВМРО на Ванчо Михајлов)...... Само единствената револуционерна борба на македонскиот народ во најтесен сојуз со работниците и селаните во Бугарија, Југославија и Грција може да доведе до победа на македонската ослободителна револуција." - Георги Димитров, писмо од 1934 година до МНС од Детроит.
Па ово се памти а?
 
Ха ха ха па то је доказ какви су у ствари Грци.То доказује да то и нису грци него дивље племе које нема везе од културу.

a koja kultura vi imate?
Grci bar su narod priznati od svet sa njihovu kulturu a to sto oni vas sad jebu OPRAVDANO to je druga prica i vi sad zbog toga mozete da pokusavate da ocrnite grcku ali vec niste uspeli ;)
 
Bugarska je bila u najteski polozaj !


izgubili sve zemje u ratova a dali najvise meterijal i zrtve
pali smo 50 godina pod sovetski komunizam


Makedonija bice opet u Bugarsku kad tad
А када је Македонија била у саставу Бугарске ?
Јел за време нацистичке окупације Југославије 1941.-1945. ?
Немој само да ми помињеш Самуила и период пре 1 000 година јер и пре вас је неко живео на Балканском плуострву па по тој логици и он има тапију на територију ?
 

Back
Top