BELGIJA
Još pre 1900. u Belgiji je bilo fabrika za obradu mleka, ali nakon Drugog svet. rata one su prerasle u moderne mlekare i fabrike sira.
Belgijanci su u početku uglavnom proizvodili polutvrde sireve tipa holandske gaude ali su, vremenom, verovatno zbog konkurencije iz susedne države, imali poteškoća u prodaji što je uslovilo smanjenu proizvodnju, pa se proširila proizvodnja svežeg (mladog) i mekog sira.Poznati belgijski sirevi su
Remoudou, Brusselse sir(tj. briselski sir) ali i drugi.Ovi sirevi se još uvek jednim delom proizvode na farmama.
Remoudou se pravi od poslednjeg mleka, krajem laktacijskog perioda, koje sadrži najveći stepen masnoće.Ovaj sir pripada tzv.
herve vrsti.Proizvodnja
hervea počinje presipanjem još toplog od muže mleka u metalne velike kazane, koje se uz dodatak male količine sirišta za sat ipo zgruša.Nakon izvesnog vremena, na površinu grude stavlja se cediljka, a sva se suvišna surutka izbacuje kutlačom van.Sledeća faza je stavljanje grude u pravougaone drvene sanduke visine 15cm koji su uzduž podeljeni u nekoliko pregrada.Sanduci stoje malo nakrivo kako bi sva suvišna surutka mogla da iscuri.
Od grude nastaju dugačke štangle koje se ostave da odstoje i s vremena na vreme okrenu (3x).Zatim se režu na kocke, ponovo se vrate u sanduke sa uzdužnim i poprečnim pregradama i u sledećih 48 h još se nekoliko puta preokrenu.
Nakon toga se rukom posole i ostave da sazru.Proces sazrevanja je oko 6 nedelja: tokom tog procesa, s vremena na vreme peru se mlakom slanom vodom pa se na površini sira stvara crvenkasta bakterija koja pospešuje ukus sira.Medjutim, ova bakteruja utiče i na miris sira koji je veoma neprijatan, pa je ovaj sir poznat kao "smrdljivi sir" (Hogare, gde si?
).
Briselski sir...