SIREVI, JELA SA SIROM

Pont-l Eveque

se pravi od svežeg mleka i sazreva 4 do 5 nedelja. Ako se u toku sazrevanja pere, stvara mu se okeržuta boja korice i ukus i miris su, pritom prilično jaki.Ukoliko se ne peru, korica postaje siva i blago ispucala, a unutrašnjost je meka, svetložute boje.

Livarot
je nekad bio polumasni sir, međutim, već se odavno pravi od obranog večernjeg mleka pomešanog sa masnim jutarnjim. Svež sir se prvo stavlja u jednu suvu prostoriju kako bi razvio bakterijsku floru na površini.Nakon nekoliko nedelja prenosi se u tzv. pećine, gde ostaje još 2 meseca.Tu se sir vezuje suvim palminim lišćem ili papirom (čvrsto se vezuje kako mu unutrašnjost ne bi splasla).Sredina mu je elastična sa malim rupicama, blagog je i svežeg ukusa.

Persille
je sir koji izgleda kao da je posut peršunom.Plava buđ je izazvana bakterijom Penicillium candidium.Najpoznatiji iz ove grupe je

Rokfor (roquefort).

Rokfor je ovčiji sir u koji je ubrizgana buđ, prekriven slojem soli, sazreva u vetrovitim pećinama i izgleda da baš ovo strujanje vazduha ovom siru daje unikatnu aromu. Još u 15. veku ovaj sir dobio je oficijelnu zaštitu imena od francuskog kralja Karla VI i to je jedan od najpoznatijih sireva u svetu.Dok je mlad još nema svoju aromu,ali kad do kraja sazri, oštar je i preslan, bele boje, protačkast buđi.

Rokfor-2.jpg


Kantal (Cantal)

je sir spravljan od davnina.Od polovine maja do početka oktobra, pastiri sa svojim stadima borave u visokim planinskim područjima Auvergne.Oni prave ovaj sir u svojim kolibama.Sirna masa se prvo reže na blokove i polaže na sto za presovanje. Presuje se jedan sat, pa se reže na štangle i ponovo presuje.Proces se ponovi 6 – 10 puta. Već ispod prese sirna masa prođe jedan period sazrevanja od 24 – 36 h.Zatim se seče na manje komade, ponovo presuje, a u međuvremenu okreće.To okretanje se ponavlja prva 3 meseca sazrevanja svakodnevno.Kora je u početku tamne boje, zatim postaje crvena, da bi na kraju ostala sivobela.Punomasna čvrsta unutrašnjost ima jak miris planinskih pašnjaka.U dolini ovaj se sir pravi od pasterizovanog mleka.Fabrički proces proizvodnje je isti ali sir sazreva samo 3 meseca.Ovo je idealan sir uz vino.
Sa istog područja kao i kantal dolazi

Kantal.jpg


Blue d Auvergne, baš kao i rokfor, svetski poznat sir.Pravi se od ohlađenog večernjeg mleka koje se ujutru samo malo zagreje i doda jutarnjem mleku.Penicilinska bakterija se može dodati u mleko, ali se većinom posipa preko sirne mase koja se već nalazi u formama. Nakon 3-4 dana pranja i okretanja, sir se posipa suvom solju i ide u tzv.“solnu sobu“, gde sazreva na temperaturi od 10 step.C. Ovde se sir izbode iglicama da uđe dovoljno vazduha, kako bi se razvila buđ.Čim buđ postane vidljiva, sir se pakuje u foliju i odlaže na još nekoliko sedmica u prostoriju u kojoj je temp. samo 2 step.C.
U čitavoj Francuskoj prave se kozji sirevi različitih oblika i veličina, sa začinima ili bez začina, a četo im se biber stavlja u koricu. Nazivaju ih Chevre (koza), ali pošto se ne prave svi isključivo od kozjeg mleka (neki se mešaju sa kravljim), pravi se razlika, pa se sirevi samo od kozjeg mleka zovu Purchevre.

Bleu%20d%20Auvergne.jpg
 
ČUVENA GRČKA FETA

I dan danas pastiri u brdima i ravnicama Grčke svoju fetu prave na potpuno isti način kao što je to opisao Homer u „Odiseji“ (Kiklop siri ovčije i kozje mleko i sir stavlja u pletene korpe sve jedan deo na drugi).
Mleko koje izmuzu, pastiri preko dana čuvaju u kožnim vrećama gde se bakterija mlečne kiseline već razvila i pomaže da se mleko brže usiri. Prilikom zagrevanja razbijaju se belančevine i razdvajaju delići mlečne masti.Sirna masa počinje da pliva na površini i skuplja se kutlačama. Ovako dobijen sir može odmah da se jede kao svež mladi sir, međutim on se češće suši na otvorenom i čuva u košaricama.
U fabrikama sira, prilikom pravljenja fete umesto ovčijeg , koristi se kravlje mleko, mada se i ono često meša sa ovčijim ili kozjim mlekom jer feta od kravljeg mleka ima drugi karakter i nikada ne može da bude tako čvrsta i da ima taj miris kao ona od ovčijeg.Osim toga, feta od kravljeg mleka ima žutu boju koju Grci ne vole.Zbog mešanja mleka, procenat masnoće varira. Ovčije mleko je posebno masno, a kozje nešto manje. Da bi se sir što duže očuvao u fabrikama se pravi od psterizovanog mleka.
Čim se mleko usiri, gruda se reže na kocke koje se nakon kratkog stajanja stavljaju u forme ili u krpe koje se vešaju. Forme se redovno okreću, a u krpama se gruda pomalo ispresuje. Zatim se one dele na četvrtaste komade koji se sole rastvorom soli i vode, potom se kratko vreme suše u otvorenim formama, a na kraju se u zatvorenim formama ostavljaju da sazre.
Tipično za ovu vrstu sira je da sazreva u svojoj vlastitoj surutki.Feta nema koricu, pikantna je i slana, možda malo kiselkasta, ali nikako gorka.

Feta.jpg
 
KUGLICE OD SIRA

Potrebno je: 500 gr. starijeg kravljeg sira,( da ne bude preslan i kiseo), 50 gr. ispecenog susama, 100 gr. sitno seckane šunke.Zamesiti,praviti kuglice i svaku uvaljati u rendan kackavalj a može i bez kao na slici.

kugliceodsira.jpg
 
EGIPATSKI KARIŠ
U vreme kad su stari Egipcani svoje mrtve pretvarali u mumuije
i sir je bio jedna od zemaljskih stvari koje su im mrtvi „davali da
ponesu“ sa sobom u drugi svet. Osim toga, sir je kao i žito bio ko-
rišćen kao sredstvo za plaćanje.
Dolina Nila područje je bufala.Isto kao i krava, i oni se koriste za
vuču i teret, ali daju i mleko.Moguće je ovde naći i ovce i koze, ali
je prinos mleka od njih nizak.Bufali daju još najviše mleka.
Egipatski seljački sir je kariš. Mleko se samo pusti da uskisne, a nakon 1 -2
dana masnoća se odvoji na površinu i od nje se kasnije pravi puter.
Čvrsta mlečna masa stavlja se u krpe koje se obese i tako ostave da vise dok sva suvišna tečnost ne iskaplje.Tako dobijena polumasna sirna masa seče
se u četvrtaste oblike i posipa solju koja nakon 2-3 dana prodire u
sirnu masu. Tada je kariš spreman za jelo.Ovaj sir može da sazreva i
u sonom rasvoru.

TUNISKI SICILLE
Tunis je jedna od retkih afričkih zemalja sa isplativom produkcijom
sira.Sicille je polutvrdi sir od 3-15 kg težine, sa čvrstom ali i elastičnom
sredinom, bele boje, s rupicama.Jakog je, ljutog ukusa zbog paprike koja
se doda i često je kao užegao.Pravi se od ovčijeg mleka koje je pomešano
malo sa kravljim malo sa kozjim.Sirna masa se presuje u visokim, cilindri-
čnim korpama i prekriva slojem soli a zatim premešta u vlažne podrume.
Ovaj sir se može jesti već nakon mesec dana , ali i nakon 3 kada je već
sazreo do polutvrdog sira.
Nakon godinu dana to je tvrdi sir čiji se površinski sloj premazuje uljem,
da bi se što duže sačuvao.

PERUANSKI BELI SIR
Questo blanco je beli sir – najpopularniji sir Latinske Amerike.Mleko se
zagreje na temperaturi od 28 step.C i pomeša sa limunskom ili sirćetnom
kiselinom.Nakon 2-3 min. mešanja, zgusnuto mleko se ostavi da odstoji
jedno 15 min. i pusti da surutka isteče.Zatim se sirna masa soli i još 20 min.
meša, pa se ostavi jedno vreme na sobnoj temp. da odstoji, presovana i
stavljena u forme.Sledećeg dana se sir već pakuje i može da se prodaje.
Sir Questo blanco se može napraviti za oko 2 h, što je idealno za klimatske
uslove Južne Amerike (izuzetno topla klima).Ima kiselkast ukus i sličan je
italijanskoj mocareli.

Uskoro – SIREVI NAŠEG PODNEBLJA!

 
www mira:
KUGLICE OD SIRA

Potrebno je: 500 gr. starijeg kravljeg sira,( da ne bude preslan i kiseo), 50 gr. ispecenog susama, 100 gr. sitno seckane šunke.Zamesiti,praviti kuglice i svaku uvaljati u rendan kackavalj a može i bez kao na slici.

kugliceodsira.jpg
Ja u ove kuglice umesto sira stavljam ispeceno seme suncokreta. Super je.
 
smeh:
Al' mi nekako bode oči onaj proizvod što ga neko pretenciozno nazvao "kačkavalj", a pravi se od soje...
Uf, sinoć sam probala taj posni 'kačkavalj'. Vizuelno podseća na kačkavalj, ali ima ukus kao stvrdnuti margarin, namirisan dimljenim kačkavaljem. Malo je bljak, ali pošto trenutno imam kijavicu, pa mi je nos zatvoren, može da prodje :lol:
 
SIREVI NAŠEG PODNEBLJA

PLJEVALJSKI SIR
Ovaj sir proizvodi se od svežeg, nekuvanog mleka (kravljeg,mešanog kravljeg i ovčijeg ili samo ovčijeg), odmah posle muže.Sirilo se dodaje u mleko temperature 28-33 step.C u količini koja omogućava da se mleko usiri za 1-2 sata .Gruš se reže na kocke veličine oko 2 cm koje se ostave da stoje dok se na površini ne izdvoji surutka.Nakon toga, gruš se prebacuje u cedila (sirne krpe) koje se u 1. fazi ceđenja okače iznad sirarske daske.
Kad se surutka delimično izdvoji (više ne kaplje iz cedila), sirna masa se u cedilu oblikuje u grude i stavlja između 2 daske i opterećuje kamenom.Presovanje traje obično 4-6 h.Posle presovanja, gruda dobija oblik pogače koja se reže na 4 ili 8 delova i to tako da kriška dobije formu trougla ili kvadrata.Kriške se sole i slažu u kacu.Kada se kaca napuni, sir se optereti drvenim krugom (zadno) i kamenom.Sir zri u salamuri ili slanoj surutki u anaerobnim uslovima, mesec – dva, na 12 – 16 st.C.U toku zrenja sir se neguje: svakih 7 dana odliva se iz kace deo surutke, a dodaje se sveža slana surutka.Drveni krug, kao i gornji deo kace, redovno se peru i čiste.Za 1kg sira utroši se oko 5,6 do 6 l kravljeg mleka, 4 – 4,5l ovčijeg i 4,5 do 5l mešanog mleka.Za suvo soljenje sira utoši se 3-4 % sitne kuh.soli.Zrenje sira traje 30-60 dana ili nešto duže , što zavisi od god. doba i uslova pod kojim se sve obavlja.
U zavisnosti od vrste i kvaliteta mleka, dobijeni sir može imati 20-30% mlečne masti ili 45-60% mleč. masti u suvoj materiji.Surutka kao sporedni proizvod sadrži 0,40 do 1,o% mleč. masti, oko 4% laktoze i u tragovima kazeina, kalcijuma i fosfora pa se pije kao osvežavajući napitak, ili se daje stoci.
 
Imam jedan fantastični italijanski recept zove se
Mozzarella in carrozza iliti Mocarela u kočiji
6 komada finog tost hleba(belog)
1 kugla mocarele isečena na režnjeve(naravno u obzir dolaze i drugi kačkavalji/sirevi ali ovo je originalni recept)
1/2 šolje mleka
3 kašike brašna
1 jaje
so i biber
maslinovo ulje za prženje
Naprave se sendviči od mocarele i hleba, stim što se krajevi hleba stisnu i zalepe, to su prednosti tost hleba-brzo se lepi. Mleko se sipa u jednu posudu, brašno u drugu a jaje, so i biber u treću.Sendviči se moče u mleko pa u brašno i na kraju u jaje, prže se na vrelom ulju dok ne postanu zlatni i hrskavi. Stavite ih na papir da upiju mast i smažite!
 
ketis:
Imam jedan fantastični italijanski recept zove se
Mozzarella in carrozza iliti Mocarela u kočiji
6 komada finog tost hleba(belog)
1 kugla mocarele isečena na režnjeve(naravno u obzir dolaze i drugi kačkavalji/sirevi ali ovo je originalni recept)
1/2 šolje mleka
3 kašike brašna
1 jaje
so i biber
maslinovo ulje za prženje
Naprave se sendviči od mocarele i hleba, stim što se krajevi hleba stisnu i zalepe, to su prednosti tost hleba-brzo se lepi. Mleko se sipa u jednu posudu, brašno u drugu a jaje, so i biber u treću.Sendviči se moče u mleko pa u brašno i na kraju u jaje, prže se na vrelom ulju dok ne postanu zlatni i hrskavi. Stavite ih na papir da upiju mast i smažite!
Svaka ti cast!
 
intra:
ketis:
Imam jedan fantastični italijanski recept zove se
Mozzarella in carrozza iliti Mocarela u kočiji
6 komada finog tost hleba(belog)
1 kugla mocarele isečena na režnjeve(naravno u obzir dolaze i drugi kačkavalji/sirevi ali ovo je originalni recept)
1/2 šolje mleka
3 kašike brašna
1 jaje
so i biber
maslinovo ulje za prženje
Naprave se sendviči od mocarele i hleba, stim što se krajevi hleba stisnu i zalepe, to su prednosti tost hleba-brzo se lepi. Mleko se sipa u jednu posudu, brašno u drugu a jaje, so i biber u treću.Sendviči se moče u mleko pa u brašno i na kraju u jaje, prže se na vrelom ulju dok ne postanu zlatni i hrskavi. Stavite ih na papir da upiju mast i smažite!
Svaka ti cast!
Hvala trudim se :P inače recept je iz knjige Najdzelini zalogaji koja je apsolutno fantastična, obavezno probaj!
 
staviš na sto sve što je potrebno - 10 sekundi
izmutiš jaje - 10 sekundi
staviš sir u prezlu pa u jaje 2x - 30 sekundi
staviš u tanjir pa u mikrotalasnu - 10 sekundi
uključiš na 750W i to tačno 60 sekundi

izvadiš i jedeš

UKUPNO 2 (DVA) MINUTA

BEZ ULJA

neša
 
Potrebno je:
500g tankih kora
500g belog sira
4 jaja
2dl pavlake
0,5dl ulja
0,25dl vode

Postupak:
Isitniti sir, dodati 1/2 pavlake, zatim jaja i sve lepo umutiti (ja to radim mikserom). Po potrebi posoliti i eventualno dodati začine (po ukusu).
Pomešati ulje sa vodom i zagrejati.
Razmotanu koru poprskati smešom vode i ulja, zatim preklopiti oba kraja (dobije se duplo) i ponovo poprskati i preklopiti po sredini. Fil rasporediti po sredini tako dobijenog pravougaonika, pa preklopiti jedan kraj pod uglom od 45 stepeni tako da se čitava manja stranica pravougaonika poklopi sa početkom veće ivice. Ponovo okrenuti trougao dok se ne dođe do kraja. Obično ostane 2-3cm "viška" pa to saviti prema trouglu i lepo "zapakovati" (skica).
untitled9wc.jpg

Gotove trouglove ređati u malo zamašćenu tepsiju (ili staviti papir za pečenje) i svaki premazati umućenom pavlakom.
jogurt5ko.jpg
 
Kolacici sa sirom

Ovi kolacici mogu da se jedu kao predjelo sa mladim sirom. Potrebni
sastojci:
- 1 solja (500 ml) brasna
- 1 kasika praska za pecivo
- 1 kasicica soli
- 75 ml putera - na sobnoj temperaturi
- 1 solja (500 ml) krupno rendanog sira (gauda, ementaler ili slicno)
- 2 kasike seckanog persuna (moze i bosiljak, origano...)
- 1 solja (500 ml) mleka

Rernu zagrejati na 200 C. Pomesati brasno, prasak za pecivo i so u velikoj ciniji. Dodati na kockice iseceni puter i sa viljuskom ga ugnjeciti u brasno. Dodati sir i persun. Dodati mleko, promesati. Dobicete meko lepljivo testo. Sa kasikom vaditi masu i stavljati na podmazan pleh. Peci 18-20 minuta odn. dok ne porumeni. Dobije se 12 kolacica.
 
Ne anam da li je ova tema vec ranije otvarana, cini mi se da smo vec o tome pisali...Nema veze.Glavna poenta je (to me je jkedna iskusna kuvarica naucila) bez obzira kako pohujes kackavalj (najbolje je brasno-jaje pa u prezle) da se ne bi topio (naravno przi se na vrelom ulju ne dugo) da se predhodno kriske potope u vodu, pa u brasno - jaje-prezle.Uspeva sigurno!
 

Back
Top