Da li su Rumuni romanizovani Bugari?

Човек који је написао ни више ни мање од 99% бесмислених коментара и провокација на све теме у којима је до сада учествовао, изазваних неким дубоким психосоматским комплексом инфериорности, покушава да поново провоцира и затрпа још једну тему својим будалаштинима.. , Казуале у почетку сам мислио да имаш 14 година, а сада нажалост мислим да си 75-годишњи сенилан исељеник у САД.
Kad si već ovde mogao bi i da odgovoriš na ovo pitanje, a takođe i da kažeš i nešto o Seljačkom caru u Bugarskoj, to bi bar bilo zanimljivo pitanje za vas politički korektne, da li je bilo i demokratskog feudalizma?
 
Malicioznost ili deluzije, pitanje je sad?

Da, to sam doslovno tebe pitao. Samo kopiranjem mojih reči kao malo dete i vraćanjem njih natrag ne postižeš ništa. Ako nisi ni maliciozan ni lud, ponudićeš neko objašnjenje, ili izvinjenje i svakako prestati da mi insinuiraš nekakve gluposti o tome kako su južni i severni Hrvati „isti narod“ (šta god to u tvojoj mašti uopšte i značilo).

Ja nikada nisam izjavio da su severni i južni Srbi i Bugari različiti narodi, a severni i južni Hrvati isti narod. To je potpuno retardirano viđenje koje se ničim ne može i potvrditi. I ne znam kako nešto takvo nekome uopšte može pasti na pamet.

Koliko puta treba da ti ponovim to?
 
Poslednja izmena:
Pa romanizacije je zvanična teorija o poreklu Rumuna, odnosno da su oni romanizovani Dačani. Pa sada je Rumun osoba koja govori ruminski jezik koji spada u romanske jezike a Bugarin je čovek koji se služi bugarakim jezikom iz slovenske grupe jezika.
Тачно, али ако Румуни су заправо Бугари, како су ти Бугари били романизовани неколико векова после пада Римског Царства? Другим речима за време Римског Царства није било Бугара на тадашњој територији Римског Царства. Било је разних стародеоца у току потпуне или делимичне романизације који процес је трајао неколико векова. Односно романизација се завршила пре појаве и Словена и Бугара на Балкану.

Можда си хтео да кажеш да Румуни су заправо Бугари који су тек задњих пар векова, под утицајем Ватикана и Француза, одлучили да одбаце свој старински језик (бугарски) и en masse усвоје неки новопечени романски језик (румунски)? Зашто би Бугари, говорници једног престижног језика (словенског) одбацили свој језик за неког измишљеног језика ниског престижа?
 
Калојан себе титулише царем Бугара и Влаха - Imperator Bulgarorum et Blachorum.
Mislio sam upravo na to: sebe je tako titulisao, ali ima zapadnih izvora iz tog vremena koji pominju samo Vlahe - zanimljivo, iako je Vizantija samu sebe smatrana za Rimsko carstvo romanizovano stanovništvo koje je govorilo balkanskim vulgarnim latinskim nije baš smatrano za državotvorni element i najpouzdanije podanike.
 
Можда си хтео да кажеш да Румуни су заправо Бугари који су тек задњих пар векова, под утицајем Ватикана и Француза, одлучили да одбаце свој старински језик (бугарски) и en masse усвоје неки новопечени романски језик (румунски)? Зашто би Бугари, говорници једног престижног језика (словенског) одбацили свој језик за неког измишљеног језика ниског престижа?
Pa zato što je to bila zvanična politika vlaške/ruminske države.
Тачно, али ако Румуни су заправо Бугари, како су ти Бугари били романизовани неколико векова после пада Римског Царства?
Između ostalog romanizovani Bugari da se preciznije izrazim.
 
Do romanizacije starog stanovništva Balkana je došlo mnogo pre pojave Bugara na Balkanu. Možda misliš na Bugare asimilovane u Rumune posle uspostavljanja nacionalnih država? I jedna i druga su imale naglašeno asimilatorsku politiku prema manjinama…
Pa Vlaška/Rumunija nije bila pod vlašću Osmanlija tako da mislim da je proces rumunizacije slovenskog stanovništva na teritoriji današnje Rumunije ranije počeo od 19. veka.
 
Pa Vlaška/Rumunija nije bila pod vlašću Osmanlija tako da mislim da je proces rumunizacije slovenskog stanovništva na teritoriji današnje Rumunije ranije počeo od 19. veka.
Što se tiče osmanlijske vlasti, Vlaška i Moldavija su formalno bile “samo” vazalne kneževine, međutim stradale su od turske vojske, krimskih Tatara i pohlepe domaćih spahija isto koliko i Srbija i Bugarska, sve do proglašenja Rumunije su seljaci-kmetovi bili praktično u ropskom položaju, kmetovi su na primer mogli da se bukvalno kupuju i (pre)prodaju što nije bilo moguće ni pod Osmanlijama niti u feudalnim slovenskim državama pre toga.
 
Ako se uzme u obzir da je brojno slovensko stanovništvo zajedno sa drugim narodima živelo na teritoriji današnje Rumunije a nekadašnje Dakije a da je tim prostorom Bugarska vladala u periodu Prvog bugarskog carstva i Bugarskog kaganata može li se pretpostaviti da su današnji Rumuni u stvari romanizovani Bugari?

Pogledajte prilog 1553550
Pogledajte prilog 1553563
Jeste.To su Bugari.
 
Što se tiče osmanlijske vlasti, Vlaška i Moldavija su formalno bile “samo” vazalne kneževine, međutim stradale su od turske vojske, krimskih Tatara i pohlepe domaćih spahija isto koliko i Srbija i Bugarska,
Sve to stoji, ali mislim da Osmanlije nikada nisu uspistavili čvrstu vlast, njihovi vladari su mogli da upravljaju svojom unuteašnjom politikom kako su hteli. U tom periodu se i javljaju dokumenta napisana "dakoromanskim" jezikom. Želim da kažem da je proces romanizacije slovenakog i ostalog stanovništva unutar Vlaške mogao nesmetano da se razvija.

https://sr.m.wikipedia.org/sr/Брашовско_писмо
 
Mislio sam upravo na to: sebe je tako titulisao, ali ima zapadnih izvora iz tog vremena koji pominju samo Vlahe - zanimljivo, iako je Vizantija samu sebe smatrana za Rimsko carstvo romanizovano stanovništvo koje je govorilo balkanskim vulgarnim latinskim nije baš smatrano za državotvorni element i najpouzdanije podanike.
Тачно, крајем дванаестог и почетком тринаестог века француски Крсташи -- који су ратовали на Балкану -- помињају једино Влашку. Уствари они користе термин Влашка за Бугарску. И један познати арапски или перзијски хроничар (сад се не сећам имена) из тог периода назива Бугарску Влашком.
 
Sve to stoji, ali mislim da Osmanlije nikada nisu uspistavili čvrstu vlast, njihovi vladari su mogli da upravljaju svojom unuteašnjom politikom kako su hteli. U tom periodu se i javljaju dokumenta napisana "dakoromanskim" jezikom. Želim da kažem da je proces romanizacije slovenakog i ostalog stanovništva unutar Vlaške mogao nesmetano da se razvija.

https://sr.m.wikipedia.org/sr/Брашовско_писмо
Дакоромански је релативно скорашњи научни термен за румунски језик. Можеш говорити у румунизацији али не о романизацији Словена. Међутим до скорашњих времена на територији данашње Румуније престиж словенског је био много већи од румунског. Богослужје се водило на словенском. Државна канцеларија се водила на словенском.

Опет те питам: ако становништво није било румунско него словенско, зашто би одбацило словенски језик и усвојило румунски?
 
Pa ako su Rumuni romanski narod može se govoriti i o rumunizaciji i o romanizaciji Slovena na teritoriji današnje Rumunije.
Румунски језик није имао доваљан престиж међу Словенима који су евентуално живели на територије Влашке и Молдавије да би се они асимиловали у Румуне тек до друге половине деветнаестог века. А у Трансилванији и румунском Банату то се није догодило до након Првог Светског Рата.

То значи да је у претходним вековима велика већина становништва била румунска а не словенска. У четрнаестом веку у Молдавији је било крајева са већинском русинском или украјинском становништвом. У румунском Банату и крајевима Трансилваније у шеснаестом веку је било знатно српско становништво. У Олтенији је било бугарских села.
 
Poslednja izmena:
Румунски језик није имао доваљан престиж међу Словенима који су евентуално живели на територије Влашке и Молдавије да би се они асимиловали у Румуне тек до друге половине деветнаестог века. А у Трансилванији и румунском Банату то се није догодило до након Првог Светског Рата.
Hajte molim vas, nemoj da se lažemo:

Slav-7-8-obrez.png
 
Hajte molim vas, nemoj da se lažemo:

Pogledajte prilog 1553885
Размисли мало што тврди та мапа. До четвртог века наше ере нико није чуо за Словене. А три века касније Словени су сасвим преплавили тај део Европе. Не каже да су Словени туда прошли него да су то населили. Откуда такав огроман број Словена и шта се десило са разноразним становништама које су тамо биле забележене од стране Римљана и Грка?
 
Размисли мало што тврди та мапа. До четвртог века наше ере нико није чуо за Словене. А три века касније Словени су сасвим преплавили тај део Европе. Не каже да су Словени туда прошли него да су то населили. Откуда такав огроман број Словена и шта се десило са разноразним становништама које су тамо биле забележене од стране Римљана и Грка?
Ovu mapu niko nije demantovao osim tebe do sada. To što se Sloveni do srednjeg veka ne znači da nisu postojali jer kasnije nakon njihovog pojavljivanja formiraju velike državotvorne celine, Samovo carstvo i Kijevska Rusija na primer.
 
Размисли мало што тврди та мапа. До четвртог века наше ере нико није чуо за Словене. А три века касније Словени су сасвим преплавили тај део Европе. Не каже да су Словени туда прошли него да су то населили. Откуда такав огроман број Словена и шта се десило са разноразним становништама које су тамо биле забележене од стране Римљана и Грка?
Sloveni je drug naziv za Tracani.
 

Back
Top