Запанде дипломате "Николић прагматичан-бољи избор од Коштунице"

Zašto su pare s istoka lošije od onih sa zapada? Da li je to nešto lično, ideološki, ili je to neka strategija ove države za koju ja ne znam? Rusija i Kina su ono što se zove "cash-rich nations". Devizne rezerve u zbiru preko 2 triliona dolara... Da, hoću da kažem da imaju više para. U oktobru je osnovan kineski (državni) investicioni fond koji ima na raspolaganju 200 milijardi dolara i ima ulogu da ih ulaže u strane zemlje (jedan od najvećih fondova na svetu). Od četiri najveće svetske banke tri su kineske! Ruska Sberbank planira da uskoro kupi neke od većih banaka EE, tako da će izgleda izokola ipak uspeti da nekako uđu i ovde.

Koncensionar za auto-put nije mogao da napravi finansijsku konsktrukciju za auto-put ne zato što je neko hteo da "sabotira ministra za kapitalni razvoj", nego zato što je Dojčebanka do grla uvučena u američku hipotekarnu krizu i zato što nema para.

Tex, ti izgleda baš ne pratiš svetske ekonomske prilika? Je li to iz principa, iz inata?
 
Poslednja izmena:
Zašto su pare s istoka lošije od onih sa zapada? Da li je to nešto lično, ideološki, ili je to neka strategija ove države za koju ja ne znam? Rusija i Kina su ono što se zove "cash-rich nations". Devizne rezerve u zbiru preko 2 triliona dolara... Da, hoću da kažem da imaju više para. U oktobru je osnovan kineski (državni) investicioni fond koji ima na raspolaganju 200 milijardi dolara i ima ulogu da ih ulaže u strane zemlje (jedan od najvećih fondova na svetu). Od četiri najveće svetske banke tri su kineske! Ruska Sberbank planira da uskoro kupi neke od većih banaka EE, tako da će izgleda izokola ipak uspeti da nekako uđu i ovde.

Koncensionar za auto-put nije mogao da napravi finansijsku konsktrukciju za auto-put ne zato što je neko hteo da "sabotira ministra za kapitalni razvoj", nego zato što je Dojčebanka do grla uvučena u američku hipotekarnu krizu i zato što nema para.

Tex, ti izgleda baš ne pratiš svetske ekonomske prilika? Je li to iz principa, iz inata?


Pa verovatno ne pratim...

BTW, evo (Forbes) liste deset najvecih banaka na svetu, posto pratis desavanja molim te navedi koje su kineske, a koje ruske:


1 HSBC Holdings United Kingdom
2 Bank of America United States
3 JPMorgan Chase United States
4 Royal Bank of Scotland United Kingdom
5 BNP Paribas France
6 Banco Santander Spain
7 Citigroup United States
8 Barclays United Kingdom
9 UniCredit Group Italy
10 Mitsubishi UFJ Financial Japan


Nazalost, ne uspeva mi da odvojim drzave iz kojih su navedene banke, pa je malo nepregledno...

BTW, samo prve tri banke na spisku imaju aktivu od preko 5,500 $BIL...
 
Poslednja izmena:
Pa verovatno ne pratim...

BTW, evo (Forbes) liste deset najvecih banaka na svetu, posto pratis desavanja molim te navedi koje su kineske, a koje ruske:


1 HSBC Holdings United Kingdom
2 Bank of America United States
3 JPMorgan Chase United States
4 Royal Bank of Scotland United Kingdom
5 BNP Paribas France
6 Banco Santander Spain
7 Citigroup United States
8 Barclays United Kingdom
9 UniCredit Group Italy
10 Mitsubishi UFJ Financial Japan


Nazalost, ne uspeva mi da odvojim drzave iz kojih su navedene banke, pa je malo nepregledno...

BTW, samo prve tri banke na spisku imaju aktivu od preko 5,500 $BIL...

Sve te banke su vecim delom Jevrejsko vlasnistvo i nemaju nikakve veze sa Drzavama
iz kojih poticu osim sto tim istim Drzavama daju kredite sa "povoljnim" kamatama.:mrgreen:
 
Sve te banke su vecim delom Jevrejsko vlasnistvo i nemaju nikakve veze sa Drzavama
iz kojih poticu osim sto tim istim Drzavama daju kredite sa "povoljnim" kamatama.:mrgreen:


...i tim drzavama placaju porez...

Izvinjavam se ako nisam dobro razumeo, znaci da je BubaCica mislila na kineske Jevreje...
 
Pa verovatno ne pratim...


U Forbsu mogu da se pročitaju razne stvari - kao ta da je Bil Gejts bio najbogatiji čovek na svetu godinama. Ostvarenje američkog sna!

Kineske banke u svetskim okvirima, zaključno s krajem 2007. su:
1. Industrial and Commercial Bank of China
2. Commercial Bank of China
4. China Construction Bank
Izvor AFP.

Najveća ruska banka je pomenuta Sberbanka koja je na 17. mestu na svetskom nivou.

S anglosaksonskim i evropopskim bankama je situacija vrlo neizvesna i bukvalno iz meseca u mesec beleže ogromne gubitke. Otpisivanja dugova reda veličine nekolikoliko milijardi dolara se dešavaju bukvalno iz dana u dan, Porebno je da prođe neko vreme da bi se podvukla crta i videlo ko je gde. Od evropskih banaka najugroženije su one koje su najviše investirale u američko hipotekarno tržište - kriza je tek počela da se zahuhtava i još uvek je neizvesno koje će banke i investiciono fondovi preživeti. S bankrotom Bear Stearnsa (nekada peta po veličini investiciona banka u Americi) odmotavanje klupka je počelo, a nije se završilo. Centralne banke (Fed i ECB, BoE) ubrizgavaju ogromne količine novca u tržište u cilju "povećanja likvidnosti". Količina "derivata" u opticaju i ne može da se proceni - američka država je podržala Bearn Stearns preko JP Morgana ne zato što je "preveliki da padne", nego zato što je izloženost i povezanost svih ogromna i zato što je sve moglo da se sruši kao kula od karata. Za sada su usporili i samo malo odložili glavni udar kreditne krize...

...i tim drzavama placaju porez...
Za plaćanje poreza bi baš bilo odlično da proučiš kako je koncipirana američka centralna banka (u privatnom vlasništvu, a JP Morgan je jedan od osnivača) i šta se sve dešavalo u slučaju s Bearn Stearnsom. Odličan primer kako se u liberalnom sistemu maksimalno individualizuje profit i socijalizuju gubici!
 
Poslednja izmena:
Au contraire, Forbs je najmanje važan u našoj priči, kao i primer Bila Gejtsa.

Već nekoliko put pišešeš o ekonomskoj situaciji, a očigledno je da nećeš da sagledaš sliku na svetskom nivou - ne moram ja da se ponavljam kao papagaj, dosadno je i zamorno, a na netu ima više nego dovoljno podataka. Ko želi da zna, znaće.

Moje pitanje se odnosilo na "gadljivost" prema parama sa istoka i nisam dobila odgovor.
 
Poslednja izmena:
Au contraire, Forbs je najmanje važan u našoj priči, kao i primer Bila Gejtsa.

Već nekoliko put pišešeš o ekonomskoj situaciji, a očigledno je da nećeš da sagledaš sliku na svetskom nivou - ne moram ja da se ponavljam kao papagaj, dosadno je i zamorno, a na netu ima više nego dovoljno podataka. Ko želi da zna, znaće.

Moje pitanje se odnosilo na "gadljivost" prema parama sa istoka i nisam dobila odgovor.

Sumnju prema Forbes-u si izrazila ti, kao sto si i pomenula primer Gates-a.

Ja upravo pokusavam da ti predocim stanje stvari sagledavajuci sliku na svetskom nivou, navodim listu prvih 10 prema jednom od kriterijuma (a naravno da postoji vise kriterijuma - profit, vrednost, aktiva...), ali posto ti je to zamorno, ne vidim razlog da te dalje time smaram.

Pitanje selekcije porekla investicija se, cini mi se, moze smatrati strateskim pitanjem i mislim da je to vise nego dovoljan odgovor za koji pominjes da nisi dobila.

Jos jednom izvinjenje zbog smaranja, nece ga vise biti.
 
Copy - Paste sa Forbsa nije istraživanje.

Studiju za koju sa ti dala link je radila američka kompanija. Tamo isto piše i ovo:

The study found that banks in North America and Western Europe had suffered a loss of 695 billion dollars in market capitalisation at the end of 2007 while their counterparts in emerging market countries Brazil, Russia, China and India had seen their market capitalisation increase by 753 billion dollars.

Sabirao si efektivu za nekoliko banki i dobio ogromne cifre. (an asset is defined as a probable future economic benefit obtained or controlled by a particular entity as a result of a past transaction or event). Da li si pokušao da istražiš gde i kako su te nabrojane banke investirale? Da li znaš koliko je velika kriza koja se dešava na subprime tržištu nekretnina? Najoptimističnije procene su trilion dolara gubitaka, a najpestimičnije idu do nekoliko desetina triliona dolara.

Pitanje selekcije porekla investicija se, cini mi se, moze smatrati strateskim pitanjem i mislim da je to vise nego dovoljan odgovor za koji pominjes da nisi dobila.
Grci i Bugari su mogli da potpišu gasni sporazum s Rusijom? Rusi mogu da grade bugarsku nuklearku? Grci mogu da kupuju rusko oružje? Rusi mogu da kupuju američku čeličanu? Indijci mogu da kupuju Jaguar?


Načekaćeš se tih "požejnih para".

Forbs, da.... To da su 3 od 4 trenutno najveće banke na svetu kineske, mnogo bi više uzbudilo prosečnog Amerikanca nego tebe, tako da moraš da shvatiš njihove motive...
 
Poslednja izmena:
Будимо реални....
Демократе имају шансе само ако се Европа покаже као пријатељ Србије, а она се показала супротно-
И тако "убила" Демократе...
Кад смо код тога, ЕУ је крива у неку руку за смрт Ђинђића...
 
Copy - Paste sa Forbsa nije istraživanje.

<snip>

Tacno, nije istrazivanje, ali ne razumem zasto to uopste pominjes kada nikome ovde nikakvo istrazivanje i nije bilo namera.

Copy - Paste prve recenice definicije asset-a sa Wikipedie mozda nije pravi nacin da se objasni da jedan Citigroup koji ima (recimo) 1,500 $BIL ustvari nema nista ili je cak u minusu.

Evo jos jednog izvora, mozda je i manje pouzdan od Forbesa, ali posto ga prenose kineska sredstva informisanja, mozda ga ipak treba razmotriti...dakle, prema casopisu "The Banker" prema najnovijim podacima prve tri banke sveta su:

1. HSBC
2. Citibank (pala sa prvog mesta na kome je bila prethodne godine)
3. Bank of America

Najuspesnija kineska banka (ICBC) se prema istom izvoru nalazi na 15. mestu.

Rekoh u prethodnom postu da ne zelim da te smaram, ali posto si posle toga napisala iscrpan odgovor, uzeh sebi za slobodu da, bez obzira na svoje laicko gledanje na ekonomiju, napisem jos jedan komentar...uz izvinjenje za slucaj da sam opet smorio.
 
tex bubacica te je satrla argumentima.

glavni njen argument da pare ne smrde nisi demantovao. poenta je da je zapad u velikoj finansijskoj krizi i njihove investicione mogucnosti su u padu dok je istok a pre svega kina i rusija u zamahu i njihove investicione mogucnosti rastu te stoga mogu da ulazu mnogo vise.

sve u svemu ja bi primao investicije i sa zapada i sa istoka al jasno je da istok za sada ima vise novca i samim tim mnogo vise mogucnosti da plati .
 
Tacno, nije istrazivanje, ali ne razumem zasto to uopste pominjes kada nikome ovde nikakvo istrazivanje i nije bilo namera.

Copy - Paste prve recenice definicije asset-a sa Wikipedie mozda nije pravi nacin da se objasni da jedan Citigroup koji ima (recimo) 1,500 $BIL ustvari nema nista ili je cak u minusu.

Evo jos jednog izvora, mozda je i manje pouzdan od Forbesa, ali posto ga prenose kineska sredstva informisanja, mozda ga ipak treba razmotriti...dakle, prema casopisu "The Banker" prema najnovijim podacima prve tri banke sveta su:

1. HSBC
2. Citibank (pala sa prvog mesta na kome je bila prethodne godine)
3. Bank of America

Najuspesnija kineska banka (ICBC) se prema istom izvoru nalazi na 15. mestu.

Rekoh u prethodnom postu da ne zelim da te smaram, ali posto si posle toga napisala iscrpan odgovor, uzeh sebi za slobodu da, bez obzira na svoje laicko gledanje na ekonomiju, napisem jos jedan komentar...uz izvinjenje za slucaj da sam opet smorio.

Koja tema te konkretno zanima? (mogu da ti dam neki zanimljiv link - ima relanih procena i u nekim mejnstrim medijima, a najbolje i najdetaljnije analize mogu da se nadju na alternativnim sajtovima.)

Vec smo u jednoj temi pricali o spoljnim i unutrasnjim dugoviima SAD koje si ti uspeo nekaklo da relativizujes, a oni se opet iz dana u dan povecavaju. Uopste nije bitna lista, ni jedna lista. Bitan je trend... Ono sto se trenutno dogodja. - kriza finansijskog trzista koja je zahvatila zapadni svet. "Bubble" je ogroman i kada budeo pukao nastace najveca kriza posle Velike depresije tridesetih, mozda i veca. Kada se desio "dot kom" izbegli su recesiju koja je mogla da bude ostrija, ali i dalje "normalna". U tome je poenta, a ne u listama. Mnoge od tih banki nece "preteci"...

Zato je dolar slab, zato je nafta skupa, zato inflacija zahvata ceo svet, zato su poceli socijalni nemiri u siromasnim zemljama zbog hrane... Lako je samo reci "kreditna kriza" koju je izazvao "housing bubble" - treba sve razumeti i povezati.

Secam se neke "analize" u NIN-u oktobra 2000. kako su Rusi "pukli" s energijom i kako imaju jos jako malo rezervi. Jako indikativan primer - ko, kada, kako i zasto nesto procenjuje.
 
Poslednja izmena:
Koja tema te konkretno zanima? (mogu da ti dam neki zanimljiv link - ima relanih procena i u nekim mejnstrim medijima, a najbolje i najdetaljnije analize mogu da se nadju na alternativnim sajtovima.)

Vec smo u jednoj temi pricali o spoljnim i unutrasnjim dugoviima SAD koje si ti uspeo nekaklo da relativizujes, a oni se opet iz dana u dan povecavaju. Uopste nije bitna lista, ni jedna lista. Bitan je trend... Ono sto se trenutno dogodja. - kriza finansijskog trzista koja je zahvatila zapadni svet. "Bubble" je ogroman i kada budeo pukao nastace najveca kriza posle Velike depresije tridesetih, mozda i veca. Kada se desio "dot kom" izbegli su recesiju koja je mogla da bude ostrija, ali i dalje "normalna". U tome je poenta, a ne u listama. Mnoge od tih banki nece "preteci"...

Zato je dolar slab, zato je nafta skupa, zato inflacija zahvata ceo svet, zato su poceli socijalni nemiri u siromasnim zemljama zbog hrane... Lako je samo reci "kreditna kriza" koju je izazvao "housing bubble" - treba sve razumeti i povezati.

Secam se neke "analize" u NIN-u oktobra 2000. kako su Rusi "pukli" s energijom i kako imaju jos jako malo rezervi. Jako indikativan primer - ko, kada, kako i zasto nesto procenjuje.

Cudno je da sada kazes da liste nisu bitne (a ti si ta koja je prva pomenula spektakularnu listu na kojoj su medju prve cetiri banke na svetu tri kineske) kada sam naveo listu koju izdaje casopis koji je, koliko sam uspeo da vidim, prilicno postovan u celom poslovnom svetu.

I sta sada...svi treba da sedimo u strahu i da ocekujemo kada ce nase ustedjevine za jedan dan da nestanu kada dodje do "pucanja balona" tj. finansijske apokalipse koju pominjes...ili da se spasavamo tako sto cemo da prosetamo do neke zemlje gde postoji expozitura ruske ili kineske banke i prebacimo sredstva tamo jer one ce jedine da ostanu citave posle apokalipse....???...nesto mi govori da niti ce biti takve apokalipse niti bismo svoju ustedjevinu sacuvali u ruskim bankama cak da do takve apokalipse i dodje.
 
I dalje tvrdim ono što sam tvrdila na početku - imaju pare!

Soroš već drži svoje pare u juanu - priča se na nekim forumima. Ko ima mogućnost da konvertuje u juan - nije loša opcija. Očekuje se da će Kina do Olimpijade održavati sigurnost, Amerikanci do izbora - posle toga nam je valjda samo zdrav razum u pomoći.

Nađi u Forbsu spisak zemalja u kome ima podatak o spoljem dugu SAD zaključno s 2007 - na netu nema ništa svežije od 2004.

Trenutni deficit platnog bilansa :

A recent survey of primary dealers estimates that the deficit for the 2008 fiscal year ending in September will exceed $400 billion with some economists expecting a deficit of more than $500 billion--a significant deterioration from fiscal 2007's deficit of $163 billion.

Misliš da je stanje održivo? Američka ekonomija zavisi od jeftine nafte. Sada je galon oko 4$ i oni kukaju. Šta će biti kada kroz neko vreme kada na pumpe stigne nafta koja se sada prodaje po cenama od skoro 120$ za barel? U Evropi je ipak stanje bolje i nisu sve evropske banke u tako lošoj situaciji, pored toga niko ne može da zna tačno koja valuta će koju i kako da povuče. Možda pare u CHF, EUR budu dobar izbor. Pretpostavljam da naravno ne držiš dugoročno ništa u dolarima. U takvim vrstama kriza je mnogo teže onima koji su u dugovima, nego onima što imaju ušteđevinu, u čemu god ona bila...

Smorili smo ljude, oboje... AAAaaa
Ja nemam problema sa odnosom investicije - ideologija. Ti imaš. Ti bi trebalo da objasniš otkuda ta rusofobija i sinofobija koja se projektuje na njihov novac (možda pre svega sebi), a ne bi ja trebalo da objašnjavam teorije, uzroke krize i da se bavim projektovanjem mogućih posledica i nekakvim listama.

Ne treba stvarati nikakvu paniku, samo dobro je biti svestan realne situacije i eventualnih posledica. Mene ipak jedna stvar brine - pretpostavljam da je deo naših državnih rezervi u hartijama od vrednosti - verovatno US bonds i mislim da od toga nećemo videti ništa.
 
Poslednja izmena:
Zaboravila da kažem još nešto, a napisaću odvojeno jer je jako bitno za nas.

Bez obzira šta se bude dešavalo na svetskim finansijkim tržištima postoji velika mogućnost da nam se dogodi "argentinski scenario". Đelić je pričao o tome pre nekoliko godina, u vreme dok nije bio u vladi, neki stručnjaci (i neki profesori ekonomskog fakulteta) isto to misle... Naravno o tome se slabo priča. Precenjen dinar i labava fiskalna politika i bum! Zato sam pomenjila da je najopasnije biti zadužen. Ako kurs ode naglo gore mnogi kojima su krediti vezani za strane valute jednostavno neće moći da servisiraju dugove.

Nemojte samo da progutate priču da će na to uticati izbori! Postojeće stanje je posledica dugogodišnje monetarne i fiskalne politike.
 
Poslednja izmena:

Back
Top