Vuk Branković – izdajica ili...

Izdajnik ili ne?

  • DA

  • NE


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Истина се зна, пренесена је са генерације на генерацију. Први су је видели и тачно описали у посветама, житијама и на споменицима, али нови издајници то негирају, јер тако мисле оправдати своје издајство. То је проблем а не сагледавање истине. Што очи виде а уши чују, тело осети и нос намирише то мозак претвара у слику. Та слика нам одређује шта је што и ко је ко. Кад неко ту слику негира онда не треба преиспитивати слику, него онога који негира, зашто негира, па тек онда ићи даље у истраживању.

ko je,i u kojim zitijima,spomenicima TACNO opisao tok kososvke bitke,i gde je tacno u tim zitijima,spomenicima konkretno naveden Vuk kao izdajnik?
 
ko je,i u kojim zitijima,spomenicima TACNO opisao tok kososvke bitke,i gde je tacno u tim zitijima,spomenicima konkretno naveden Vuk kao izdajnik?

То питање ти постави твојим историчарима и твом целом свету, а не мени. Ја нигде то нисам написао. Ја сам рекао да се то тачно види из свега што је дошло до нас тим путевима, и онај који је те посвете, житије и споменике видео и прочитао, могао је закључити да је тачно онако како су та предања пренела. Е сад ти тражиш да ти ја речем и колико је зрна пасуља било у косовској вечери, и ако ти то не одговорим онда ни све друго није тачно. Чиста комунистичка логика. И не интересује ме да одговорам на таква питања, јер из њих не могу ништа научити шта бих желео сазнати..
 
A sta ako ne mozemo otkriti posledice? Onda se nista nije ni desilo. Jedino mozemo tvrditi na osnovu pretpostavki ... Da li se boj na kosovu desio? Jeste. Nadjeni su brojni artifakti koji ukazuju na to. Ali ishod bitke ili ko je koga izdao to je vec nesto sto se ne moze iskopati. Moze se samo nagadjati.
 
A sta ako ne mozemo otkriti posledice? Onda se nista nije ni desilo. Jedino mozemo tvrditi na osnovu pretpostavki ... Da li se boj na kosovu desio? Jeste. Nadjeni su brojni artifakti koji ukazuju na to. Ali ishod bitke ili ko je koga izdao to je vec nesto sto se ne moze iskopati. Moze se samo nagadjati.

То је тачно. Али зашто онда веровати људима који су писали за паре или политичке циљеве више него онима који су преносили те исте догађаје из истинских побуда у циљу да се очува оно што се десило.
 
То питање ти постави твојим историчарима и твом целом свету, а не мени. Ја нигде то нисам написао. Ја сам рекао да се то тачно види из свега што је дошло до нас тим путевима, и онај који је те посвете, житије и споменике видео и прочитао, могао је закључити да је тачно онако како су та предања пренела. Е сад ти тражиш да ти ја речем и колико је зрна пасуља било у косовској вечери, и ако ти то не одговорим онда ни све друго није тачно. Чиста комунистичка логика. И не интересује ме да одговорам на таква питања, јер из њих не могу ништа научити шта бих желео сазнати..

mene ne zanima koliko je bilo zrna pasulja u kosovskoj veceri....vec nesto mnogo vaznije u vezi kosovske bitke....

mene zanimaju utemeljeni dokazi za to sto ti tvrdis da je do nas doslo tim putevima....znaci,u kojim tacno spomenicima,zitijima,dokumentima si ti video opis toka kosovske bitke,i dokaz da je Vuk bio izdajnik?
 
То је тачно. Али зашто онда веровати људима који су писали за паре или политичке циљеве више него онима који су преносили те исте догађаје из истинских побуда у циљу да се очува оно што се десило.

a kako ti znas ko je dogadjaje prenosio iz istinskih pobuda?........odakle ti dokaz da je npr neki guslar iz 17 veka prenosio nesto iz istinskih pobuda,a ne zato sto ga je neko takodje platio ili iz nekog drugog interesa?...........
 
То је тачно. Али зашто онда веровати људима који су писали за паре или политичке циљеве више него онима који су преносили те исте догађаје из истинских побуда у циљу да се очува оно што се десило.

Jedino je lose to sto ne mozemo znati ko je pisao za pare i politicke ciljeve,a ko za istinu.
 
a kako ti znas da je Vuk video da je bitka izgubljena i da je bitka propala?...:)

btw,Vuk nije predvodio jedinicu,vec,najverovatnije citavo krilo srpske vojske......(otprilike jednu trecinu ili nesto manje)

Pa bila sam tamo :mrgreen:

kada sam rekla jedinicu,mislila sam na svoj dio vojske,nisam znala koliko je ljudi vodio,bilo me blam da kazem za neku vecu formaciju,pa sam rekla `jedinica` misleci na vojsku :D
 
a kako ti znas da je Vuk video da je bitka izgubljena i da je bitka propala?...:)

btw,Vuk nije predvodio jedinicu,vec,najverovatnije citavo krilo srpske vojske......(otprilike jednu trecinu ili nesto manje)

Vuk je predvodio desno krilo srpske vojske, sastavljeno od najbolih vitezova i oklopnika...Jedini koji je drzao svoj polozaj tokom bitke...

Kada je video da je knez pogubljen i da je vojska u rasulu - ucinio je jedini pametan potez: naredio je povlacenje.

Tako je spasao 20% srpske muske populacije koja bi svakako izginula da je srljao dalje.

Vuk Brankovic je heroj, a ne izdajnik.
 
Vuk nije izdao!!!!!!!!

Kada je vec vidio da je bitka izgubljena,zasto bi on izlozio sebe i svoju jedinicu sigurnoj smrti,kada je vec sve propalo?!

Ето зашто анкета није верна мишљењу. Ако си гласала да није издајица, у објашњењу си објаснила да јесте издајица. Није важан разлог напуштања боја, јер га баш то напуштање боја прави издајицом, и то не може оправдати ни један разлог.
 
Vuk je predvodio desno krilo srpske vojske, sastavljeno od najbolih vitezova i oklopnika...Jedini koji je drzao svoj polozaj tokom bitke...

Kada je video da je knez pogubljen i da je vojska u rasulu - ucinio je jedini pametan potez: naredio je povlacenje.

Tako je spasao 20% srpske muske populacije koja bi svakako izginula da je srljao dalje.

Vuk Brankovic je heroj, a ne izdajnik.

И ти правиш исту грешку, јер и херој може бити издајица. А ако је Вук спасио нешто мушке популације, он је својим напуштањем боја проузроковао већу погибију па и сам губитак боја, који није морао бити изгубљен чак ако је и Лазар био ухваћен пре завршетка боја. Снаге које су Влатко и Вук повукли из боја су биле довољне да исхог боја буде друкчији. На пример, могао је склопити примирје са Бајазитом, да је остао на месту. Овако је Бајазит изашао победник, јер више није имао противника.
 
Ето зашто анкета није верна мишљењу. Ако си гласала да није издајица, у објашњењу си објаснила да јесте издајица. Није важан разлог напуштања боја, јер га баш то напуштање боја прави издајицом, и то не може оправдати ни један разлог.

iz kog relevantnog izvora se vidi da je Vuk napustio bitku?...:)
 
Poslednja izmena:
Možda je vaš dijalog krenuo kružnom putanjom!?

A pravi početak se zagubio u prethodnih 1695 poruka.

Evo samo nekoliko poruka o Bajazitovom povlačenju.

http://forum.krstarica.com/newreply.php?do=newreply&p=14487663
http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=14464860&postcount=1622
http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=14467122&postcount=1629
http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=10539853&postcount=1008

Hajdemo, dajte ako ima nešto novo, jer, iako je vaš dijalog zanimljiv, mislim da je došlo do zamora materijala i da priča nema kraja.
 
Hajdemo, dajte ako ima nešto novo, jer, iako je vaš dijalog zanimljiv, mislim da je došlo do zamora materijala i da priča nema kraja.

pa ispada da prici nema kraja,jer niko ne moze da nadje neki konkretan i validan dokaz,istorijski izvor da je Vuk Brankovic bio bilo kakva vrsta izdajnika tokom kosovske bitke....

mislim,ovde se pojavi neko ko tvrdi da je izdajnik,da se povukao pre vremena itd,ali kada pitam na osnovu cega se to zakljucuje,i koji istorijski dokument ili sta vec to potvrdjuje,niko nema odgovor....

osim,jednog kolege,ustvari koleginice,koja je na to odgovrila "bila sam tamo"....:)
 
vuk branković nije poslušao komandu, može se pravdati kako hoće, al red je bio da dođe na kosovo.
da je i on bio na kosovu sa njegovom vojskom - spržili bi turke iako ih je bilo kao mrava.
ionako su turci počeli da gube bitku kad su srbi pocepali murata.
slutim da bi baš vuk branković dotukao turke i samog bajazita.
ovako - bilo je što je bilo, nije došao iako mu je to bila dužnost, iz čega se da zaključiti da je bio kukavica.
 
vuk branković nije poslušao komandu, može se pravdati kako hoće, al red je bio da dođe na kosovo.
da je i on bio na kosovu sa njegovom vojskom - spržili bi turke iako ih je bilo kao mrava.
ionako su turci počeli da gube bitku kad su srbi pocepali murata.
slutim da bi baš vuk branković dotukao turke i samog bajazita.
ovako - bilo je što je bilo, nije došao iako mu je to bila dužnost, iz čega se da zaključiti da je bio kukavica.


ovo je prvi put u zivotu da cujem da Vuk nije ni bio na kosovu(iako je kosovo bila oblast kojom je on vladao)....(?!)

mozda covek nije ni postojao?.....:)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top