Trebamo li zaboraviti Narodne Heroje NOB-a?

Ja nastavljam sa svojom željom i pravdom da se obnovi spomenik mom pradedi Nikoli Miljanoviću Karauli.
Dobila sam odgovor iz Voćina, opštine koja je sad nadležna za obnovu na području Lisičina gdje se nalazi spomenik i spomen kuća mog pradjede. Ovo je odgovor Voćina.
Kao što vidite spomenik je na listi evidentiranih, preventivno zaštićenih i registriranih spomenika kulture tako da svi moji zahtjevi imaju osnova.
Slobodno pročitajte šta piše ali suzdržite se zlonamjernih komentara. Ako ne razumijete, ni moje objašnjenje vam neće mnogo značiti, a ja ću svim srcem braniti svoju krv...i u toj borbi ja sam jedini pobjednik!
Ovo objavljujem samo jer mi je mnogo stalo do mojih pravednih zahtjeva.
Hvala unapred!

REPUBLIKA HRVATSKA
VIROVITIČKO-PODRAVSKA ŽUPANIJA
OPĆINA VOĆIN
OPĆINSKI NAČELNIK

KLASA: 611-01/09-01/01
URBROJ: 2189/11-02-09-2
Voćin, 14 listopada 2009.

"tg danijela
moja adresa"

PREDMET: Obnova spomenika kulture


Poštovana,

cijeneći Vašu zainteresiranost za obnovu spomenika kulture na području Općine Voćin, ovim putem Vas izvješćujemo da se rodna kuća Nikole Miljanovića-Karaule kao i grobnica Nikole Miljanovića-Karaule nalaze na popisu evidentiranih, preventivno zaštićenih i registriranih spomenika kulture koje vodi Ministarstvo kulture, Uprava za zaštitu kulturne baštine.

Odredbama Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara (NN br. 69/99, 151/03., 157/03. i 87/09.), određeno je da se izvarendni troškovi u svezi radova na popravku istih nadoknađuju sredstvima državnog proračuna, te Vas upućujemo da se sa zahtjevom za obnovu navedenih spomenika obratite Ministarstvu kulture, Uprava za zaštitu kulturne baštine, Konzervatorskom odjelu u Požegi.


S poštovanjem,

OPĆINSKI NAČELNIK

Predrag Filić, dipl.ing.šum.
 
Од када су то комунисти хероји???

..dosta je više bilo..pročitaj prvo sve o ovom čovjeku na wikipediji..pa onda komentariši..nije bio komunista..niti sam ja..a on jeste heroj!!! Možda nešto i naučiš kad pročitaš o kome se radi...to je pravi primjer herojstva..poginuo je 1944g. u 30-toj godini života...
..napominjem ovo nije političko-stranačka rasprava ni tema...nego herojska..!!!
 
Poslednja izmena:
MILJANOVIĆ NIKOLA KARAULA

Rođen 1914. u Lisičinama, Podravska Slatina, Hrvatska.Zemljoradnik.Član KPJ. U NOB stupio 1941. Poginuo oktobra 1944 kod Ljevanske Varoši, kod Đakova. Za narodnog heroja proglašen 19.o6.1945g.

POREKLOM je iz srednje seljačke porodice, iz sela koje je u staroj Jugoslaviji bilo poznato kao borbeno i opoziciono, a u toku rata je dalo 50 oficira i podoficira. U svojoj četrnaestoj godini Nikola je stupio u ogranak Samostalne demokratske stranke "Seljačko kolo" i ubrzo je bio izabran za njenog pretsednika. Bio je sposoban, bistar i popularan mladić, tako da je u sedamnaestoj godini na opozicionoj listi izabran za seoskog kneza, što je predstavljalo retkost, jer su se za tu dužnost obično birali stariji ljudi. Kada mu je istakao mandat, seljaci su ga ponovo izabrali za svoga kneza što je u to doba značilo veliku pobedu nad režimom.
Prve dane okupacije proveo je u selu. Svesno se oglušio o poziv Nemaca i ustaša da preda oružje. Sa grupom seljaka odlučio je da se pre dolaska neprijatelja u selo skloni u šumu. Već u maju njegova grupa od petnaest naoružanih ljudi- sa jednim puškomitraljezom kojim je on rukovao-čuvala je Lisičine od upada manjih ustaških jedinaca.Tek kasnije uspostavljena je veza između partijske organizacije i ove oružane grupe, koju je Nikola samoinicijativno formirao da spreči teror koji su ustaše sprovodile u tom kraju.
U leto 1941 godine dve stotine ustaša upalo je u selo Stare Krivaje, pohvatalo 50 ljudi i žena, povezalo ih i povelo prema šumi na streljanje. Nikola je za to odmah saznao i odlučio da sa svojom malom grupom napadne ustašku satniju. Napravio je plan da ih sačeka u šumi. Kad je kolona naišla, razlegao se rafal iz Nikolinog puškomitraljeza. U teškoj borbi ustaše su bile razbijene i pobegle ostavivši petnaest mrtvih i vezane seljake. Ovaj uspeh odjeknuo je vrlo pozitivno u tom kraju;pričalo se posle toga da je šuma puna partizana.(Nikola je svoju grupu raspoređivao u koloni po jedan na rubu šume prema selu i to u neprekidnom lancu-čim zađe u šumu, prvi iz kolone se trkom vraća nazad i staje iza posljednjg u koloni i ponovo prolazi, tako da se ostavlja utisak da ih je vrlo mnogo).
Nikolina grupa bila je samostalna do oktobra 1941 godine. Tada je prešla na Papuk i kao vod ušla u sastav Papučko-krndijske čete. Te godine on je postao i komadant prvog Slavonskog odreda. Ni tada se nije odvajao od svog puškomitraljeza. Dobio je čin kapetana 1943.godine; tada je postao komadant oficirske škole u Rupnici, kod Zvečeva.
Godine 1944 Nikola je dobio čin majora i postao komadant Osamnaeste slavonske udarne brigade.
Poginuo ju ujesen 1944 godine, u borbi kod Ljevanske Varoši, u okolini Đakova; usred njegovog štaba pala je neprijateljska mina i on je na mestu ostao mrtav.

Ovako o Nikoli Miljanoviću-Karauli piše u djelu "Narodni Heroji Jugoslavije".
 
...citat...

Legendarni komandant 18. brigade i ikona antifasizma Slavonije. Zaboravljen i posramljen u svom kraju od većine koji ne pamte povijest i ne žele imati nikakve veze sa Antifašističkom Hrvatskom nego se poistovjećuju sa kvislinškom tvorevinom tzv. NDH. Karaulin grob koji je i spomenik palim žrtvama fašističkog terora porušen kao i cjelo selo Lisičine najviše radi "revizije" prošlosti. Sva Podpapučka"prvoboračka " sela doživjela su istu sudbinu.
by Slavonac @ 2004-12-07
 
..dosta je više bilo..pročitaj prvo sve o ovom čovjeku na wikipediji..pa onda komentariši..nije bio komunista..niti sam ja..a on jeste heroj!!! Možda nešto i naučiš kad pročitaš o kome se radi...to je pravi primjer herojstva..poginuo je 1944g. u 30-toj godini života...
..napominjem ovo nije političko-stranačka rasprava ni tema...nego herojska..!!!

Ваууууууу...а херој је?
Још ниси навела разлог...осим што си рекла да је погинуо...како...не контам...

file.php
 
..citat..

Ratar. Rođen u malom podpapučkom selu Lisičine 20km. od P.Slatine.
1936g. odlazi u starojugoslavensku vojsku gdje je odslužio skraćeni vojni rok od 9mj. Povučen u rezervu negdje u Sloveniju gdje ga je zatekla i okupacija.Karaula se vraća pješice u Lisičine.
Još prije napada Njemačke na SSSR skupina Ustaša ulazi u selo i traži oružije istodobno iživljavajući se na narodu. Karaula samoinicijativno formira prvu grupu boraca od 15 ljudi sa svrhom da brane selo od eventualnih napada Njemaca i Ustaša.
1941 u 10mj.dolazi do prve veće borbe kod Alaginačkog bunara sa Ustašama koji su vodili zarobljene seljake iz sela Stara Krivaja. Tu je skupljen prvi ratni plijen. Sam Karaula je bio puškomitraljezac.
23.12.1941g. Lazo Tihomirović-BAJA uspostavlja vezu sa Karaulom koji prelazi u Papučko-krndijsku četu.
Nedugo nakon toga počinje veća neprijateljska ofanziva protiv partizana na Papuku koji su se nalazili na jednom od vrhova-Lomu. Kao i u drugim borbama Karaula se istekao kao vrsni mitraljezac te je nešto kasnije postavljen za komandanta bataljona.
Početkom ljeta 1943g. odlazi u oficirsku školu u Prgomelju.
Početkom 6mj. Karaula učestvuje u bitci na prugi kod Starih Petrovaca gdje dolaze do znatnog ratnog plijena.
U oficirskoj školi ostaje dok nije unaprijeđen u čin Majora i postavljen za komandanta 18. udarne Slavonske brigade. Kao komandant bio je cjenjen od boraca i od naroda.
U ljeto 1944g. počinje borba za žetvu u Slavoniji. Na područiju Dilja neprijatelj šalje jake snage Njemaca i tzv "čerkeza". Dolazi do teškog okršaja kod Levanjske Varoši a par dana kasnije u selu Slobodnoj Vlasti.
Karaula je dalekozorom iz štaba promatrao bitku. Bilo je to 01.07.1944g. Napad je bio pre snažan te Njemci i Čerkezi uz granatiranje partizanskih položaja probijaju liniju. Jedna granata pade pored Karaule uz sam rub potoka i eksplodira!
Borci 18. brigade zajedno sa borcima 12.brigade razbivši Čerkešku bandu krvlju su osvetili smrt svog komandanta.
Prenesen i sahranjen u svojim Lisičinama.
19.06.1945g. proglašen za Narodnog Heroja.
Tako je o Nikoli Miljanoviću - KARAULI pisao Grigor Vitez!
PS. Do jeseni 1991g u parku P. Slatine stajao spomenik Narodnom Heroju Nikoli Miljanoviću-Karauli koji je jedne noći nestao kao i njegovo selo Lisičine par mjeseci kasnije.
by Crveni @ 2004-11-04
 
Ваууууууу...а херој је?
Још ниси навела разлог...осим што си рекла да је погинуо...како...не контам...

file.php

..pa te godine u vrlo kratkom vremenskom periodu poginula su osmorica komadanata brigada zajedno sa Petrom Drapšinom komadantom 12. slavonske divizije...sve to je malo čudno..postoje brojne špekulacije, da ih je neko smaknuo..navode se nacistički špijuni tzv.Folksdojčeri..koji su ubacivani u partizanske jedinice s ciljem da ubiju najhrabrije, vođe...
 
..nakon Karauline smrti komadant 18.slavonske brigade postaje njegov brat Sava Miljanović..koji također postaje i zamjenik komadanta 12. Slavonske udarne divizije..i o njemu ima ve na wikipediji...

SAVA MILJANOVIĆ
(1916-1972),učesnik NOR-a i General-major JNA.
Rođen je 10.06.1972.godine u selu Lisičine, kod Podravske Slatine.Prije Drugog svjetskog rata bavio se zemljoradnjom.Narodnoslobodilačkom ratu pristupio 1941.godine,a član KPJ je od 1942 godine.U NOR stupio i nalazio se na dužnostima:

-komadanta Podravskog partizanskog odreda
-komadanta Istočne grupe NOP odreda šestog slavonskog korpusa
-zamjenika komadanta Dvanaeste slavonske divizije
-komadanta četrdesete divizije

Poslije oslobađanja Jugoslavije ostao je na službi u Jugoslavenskoj armiji.Završio je Višu vojnu akademiju i Ratnu školu JNA.U Jugoslavenskoj narodnoj armiji obavljao dužnosti:komadanta granične brigade,načelnika štaba divizije,načelnika odsjeka i odjeljenja u armijskoj oblasti i nastavnika u Višoj vojnoj akademiji JNA.
Umro je 10.09.1972.godine i sahranjen je u Aleji narodnih heroja na Novom groblju u Beogradu.
Nosilac partizanske spomenice 1941.godine.Odlikovan je ordenom zasluga za narod sa srebrnim vencem,Ordenom bratstva i jedinstva sa srebrnim vencem i drugim Jugoslavenskim odlikovanjima.

Njegov rođeni brat bio je Nikola Miljanović-Karaula Narodni heroj.

Vojna enciklopedija,knjiga peta,Beograd,1973
 
..on je heroj svojim djelom a ne svojim političkim opredjeljenjem..branio je selo od nacista daleko prije su partizani došli u taj kraj..samoinicijativno..nije okrenuo glavu i spasao svoje dupe..živio je za Lisičine i sahranjen je tamo..ustvari moja prabaka Saveta, njegova rođena sestra prebacila ga je tamo, nakon što su ga sahranili u Ljevanskoj Varoši...zanimljivo, to mi je tetka ispričala, a ja sad nakon toliko godina želim da ga u najmanju ruku prebacim za Bg, ako se ne obnovi spomenik..šta su ti geni..kaže moj brat..ne date čovjeku mira...a kako ćemo?..pitam se ja...nije on džaba na listi spomenika kulture!!!
 
..dosta je više bilo..pročitaj prvo sve o ovom čovjeku na wikipediji..pa onda komentariši..nije bio komunista..niti sam ja..a on jeste heroj!!! Možda nešto i naučiš kad pročitaš o kome se radi...to je pravi primjer herojstva..poginuo je 1944g. u 30-toj godini života...
..napominjem ovo nije političko-stranačka rasprava ni tema...nego herojska..!!!

pusti radikale, šta im pokušavaš objasnit kad ne žele ništa ćut. žao mi je što je spomenik tvom djedu uništen, i nadam se da će ga država-općina (ni sam ne znam tko) obnoviti. mislim da trebaš biti uporana pa isti dopis uputi i na ministarstvo kulture. ne mislim da te namjerno vozaju država (ured predsjednika-općina), prije će biti ne poznavanje nadležnosti
 
Sramota,volimo tuđe a zaboravili smo naše.Evo da pomenemo neka imena - Melentije Popović,Slobodan Penesić Krcun,Rifat Burdžević Tršo ,Aleksandar Aki Ranković i stotine drugih narodnih i nenarodnih heroja.

Jest Grubane, bas tako...

A kada se samo setimo cetnickih junacina Kerovica, Jevremovica, Kalebica i njihovih junackih podviga u borbi sa "okupatorom" - dodje nam da ..:bljak:
 
Jest Grubane, bas tako...

A kada se samo setimo cetnickih junacina Kerovica, Jevremovica, Kalebica i njihovih junackih podviga u borbi sa "okupatorom" - dodje nam da ..:bljak:

Otvorite si temu o tome...ovo je tema o mom pradjedi i o ni okome drugom..što se tu neko ne nalazi njegov je problem....
..ja bar imam čime da se ponosim...a i nije mi važno da se ponosim..ja ga razumijem i volim jer je moja krv...i znam da je sve što je uradio bilo moralno pravedno, nužno i neophodno..i ja bi to uradila na njegovom mjestu...
...a ako se vi ponosite i volite nekoga borite se za njega...ovo je moja borba...!!!
 
Niti su ti jadnici krivi, krive su glavne komunjare koje su ih lagale.

A ovaj zahtjev mi je genijalan, da se od veleposednika oduzme zemlja i podijeli siromašnima.

Ha ha ha, ajde, mako neko od vas ima kuću od 150 kvadrata, neka ostavi sebi 50, a nama dvojici sa foruma takođe po 50 jer smo siromašni
 
Poslednja izmena:

Back
Top