ŠTA JE HUMOR

Misaona i ne realna satisfakcija izvedena iz nemoci istine procedjena kroz cirkonski filter ulepsavanja sa primesom osmeha-usiljenog ili bas opustenog,satiricnog ili bez jasne poruke , ili sa porukom-Gledajmo sve to sa vedrije strane.

(Moja definicija)
 
Ima onaj film Vudija Alena gde on glumi nekog propalog rezisera dokumentarnih filmova a Alan Alda (Oko Sokolovo iz M.A.S.H -a) je neki uspesan komicar i da Vudiju iz samilosti da rezira dokumentarac o njemu ...i Alda krene da filozofira o tome sta je to komedija dok Vudi maltene povraca iza kamere -

Alda : "Komedija.To je dogadjaj + vreme! (*Vudi pravi grimase iza kamere) Kada je Linkoln ubijen niko nije mogao da se sali o tome,sada posle 150 godina pravimo sprdnju od tog dogadjaja!"

Pre neki dan sam gledao Graba Smitha,novinara BBC-ja koji ima emisiju Sin Cities gde posecuje bordele u raznim gradovima sveta i u ovoj je u Majamiju -

Scena - Kamera zumira Graba,ovaj vadi pljugu iz usta,ispusta dim i izjavljuje : "Vidite deco,pusenje ubija ! ...ali ne tako brzo kao gej psihopata sa pistoljem!"

To je izrekao na mestu ubistva Djani Versacea ...hahahihihi
 
Pitanje je suvise kompleksno. Humor ima razlicitu svrhu u razlicitim okolnostima, nekad je proizvod zelje za priblizavanjem medju ljudima, nekad je produkt dokolice, nekad teznja da se privuce paznja drugih .... u sustini ima vise razloga njegovog koriscenja. O shvatanju humora ljudskim umom i razaznavanju onoga sto sadrzi dozu humora i onoga sto ne sadrzi tek bi se naveliko moglo pricati...biram onu verziju koja je nama u sadasnjim okolnostima bliska, a koja ima veze i sa podsmevanjem iz straha ili drugog poriva tragicnim okolnostima sto je poznato kao `crni humor`. Po tome humor bi bio covekov beg od stvarnosti u jedan alternativni svet gde je sve moguce i gde je sve prihvatljivo...
 
Шта је хумор одавно није мистерија . Ефекат смешног настаје у свим оним ситуацијама у којима долази до неслагања између опаженог и мишљеног.

То сам објаснио овде:

http://forum.krstarica.com/entry.php/16892-O-teoriji-smešnog

Sad sam se slatko nasmejao ovoj nepodudarnosti sa zbiljom...:hahaha:
Siroti Artur nije imao sve te dijagnostičke aparate na raspolaganju ...I on bi ustanovio da je smeh rasterečenje od stresne pozicije ,bolje reči;pat pozicije
mozga...Ponavljanje smeha služi za umanjenje moždanih tenzija:zabrinutosti,straha,neprijatnosti...
Tako se produži pričanje viceva dok se svi učesnici ne rasterete i "zamore"...
Osim nepodudarnosti,situacija ,da bi bila smešna,treba da ima i elemenat iznenadnosti ili paradoksalnosti-pandame iznenadne opasnosti...
Psihijatri znaju da je u pitanju SIMULACIJA stvarnosti puna simbolike...
Artur je ,dakle,mogao biti smešan pre stotinak godina...Standardi humora malo porasli...:mrgreen:
 
Sad sam se slatko nasmejao ovoj nepodudarnosti sa zbiljom...:hahaha:
Siroti Artur nije imao sve te dijagnostičke aparate na raspolaganju ...I on bi ustanovio da je smeh rasterečenje od stresne pozicije ,bolje reči;pat pozicije
mozga...Ponavljanje smeha služi za umanjenje moždanih tenzija:zabrinutosti,straha,neprijatnosti...
Tako se produži pričanje viceva dok se svi učesnici ne rasterete i "zamore"...
Osim nepodudarnosti,situacija ,da bi bila smešna,treba da ima i elemenat iznenadnosti ili paradoksalnosti-pandame iznenadne opasnosti...
Psihijatri znaju da je u pitanju SIMULACIJA stvarnosti puna simbolike...
Artur je ,dakle,mogao biti smešan pre stotinak godina...Standardi humora malo porasli...:mrgreen:

Кажеш није имао "дијагностичке апарате" у које би гледао уместо да мисли. Па није. Али је уместо да гледа у епрувете и реторте Артур мислио, па је тако и коначно решио питање хумора и смеха, феномена који једино човек поседује.

Као што рекох, ради се о неподударности између опаженог и мишљеног, између разума и ума. У томе је сва суштина смешног.

Вратимо се на онај клип за пример а који је невероватано смешан, управо зато што се ту напада све оно што нам ум каже да би требало бити уобичајено понашање у друштву и самим тим долази до неподуадарности закључака разума и ума..

Погледај на 1.00 како један fisherman буде доведен у смешну ситуацију.


Сви замишљамо да фишерман треба бити са штапом за пецање поред воде.... а не у води. Тако да та неподударност између мишљеног и виђеног доводи до смеха.
 
Кажеш није имао "дијагностичке апарате" у које би гледао уместо да мисли. Па није. Али је уместо да гледа у епрувете и реторте Артур мислио, па је тако и коначно решио питање хумора и смеха, феномена који једино човек поседује.

Као што рекох, ради се о неподударности између опаженог и мишљеног, између разума и ума. У томе је сва суштина смешног.

Вратимо се на онај клип за пример а који је невероватано смешан, управо зато што се ту напада све оно што нам ум каже да би требало бити уобичајено понашање у друштву и самим тим долази до неподуадарности закључака разума и ума..

Погледај на 1.00 како један fisherman буде доведен у смешну ситуацију.


Сви замишљамо да фишерман треба бити са штапом за пецање поред воде.... а не у води. Тако да та неподударност између мишљеног и виђеног доводи до смеха.


Da je fisherman upao u vodu nije bas smesno; smesan mi je malo taj tip sto se ponasa k'o majmun, izazivajuci antireakcije; osobe su iznenadjene njegovim atakama i to nas zasmejava ali samo na kratko(barem mene); on je u vise smesnoj situaciji nego njegove zrtve a koliko se to pod humor podrazumeva ili koliko te osobe(zrtve) to kao humor prihvacaju - hm... ne znam... ne izgledaju odusevljeni- ne bih ni ja bila odusevljena... Ima granice dokle je dozvoljeno da bi humor bio humor i kada je dosta. Ne mozes coveka gurnuti sa bicikla- cepati se i pricati o humoru... meni to nije smesno, nego glupo.;)
 
Evo i ovaj je fisherman u vodi ali nije mi bas posebno ni to smesno, jer je u vodi ili u vodu upao... recimo onako malo je smesno jer je ludak da je pecao po tome vremenu na toj strmoj obali... ne samo zato sto su jaki talasi, nego zato sto ne zna da ribe ne grizu kada su jaki talasi.:lol: ... ali sve daleko od humora.

 
... podudarnost izmedju misljenog i vidjenog dovodi do smeha? Ovu bebu zasmejava nesto... a sta bi rekao Schopenhauer sta je to sto nas zasmejava u ovom slucaju :think::)

 
Poslednja izmena:
Homo s.jpg


... :)
 
Da je fisherman upao u vodu nije bas smesno; smesan mi je malo taj tip sto se ponasa k'o majmun, izazivajuci antireakcije; osobe su iznenadjene njegovim atakama i to nas zasmejava ali samo na kratko(barem mene); on je u vise smesnoj situaciji nego njegove zrtve a koliko se to pod humor podrazumeva ili koliko te osobe(zrtve) to kao humor prihvacaju - hm... ne znam... ne izgledaju odusevljeni- ne bih ni ja bila odusevljena... Ima granice dokle je dozvoljeno da bi humor bio humor i kada je dosta. Ne mozes coveka gurnuti sa bicikla- cepati se i pricati o humoru... meni to nije smesno, nego glupo.;)
Mani Ozija-smeje se idiotu...Ja sam za inteligentniji humor kad mi smešan Artur i njegove definicije...:mrgreen::hahaha:
Ima neke razlikice između "mog" Artura i tog Ozijevog kreleta...
Pametnija zabava...
 
Da je fisherman upao u vodu nije bas smesno; smesan mi je malo taj tip sto se ponasa k'o majmun, izazivajuci antireakcije; osobe su iznenadjene njegovim atakama i to nas zasmejava ali samo na kratko(barem mene); on je u vise smesnoj situaciji nego njegove zrtve a koliko se to pod humor podrazumeva ili koliko te osobe(zrtve) to kao humor prihvacaju - hm... ne znam... ne izgledaju odusevljeni- ne bih ni ja bila odusevljena... Ima granice dokle je dozvoljeno da bi humor bio humor i kada je dosta. Ne mozes coveka gurnuti sa bicikla- cepati se i pricati o humoru... meni to nije smesno, nego glupo.;)


То што је гурнуо човека са бицикла и тиме ризиковао да се тај човек повреди. Или, то што је исекао жени цвеће од чије продаје она живи, или то што је човека гурнуо у воду и слично, свакако није нити морално, нити друштвено прихваћено. Чак је и кажњиво, и овакву скривену камеру очито само у Русији могли су да сниме.

Међутим, то што се, верујем, свако мора насмејати на такав видео клип, доказује да механизам смеха нема много везе са друштевним конвенцијама у питањима допуштеног или моралног?

Човек се мора смејати гледајући тај клип. :) И немој ми само рећи да ти ниси. :)

... podudarnost izmedju misljenog i vidjenog dovodi do smeha? Ovu bebu zasmejava nesto... a sta bi rekao Schopenhauer sta je to sto nas zasmejava u ovom slucaju :think::)

Као што та беба плаче не зато што је нешто схватила размишљајући већ зато што је глад и слично рефлексно тера на то. Тако се и не смеје јер је дошла до неког закључка из датих премиса .

Такав смех је инстиктиван јер беба тог узраста не барата појмовима који би јој омогућавали успоредбу опаженог и мишљеног.
 
То што је гурнуо човека са бицикла и тиме ризиковао да се тај човек повреди. Или, то што је исекао жени цвеће од чије продаје она живи, или то што је човека гурнуо у воду и слично, свакако није нити морално, нити друштвено прихваћено. Чак је и кажњиво, и овакву скривену камеру очито само у Русији могли су да сниме.

Међутим, то што се, верујем, свако мора насмејати на такав видео клип, доказује да механизам смеха нема много везе са друштевним конвенцијама у питањима допуштеног или моралног?

Човек се мора смејати гледајући тај клип. :) И немој ми само рећи да ти ниси. :)



]Као што та беба плаче не зато што је нешто схватила размишљајући већ зато што је глад и слично рефлексно тера на то. Тако се и не смеје јер је дошла до неког закључка из датих премиса .

Такав смех је инстиктиван јер беба тог узраста не барата појмовима који би јој омогућавали успоредбу опаженог и мишљеног.


... pa rekla sam da me taj gorila na kratko nasmejao ... da je bio pravi majmun smejala bih se i duze- ovako samo kratko; ali to ne spada pod humor :lol:;)
... a zasto se beba smeje nisam pitala. Pitala sam zasto nas je beba nasmejala; i nemoj mi sada reci da tebe nije:lol::)
 
Poslednja izmena:
kod zena je to ono stanje svesti kad mora da cvrsto drzi mokracu da ne izleti nenadano ovaj slucajno :lol:
kod muskaraca je to kreacija, jer muskarci imaju razvijeniji mozak no zene, koji cak iako je mator, permutira ko u algolu jedan jako prost kod savrsenom sofistickom kreacijom gde ga kompajlira do arhitekture kada se rusi ona pocetna ozbiljna struktura i namernu nakaradnu sintaksu izbacuje iz sebe na nacin da zracenje kod slusateljki izaziva pojacano lucenje sirenje i grcevito stezanje sve u 16 onog dela njine psihe koje ih tera na pishijadu .rotf:
 
kod zena je to ono stanje svesti kad mora da cvrsto drzi mokracu da ne izleti nenadano ovaj slucajno :lol:
kod muskaraca je to kreacija, jer muskarci imaju razvijeniji mozak no zene, koji cak iako je mator, permutira ko u algolu jedan jako prost kod savrsenom sofistickom kreacijom gde ga kompajlira do arhitekture kada se rusi ona pocetna ozbiljna struktura i namernu nakaradnu sintaksu izbacuje iz sebe na nacin da zracenje kod slusateljki izaziva pojacano lucenje sirenje i grcevito stezanje sve u 16 onog dela njine psihe koje ih tera na pishijadu .rotf:

... da, da, sigurno je tako ... :cool:

238375-HomerSimpson.jpg
 
Humor je proizvod ljudskog duha, duše, mozga, svijesti ili kako vam drago, tek me zanima kako definišete, objašnjavate, tumačite.............. šta je po vama humor?
Posebno sam radoznao da li će se i kako ovi "teži " filosofi sa foruma odvažiti (ili udostojiti) da daju svoj odgovor ili će prići kao nečemu površnom, neozbiljnom i nedostojnom odgovora.
Kad postavljam ovo pitanje mislim na sve aspekte i vrste humora. Verbalnog,crtanog igranog komponovanog, novokomponovanog i svakog drugog.
:D

humor je krik za budjenje uspavanog duha, dushe, mozga, svijesti ili kako nam drago :lol:
u svakom sluchaju podsticaj, budjenje, pokretanje, makar to bilo i nerazgovetno krivljenje usana kao reakcija na impuls koji je dotakao negde dublje...


malo bih parafrazirala i modifikovala patka :lol:

Smeh je reakcija organizma i duha kao rezultat srece sto se neka situacija ne desava nama....

...mislimo da se ne deshava nama ili zelimo da nam se ne desi, ali chesto se smejemo bash situacijama u kojima se prepoznajemo, dakle , ili su nam se negde u proshlosti ili podsvesti desile ili smo korak do trenutka da nam se dese... ne bih iskljuchila mogucnost deshavanja...
 
Poslednja izmena:

Back
Top