Šta je za vas *čast*?!

Šopenhauer je rekao da je objektivno gledano čast mišljenje drugih o nama, a subjektivno gledano naš strah od takvog mišljenja!

U prošlosti su se čule izreke poput:

1) Čast i smrt su isto!
2) Čast je mač. Kada je uvređena mačem se rešava njeno pitanje!

Šta bi za vas bila čast u modernom vremenu?:ceka:
Neka vrsta vrednovanja svoje ili tuđe ličnosti. Iz toga može proizilaziti osećaj poštovanja i samopoštovanja ili osećaj manje ili veće vrednosti. Balkan je područje na kome, uglavnom, vlada "kultura časti"
 
Ima istine u toj Šopenhauerovoj izjavi.

Pojam časti po meni donekle potiče iz našeg ego-tripa, dakle ako imaš visoko mišljenje o sebi nećeš dozvoljavati da ti čast/ego budu pogaženi. Svako ima svoj minimum, neko bi na sve pristao, a neko je gord i sujetan i ima ogroman ego. Dakle - ponosan si kao čovek, pomalo i sujetan (ili malo više) i ne daš na sebe nipošto. Radije bi gladovao ili ubio nekog nego da se poniziš ili da dozvoliš drugome da te ponižava.

Sa druge strane postoje razni vidovi časti, npr. ljudi koji daju obećanje i gledaju da ga nipošto ne pogaze, ljudi koji ne pristaju na poraz, ljudi koji se bore u ratu i radije se ubiju nego da se predaju, nekad su npr. ljudi zbog osramoćene sestre ili kćerke oružjem kretali na krivca, pa čak imamo one crnogorske osvetnike što su sinove svetili ubistvom krivca itd. Sve to izvire iz ličnog osećaja časti.

Danas je čast na jako niskoj ceni, ljudi prave razne kompromise, mnogima je karakter klimav. Sa jedne strane je pitanje koliko danas čast uopšte može da pomogne, a koliko da odmogne nekome, a sa druge strane se postavlja pitanje da li časni ljudi sebe preterano kažnjavaju i uskraćuju zbog tog osećanja.

Setih se baš čuvenog albansko-jugoslovenskog glumca Bekima Fehmiua koji je živeo i radio u Beogradu. Imao je rigidan karakter, u inostranstvu nije hteo da promeni ime i prezime iako bi uspeo u Holivudu, u mladosti je tukao svakog ko ga uvredi, kad su krenula sranja u ex yu povukao se i kasnije zbog sukoba na Kosovu izvršio samoubistvo u Beogradu, što je i ranije planirao, čak je hteo da se spali ili svoju porodicu digne u vazduh, a sve zbog osećaja časti i neprihvatanja raznih situacija. Dao je besu - i nema povlačenja. Iz protesta je bio spreman da uništi sebe.

Sa druge strane danas kao da najbolje prodju ljudi bez časti, beskrupulozni, razne hijene od ljudi, jer im je svejedno, svakome se uližu za napredak. Njima čast leži u rezultatu, ne u stilu življenja, odnosno lizali bi nekome cipele ako bi im to donelo odredjeni rezultat. Sećam se čuvene izjave Arnolda Švarcenegera iz mladjih dana - da bi rado jeo izmet ako bi mu to donelo pobedu na bodybuilding takmičenju. Šikanirao je protivnike, ponižavao, čak postoje vrlo jake indicije da se u početku karijere prodavao za novac raznim muškarcima - mogulima tog biznisa kako bi ga progurali. Ali on je ipak uspeo, drugi nisu... ili jesu, ali na dosta slabijem nivou. Njemu je pojam časti ležao u cilju koji je imao, ne u sredstvima.
 
Njemu je pojam časti ležao u cilju koji je imao, ne u sredstvima.
Pitam se pak da li to potpada pod čast ili je nešto drugo...
Jer njemu to prostituisanje onda i nije uvreda časti.
Čast je po meni granica ispod koje se nećeš poniziti.
Pred drugima ili privatno i tu može biti razlike.
Čast nije ambicija, a ako je Švarceneger bio spreman na sve radi uspeha to možda i nisu bila poniženja bar za njega lično.
Nizak prag časti svakako...
 
Danas je čast na jako niskoj ceni, ljudi prave razne kompromise, mnogima je karakter klimav. Sa jedne strane je pitanje koliko danas čast uopšte može da pomogne, a koliko da odmogne nekome,
Čak je i blam spomenuti tu reč, he he he čast hi hi hi
:hehe:

a sa druge strane se postavlja pitanje da li časni ljudi sebe preterano kažnjavaju i uskraćuju zbog tog osećanja.
S vremenom bi trebalo više verovati u svoj unutrašnji sud jer se nekad on ne poklapa sa spoljnim pa onda sebe nepotrebno muče i žrtvuju.
 
Šopenhauer je rekao da je objektivno gledano čast mišljenje drugih o nama, a subjektivno gledano naš strah od takvog mišljenja!

U prošlosti su se čule izreke poput:

1) Čast i smrt su isto!
2) Čast je mač. Kada je uvređena mačem se rešava njeno pitanje!

Šta bi za vas bila čast u modernom vremenu?:ceka:
Osim, što bih dodao samopoštovanje koje je u životinjsku svest šopia unela religija, a još kasnije postao ljudski princip....
 
Joj nasao Srbe da pita sta je cast...
Znas li ti da su najveca zla pocinjena bas u ime casti....
Tj osobe koje se drze postenja cine mnogo manje zla , narocito bliznjima, od osoba koje se uhvate za cast.....

Ali necu da se qujcim niti da ucestvujem u temi....samo mi nekad smesno koliko se apsurda kod nas prodaje...
A kao zapad glup....
 
Joj nasao Srbe da pita sta je cast...
Znas li ti da su najveca zla pocinjena bas u ime casti....
Tj osobe koje se drze postenja cine mnogo manje zla , narocito bliznjima, od osoba koje se uhvate za cast.....

Ali necu da se qujcim niti da ucestvujem u temi....samo mi nekad smesno koliko se apsurda kod nas prodaje...
A kao zapad glup....
Čitam neke knjige, epsku fantastiku i stripove takođe i često se pominje čast pa reko da malo filozofiramo.
Možda ne treba ni vezivati sve za Punišu Račića, malj i pogaču i slične pojave i u privatnom životu automatski.
Ipak su to prošla vremena bar na neki način.
Ono možda sam i ja slep kod očiju pa ne vidim sav šabanizam i živim u svom malom svetu ograđenom apstinencijom od gledanja televizije i čitanja dnevne štampe i uopšte sretanja neke vrste ljudi, ali eto...i mi takvi postojimo...
 
Ako hoces da vidis apsurde casti , onda se posadis blizu nekog ko mnogo drzi do casti , a ne razume je....ihhhhaj onda ces videti svasta nesto....

Ovi sto drze do postenja, to su srednja linija, znam da smrdim a umereno je zdravo...
A ovi sto su ekstremni , ostrasceni i radikalizovani , eee ti su za posmatranje ako hoces da ucis o casti.....samo ne od njih , nego o casti kao fenomenu....
Ubrzo ces naleteti na druge koji su slicni ili se u tom trenutku prave slicni i tako nastupa tvoj problem, tj projekat, kako se o casti prica kad se svi busaju i prave casni.....

Za postenje je vec druga stvar vezana, mnogo blaze tumacenje....posten covek i gresi i ispada ovo ili ono , samo je kompas....dok castan je apsolut...
 

Back
Top