Operacija srca

Pozdrav svima! Moj suprug je u četvrtak 20.12. operisan. U pitanju je zamena aortne valvule. 23.12. je pušten na odeljenje, i sve ga jako boli, cujem da je dosta nervozan, mada ga ja stalno uzdizem i motivisem za dalje. Inace, ima 34 godine, imamo dvoje decice. U avgustu je imao veliki infarkt miokarda, gde mu je odmah uradjena kateterizacija i ugradjen stent. Moje pitanje je : da li je to normalno da ga jos toliko boli? Dva dana je primao transfuziju, zasto? I maska sa kiseonikom mu je jos uvek nad glavom? Mozda su pitanja banalna, ali mnogo sam uplasena. Hvala vam svima unapred na odgovorima.
P.S. Mi smo iz Subotice, a on je na IKVB Sremska Kamenica, i nikako ne mogu da dodjem do lekara koji ga operisao za vise informacija.
Pozz i tebi Gordana i molim te pusti coveka na miru!
Letos sam nesto dugo bivala u bolnici u kojoj sam operisana i onda sam od sestrica koje tamo rade cula da ne postoji gora op. od ove. Ja pitam - ni mozak- a ona kaze - ni mozak! Samo transplatacija je gora.
Tako da opet - pusti coveka na miru!!!
Pa zamisli ti da ti imas u 34-oj infarkt od kog jedva ostanes ziva...a onda na to prodjes i kroz ovo. A da boli, boli, ne mogu ti ni opisati koliko. A da sam pre toga imala koju operaciju jesam pa znam iz prve ruke, jedina je sreca da si polulud pa ne mozes da poverujes da stvarno toliko boli.A sve ipak prodje.
Ako imas mogucnosti nek neko dodje da preuzme brigu o deci kad on izadje i pokusaj da ga ne smaras sa pricama da smo svi mi ovde sve to prosli a i drugi ljudi i sl. s....Za mesec dana ce i on poceti da lici na coveka kog poznajes, verovatno ce poceti i da jede normalno ali za pocetak ga samo mazi i prati lekarska uputstva.(Sto ce reci - nahvataj kako znas lekara koji ga je operisao, pitaj sestre kad je dezuran pa idi onda, ali valjda ti je najvaznije to da saznas od coveka koji je tamo nesto radio na srcu tvog coveka u kom je stanju srce TVOG coveka?_
Pozz tebi i nek ti ne bude tesko, izlistaj forum od prve strane, svega tu ima pa ce ti biti lakse da se snadjes. Sve dok nema temp. i vodu a rana ne gnoji - sve je u redu. Tesko, bolno ali u redu.
I :heart:tebi a :heart::heart::heart: nasem drugaru!
 
E društvo povremeno uđem na temu pročitam da li ima nešto novo ali retko se piše u temi .Prođe meni punih 7 meseci od kada sam imao infark ugrađena mi dva stenta imam još jedno začepljenje od 95 % nalazim se na listi čekanja u KBC Zemun , proveravam na svaki dve nedelje da li su dobili materijal (Stentove i balone) da li će da krene da se radi po toj "listi " . U među vremenu sam se navikao na ovaj novi život tačnije vratio sam se u neku normalu osim što ne radim i dalje doktori mi ne daju dok se ne stentira i to začepljenje.

Dali neko od forumaša ima informaciej kada će više ta nabavka i kada će početi da se rade intervencije , ja čekam 7 meseci a sestra koja mi se javlja na telefon me teši kako ima ljudi koji čekaju i po godinuipo na intervenciju , tačnije od druge polovine 2011 . Sve mi se ovo čini da je ovo neko teško zavlačenje da li se državi isplati da me drži na bolovanju toliko dugo jeftinije je da mi odradi stentove i vrati me na posao .
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima! Moj suprug je u četvrtak 20.12. operisan. U pitanju je zamena aortne valvule. 23.12. je pušten na odeljenje, i sve ga jako boli, cujem da je dosta nervozan, mada ga ja stalno uzdizem i motivisem za dalje. Inace, ima 34 godine, imamo dvoje decice. U avgustu je imao veliki infarkt miokarda, gde mu je odmah uradjena kateterizacija i ugradjen stent. Moje pitanje je : da li je to normalno da ga jos toliko boli? Dva dana je primao transfuziju, zasto? I maska sa kiseonikom mu je jos uvek nad glavom? Mozda su pitanja banalna, ali mnogo sam uplasena. Hvala vam svima unapred na odgovorima.
P.S. Mi smo iz Subotice, a on je na IKVB Sremska Kamenica, i nikako ne mogu da dodjem do lekara koji ga operisao za vise informacija.
Ja sam operisan u Kamenici i nemaš razloga za zabrinutost, kardiohirurzi su vrhunski sestre odlične sve će to proći i nervoza i bolovi samo treba vremena i strpljenja, čudi me da ne znate ko ga je operisao ali svu su tamo dobri, mene je operisao najbolji Živoin Jonjev. Samo ti njemu pruži podršku i polako sve će biti dobro.
 
Niste me razumeli, naravno da znam ko ga operisao ali je čovek bio ceo dan u op.sali pa nisam mogla do njega. Operisao ga dr.Saša Kačar, zaista fenomenalan čovek i izvrstan lekar. Moj dragi je pre dva dana stigao kući, i ja ponovo moram da vas pitam da li je normalno da ga boli ceo grudni koš, lopatice, leđa, a pomalo još i kašlje.
A inače, doktor mi je rekao da je infarkt koji je on letos doživeo, oštetio pola srca, i da pored ove operacije njegovo srce radi sa svega 30-35% kapaciteta. Od sada nikakav posao, nego treba uživati u životu.
Još jedno pitanjce, dok ne odemo na kontrolu pa budem razgovarala sa doktorom lično, da li postoji šansa da srce vremenom ojača?
Hvala vam dobri ljudi na odgovorima.
 
Pa koliko sam ja čuo a i poznajem ljude koji su imali jak infrakt normalno da moze biti bolje što se tiče srca, a što se tiče grudnog koša leđa to mora da boli, i s vremenom će biti sve bolje i to se zna posle ovakve teške operacije 6.meseci je neki optimalni rok da se čovek oporavi, da znam Kačara odličan hirurg, a što se tiče supruga sad mu ostaje da se pridržava svih pravila i da se naoruža strpljenjem, Sretno

Ujedno čestitke svima, SRETNA NOVA GODINA
 
Pa koliko sam ja čuo a i poznajem ljude koji su imali jak infrakt normalno da moze biti bolje što se tiče srca, a što se tiče grudnog koša leđa to mora da boli, i s vremenom će biti sve bolje i to se zna posle ovakve teške operacije 6.meseci je neki optimalni rok da se čovek oporavi, da znam Kačara odličan hirurg, a što se tiče supruga sad mu ostaje da se pridržava svih pravila i da se naoruža strpljenjem, Sretno

Ujedno čestitke svima, SRETNA NOVA GODINA

Hvala još jednom na odgovoru!
Svima SRETNA NOVA GODINA, ZDRAVLJE DA NAM JE NA PRVOM MESTU, ostalo će već doći nekako. Sve najbolje i pozdrav svima.
 
Nazalost, ima temperaturu, rana mu se zagnojila, i tako...Ja ga mazim i pazim, pa bice sve to ok. Mnogo je to jos sveze.
Mnogo mi je zao sto to citam. Javite se odmah u bolnicu,trebalo bi da uzmu bris sa rane odmah.
I zao mi je sto sam onda bila "malo " gruba ali mi je bude bas tesko kad cujem i dozivim (a jesam kod mog skolskog druga) da porodica ne shvata kakva je ova operacija i da svi ocekuju da se bolesnik uspostavi kao posle operacije sl.creva i nastavi odmah tamo gde je zaslajfovao pre operacije.
Nadam se da cete uspeti da resite ranu a onda kao sto svi pametni pre mene rekose - polako, strpljivo, korak po korak i svaki dan ce biti bolje.
Zelim vam svu srecu :heart:
 
Draga Sanjka, naravno da sam odmah reagovala, otisli smo u bolnicu, ocistili su, previli, u petak smo bili da vadimo jedne konce pa sam ga usput odvela kod pulmologa, zbog kaslja. Hvala Bogu, pluca su cista, nema vode, nego je nakacio neki virus, pa je cak i ispalo dobro sto je kasljao i tako izbacio gnoj iz rane. A nismo se razumeli na pocetku, nisam ja ni ocekivala da on odmah bude dobro, naprotiv-uplasila sam se, jako sam veliki panicar.A jos dok je bio u bolnici, pa cak i pre nego sto je otisao, iscitala sam ceo forum, pa sam znala sta nas ceka.Ali, opet kazem, posto sam tako plasljiva, a nisam uspela odmah razgovarati sa lekarom, htedoh da upitam vas koji ste vec sve to prosli. Kasalj polako prolazi, i bolovi takodje, ruke svakim danom sve vise moze da podize, i tako... Samo me sada opet plasi sto ga vec dva dana boli glava :-( I ne znam da li je to normalno da su mu ruke i noge ponekad hladne?
 
Pa znaš, i mene i mog muža i kumu i babu već par dana pomalo boli glava, ali to je zbog visokog vazdušnog pritiska.
Da li mužu meriš pritisak? Ja sam prve dve godine znala da imam takve glavobolje da sam povraćala (onaj potiljačni bol), a onda sam otkrila da mi ustvari problem pravi gornji pritisak koji skoči na promenu vremena. Sad imam tablete za to i nikad više nisam imala takvu strašnu glavobolju.
 
Pa znaš, i mene i mog muža i kumu i babu već par dana pomalo boli glava, ali to je zbog visokog vazdušnog pritiska.
Da li mužu meriš pritisak? Ja sam prve dve godine znala da imam takve glavobolje da sam povraćala (onaj potiljačni bol), a onda sam otkrila da mi ustvari problem pravi gornji pritisak koji skoči na promenu vremena. Sad imam tablete za to i nikad više nisam imala takvu strašnu glavobolju.

Da,naravno da mu merim pririsak. Bude mu u proseku 100/60, nekada 90/50, uglavnom rekli su nam da sada tako mora. Da gornji bude do 100-110.
 
A mozda ga glava i boli sto mu je uglavnom nizak pritisak?Nemam pojma i ne bih da pametujem ali znam da moja majka ima glavobolje ako joj padne pritisak. S tim sto je njen normalan 160/100,pa kad joj kao bude normalan ona je u problemu jer je njen organizam navikao na ono sto lekarima nije normalno.
Mozda je tvoj dragi imao visok pritisak pre op. a nemam pojma sto, svima posle op.pritisak bude nizak.
Mene nije bolela glava posl.op ali sam znala da padam i da imam uzasne vrtoglavice. Ali je moj normalan prit.100/70 i nizi a posle op. se nije dao izmeriti,to tad kad mi bude lose.
U sv. slucaju ako se desi da ga jako,bas jako boli glava, vi opet tamo.To moze da bude samo i posledica tog virusa ali uvek postoji ona najgora mogucnost posle ovakve op a to je tromb,pa je bolje biti i smarac i poplasen a sacuvati zdravlje i zivot svog coveka. Neka se ljute i lekari ( a i ja,sram me bilo :rumenko::rumenko::rumenko: izvini, moolim te ), ovo je period u kom morate da panicite - to je normalno.Za mesec dana ste vec debelo odmakli na putu zdravlja i lepse buducnosti, pa ce sve biti lakse
 
I da, normalno je da su mu sake i stopala hladne, nizak pritisak i srce onda ne moze da napumpa krv na periferiju. Jos je posle op. sigurno dobio i nesto od beta blokera a oni uglavnom prave upravo to.
 
Sanjka,glava je prosla odmah posto je pao sneg. Nego, necu smarati vise, jos samo ovo da pitam :-) Danas smo isli na vadjenje INR-a zbog dalje terapije, e sad na otpusnom pismu pise da treba da bude od 2 do 3. Njemu je 1,43 tako da je doktor malo povecao sintrom.Da li to znaci da mu je krv jos uvek gusca, ili...? Stvarno se ne setim sve pitati lekara, uvek imam gomilu pitanja i opet nesto promakne.
 
Da, za nekoga sa operisanim srcem 1,43 je veoma malo. Meni čak piše da treba da bude 2.5-3,5. Ne brini, nikome se prava doza ne može odrediti odmah, a i ne reagujemo svi isto. Meni su dozu korigovali čitavu godinu. Zato će suprug još duuugo, dugo morati vrlo često da kontroliše INR (protrombinsko vreme). Neka vodi računa da dan pre vađenja krvi ne jede hranu koja ima mnogo kalijuma jer to snižava INR pa će mu se pokazati nerealan rezultat.
Svi mi sa operisanim srcima smo vrlo skloni stvaranju trombova, pa nam zato razređuju krv da taj rizik smanje. S druge strane, ako je krv previše retka postoji mogućnost da iskrvarimo zbog sitnice. Zato pre svake agresivne intervencije (popravka zuba, gastroskopija, ginekološke intervencije itd.) nas mora da pripremi kardiolog koji će ukinuti antikoagulant i uvesti injekcije da dovede krv na normalnu gustinu, a kada se intervencija obavi onda opet da nas bezbedno vrati na lekove. To je zaj.... koja nas sve čeka za ceo život.
Osim toga, mi smo pravi magnet za bakterije i viruse pa nam za svaku sitnicu daju antibiotike da bi sprečili infekciju na srcu. Tvoj suprug je još veoma svež pacijent pa je i podložniji svemu nego što će biti kasnije, kada se njegov organizam privikne.
 
Da, za nekoga sa operisanim srcem 1,43 je veoma malo. Meni čak piše da treba da bude 2.5-3,5. Ne brini, nikome se prava doza ne može odrediti odmah, a i ne reagujemo svi isto. Meni su dozu korigovali čitavu godinu. Zato će suprug još duuugo, dugo morati vrlo često da kontroliše INR (protrombinsko vreme). Neka vodi računa da dan pre vađenja krvi ne jede hranu koja ima mnogo kalijuma jer to snižava INR pa će mu se pokazati nerealan rezultat.
Svi mi sa operisanim srcima smo vrlo skloni stvaranju trombova, pa nam zato razređuju krv da taj rizik smanje. S druge strane, ako je krv previše retka postoji mogućnost da iskrvarimo zbog sitnice. Zato pre svake agresivne intervencije (popravka zuba, gastroskopija, ginekološke intervencije itd.) nas mora da pripremi kardiolog koji će ukinuti antikoagulant i uvesti injekcije da dovede krv na normalnu gustinu, a kada se intervencija obavi onda opet da nas bezbedno vrati na lekove. To je zaj.... koja nas sve čeka za ceo život.
Osim toga, mi smo pravi magnet za bakterije i viruse pa nam za svaku sitnicu daju antibiotike da bi sprečili infekciju na srcu. Tvoj suprug je još veoma svež pacijent pa je i podložniji svemu nego što će biti kasnije, kada se njegov organizam privikne.
Kajo, hvala na odgovoru. Znaci onda faktički lekovi još nisu "odradili svoje"?
A desilo mu se dva puta da mu krene krv na nos, nije mnogo, ali dovoljno da se ja uspaničim :-(
 
Jesu, odradili su , ali ja govorim o tome da se kod nekoga promena doze leka odrazi odmah sutradan, a kod drugoga tek za nekoliko dana (kao kod mene :mrgreen:). Tvoj suprug je već dovoljno dugo na antikoagulantima da organizam odreaguje. Zato posle promene doze treba vaditi krv bar nedelju dana kasnije. Ali glavni problem nije to nego nešto drugo:
Ne pijemo svi istu dozu leka i upravo to je razlog što lekar mora da isprobava i nagađa koliko je kome potrebno. Ja recimo pijem Farin i to po šemi 1,5 - 1,5 - 2 leka, znači dva dana po jedan i po a treći dan 2 cela, dok je nekome sasvim dovoljno pola tablete dnevno. Dakle - promene nam dozu, prođe 10 dana, vadimo krv, zakazujemo kod lekara, pa onda opet promena doze, pa 10 dana, pa zakazivanje.... i tako do besvesti sve dok INR i posle trećeg vađenja ne ostane na zadovoljavajućem nivou, a sve to se otegne kao gladna godina. Zato sam rekla da će proći dosta vremena dok tvom dragom ne odrede koliko je njemu leka potrebno.
 
Pozdrav svima, evo ja malo surfam i naisla na ovaj forum. Ovako recu moje iskustvo mozda se netko nađe. Ja sam operirana 4 puta. 1 puta, coractacia aorte, 2 put.. aneurisma aorte (modificirana op. po Bentallu) 3. Ugradnja elektrostimulatora i 4, zamjena femoralne arterije u desnoj nozi. Uglavnom citala sam vasa iskustva i naravno suosjecam se s svima.. ali puno znaci jako puno vasa psiha. Ja sam 2 operaciju tesko podnjela i borila sam se svim silima. Tu je jedna napisala da jako boli posli op, istina boli jako, oporavak je do 2 godine, da budes kako triba. Sve u svemu proslo je 7 g od moje 2 op, super se osjecam, pijem, isoptim, ritmonorm i varfarin. Sve u svemu vazno je kasnije da pazite na prehranu, da ne pusite i ne pijete.... sretno svima i ako imate pitanja slobodno me pitaj te.. drage volje cu vam odogovorit.... lijep pozdrav i sretno svima :)))
 
Da li lekovi koje piju srčani bolesnici utiču na memoriju i koncentraciju?
Ja sam za zadnjih godinu dana postala toliko zaboravna da me je već zaista strah.
Evo baš danas sam nadmašila samu sebe i popila duplu dozu lekova (zaboravila sam da sam ih već popila pre jednog sata...). I sada već satima sedim pored muža u kancelariji da ne budem sama ako mi pozli, a ne smem da mu kažem šta sam uradila. Vrti mi se u glavi, pritisak 105 sa 65, sva drhtim.
Imam dozatore za lekove, ali šta to vredi kad se ja ne sećam da li sam popila ili ne... moraću da beležim u kalendar kao svaka senilna baba.
Često mi se tako desi da potpuno zablokiram: ne znam broj telefona, ne znam kuda sam krenula, ne znam koji je dan, ponekad razmišljam kako se piše neko slovo!
Problem je što sam po ceo dan sama, ako i zapalim kuću niko neće primetiti dok ne izgori do temelja.
Nadam se da je to samo posledica loše cirkulacije u mozgu ili nečeg sličnog, valjda nije počela senilnost.
Da li da odem kod psihijatra (a naš lokalni baš i nije nešto zainteresovan za svoj posao), ili kod interniste da mi menja lekove ako oni prave haos, ili kod neurologa da ona pogleda?
Da li se neko od vas već borio sa tim?
 
Kajo, nemoj da brines. To se desava svima i ide sa godinama, izvini, ali je tako. I ja sam prosle godine popila greskom duplu dozu (Sintrom) i nabila INR na 7. Za juce se uopste ne secam da li sam popila te iste lekove, pa sam za svaki slucaj uzela 1/4 tablete, cisti kompromis:ako sam uzela, ta 1/4 nece mnogo povecati INR, a ako nisam i 1/4 je nesto. Pre neki dan sam zaboravila kako mi se zove unuk od 2,5 meseca, da poludis. Kad covek, u odredjenom uzrastu, vecinu vremena provodi sam, koncentracija brzo opada i naravno da ces pola stvari zaboraviti. Ne daj se Ines :D
 

Back
Top