Operacija srca

Pozz
Na koronografiji nadjena mi je anularna subtotalna stenoza na LAD arteriji i postavljena indikacija za hitnu angioplastiku dilataciju.nakon adekvatne pripreme dana 17.11.2011 uradjena diletacija sa ugradnjom Tsunami stenta i postignut odlican angiogeafski efekat.naredni godinu dana pila sam lekove Cardiopirin100,PLAVIX75 nolplaza20,concor 2.5 monizol ,vasilip2o ,bromazepam 3 mg......sve to na VMA posle godinu dana redovne terapije lekovima kardiolog u mom mestu izbacio je PLAVIX 75 kao nepotreban a sve drugo da nastavim .....neko moje saznanje koje nije strucno je da se Plavix pije do kraja zivota ja ga nepijem vec 3 meseca......pitam vas i strucno lice dali ima slucajeva ugradnje stenta a da se nekoristi Plavix 75.......pozdravljam sve sa foruma i ocekujem misljenje i odgovor naravno pratim i vase price ......
 
Kaja i Sanjka, hvala. Mislim da u do sada procitanim diskusijama prvi put vidim da se i kod nas rade rekonstrukcije hordi, kako sam Sanjku razumeo da je njoj radjeno. To pruza dodatnu nadu. Leva komora mi je malo uvecana, pretkomora nije, srcani misic 64% ocuvan, a zadnji zalistak dosta izduzen. Ako to bude moguce korigovati bio bih zadovoljniji nego da mi ugrade vestacki, ali birati se ne moze. Iduce nedelje idem na kontrolu kod kardiologa i videcu gde ce me on poslati.
 
:hvala:Hvala, hvala
Želimo ti svu sreću na konsultacijama, ali mislim da se pacijent tu ne pita, a često ni sam hirurg ne zna kakvu će operaciju raditi dok ne otvori pacijenta i pogleda srce sopstvenim očima.
Svejedno šta ti odrede, ipak znaj da ni veštačka valvula nije neki bauk, a sigurnija je i trajna.
 
:hvala:Hvala, hvala
Želimo ti svu sreću na konsultacijama, ali mislim da se pacijent tu ne pita, a često ni sam hirurg ne zna kakvu će operaciju raditi dok ne otvori pacijenta i pogleda srce sopstvenim očima.
Svejedno šta ti odrede, ipak znaj da ni veštačka valvula nije neki bauk, a sigurnija je i trajna.

Hvala na lepim željama, a o ostalom odlučuju doktori. Nisam čitao forum od 46 strane do kraja pa ne znam dali je bilo reči o novoj metodi reza nekako izmedju rebara, koju sam video na netu da je i kod nas radjena. Da li je to neko sa foruma imao, odnosno da li se to omasovilo kod nas? Dok ne iscitam ostatak, možda ste Vi primetili da je neko o tome pisao?
 
Sanjka, da utvrdim gradivo, vama je hirurg rekonstruisao, povezao, prelocirao ili kako se vec to stručno naziva i prekinute horde koje su, kako shvatam, glavni razlog sto zalistak ne zatvara dobro, odnosno zalazi u pretkomoru, a što horde sprečavaju ako nisu prekinute?
 
Sanjka, da utvrdim gradivo, vama je hirurg rekonstruisao, povezao, prelocirao ili kako se vec to stručno naziva i prekinute horde koje su, kako shvatam, glavni razlog sto zalistak ne zatvara dobro, odnosno zalazi u pretkomoru, a što horde sprečavaju ako nisu prekinute?
Odlican 5! Meni su horde pucale zato sto su zalisci bili predugacki (probaj to da zamislis kao u crtacu), pa oni vuku na dole.Kao kad bi u kesi nosio previse tereta pa rucice popucaju.Tako zalisci padnu i posto su predugacki ne mogu da se vrate,sto opterecuje petlje koje ih drze i one pucaju. A i krv zaostaje (prosiruje se prolaz izmedju komore i pretkomore) i siri srce, mesa se venska i arterijska pa samim tim i organi ne dobijaju pravu dozu kiseonika...Tako je bilo kod mene i ja kad sam stigla do njih bila sam "mrtav covek hoda" odjednom!
Verujem da je i kod tebe problem isti dok u nalazu pise da "zadnji listic prolabira" ali nisam toliko medicinski potkovana, mozda su tebi same horde problem, zaista ne bih da se pravim pametna.
Posto si jos uvek dobro,znaci da ti je op.preporucena u pravom trenutku i da ce oporavak ici lepo ;)
Meni je dr Micovic uspeo da prepravi, tj. skrati zaliske tako da zatvaraju, rekonstruisao horde i ispod zalistaka postavio prsten koji bi trebao da drzi da u slucaju da oni opet krenu da leprsaju ima sta da ih podupire. Taj prsten ima svoje velicine kao i valvule.
Nakon ove op. antikoagulanti ne bi trebalo da se piju dozivotno kao kod vestackih zalistaka, samo par meseci dok srcano tkivo ne prekrije prsten.
Jedino sto sam ja imala op na klasican nacin sa potpunim otvaranjem grudnog kosa ali to je bila jos 2009-a mozda jos nije pocelo kod nas da se radi a mozda je i zbog nekih drugih razloga, to stvarno nemam pojma.
I na nasem forumu nema drugih sa annuloplastikom. Bio je jedan "drug' iz Bosne ali se ne javlja vise. Probaj da ga citajuci forum pronadjes pa kontaktiras na pp.
Nadam se da sam uspela bar malo da pojasnim?
 
Poslednja izmena:
Sanjka, zaboravih odgovor na vaznu stvar sadržanu u tvom postu. I kod mene je zadnji zalistak izdužen, mnogo, prednji malo, tako da je neophodna rekonstrukcija celog mitralnog aparata, naravno ako je uopšte kod mene moguća s obzirom na ostale, nama nepoznate faktore.
 
Sanjka, zaboravih odgovor na vaznu stvar sadržanu u tvom postu. I kod mene je zadnji zalistak izdužen, mnogo, prednji malo, tako da je neophodna rekonstrukcija celog mitralnog aparata, naravno ako je uopšte kod mene moguća s obzirom na ostale, nama nepoznate faktore.
;) To je to. Niko ne zna da ti kaze od samog starta hoce li to moci ili ne. Sa mnom u bolnici je bio "moj drug ...." ,ostali smo u kontaktu i sad. Njega je operisao dr Stojanovic, mene dr Micovic. Kod njega nije moglo, kod mene uspelo.Mislim, probali su i kod njega ali je na kraju morala vestacka valvula, sto je produzilo vreme op. jos citav sat. A zasto nekad moze a nekad ne- nemamo pojma ni danas. Mozda je caka upravo u tom dugackom listicu koji se moze prekrojiti, mozda u godinama (skoro 20 je razlika), ja zaista ne znam sta da ti kazem, raspituj se kod dr kad god ides, pa pisi, i mene bas interesuje.:bye:
 
Jeste li svi dobro - svi zdravi i bez problema?
Nemamo nikoga novog?
Ode nam tema čak na petu stranu, pa ako nas neko i traži bojim se da nas neće naći. Zato hajde, raportirajte da malo dignemo temu i budemo vidljiviji :bye:
 
Odgovor je tri da. I mene cudi sto nema nikoga. Ja se ne upustam mnogo u pisanije, nemam vremena jer cuvam unucice, ali redovno "obidjem" nasu temu. Znam sta je meni znacila podrska pre moje operacije, pa mi nije bas jasno sto se niko ne javlja. Za sanjku znam da je u velikim obavezama, a ostali??????
Ljudi nisu ni svesni da mogu prevazici strah pre operacije, samo da dobiju nase odgovore i podrsku. Kajo, tebi svaka cast za tvoje postupke, ti si jedan od mojih spasilaca :ok:
 
Jeste li svi dobro - svi zdravi i bez problema?
Nemamo nikoga novog?
Ode nam tema čak na petu stranu, pa ako nas neko i traži bojim se da nas neće naći. Zato hajde, raportirajte da malo dignemo temu i budemo vidljiviji :bye:
Raportiram ali se i izvinjavam zbog kasnjenja,ne obilazim nas redovno.
Dobro -da, zdravo- da a cak i najveci problem koji sam imala se resava (majka moja je bila u kolicima), tako da sve ide ka prolecu ;)
Hvala ti sto si pametna i azurna za sve nas :heart:
 
Zdravo svima aktivnim. Na ultrazvuku na Dedinju potvrdjena mi je neophodnost hitne operacije na mitralnom zalisku i čekam poziv narednih meseci. Nisam traumiran, zahvaljujući i vama sa foruma. Posmatram to kao da se nekom drugom dešava, a ne meni. Idem logikom da je bolje, ako sve bude uspešno, da se "kvar" sanira dok je srce relativno očuvano, nego da se odlaže dok ono ne posustane. A operacija se mora pa mora obaviti.
Javiću se kada budem imao razloga.
 
Nisam se odavno izjadao ovde na temi , nisam ni imao razlog došao i ja na red za ugradnju stenta 6 marta kada mi je i ugrađen treći stent u KBC Zemun . Danas sam išao na kontrolu rezultati uredni počinjem da radim . Ali stalno postoji neko ali kod nas Srba ? Kaže doktorka pijem Plavex još mesec dana dok neprođe godina od prvih stentova koji su mi ugrađeni 30.05 prošle godine , podsetim j anju da mi je ugrađen stent pre malo više od mesec dana kada ona : Da ovaj treći je metalni za njega se plavex pije samo mesec dana , za one prve koje smo vam ugradili se pije godinu dana a za ovaj treći već netreba ni da pijete ??????? Ja sam čuo za Stentove sa lekom i bez leka i čuo sam da se za jedne pije kraće plavex ali ne toliko kratko od mesec dana ?
I druga stvar na koju se moram požaliti prvi put sada da mi je holesterol prešao 6. tačnije 6.14 . Pre infarkta nikada niej prelazio tu granicu sada kada pazim šta jedem i kada nepušim odjednom 6.14 ? Da li tu ima udeo to što sam pio Statien za skidanej holesaterola pa sam prestao pre mesec dana da ih pijem misleći da ću držati holesterol ispod pet sa hranom , da li je mohuće da se organizam navikao za deset meseci i d atraži pomož Statian ???? Da li po ovom pitanju neko ima neku informaciju .
Inače osećam se sjajno poneki put osetim preskok u radu srca ali to je jako retko i povezujem ga sa " malom " sekiracijom kojoj sam izložen u zadnjih par nedelja . Inače se nezamaram mogu da dosta dugo žetam brzim hodom i d apotrćim nema nikakvih promena drastičnih u radu srca ritama se brzo vraća na normalu .
 
E, holesterol...
Baš juče sam gledala jednog specijalistu koji je pričao o tome. Kaže da samo 20% visokog holesterola nastaje zbog hrane, a ostalih 80% organizam stvara sam. Nisam ga baš najbolje shvatila, ali i moj internista je rekao da moj visoki holesterol nije posledica loše ishrane.
Tebi je možda zaista problem to što si već pio terapiju za to a onda prestao - možda se organizam zaista navikne pa malo olenji. S druge strane, ako ti je već dat lek znači da su ti vrednosti holesterola bile visoke, i nikako ne razumem kako si krenuo u tu avanturu da sam prekineš terapiju?
Ne znam da li taj lek Statian ima isti efekat kao Sortis, ali znam da u pozitivnoj listi lekova samo kardio bolesnici koji su preležali infarkt mogu da dobiju na recept Sortis a mi ostali ne. Po toj logici (ako ne grešim) - infarkt direktno utiče na visok holesterol.
Najbolje bi bilo da pitaš svog kardiologa ili hirurga, ali koliko ja znam, lekovi za hol. se piju doživotno samo uz povremene pauze.
Evo i ja baš sutra idem u DZ da vidim šta će mi sada reći u vezi mojih visokih triglicerida.
 
Statini su jedinstven naziv za lekove koji skidauholesterol ako sam se dobro izrazio . Nisam imao povišeni holesterol pre infarkta ali su doktori zbog onog mog čekanja za treći stent kteli da mi drže holesteol što niže . Inače doktorka koja me je pregledala na moje pitanje i koliki bi trebao da mi bude holesterol ? Znate mi trenutno težimo da loš holterol ne prelazi 2 . Kako pitao sam je , znate jedino to može lekovima
Prestao sam da ga pijem zato što mije holesterol bio oko 4.5 i nisam pravio prekide deset meseci , a svi kaži da je potrebno praviti pauze zbog jetre .
 
Moja prijateljica koja ima stent je po preporuci kardiologa koji joj je i prijatelj tri godine pila plavix. Na andol je presla jer nije mogla da izdrzi finansijski sve lekove, samoinicijativno.
A vezano za holesterol, tu je Kaja u pravu, telo ga samo stvara. Mene su probali da stave na statine, organizam ne podnosi, dobijem takve bolove i temperaturu da zavrsim u hitnoj.
Uvek mi je rezultat izmedju 7 i 9, cak je tad kad su probali da mi daju Sortis, pa posle Atakor bio i visi. Trigleceride nikad nisam imala ali holesterol :roll:
I to je tako od kad je prvi put radjena analiza u mojoj 38-oj sa sve idealnom ishranom i redovnim sportom.
U 47- oj sa takvim holesterolom pred op. srca radjena koronarografija - krvni sudovi kao da imate 15 god - rece cika koji je radio.
Cak sam prosle godine testirala sama, pred kraj prolecnog posta od 7 nedelja, holesterol 7.9!
Iscitala sam sve sto sam nasla na netu dok mi nije dosadilo, jela sam i pila, sad mi je :bljak: kad se setim.
A moja majka sa 80 god i slaninom, cvarcima i onim najgorim salamama 4.2, nek mi je ziva i zdrava!
Tako da pravila ima...nema.... ima...:think:;)
 
Mami je kardiolog rekao da je stanje za zalistku i plućnoj areteriji sada za operaciju :(
Prati je inače godinama, polako se to razvijalo , mama sada ima 74godine. Pa , bolje sada nego kasnije , teze će podneti operaciju sto je starija, valjda.
Pokušavam da iščitam sve sto ste do sada svi vi ispisali , i optimizam baš pomaze. Mamu je isprapadalo ono sa Oljom Ivanjicki ... boji se i koliko je ja znam pokušaće da izbegne operaciju. Sad ja krećem da se informisem , skupljam podatke ... Mama ide kod privatnog kardiologa, sad će morati na ispitivanja ...
Hvala svima na trudu. Pokušaću i nju da iključim u ovo , ali ne snalazi se toliko dobro na kompu, ume da ode na fejs i G-mail da pročita, nije ni to loše za njene godine.

Inače -što se tiče holestrola , meni deluje da najbolje moze da se smanji većim unosom nezasićenih masnih kiselina , tipa maslinovo ulje , ili riblje omega 3. tako bi trebalo da ga organizam manje stvara ... Sad koliko- ne sećam se , davno sam to čitala.
Pisaću kad saznam tačno sta od pregleda treba da uradi , jer jos ne zna gde da ide...
 
Ako je pacijent na antikoagulantima ne sme da uzima omega kiseline. To sam baš sad pričala sa mojom doktorkom, htela je da mi prepiše pa se brzo skontala da ne sme.
Inače, nadam se da znate za nestašicu Farina? Ja sam još našla zalihe u nekim privatnim apotekama pa se opskrbila za par meseci (lek nije skup, oko 165 dinara). Nikakav zamenski lek nemaju, a znate i sami koliko traje određivanje nove terapije za antikoagulante. Meni je trebalo godinu i po...
Danas čitam da bi trebao da se pojavi u apotekama početkom sledećeg meseca, ali nešto ne verujem dok ne vidim.
 
Nisma pisao par dana pa nisam mogao da sa vama izmenim malo informacija .. Sortis i još niki koji mu je zamena id ena recept da ali s emor aplatiti participacija za tu kutiju 40 mg sortis participaciaj košta 1200.00 i malo preko . Alo mi smo lopovska država kako ih nije sramota datako nešto i napišu i da donesu odluku pa koliko to država učestvuje u leku 20 % ?
Ja sam opet kupio cholapim jeste stariji lek ali je kod mene radio posao iako sam pio najmanju dozu od 10 mg holesterol mi nije prelazi 4.8 , kada budem popio ovi kutijuod 20 kom ću da izmerim holesterol pa ću da vas obavestim .
 
Ako je pacijent na antikoagulantima ne sme da uzima omega kiseline. To sam baš sad pričala sa mojom doktorkom, htela je da mi prepiše pa se brzo skontala da ne sme.
Inače, nadam se da znate za nestašicu Farina? Ja sam još našla zalihe u nekim privatnim apotekama pa se opskrbila za par meseci (lek nije skup, oko 165 dinara). Nikakav zamenski lek nemaju, a znate i sami koliko traje određivanje nove terapije za antikoagulante. Meni je trebalo godinu i po...
Danas čitam da bi trebao da se pojavi u apotekama početkom sledećeg meseca, ali nešto ne verujem dok ne vidim.
Da se pojavimo opet na forumu i da nam svima cestitam prolazak kroz ova dva godisnja doba (zima -leto - zima)
Kako podnosite?
Meni bas i nije pravo :mrgreen:
Da dobacim opet i za antikoagulante i statine.
Poslednji dan posta hol 5.9 opet.:mrgreen: Sve bareno pa tu i tamo preliveno maslinovim uljem.Apsolutno zdrava ishrana sa skusom tu i tamo u foliji peceno,ma da ne gnjavim,svima je jasno sta hocu da kazem.
A Kajo, ja Sintrom kupujem na crno. farin izaziva pojavu trombova kod mene jer imam neki poremecaj sa tim faktorima i desi se da u jednoj kutiji dobijem uputstvo i ne makedonskom. Sad cu da probam da okacim u poruci, tu se spominju i brusnice i jos kojesta.
Ono sto znam sigurno, a ovde je navedeno i to je bitno - Lekovi su ti koji su stvarni problem u kombinaciji i to je i Tajamasha osetila kad je uzimala ono za gljivice a i meni se desilo sa antibioticima.
Tako da mislim da ce nam svima dobro doci:
kazk9.jpg

wv8qdv.jpg
 
Nisma pisao par dana pa nisam mogao da sa vama izmenim malo informacija .. Sortis i još niki koji mu je zamena id ena recept da ali s emor aplatiti participacija za tu kutiju 40 mg sortis participaciaj košta 1200.00 i malo preko . Alo mi smo lopovska država kako ih nije sramota datako nešto i napišu i da donesu odluku pa koliko to država učestvuje u leku 20 % ?
Ja sam opet kupio cholapim jeste stariji lek ali je kod mene radio posao iako sam pio najmanju dozu od 10 mg holesterol mi nije prelazi 4.8 , kada budem popio ovi kutijuod 20 kom ću da izmerim holesterol pa ću da vas obavestim .

ja pijem atoris mesec dana, pa napravim pauzu od tri meseca, jer mi statini remete nalaze jetre...
nego, pitao bih dali je neko sa infarktom i bajpasom išao na more i kako se ponašao...konkretno, dali smem da ulazim u vodu?
operisan sam pre 5 godina i zasad sam ok ...mislim, uz i ekg su nepromenjeni i još uvek se ne zamaram pri žustroj šetnji (5 km/h)
 
Ja se samo nadam da su svi sa ove teme dobro, nesto su se previse ucutali?!
A odgovor na predhodno pitanje bi trebao da da neko ko je imao sve to sto i ti.
Ovde su uglavnom zalisci, mada ima i dva tri tvoja drugara.
Mi smo se svi brckali bez problema, jedino sto ides postepeno u vodu.
Uostalom, prelistaj forum unazad, ima tu svakakvih pricica...
 
Pozdrav svima
Moj tata je imao trostruku baj pas operaciju pre tacno sedam dana i pre neki dan mu je nadjena E.colli u krvi.Dr.koja ga vodi kaze da treba da bude u bolnici jos minimum 10 dana,t.j. dok se ne pokaze da nema bakterije.Inace je zbog prisustva bakterije( nisu nam rekli koje bila odlozena operacija za 6 dana).
Operisan je na Dedinju,operisao ga je dr. Stojanovic.
Ja se sad brinem da li moze da dodje do nekih komplikacija(citam na internetu da E.colli izaziva sepsu). Da li je neko imao slicno iskustvo?On se inace dobro oporavlja,pritisak mu je dobar,secer u krvi i ostali parametri dobri. On ima 70 godina i malo se deprimirao posto je ocekivao da ce ici kuci danas, sutra.
 

Back
Top