Operacija srca

Pozdrav svima!
Majka mi ima zakazanu operaciju ugradnje bajpasa za kraj januara 2013 u Sremskoj Kamenici. Stentovi su pokusani, ali nisu mogli da se ugrade. Nespavamo danima u iscekivanju operacije..Da li neko ima iskustva sa zaposlenima i uopste operacijama na kardiohirurgiji u Kamenici? Svaki savet dobrodosao!
 
Moja tetka je nedavno operisana u Kamenici, radili su joj valvulu i bajpas.
Zadovoljna je operacijim i osobljem, ali neke sitnije detalje ne znam jer ne živimo u istom gradu.
Što se tiče nespavanja - to pod hitno eliminišite, jer ako pacijent dođe umoran na operaciju to može da utiče na krvnu sliku i pritisak pa se onda operacija ponekad i odlaže. Čak i ako bolesnik nije nervozan ali svi oko njega jesu to ipak stvara tenziju koju i on oseća. Smirite se, na vreme povadite sve rezultate koji su vam traženi, pripremite torbu sa stvarima i na operaciju gledajte kao na konačni spas, ne kao na predstojeću kataklizmu.
Znajte da se operacije srca u Kamenici rade svakodnevno i hirurzi su se već sretali sa svim mogućim preprekama: od veoma starih pacijenata, preko šlogiranih, dijabetičara ili teško povređenih, dakle verzirani su i za najteže slučajeve, pa za ishod operacije zaista ne vredi brinuti. Kako god na kraju da se desi, porodica zaista ne može da utiče na samu operaciju, ali može da pruži pacijentu prijatnu i smirenu kućnu atmosferu bar tih poslednjih dana pred intervenciju, a to je veoma važno.
 
Da li lekovi koje piju srčani bolesnici utiču na memoriju i koncentraciju?
Ja sam za zadnjih godinu dana postala toliko zaboravna da me je već zaista strah.
Evo baš danas sam nadmašila samu sebe i popila duplu dozu lekova (zaboravila sam da sam ih već popila pre jednog sata...). I sada već satima sedim pored muža u kancelariji da ne budem sama ako mi pozli, a ne smem da mu kažem šta sam uradila. Vrti mi se u glavi, pritisak 105 sa 65, sva drhtim.
Imam dozatore za lekove, ali šta to vredi kad se ja ne sećam da li sam popila ili ne... moraću da beležim u kalendar kao svaka senilna baba.
Često mi se tako desi da potpuno zablokiram: ne znam broj telefona, ne znam kuda sam krenula, ne znam koji je dan, ponekad razmišljam kako se piše neko slovo!
Problem je što sam po ceo dan sama, ako i zapalim kuću niko neće primetiti dok ne izgori do temelja.
Nadam se da je to samo posledica loše cirkulacije u mozgu ili nečeg sličnog, valjda nije počela senilnost.
Da li da odem kod psihijatra (a naš lokalni baš i nije nešto zainteresovan za svoj posao), ili kod interniste da mi menja lekove ako oni prave haos, ili kod neurologa da ona pogleda?
Da li se neko od vas već borio sa tim?
Da, i moj muž mnogo zaboravlja u poslednje vreme. Već sam se zabrinula, ali izgleda da je to od nekih lekova.
 
Pozdrav svima!
Majka mi ima zakazanu operaciju ugradnje bajpasa za kraj januara 2013 u Sremskoj Kamenici. Stentovi su pokusani, ali nisu mogli da se ugrade. Nespavamo danima u iscekivanju operacije..Da li neko ima iskustva sa zaposlenima i uopste operacijama na kardiohirurgiji u Kamenici? Svaki savet dobrodosao!
Pozdrav i za Vas. Evo moj muž je u avgustu mesecu prošle godine imao infarkt, gde mu je uradjena kateterizacija srca i ugrađen stent. U decembru je operisao aortni zalizak, i mogu da kažem da su to izvrsni lekari i divni ljudi pre svega.Zaista su stručnjaci i kardiolozi i kardiohirurzi. Njima su to rutinske operacije. Pa stoga, nemojte da brinete.I sestre su veoma ljubazne, informacije se mogu dobiti 24h,itd...Zaista jedan uigran tim.
 
Da, i moj muž mnogo zaboravlja u poslednje vreme. Već sam se zabrinula, ali izgleda da je to od nekih lekova.
Kajo i ja mislim da ima veze ili sa lekovima ili sto budemo prikaceni na ono cudo sto navodno odrzava mozak ishranjenim.Znam da sam posle same op bila sludjena,brkala i dane i posete i ko je bio alil kao procice...Pre godinu dana sam pitala postoji li nesto od lekova protiv zaglulpljivanja jer me otera u ludilo...Pre par meseci sam igrala asocijacije da bih pitala svoje da li bi da im napravim sutlijas
znate ono belo...moze da bude i slano jelo...a kad se pravi ovako kuva se u mleku...pa se pospe onim sto mirise :roll: Brze bih skuvala nego objasnila!
Imam sliku u glavi ali nema sanse da joj dam ime!!!fuj!
I tako gomila nasih reci a do skoro sam bez problema komunicirala na dva i sluzila se trecim jezikom
O lekovima da ne pricam. Sva sreca pa sam jedan karton za antikoagulantnu iskopirala i sad sam ga umnozila, tako da mi mobilni zvoni uvek u isto vreme i onda dok ne popijem ne prekidam alarm pa tek onda upisujem. A i pored toga, na kutijici kad nacnem, upisem datum da ako svi ovi trikovi ne upale mogu da prebrojim :mrgreen:
Ima takvih desavanja, mogli bi se valjati od smeha da me muka nije uhvatila kad sam krenula da stavim solju od kafe u sudoperu i shvatila da nije toplana ta kojoj mogu da zahvalim za dodatne stepene nego plin koji nisam zatvorila kad sam skuvala kafu :worth:
 
:klap:
Pozdrav svima, evo ja malo surfam i naisla na ovaj forum. Ovako recu moje iskustvo mozda se netko nađe. Ja sam operirana 4 puta. 1 puta, coractacia aorte, 2 put.. aneurisma aorte (modificirana op. po Bentallu) 3. Ugradnja elektrostimulatora i 4, zamjena femoralne arterije u desnoj nozi. Uglavnom citala sam vasa iskustva i naravno suosjecam se s svima.. ali puno znaci jako puno vasa psiha. Ja sam 2 operaciju tesko podnjela i borila sam se svim silima. Tu je jedna napisala da jako boli posli op, istina boli jako, oporavak je do 2 godine, da budes kako triba. Sve u svemu proslo je 7 g od moje 2 op, super se osjecam, pijem, isoptim, ritmonorm i varfarin. Sve u svemu vazno je kasnije da pazite na prehranu, da ne pusite i ne pijete.... sretno svima i ako imate pitanja slobodno me pitaj te.. drage volje cu vam odogovorit.... lijep pozdrav i sretno svima :)))
Pozdrav i tebi i svaka cast Tebi koji si borac :klap::kpozdrav: :heart:
Dobro dosla u nasu "kafanicu" :heart:
 
sutlijas[/B]
znate ono belo...moze da bude i slano jelo...a kad se pravi ovako kuva se u mleku...pa se pospe onim sto mirise :roll: Brze bih skuvala nego objasnila!
Imam sliku u glavi ali nema sanse da joj dam ime!!!fuj!
:zcepanje::zcepanje::zcepanje::zcepanje::zcepanje:
Pa čekaj - isti slučaj sa tim ukletim sutlijašem desio se i meni!
I ja sam se pola sata preznojavala dok sam opisala šta je to :confused: jer naziva nikako nisam mogla da se setim :dash:.
Neću više nikad ni da ga kuvam, ko ga šiša, sam je kriv što ima tako teško ime, eto mu sad :zplez:!
 
Da li se neko posle operacije susretao sa istovremenom upalom pluća i vodom na plućima?
Da, to ide jedno sa drugim u kompletu:ortaci3:.
Srce ne radi dovoljno snažno, pluća ne mogu da izbace vodu i onda se nakupljena tečnost "ukvari" pa nastaje upala.
Ja sam to imala pre operacije (i skoro umrla :(), a mnogi taj problem imaju posle, naročito šećeraši. Čini mi se da je takva situacija posle operacije još gora, jer izaziva kašalj a na sečeni grudni koš to je izuzetno bolno.
Rešava se jakim lekovima za izbacivanje vode i antibioticima, naravno - pod strogim nadzorom kardiologa.
 
A mi 22.01. bili u Kamenici na kontroli, Doktor nas obradovao, kaže sve je u redu, grudni koš zarastao, može polako spavati na strani, što više šetnje, itd... Kada je muž rekao da još uvek ima strahovite bolove, doktor se začudio, i lepo kaže da bolovi nisu od strane srca.Ispade tako da je muž od straha da se nešto ne poremeti to tako prihvatio. Savetovao ga da se opusti i polako vraća svojim aktivnostima. Ukinuo mu i neke lekove. Da bi već sutradan počeo da kašlje i dobio temperaturu. A dan kasnije, morali da odemo na urgentno jer mu temperatura skočila na 39, kašljao toliko da nije mogao ležati, gušilo ga...užas.Tako da su ti bolovi bili izgleda od pluća, samo se još nije manifestovalo. Eto sada je u bolnici, upala pluća i voda na plućima. Dobija antibiotike, i svašta nešto još, pa valjda će sve biti ok.
 
Prijem je majci zakazan za 31. 01. Koliko je vremena potrebno za preoperativnu pripremu, pretpostavljam da će operacija biti sutradan...Nadam se da će proći sve bez komplikacija. Javljam se nakon toga da podelimo iskustva. Hvala.
 
Prijem je majci zakazan za 31. 01. Koliko je vremena potrebno za preoperativnu pripremu, pretpostavljam da će operacija biti sutradan...Nadam se da će proći sve bez komplikacija. Javljam se nakon toga da podelimo iskustva. Hvala.

Tesnooooo,uf!
Zavisi od centra do centra sta traze, ali u sv.slucaju pravac kod izabranog lekara sa onim sto su napisali da traze/pa ujutro vadjenje krvi, snimak pluca(kardiolozi ne primaju i ne daju misljenje bez odradjene lab i snimka.Snimak cete uraditi odmah,pacijenti koji idu na op.imaju prednost, lab.moze da bude sl.dan pa sa tim kod kardiologa u ambulanti (ili interniste)da da misljenje da li moze na op. Za Dedinje traze i transmitivne bolesti a to se malo duze ceka, na klinickom to ne traze.Takva je situacija u Beogradu.
A op.moze da bude odmah za dan,dva a moze i da ceka ako imaju neke koji su hitni pa se raspored pomera. Ja sam cekala 6 dana, za to vreme odradili koroonarografiju i karotide.A i prijem je uoci vikenda pa ce verovatno od nedelje.
Srecno :heart:
 
A mi 22.01. bili u Kamenici na kontroli, Doktor nas obradovao, kaže sve je u redu, grudni koš zarastao, može polako spavati na strani, što više šetnje, itd... Kada je muž rekao da još uvek ima strahovite bolove, doktor se začudio, i lepo kaže da bolovi nisu od strane srca.Ispade tako da je muž od straha da se nešto ne poremeti to tako prihvatio. Savetovao ga da se opusti i polako vraća svojim aktivnostima. Ukinuo mu i neke lekove. Da bi već sutradan počeo da kašlje i dobio temperaturu. A dan kasnije, morali da odemo na urgentno jer mu temperatura skočila na 39, kašljao toliko da nije mogao ležati, gušilo ga...užas.Tako da su ti bolovi bili izgleda od pluća, samo se još nije manifestovalo. Eto sada je u bolnici, upala pluća i voda na plućima. Dobija antibiotike, i svašta nešto još, pa valjda će sve biti ok.
Drzimo palceve
 
:zcepanje::zcepanje::zcepanje::zcepanje::zcepanje:
Pa čekaj - isti slučaj sa tim ukletim sutlijašem desio se i meni!
I ja sam se pola sata preznojavala dok sam opisala šta je to :confused: jer naziva nikako nisam mogla da se setim :dash:.
Neću više nikad ni da ga kuvam, ko ga šiša, sam je kriv što ima tako teško ime, eto mu sad :zplez:!
:lol: To,sestro slatka!
Kuvam samo ono sto oni imenuju ;) a ja mogu da ponovim :rotf:
 
Mama je operisana, oko 4h je trajala operacija ( kažu da je to prilično dobro prolazno vreme ), dvostruki bajpas je uradjen, u toku operacije nije bilo komplikacija kako su mi rekli. Sad se nalazi na intenzivnoj nezi, još uvek je na aparate priključena..
 
Prvi put se javljam, a diskusije pratim. Zahvalan sam doktorima na aktivnom ucescu i strpljenju, i ostalim pacijentima na iznosenju njihovih iskustava.
Imam 62 godine, nikakve tegobe, nikad bio u bolnici kao pacijent, vrlo vitalan i aktivan fizicki, nezaposlen zbog likvidacije firmi u kojima sam radio, lecen povisen pritisak 140/90, otkriven sum na srcu (mitralni zalizak) pre nekoliko godina na ultrazvuku, bez terapije uz preporuceno pracenje. Sad je na kontroli ultrazvukom i PEE otkrivena, skraceno, teska MR zbog rupture hordi za zadnji mitralni zalistak. Profesorka na PEE je nedvosmisleno nalozila operaciju do leta. Za par dana nalaz nosim kod svog kardiologa, (mozda ga ona dobije i direktno iz PEE kabineta, ne znam proceduru) i ocekujem da cu biti upucen na operaciju.
Molim doktore sa foruma za saglasnost da prepisem sve podatke iz nalaza EHO i PEE, ukoliko misle da bi to bilo dovoljno za sasvim neobavezujuce misljenje o tome da li je moguca rekonstrukcija zaliska i hordi, jer znam da je za takvo misljenje potrebno mnogo vise podataka od ovih meni poznatih.
 
Mama je operisana, oko 4h je trajala operacija ( kažu da je to prilično dobro prolazno vreme ), dvostruki bajpas je uradjen, u toku operacije nije bilo komplikacija kako su mi rekli. Sad se nalazi na intenzivnoj nezi, još uvek je na aparate priključena..

Pozdrav i zelju za brzi oporavak.Moja mama je isto operirana pre tri godine i ima ugradjeni trostruki by pass.U bolnici gde je operirana dobili smo brosuru pa cu vam sad prepisati deo iste.Potrebna su oko 2 do tri meseca da grudna kost zarasne..Prvi osam nedelja isklucivo treba da spava na ledja,ne sme se okrenuti na strani ili na stomak.Pri ustajanja i sedenja ruke se prekrstu oko grudi i upotrebe se misice na nogama..Vezbe za disenje sa male loptice,isto obavezno se prave koliko dugo i kako pitajte lekara.
 
Mama je operisana, oko 4h je trajala operacija ( kažu da je to prilično dobro prolazno vreme ), dvostruki bajpas je uradjen, u toku operacije nije bilo komplikacija kako su mi rekli. Sad se nalazi na intenzivnoj nezi, još uvek je na aparate priključena..

Pozdrav, bitno da je operacija prošla (ono čega ste se najviše plašili ), a ostalo će već doći nekako. Oporavak ide polako, ali budite strpljivi. Svaki novi dan će biti za nijansu bolji od prethodnog, i tako do potpunog oporavka. Moj muž danas ili sutra izlazi iz bolnice, pa do 16.-og treba da se javi u rehabilitacioni centar Beograd. Nažalost, nismo uspeli dobiti Nišku Banju.
 
Molim doktore sa foruma za saglasnost da prepisem sve podatke iz nalaza EHO i PEE, ukoliko misle da bi to bilo dovoljno za sasvim neobavezujuce misljenje o tome da li je moguca rekonstrukcija zaliska i hordi, jer znam da je za takvo misljenje potrebno mnogo vise podataka od ovih meni poznatih.

Evo nekih linkova
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/214398/Rekonstrukcija-srcanog-zaliska-uz-minimalan-rez
[url]http://www.kardiohirurgija.rs/mitralna_valvula.html

[/URL]
 
Prvi put se javljam, a diskusije pratim. Zahvalan sam doktorima na aktivnom ucescu i strpljenju, i ostalim pacijentima na iznosenju njihovih iskustava.
Imam 62 godine, nikakve tegobe, nikad bio u bolnici kao pacijent, vrlo vitalan i aktivan fizicki, nezaposlen zbog likvidacije firmi u kojima sam radio, lecen povisen pritisak 140/90, otkriven sum na srcu (mitralni zalizak) pre nekoliko godina na ultrazvuku, bez terapije uz preporuceno pracenje. Sad je na kontroli ultrazvukom i PEE otkrivena, skraceno, teska MR zbog rupture hordi za zadnji mitralni zalistak. Profesorka na PEE je nedvosmisleno nalozila operaciju do leta. Za par dana nalaz nosim kod svog kardiologa, (mozda ga ona dobije i direktno iz PEE kabineta, ne znam proceduru) i ocekujem da cu biti upucen na operaciju.
Molim doktore sa foruma za saglasnost da prepisem sve podatke iz nalaza EHO i PEE, ukoliko misle da bi to bilo dovoljno za sasvim neobavezujuce misljenje o tome da li je moguca rekonstrukcija zaliska i hordi, jer znam da je za takvo misljenje potrebno mnogo vise podataka od ovih meni poznatih.
Dobrodosao u klub :heart:
Da se ubacim nakon Kaje koja te je uputila na pravo mesto linkovima,samo da dodam - ne brini. Ako si u situaciji da odradis na Dedinju,trazi dr Slobodana Micovica, meni je to uradio na najbolji moguci nacin. I ja sam imala istu pricu,kao sum nista strasno,godinu i malo vise nastavila kao da nemam bilo kakav problem da bi odjednom doslo do teske MR regurgitacije,ogromnog uvecanja leve komore isto zbog rupture hordi.Dr Micovic sve popravio,ubacio prsten ispod zalistaka koje je skratio i ja sesti dan od op otisla kuci :super:
Ali mi je pre op rekao da nije siguran hoce li to uspeti da se uradi, nista se ne zna dok se ne vidi uzivo. Kod nekog moze, kod nekog mora vestacki,mada pretpostavljam da kod hordi uglavnom uspeva. Oni koji imaju problem zbog reumatske groznice obicno dobiju vestacke zaliske :bye:
 
Pozdrav, bitno da je operacija prošla (ono čega ste se najviše plašili ), a ostalo će već doći nekako. Oporavak ide polako, ali budite strpljivi. Svaki novi dan će biti za nijansu bolji od prethodnog, i tako do potpunog oporavka. Moj muž danas ili sutra izlazi iz bolnice, pa do 16.-og treba da se javi u rehabilitacioni centar Beograd. Nažalost, nismo uspeli dobiti Nišku Banju.
:super::super::super:
N.banja mu u ovo doba bas i ne bi nesto znacila jer kod njih grejanje svih privatnih kuca funkcionise po sistemu ugalj-drva pa bas i ne bi mogao da seta a to je velika prednost N.b. u odnosu na Bg centar.
Ali ono sto bi moglo da mu pomogne bez obzira gde je su baloni, kupi mu pakovanje balona i nek duva na svaki sat. Deluje glupavo kad ovo napisem ali pogledaj bilo koji inostrani sajt o rehabilitaciji /
/
oni imaju spravu, mi balone ali veruj mi, stvarno pomaze, pluca se sve vise sire i sprecava se zadrzavanje tecnosti u njima.
 

Back
Top