Quantcast

Хрватски владари

NickFreak

Iskusan
Poruka
5.322
Rex Sclavorum su na zapadu titulirani svi jači slavenski vladari od Baltika do Jadrana.

Pogledajte prilog 702000

Limes sorabicus jer je postavljen prema Sorbima, kao da pitaš zašto se most preko Dunava zove dunavski.

Ti si pomiješao vremena Samove države i kada je taj limes napravljen za jedno dva tri stoljeća. Iz toga je tvoje ostalo pisanje krivo .

Da li si realan da mi bacas engleski prevod a da nisi iscitao titule u originalu?? Da li je moguce da u istoriji kazes Samova drzava plus 200/-300 godina da li si svestan sta se sve desilo za tih 200-300 godina????

NickFreak

Iskusan
Poruka
5.322
Hahaha upravo je to primjer kako ti shvaćaš povijest.
Sve je nebitno dok ti pričaš bajke.
Izvini decko ali si promasio totalno hobi masinstvo bi ti bilo blize ajde procitaj nesto originalno? Neozbiljan si potpuno Srbi su bi samo mali faktor brojcano i teritorijalno na spram te granice koja je obuhvatala sve ostale Slovene i nisam ja koji to tvrdi i to ces naci na wikipedii koju proucavas.
Ali 200/300 godina plus minus za istoriju je jako mnogo u tom plus mminus nestali Avari dosli Madjari promenila se citava geopolitika Evrope!

Khal Drogo

Ističe se
Poruka
2.676
Хрвати имају ту препарирану и дестиловану историју, гдје су селективно избацили све нежељено, нешто домислили а онда свему томе дају неко пожељно "тумачење". Уз то се надовежу ови хрватски тролови на теми који не умију упамтити како треба, па бркају Тимочане и Гудушчане, када пишу ко је Борну изиграо.

Када смо код Борне, у првој епизоди овог серијала у уводном посту кажу како се ради о првом повијесно недвојбено зајамченом хрватском кнезу.
И по чему се да закључити да је повијесно недвојбено зајамчен хрватски кнез? По томе што је од Франака добипо титулу војводе Далмације. Па?
За Борну Нада Клаић у књизи Повијест Хрвата (стр.206-207) пише
Nada Klaic Povijest Hrvata 206-207.jpg

Ту пише и да су издали Гачани (не Тимочани). А и преименовање Гудушчана у Гачане је баш "прекомотно" и својствено хрватским историчарима, пардон повјесничарима, мада мало чуди да се Нада придружила том обрасцу.

Сам Борна се појавио 818.године "ниоткуда", како пише Ајнхард
(Harastalli) erant ibi, et aliarum nationem legati Abotritorum videlicet ac Bornae Ducis Guduscanorum, et Timotianorum, qui nuper a Bulgarorum societate desciverant, et ad fines nostros se contulerant; simul, et Lindewiti Ducis Panoniae inferioris...”
Долази у Херстал као војвода Гудушчана и Тимочана који су се недавно одвојили (одцијепили) из савеза са Бугарима. Овдје није сигурно из начина како је писано да ли је Борна војвода Тимочана и Гудушчана, или само Гудушчана, вјероватније је по мени ово прво.
И ово одвојили из савеза са Бугарима, Ајнхард је прилагодио потреби хронике, нису се баш "одвојили", како пише (овдје)
In 818 the Slavic tribes of the Timočani, Abodrites, and Braničevci (who inhabited the lands along the middle Danube, former Avar domains) rebelled against the increasingly centralized Bulgarian suzerainty in the west and sought the support of the Frankish Emperor Louis the Pious.
818. године славенска племена Тимочани (за које доста поуздано знамо да су настањивали подручје око ријеке Тимок), Абодрити (?) и Браничевци побунила су се против бугарске власти, очигледно су прошли као боси по трњу и потражили заштиту франачког цара Лудвига Побожног.
Што ће рећи ово "одвојили" треба читати побјегли.
Племена Тимочана за које знамо да су битисали на простору данашње источне Србије и Гудушчана (чије станиште не знамо, могуће близу Тимочана) под могуће заједничким војводом Борном добили су тражену заштиту и териториј на простору данашње Лике и нешто шире, Борна добија и титулу војводе тих области, за узврат су требали за потребе франачког цара ратовати против неријатеља, тј Људевита.
Уобичајен и чест образац таквих споразума, не само када су Франци у питању, у тим временима.
Није баш да пије воде да је Борна први повијесни хрватски кнез, ал ајде.

Poslednja izmena:

veliki krang

Legenda
Poruka
52.975
Narodi sa istoka ovdje dolaze na stupnju razvoja željeznog doba, više od 1000 godina iza Rimljana. Tu se od njih još sljedećih pola milenija jedva nešto promijenilo.
Ipak ostalo je od Hrvata daleko više nego kod onih koji im se rugaju.
Pa i nije, od Hrvata je ostala jedna polupana ploča i nijedan grad. Ne samo u doba o kojem pričamo, nego i dugo kasnije, pošto materijalnih ostataka Hrvata koji datiraju iz 11. ili 12. veka takođe nema, o onome ranije i da se ne priča.

Slaven777

Legenda
Poruka
50.175
Сам Борна се појавио 818.године "ниоткуда", како пише Ајнхард Долази у Херстал као војвода Гудушчана и Тимочана који су се недавно одвојили (одцијепили) из савеза са Бугарима. Овдје није сигурно из начина како је писано да ли је Борна војвода Тимочана и Гудушчана, или само Гудушчана, вјероватније је по мени ово прво.
Ma nije Borna knez Timočana. Pored Gudušćana i Timočana navode se da su u Heristal došli još i Panonci i Obodriti.

Mej bregami

Veoma poznat
Poruka
10.877
Хрвати имају ту препарирану и дестиловану историју, гдје су селективно избацили све нежељено, нешто домислили а онда свему томе дају неко пожељно "тумачење". Уз то се надовежу ови хрватски тролови на теми који не умију упамтити како треба, па бркају Тимочане и Гудушчане, када пишу ко је Борну изиграо.

Када смо код Борне, у првој епизоди овог серијала у уводном посту кажу како се ради о првом повијесно недвојбено зајамченом хрватском кнезу.
И по чему се да закључити да је повијесно недвојбено зајамчен хрватски кнез? По томе што је од Франака добипо титулу војводе Далмације. Па?
За Борну Нада Клаић у књизи Повијест Хрвата (стр.206-207) пише
Pogledajte prilog 702380
Ту пише и да су издали Гачани (не Тимочани). А и преименовање Гудушчана у Гачане је баш "прекомотно" и својствено хрватским историчарима, пардон повјесничарима, мада мало чуди да се Нада придружила том обрасцу.

Сам Борна се појавио 818.године "ниоткуда", како пише Ајнхард Долази у Херстал као војвода Гудушчана и Тимочана који су се недавно одвојили (одцијепили) из савеза са Бугарима. Овдје није сигурно из начина како је писано да ли је Борна војвода Тимочана и Гудушчана, или само Гудушчана, вјероватније је по мени ово прво.
И ово одвојили из савеза са Бугарима, Ајнхард је прилагодио потреби хронике, нису се баш "одвојили", како пише (овдје) 818. године славенска племена Тимочани (за које доста поуздано знамо да су настањивали подручје око ријеке Тимок), Абодрити (?) и Браничевци побунила су се против бугарске власти, очигледно су прошли као боси по трњу и потражили заштиту франачког цара Лудвига Побожног.
Што ће рећи ово "одвојили" треба читати побјегли.
Племена Тимочана за које знамо да су битисали на простору данашње источне Србије и Гудушчана (чије станиште не знамо, могуће близу Тимочана) под могуће заједничким војводом Борном добили су тражену заштиту и териториј на простору данашње Лике и нешто шире, Борна добија и титулу војводе тих области, за узврат су требали за потребе франачког цара ратовати против неријатеља, тј Људевита.
Уобичајен и чест образац таквих споразума, не само када су Франци у питању, у тим временима.
Није баш да пије воде да је Борна први повијесни хрватски кнез, ал ајде.
Abodriti su bila slavenska plemena na sjeveru istoku današnje Njemačke, saveznici Franaka u sukobima protiv lokalnih naroda.
Ti ih preimenovao u Braničevce, a sprdaš se što su Guduscani iz Einhartove kronike prevedeni kao Gačani po rijeci Gacki u Lici oko koje su stanovali.

Borna dolazi na audijenciju caru kada i su tamo i predstavnicima Timočana koji su pobjegli od Bugara.
Dok je Borna zapisan kao knez Gačana u Dalmaciji vlada njegov ujak Ljudesmil.
Nemoguće je da Borna tek 818. dolazi daleko sa istoka, a ujak mu već vlada u Dalmaciji.

Poslije smrti Borne naslijeđuje ga nećak Vladimir , sin ujaka iz Dalmacije, Vladimira nasljeđuje Mislav, a njega sin Trpimir koji se zapisuje kao knez Hrvata.

Sad fali poveznica između Vladimira i Mislava da bi se znalo u kojoj su vezi, ali to je poznati i utvrđeni slijed prvih poznatih vladara područja koja će sredinom 9.st. biti zapisana kao Hrvatska.

Poslednja izmena:

Khal Drogo

Ističe se
Poruka
2.676
Abodriti su bila slavenska plemena na sjeveru istoku današnje Njemačke, saveznici Franaka u sukobima protiv lokalnih naroda.
Ti ih preimenovao u Braničevce, ....
Нити сам их преименовао, нити је то смисао мог поста.
Само сам цитирао тај дио из енглеске википедије (овдје)
In 818 the Slavic tribes of the Timočani, Abodrites, and Braničevci (who inhabited the lands along the middle Danube, former Avar domains) rebelled against the increasingly centralized Bulgarian suzerainty in the west and sought the support of the Frankish Emperor Louis the Pious.
значи тако су побројана племена која су се побунила, тако сам
818. године славенска племена Тимочани (за које доста поуздано знамо да су настањивали подручје око ријеке Тимок), Абодрити (?) и Браничевци побунила су се против бугарске власти.....
и пренио у свом посту, никог нисам преименовао. Код Ободрита или Абодрита сам ставио ? јер ми се баш не уклапа да се то племе побунило против бугарске власти. Неважно за ову тему.
Или имаш проблема са ћирилицом (није проблем, али опет реално који клинац онда коментаришеш постове на ћирилици) или себи дајеш за право да наопако тумачиш мој пост.

Mej bregami

Veoma poznat
Poruka
10.877
значи тако су побројана племена која су се побунила, тако сам
Naravno da nije tako zapisano

Imperator per Ratumagum et per Ambianos et Camaracum Aquasgrani ad hibernandum reversus, cum Heristallium venisset, obvios habuit legatos Sigonis ducis Beneventanorum dona deferentes eumque de nece Grimoldi ducis antecessoris sui excusantes. Erant ibi et aliarum nationum legati, Abodritorum videlicet ac Bornae, ducis Guduscanorum, et Timocianorum, qui nuper a Bulgarorum societate desciverant et ad nostros fines se contulerant, simul et Liudewiti, ducis Pannoniae inferioris, qui res novas moliens Cadolaum comitem et marcae Foroiuliensis praefectum crudelitatis atque insolentiae accusare conabatur. Quibus ibi auditis atque dimissis imperator Aquasgrani ad hiemandum profectus est.

Mej bregami

Veoma poznat
Poruka
10.877
Abodriti ili Obodriti, pleme Polapskih Slavena koje je potkraj VIII. st. okupilo oko sebe u vojno-politički savez nekoliko slavenskih plemena naseljenih uz obale donjeg toka Labe. Jedan od najpoznatijih knezova abodritskog saveza bio je u XI. st. Gottschalk. Nakon teških borbi s njemačkom viteškom vojskom, Abodriti su u XII. st. dijelom istrijebljeni, a dijelom pokršteni i germanizirani.

Slaven777

Legenda
Poruka
50.175
Нити сам их преименовао, нити је то смисао мог поста.
Само сам цитирао тај дио из енглеске википедије (овдје) значи тако су побројана племена која су се побунила, тако сам и пренио у свом посту, никог нисам преименовао. Код Ободрита или Абодрита сам ставио ? јер ми се баш не уклапа да се то племе побунило против бугарске власти. Неважно за ову тему.
Или имаш проблема са ћирилицом (није проблем, али опет реално који клинац онда коментаришеш постове на ћирилици) или себи дајеш за право да наопако тумачиш мој пост.
Nije se niko tu pobunio; to je samo popis poslanstava koje su stigle u Heristal.

Khal Drogo

Ističe se
Poruka
2.676
Naravno da nije tako zapisano....
Не цитираш извор који сам у линку (кликнеш на овдје) приложио. Ти понављаш цитат са другог извора (овдје) који сам у скраћеном облику у горњем посту приложио.
Дефинитивно имаш проблема са ћирилицом. Водити расправу гдје је приложим линк извора на који се позивам, а ти цитираш други извор је немогуће.

Mej bregami

Veoma poznat
Poruka
10.877
Не цитираш извор који сам у линку (кликнеш на овдје) приложио. Ти понављаш цитат са другог извора (овдје) који сам у скраћеном облику у горњем посту приложио.
Дефинитивно имаш проблема са ћирилицом. Водити расправу гдје је приложим линк извора на који се позивам, а ти цитираш други извор је немогуће.
Nema veze što si ti postavio kad i sam dobro znas da tvoj izvor ne daje točan podatak, ili si to sad saznao.
Ćirilicu dobro razumijem tako da se na to ne moraš izvlačiti .

Khal Drogo

Ističe se
Poruka
2.676
Nije se niko tu pobunio; to je samo popis poslanstava koje su stigle u Heristal.
Ти постаде гори од овог хрватског трола.
У посту не пишем о делегацији у Херсталу, тај дио сам у горњем посту цитирао и дао мишљење (извор овдје), позивам се на други извор (овдје), и догађај који је претходио овом догађају у Херсталу.

Khal Drogo

Ističe se
Poruka
2.676
Nema veze što si ti postavio kad i sam dobro znas da tvoj izvor ne daje točan podatak,
Шта је то са вама људи? Јесу то неке смјернице за троловање? Умијете ли водити разбориту расправу?
Какве сад везе има да ли је написано у извору тачно или није. Нису то моје ријечи, тако пише у извору, ја могу изразити сумњу (узгред и изразио сам за Ободрите) или прихватити. Можемо о тачности (а шта конкретно није тачно, да није било побуне поменутих словенских племена против бугарске власзи или шта?), но није то бит.
Овдје се ради о томе да сам цитирао извор и приложио линк и да ми ти одговораш цитирајући нешто што пише у другом извору (чији линк сам такође приложио да не би било забуне), тако да ово ничем не води. Изгледа да сам погрешио што сам ти уопште одговорио.

Khal Drogo

Ističe se
Poruka
2.676
Nije se niko tu pobunio;....
Био сам јасан у посту. Пишем о побуни словенских племена против бугарске власти. Догађај који се десио прије догађаја у Херсталу.
О томе пише и Џон Фајн (овдје стр 166) гдје помиње побуну Тимочана;
The Early Medieval Balkans_0166.jpg

У овом одговору сам отишао од теме, али морало се да разјаснимо да јесте било побуне словенских племена против бугарске власти.

NickFreak

Iskusan
Poruka
5.322
Abodriti ili Obodriti, pleme Polapskih Slavena koje je potkraj VIII. st. okupilo oko sebe u vojno-politički savez nekoliko slavenskih plemena naseljenih uz obale donjeg toka Labe. Jedan od najpoznatijih knezova abodritskog saveza bio je u XI. st. Gottschalk. Nakon teških borbi s njemačkom viteškom vojskom, Abodriti su u XII. st. dijelom istrijebljeni, a dijelom pokršteni i germanizirani.
Su takodje i Branicevci koje nosi ime po njima dosli su uz Srbe na Balkan ili nesto ranije mislim da je Tibor Zivkovic pisao o pustosenju Oborita koje su Gepidi prevozili preko Dunava za zlatnik po glavi.. Na severu i na Balkanu neodvojivi su od Srba imali su ulogu tampon zone na Balkanu izmedju Srba i avarskog kaganata posle Bugarske na severu izmedju Srba i Franaka. Pa su njihovo ime neki tumacili kao OBOD riti ili granicari i jesu vrsili tu ulogu. Ftanci su im na kratko nametnuli vlast koje su se ubrzo oslobodili uz pomoc njih su savladali Ljutice najzilavije slovensko pleme. Kako izvori kazu svako pleme na severu je imalo toranj kulu da se sakrije ako zatreba, Opsada Ljutica planirana nekoliko dana zavrsila se za mesec dana uz pomoc Bodrica koji su pomogli Francima.
Sad dolazimo da deo price koji je opet vezan za Srbe i takozvanu toranj kulturu koju donose sa Podunavlja na sever prema misljenju nekih istoricara i arheologa.
Jer paradoksalno sa DAI gde bi se srpski etnonim podelio i otisao na Balkan suprotno tome od 7-9 veka srpski etnonim raste i uvecava se a trebao bi biti podeljen. Drugo materijalna kultura tih Slovena sukovsko -dzevdzevska i praska biva naglo potisnuta toranj kultutom zidanja kula koja potice iz Podunavlja ili avarskog kaganata.
Ovaj deo koji se desava na terenu je u velikom sukobu sa DAI sasvim je moguce da se ova mitska deoba ako se desila desila se na Podunavlju ne na severu.

Upada u oci kako pseudofederigarova hronika koja opisuje ustanak Slovena kao sinova Avara majki Slovenki koji ubijaju Avare odbacuju prevlast Avara i Franaka tu im prilazi Dervan kralj Soraba medjutim pisac je jako dobar poznavalac prilika u Vizantiji pokusavaju ga locirati sto blize vizantijskoj Italiji jer je neshvatljivo dobar poznavalac prilika u Vizantiji u to vreme.Niko ne zna odakle Dervan tacno dolazi . Pisac je mogao i biti Vizantijac jer je tekst na prljavom franackom jeziku svakako neko kome franacki nije maternji.Svakako je bio potreban dokument koji bi potvrdio DAI i to je ovaj. Medjutim takav dupleks plemena na severu kao na Balkanu je neverovatan sve zajedno sa Delmatima i Tribojima u srpskom savezu postoji i jedno pleme koje aludira na Hrvate ali niisam siguran.

Ne znam meni ovo lici da se desilo mozda prilikom ubistva vandalskog kralja u Panoniji kada se Vandali sa Suebima sele na sever da su se sva ova plemena iselila sa Balkana i Panonije na sever pod najezdom Gota.

Mej bregami

Veoma poznat
Poruka
10.877
Fedegarova kronika je pisana lošim latinskim, ne franačkim.
Ne znam od kuda ti da je on iz Bizanta kad je utvrđeno da je iz Franačke.
Dervan je, kako je zapisao, prešao na stranu Samoa nakon pobjede Samoa nad Francima kod Vogastiburga.
Branicevci se nigdje ne spominju u franačkim kronikama.
Postoji u nabrajanju plemena istočnih Slavena u Franačkoj kronici pleme Praedenecenti koje se povezivalo sa Braničevcima, ali danas se to više ne drži da ima veze jedno sa drugim jer su Praedenecenti zapisani da su živjeli u Daciji na Dunavu što se smatra da sjeverne strane Dunava, vjerojatno između Tise i Dunava, dok su Braničevici zapisani južno od Dunava.
Slavensko pleme pod imenom Brānījābīn pored Srba, Hrvata, Čeha i dr. zapisuje i Al Masudi u 10.st.
Pošto Masudi nije osobno putovao tim krajevima, on je to ime morao pronaći negdje drugdje zapisao kao Braničevci.

"Svakako je bio potreban dokument koji bi potvrdio DAI i to je ovaj. Medjutim takav dupleks plemena na severu kao na Balkanu je neverovatan sve zajedno sa Delmatima i Tribojima u srpskom savezu postoji i jedno pleme koje aludira na Hrvate ali niisam siguran."

Možeš mi napisati gdje je to tako zapisano.

Ne znam o kakvoj seobi Vandala i Sueba iz Panonije na sjever pišeš kad su ta dva plemena krenula u seobu sa područja današnje Poljske i sjeverne Njemačke i završila dijelom, mislim na Vandale, daleko na jugu u sjevernoj Africi.
800px-Roman_Empire_125_de.svg.png

Mej bregami

Veoma poznat
Poruka
10.877
Био сам јасан у посту. Пишем о побуни словенских племена против бугарске власти. Догађај који се десио прије догађаја у Херсталу.
О томе пише и Џон Фајн (овдје стр 166) гдје помиње побуну Тимочана;
Pogledajte prilog 702643
У овом одговору сам отишао од теме, али морало се да разјаснимо да јесте било побуне словенских племена против бугарске власти.
Iz kojih izvora Fine crpi svoje podatke ili na osnovu čega to zaključuje?

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.