Da li su Lužički Srbi isti narod kao mi?

Da li su Lužički Srbi isti narod kao mi?


  • Ukupno glasova
    28
Lužički Srbi su klasifikovani u zapadnoslovensku grupu naroda zajedno sa Česima, Slovacima i Poljacima i malobrojan su narod katoličke veroispovesti.
Istorijski gledano da li su oni isti narod kao mi?
po mom mišljenju nisu....Srbi su pre dolaska na Balkan živeli u Bohemiji i Bavariji koje su južnije od oblasti gde žive lužički Srbi u istočnoj Nemačkoj...lužički Srbi imaju drugačiju genetiku i jezik....

otkud to da se zovu Srbi? po nekim autorima svi Sloveni su se nekad zvali Srbi....drugo objašnjenje je da su Srbi iz Bohemije vladali nizom slovenskih plemena u istočnoj Nemačkoj od Bohemije do Baltika...pa je ostalo ime ...
 
Lužički Srbi su klasifikovani u zapadnoslovensku grupu naroda zajedno sa Česima, Slovacima i Poljacima i malobrojan su narod katoličke veroispovesti.
Istorijski gledano da li su oni isti narod kao mi?
Mislim da su Lužički Srbi i Srbi potomci istog naroda. Jezici su potpuno drugačiji jer su geografska udaljenost, različito okruženje i vreme dovelo do toga da jezici budu tako različiti.
 
Nasa drzava u Dalmaciji je od Cudimira i njegovog sina Teodorika Velikog. A njihova drzava je bila pod Cudimirovim bratom Valamirom (Hvalimirom). Slovaci su bili pod bratom Vidimirom.

1681865714236-png.1328115


Oni nikad nisu bili u rimskom carsvtvu, mi smo bili u rimskom carstvu i vladali rimskim carstvom.

Oni nisu spoj Boiia i Meza (Sarmata i Dalmata, juznih slavena), a mi jesmo.

Oni su pali pod Franke i Karla Velikog u 9. vijeku a mi nismo.

Oni nemaju svoju carsku srpsku crkvu, a mi imamo carsku crkvu i carske nadbiskupije.


Mi smo vrlo razliciti i etnicki, i vjerski, i drzavno. Dakle nikako nismo isti.
 
Pogledah malo po netu - pravi nemci
Mozda ima i malo ceskog i poljskog u njima ali malo

Pa makar oni koji jos znaju jezik i sve ostalo sigurno nisu Nemci.

Dva naroda koji imaju isto ime, sad sto imamo dva ista ima nekoliko teorija, najvise prihvacena je da su Srbi na Balkan iz Luzicke dosli.
 
Nasa drzava u Dalmaciji je od Cudimira i njegovog sina Teodorika Velikog. A njihova drzava je bila pod Cudimirovim bratom Valamirom (Hvalimirom). Slovaci su bili pod bratom Vidimirom.

1681865714236-png.1328115


Oni nikad nisu bili u rimskom carsvtvu, mi smo bili u rimskom carstvu i vladali rimskim carstvom.

Oni nisu spoj Boiia i Meza (Sarmata i Dalmata, juznih slavena), a mi jesmo.

Oni su pali pod Franke i Karla Velikog u 9. vijeku a mi nismo.

Oni nemaju svoju carsku srpsku crkvu, a mi imamo carsku crkvu i carske nadbiskupije.


Mi smo vrlo razliciti i etnicki, i vjerski, i drzavno. Dakle nikako nismo isti.

Можеш ли мало детаљније о овоме како смо владали Римским царством?
 
Можеш ли мало детаљније о овоме како смо владали Римским царством?

Moze kako ne moze. Da ne idemo od Kosntantina Velikog nego samo u gotsko doba.
Teodorik Veliki je vladao rimskim carstvom, bio je Car. Teodorik Veliki je sin Cudimira (Cedomira) Kralja Panonije, sve juzno i zapadno od Dunava u Panoniji. Tu je vladao Cedomir. Cedomir je iskljucivo srpsko ime u istoriografiji, kod nas u Panoniji i Dalmaciji. Nije njemacko, nije tursko, nije vlasko, nije anatolijsko, nije grcko. Iskljucivo Srbin i nista drugo u istoriografiji.
I imao je dva brata takodje srpskog imena, Hvalimir i Vidimir, na slavenskim teritorijama, u Ceskoj, Luzicu i Slovackoj. Tu su vladali.

E Cudimirov sin Teodorik Veliki je takodje Srbin i vladao je rimskim carastvom. Specificno kod nas direktno u Dalmaciji i Panoniji.
Da ne idemo ranije o Konstantinu Velikom Slavjanu sa naseg prostora koji je doveo 300,000 Sarmata da uredi rimsko carstvo i vjeru.
 
Moze kako ne moze. Da ne idemo od Kosntantina Velikog nego samo u gotsko doba.
Teodorik Veliki je vladao rimskim carstvom, bio je Car. Teodorik Veliki je sin Cudimira (Cedomira) Kralja Panonije, sve juzno i zapadno od Dunava u Panoniji. Tu je vladao Cedomir. Cedomir je iskljucivo srpsko ime u istoriografiji, kod nas u Panoniji i Dalmaciji. Nije njemacko, nije tursko, nije vlasko, nije anatolijsko, nije grcko. Iskljucivo Srbin i nista drugo u istoriografiji.
I imao je dva brata takodje srpskog imena, Hvalimir i Vidimir, na slavenskim teritorijama, u Ceskoj, Luzicu i Slovackoj. Tu su vladali.

E Cudimirov sin Teodorik Veliki je takodje Srbin i vladao je rimskim carastvom. Specificno kod nas direktno u Dalmaciji i Panoniji.
Da ne idemo ranije o Konstantinu Velikom Slavjanu sa naseg prostora koji je doveo 300,000 Sarmata da uredi rimsko carstvo i vjeru.

Ја историчар нисам (осим...оно...историчар аматер, волим да читам о историји).

Међутим, оно што налазим по интернету (сад..на брзину), пише да је Теодорик Остроготски владар. Да је син Теодемира (ок...ово може да испадне и Чедомир, или било који ....мир, а што је везано за Словене) (добро...и територија Далмације и западног Балкана (не у данашњем смислу западног балкана), али, колико знам, питање је да ли је ту било Словена тада и у којој мери), па, ипак, не бих рекао да на основу имена можемо да правимо баш толике историјске конструкције.

Од алтернативних историја, наиђох на неке балије што пишу о дрревном босанско-остроготском царству, али то нисам ни отварао, они луди прешли све границе изторијских измишљотина.

Ја баш и не видим да су ти Остроготи Словени, све ми то делује прилично натегнуто.
 
Ја историчар нисам (осим...оно...историчар аматер, волим да читам о историји).

Међутим, оно што налазим по интернету (сад..на брзину), пише да је Теодорик Остроготски владар.

Teodorik je bio vladar Ostrogota. Ostrogoti su Austro Goti. Austro su Hrvati, Bec, Austrijanci, Slovenci. Oni nisu Slaveni niti Srbi. Oni su Franci, oni nisu Goti, oni su neprijatelji Gota. Njihovi vladari se zovu Oto, od pamtivjeka. Hrvati (Austri) su u jednom vrlo kratkom periodu istorijski bili saveznici Gota (Srba kod nas), i to bas u vrijeme Teodorika. Isto kao sto je Kralj Aleksandar bio Kralj SHS, ali nije bio Slovenac.

Goti "kod nas" su specificno Srbi (I po imenima i geografiji jer su na slavenskom prostoru i jos ih mozemo zvati i Vandalima, posto Vandalski vladari specificno nose ta imena na -mir, kao Zelimir i u istoriografiji se nalaze na slavenskom prostoru.)

Na sjever i na istok od drzava Hvalimira, Vidimira i Cedomira su Visi Goti. Rusi, Poljaci, Bugari u Trakiji i Meziji u pocetku. Oni su otisli za Italiju, Francusku, Spaniju, i sjevernu Afriku i tamo vladali a onda su i nasi Vandali tamo otisli, pa se u istoriografiji trpaju u Vizigote. Dakle vladali su rimskim carstvom.

U vrijeme Justinijana rimska vojska je bila sva prozeta Slavenima, Prokopije kaze da svi, i Justinijanova vojska pod Velizarom i Goti i Vandali i svi koji ratuju jedni protiv drugih govore isti jezik. Ne znas ko je ko.
A ta prozetost imperije Slavenima nije od gotskog perioda nego i od prije, od Konstantina Velikog, od antike. I od prije, od mesijanskog Cara Svespasija i njegovog sina Tita Slavjana.
A nije ni od tada nego od Aleksandra Velikog.
 
Poslednja izmena:
Pa ako uzmemo u obzir DAI, onda su proto-Srbi i proto-Lužički Srbi bili isti narod. Samo su se Srbi doselili na Balkan, asimilovali ostala slovenska plemena i paleo-balkanske rodove, a Lužički Srbi su ostali tamo i bitisali sa Germanima.

Pomoglo bi ako bi postavljač teme malkice precizirao šta mu znači istorijski gledano.

Šta su bili pre hiljadu i po godinu dana? Ili u toku tih hiljadu i po godina dana? Ili pre? Ili samo zadnjih nekoliko vekova.

O nijednom istorijskom pitanju se ne može diskutovati bez hronološkog određenja.
 
Lužički Srbi su klasifikovani u zapadnoslovensku grupu naroda zajedno sa Česima, Slovacima i Poljacima i malobrojan su narod katoličke veroispovesti.
Istorijski gledano da li su oni isti narod kao mi?
To zavisi iz ugla gledanja, tj kako se uzme: Srbi su se na Balkan doselili upravo iz Lužice, pre raspada opšteslovenske jezičke zajednice, pa su jezici tek kasnije divergirali. Inače, komšije Bugari na primer smatraju i Gagauze za etničke Bugare, bez obzira što govore dijalektom turskog jezika i imaju drugačiji naziv. A i mnoge druge narode isto tako proglašavaju za “Bugare”, bez obzira na to kako se sami izjašnjavaju. A Lužički Srbi sebe nazivaju samo Srbi, mi smo za njih samo Južni Srbi.
0B308FC8-EB39-42C0-AFD9-6443154C4505.png
 
Lužički Srbi su sišli do centralne Bosne kada im je život postao nepodnošljiv zbog Germana. Postao je nepodnošljiv jer su pre toga Srbi maltretirale sve živo oko sebe stolećima. Kada su ovi drugi (Germani) ojačali, hteli su da satru te Srbe da ne postoje više.Poznato je da Srbi beže sa teritorija gde je život nepodnošljiv. Otišli su iz Indije, Otišli su iz Podbaltika (Lužice), a svi znamo za veliku seobu Srba kada su otišli iz Stare Srbije (Kosova) mahom u današnu Mađarsku.

Ti Srbi su doneli i nametnuli ime Srbi lokalnom stanovništvu na Balkanu. Niko na ovom prostoru nije sebe zvao Srbin pre nego su lužički Srbi stupili ovde.
Procentualno, vrlo je malo tih pravih Srba sada u Srbiji. kao što je ekstremno malo germana Franaka u Francuskoj kojoj su nametnuli svoje ime.
 
Lužički Srbi su sišli do centralne Bosne kada im je život postao nepodnošljiv zbog Germana. Postao je nepodnošljiv jer su pre toga Srbi maltretirale sve živo oko sebe stolećima. Kada su ovi drugi (Germani) ojačali, hteli su da satru te Srbe da ne postoje više.Poznato je da Srbi beže sa teritorija gde je život nepodnošljiv. Otišli su iz Indije, Otišli su iz Podbaltika (Lužice), a svi znamo za veliku seobu Srba kada su otišli iz Stare Srbije (Kosova) mahom u današnu Mađarsku.

Ti Srbi su doneli i nametnuli ime Srbi lokalnom stanovništvu na Balkanu. Niko na ovom prostoru nije sebe zvao Srbin pre nego su lužički Srbi stupili ovde.
Procentualno, vrlo je malo tih pravih Srba sada u Srbiji. kao što je ekstremno malo germana Franaka u Francuskoj kojoj su nametnuli svoje ime.
Nije baš sigurno da ih je bilo toliko malo: u Srbiji ima većeg broja toponima sa nazivom Grocka (štokavski oblik bi bio Gradska, kao npr u slučaju jednog sela skoro na samoj granici sa Bugarskom kome je originalni naziv bio Grocka, kao i ona pored Beograda, pa je kasnije postalo Gradska) koji pokazuju rezultat definitivno nejužnoslovenskog tipa likvidne metateze kakav se inače sreće u donjolužičkom u kom reč grad glasi ‘grod’. Srpski ‘grad’ -> Gradska, donjolužički ‘grod’ -> Grocka;

Etimologija reči ‘grad’:

*gõrdъ or *gȏrdъ m

Etymology​

From Proto-Balto-Slavic *gárdas, from Proto-Indo-European *gʰordʰ-os, from *gʰerdʰ-.


Descendants:​

 
Nije baš sigurno da ih je bilo toliko malo: u Srbiji ima većeg broja toponima sa nazivom Grocka (štokavski oblik bi bio Gradska, kao npr u slučaju jednog sela skoro na samoj granici sa Bugarskom kome je originalni naziv bio Grocka, kao i ona pored Beograda, pa je kasnije postalo Gradska) koji pokazuju rezultat definitivno nejužnoslovenskog tipa likvidne metateze kakav se inače sreće u donjolužičkom u kom reč grad glasi ‘grod’. Srpski ‘grad’ -> Gradska, donjolužički ‘grod’ -> Grocka;

Etimologija reči ‘grad’:

*gõrdъ or *gȏrdъ m

Etymology​

From Proto-Balto-Slavic *gárdas, from Proto-Indo-European *gʰordʰ-os, from *gʰerdʰ-.


Descendants:​

Nesumljivo je da su na Balkanu živeli Sloveni i pre dolaska Srba. Moja opaska je baš za ime Srbi, kao i na to da su oni bili ratnici po zanimanju.
 

Back
Top