crnogorski jezik i u srbiji

Pa što drugo očekivati od nesoja koji se odaziva na Dobrilo Dedeić :roll:

''Kada su pre nekoliko godina dvojica Nikšićana sklopili homoseksualni brak, bilo je to kao grom iz vedra neba za patrijarhalnu i konzervativnu Crnu Goru, pa se o ovom događaju pisalo i govorilo nadugačko i naširoko. Međutim, danas se zvanična Podgorica svrstala u red zemalja koje podržavaju „toplu braću“.


..............................


Zike,Zike.......!!!:mrgreen::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:
 
''Kada su pre nekoliko godina dvojica Nikšićana sklopili homoseksualni brak, bilo je to kao grom iz vedra neba za patrijarhalnu i konzervativnu Crnu Goru, pa se o ovom događaju pisalo i govorilo nadugačko i naširoko. Međutim, danas se zvanična Podgorica svrstala u red zemalja koje podržavaju „toplu braću“.


..............................


Zike,Zike.......!!!:mrgreen::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:

Odakle je to? Ja nijesam čuo za taj slučaj...
 
Постоје критеријуми које говор мора да испуни да би се сматрао посебним језиком и као такав био прихваћен и регистрован, фонд речи, број падежа, чланова, родова итд.
Ни по каквом критеријуму црногорски говор не може бити посебан језик. Али ето, понавља нам се ситуација са хрватским језиком, где најпре ми и наши лингвисти прихватају такве измишљотине, па их онда прихвати и остатак света. Наши лингвисти у задње време говоре о некаквом систему српско-хрватксог језика, босански и црногорски су ето део тог система у коме није битно како се језик зове, западно-јужно-словенски, БХС, северо-јужно-источно-западно-словенски бла бла, битно је да се ми разумемо.
То је наставак скоро 200 годишње традиције наших врлих језикословаца бечке школе, у првом реду Ђуре Даничића, који је међу првима почео да барата појмом хрватски или српски језик, издајући чак и речник хрватског или српског језика, и директно преименујући језик који је до тада носио једно и само једно име, српски.

Хрватски језик, пошто знам да си из Осијека, тада није уопште био овакав какав је данас, већ је био чакавски и делимично кајкавски..

..ma vidi..iskreno..ja ti se u te "fore"..ne konatam..po meni ...možda griješim..Hrvatsko/Srpski ..se razlikuje u 2 slova "i"..i .."j"..kontaš...po meni... stranci ..lakše nauče... Srpski..jer je jednostvaniji...bas zbog ta 2 slova...s druge stane da se vratimo..na temu..naši Zagorci i Vi ..Srbi ...goovrite istim.jezikom..:hahaha: :hahaha:..misim.ono.,.ekavicu....:hahaha: :hahaha:..možda je i Srpsko.. porijeklo iz Zagorja...:hahaha: :hahaha:..( šala mala..moram..malo da se zakči..neki od rodoljuba..;)..)..
..što se tiče Osijeka...u Osijeku se jako puno..do 45..govorio..Njemački..i Mađarski...iz razumljivih razloga...mada ..evo nazvao....sam jednu legicu.. ona je prof..Hrv..jezika..i rekla.. mi je da se točno u Osijeku....ali ..ono..točno..govori.. najpravopisnije.Hrvatski....u odnosu na cijelu CRO..eeeee...sada...
P.S.
što se tiče teme..recimo najlakši zaključak..Crnogorski.i SRpski po meni se razlikuju..samo po.. naglasku.i jos nekim.sitnicama...ali dovoljnim..da bi se priznalo..Crnogorski kao jezik...
 
Ma daj.....
Koji fakultet najčešće završavaju Crnogorci?
Šumarstvo, smer 'ladovina!

Jel ti to meni sad oćeš da dokažeš da je ovo tačno...ja bio mali niko me nije ništa pito a ovi stariji čekali da ja porastem...gluposti..

Najčešće završavaju pravo i ekomoniju, to danas svako može da završi.

Pa ja ti kaže za mene... Ja sa onoliko godina koliko sam tada imao nijesam mogao ništa... A istina, tada je bio mali broj ljudi koji bi i pokušali nešto... Nijesmo tada bili većina
 
O nastanku svega pa i jezika....Izvolte..Ko shvati,shvati..ko ne...

Ruski arheolozi iskopali telefonski kabl star hiljadu godina i zaključili da je još tada u Rusiji moglo da se telefonira. Američki arheolozi pronašli optički kabl star dve hiljade godina i zaključili da je još tada u Americi postojao internet. Čuli to crnogorski arheolozi pa počeše i oni da kopaju neku rupetinu na Cetinju. Pošto nijesu ništa našli, zaključili su da su još prije 5.000 godina Crnogorci imali mobilne telefone!
 
A ovi stariji što se sad zalažu za izmišljanje tog vašeg jezika i oni bili nejaki jel?
Upravo tako. Kompartija nije trpjela da ko remeti njinu "idilu". Samo su ni one 1953. dojavili iz Novoga Sada: Od danas ovo je i vaš jezik. A, naši poslušni aparatčiki, još zaplašeni Golijem otokom, samo pognuše glave. Imali smo nešto malo dozvoljene jezičke posebitosti, ali država nije davala pare za naše učbenike, no su ne ćerali učit iz srbskijeh, pa se i to malo gubilo. Omladina koja nije mislila svojom glavom, a stasala uz srbsku povijesnu i književnu literaturu izrasla je u gorljive Srbe, jer nije mogla pojmit da ono te piše u (srbskijem) knjigama može bit laž. Ko je ima profesore koji su svoju profesiju metnuli ispred karijere, taj je upozna i crnogorsku povijest i crnogorsku kulturu, ako već nije svoje crnogorstvo ponio iz kuće slušajuć pripovijesti svojijeh đedova.
No, pravda je spora, ali neizbježna.
 
Upravo tako. Kompartija nije trpjela da ko remeti njinu "idilu". Samo su ni one 1953. dojavili iz Novoga Sada: Od danas ovo je i vaš jezik. A, naši poslušni aparatčiki, još zaplašeni Golijem otokom, samo pognuše glave. Imali smo nešto malo dozvoljene jezičke posebitosti, ali država nije davala pare za naše učbenike, no su ne ćerali učit iz srbskijeh, pa se i to malo gubilo. Omladina koja nije mislila svojom glavom, a stasala uz srbsku povijesnu i književnu literaturu izrasla je u gorljive Srbe, jer nije mogla pojmit da ono te piše u (srbskijem) knjigama može bit laž. Ko je ima profesore koji su svoju profesiju metnuli ispred karijere, taj je upozna i crnogorsku povijest i crnogorsku kulturu, ako već nije svoje crnogorstvo ponio iz kuće slušajuć pripovijesti svojijeh đedova.
No, pravda je spora, ali neizbježna.

...Pešo....:hahaha: :hahaha: :hahaha:..
 
Upravo tako. Kompartija nije trpjela da ko remeti njinu "idilu". Samo su ni one 1953. dojavili iz Novoga Sada: Od danas ovo je i vaš jezik. A, naši poslušni aparatčiki, još zaplašeni Golijem otokom, samo pognuše glave. Imali smo nešto malo dozvoljene jezičke posebitosti, ali država nije davala pare za naše učbenike, no su ne ćerali učit iz srbskijeh, pa se i to malo gubilo. Omladina koja nije mislila svojom glavom, a stasala uz srbsku povijesnu i književnu literaturu izrasla je u gorljive Srbe, jer nije mogla pojmit da ono te piše u (srbskijem) knjigama može bit laž. Ko je ima profesore koji su svoju profesiju metnuli ispred karijere, taj je upozna i crnogorsku povijest i crnogorsku kulturu, ako već nije svoje crnogorstvo ponio iz kuće slušajuć pripovijesti svojijeh đedova.
No, pravda je spora, ali neizbježna.

O nastanku svega pa i jezika....Izvolte..Ko shvati,shvati..ko ne...

Ruski arheolozi iskopali telefonski kabl star hiljadu godina i zaključili da je još tada u Rusiji moglo da se telefonira. Američki arheolozi pronašli optički kabl star dve hiljade godina i zaključili da je još tada u Americi postojao internet. Čuli to crnogorski arheolozi pa počeše i oni da kopaju neku rupetinu na Cetinju. Pošto nijesu ništa našli, zaključili su da su još prije 5.000 godina Crnogorci imali mobilne telefone!

:whistling::whistling::whistling:
 

Back
Top