Zašto se veruje Bibliji ?

Ne, nego ti nećeš da razmisliš zašto taj božji zakon nije savršen i kao takav primenjiv na ljude.
Za sve postoji razlog, razmisli malo.

Šta je ovde loše ili/i neprimenljivo:


1.) “Ja Sam Gospod Bog tvoj… Nemoj imati drugih bogova uza Me.”

2.) “Ne gradi sebi lika rezana, niti kakve slike… nemoj im se klanjati niti im služiti…”

3.) “Ne uzimaj uzalud imena Gospoda Boga svojega…”

4.) “Sećaj se dana od odmora da ga svetkuješ. Šest dana radi, i svršuj sve poslove svoje. A Sedmi je dan odmor Gospodu Bogu tvojemu; tada nemoj raditi nijednoga posla…” “…A Sedmi je dan Subota…”

5.) “Poštuj oca svojega i mater svoju…”

6.) “Ne ubij.”

7.) “Ne čini preljubu.”

8.) “Ne kradi.”

9.) “Ne svedoči lažno...”

10.) “Ne poželi… išta što je bližnjega tvojega.”
 
Šta je ovde loše ili/i neprimenljivo:


1.) “Ja Sam Gospod Bog tvoj… Nemoj imati drugih bogova uza Me.”

2.) “Ne gradi sebi lika rezana, niti kakve slike… nemoj im se klanjati niti im služiti…”

3.) “Ne uzimaj uzalud imena Gospoda Boga svojega…”

4.) “Sećaj se dana od odmora da ga svetkuješ. Šest dana radi, i svršuj sve poslove svoje. A Sedmi je dan odmor Gospodu Bogu tvojemu; tada nemoj raditi nijednoga posla…” “…A Sedmi je dan Subota…”

5.) “Poštuj oca svojega i mater svoju…”

6.) “Ne ubij.”

7.) “Ne čini preljubu.”

8.) “Ne kradi.”

9.) “Ne svedoči lažno...”

10.) “Ne poželi… išta što je bližnjega tvojega.”

Podvukao sam ti šta je loše i neprimenjivo.
Taj zakon ne može biti primenjiv jer univezum ne poznaje NE, tako da se NE gubi u univerzalnoj sferi i ljudi nesvesno primaju zakon bez tog NE.
Savršen zakon bi morao biti prilagodljiv zakonima univerzuma i zakoni bi bili napravljeni bez tog NE.
 
Podvukao sam ti šta je loše i neprimenjivo.
Taj zakon ne može biti primenjiv jer univezum ne poznaje NE, tako da se NE gubi u univerzalnoj sferi i ljudi nesvesno primaju zakon bez tog NE.
Savršen zakon bi morao biti prilagodljiv zakonima univerzuma i zakoni bi bili napravljeni bez tog NE.

Onda si ti, prijatelju, anarhista (i to kakav - koji, praktično, tvrdi da mora da se ubija, krade, čini preljuba itd), te je dalji dijalog suvišan...
 
Onda si ti, prijatelju, anarhista (i to kakav - koji, praktično, tvrdi da mora da se ubija, krade, čini preljuba itd), te je dalji dijalog suvišan...

Rekao sam ti da razmisliš o tom savršenom zakonu, a ne da donosiš zaključke o meni.
Šta misliš da li bi se drugačije mogli formulisati ti zakoni, da se zadrži smisao, a da se izbegne NE u njima?
Da li bi, recimo, umesto "ne kradi", moglo da stoji "budi pošten"... i sl.
 
Сети се тога ако бандити дођу да те убију. Окреним им други образ.

To je figurativan izraz, koji samo podrazumeva neupotrebljavanje sile. U takvim situacijama sam, kao propovednik Evanđelja - koji neretko i na ulici korim ekstreme za enormni nemoral (te naročito za tesnu i, uopšte, amoralnu modu) - bio puno puta, ali me je Bog uvek Zaštitio (izuzev jednom, što je, opet, bio test), kao i od pasa i drugih opasnosti.
 
Rekao sam ti da razmisliš o tom savršenom zakonu, a ne da donosiš zaključke o meni.
Šta misliš da li bi se drugačije mogli formulisati ti zakoni, da se zadrži smisao, a da se izbegne NE u njima?
Da li bi, recimo, umesto "ne kradi", moglo da stoji "budi pošten"... i sl.

Dakle, sada već ne osporavaš vrednost tih Zapovesti...

Što se tiče formulacije - meni odgovara, a kada već i sam kažeš da smisao treba da ostane, formuliši ih, slobodno, sam (kako tebi odgovara :-)).
 
Идемо даље са анализом.

НЕ УКРАДИ.

Исто као и пре, да ли никако и никако или само под одређеним околностима ако ти од тога зависи живот?

Звучи као снажна и добра заповест али опет не примењива у пракси. Прво политичари не би толико крали ни попови и ни многи други.
 
Dakle, sada već ne osporavaš vrednost tih Zapovesti...

Što se tiče formulacije - meni odgovara, a kada već i sam kažeš da smisao treba da ostane, formuliši ih, slobodno, sam (kako tebi odgovara :-)).

Šta bi sa savršenstvom, ako svako može za sebe da formuliše zakon po svojoj želji...gde nestade savršenstvo?
Ja nisam rekao da smisao treba menjati, nego da se smisao gubi (dobija svoju suprotnost) u univerzumu zbog NE kojeg univerzum ne poznaje.
Zakon se ne poštuje upravo što ga ljudi nesvesno dobijaju bez tog Ne. To NE ga čini nesavršenim.
Drugačija formulacija bi svakako donela manje zla u svetu.
 
Šta bi sa savršenstvom, ako svako može za sebe da formuliše zakon po svojoj želji...gde nestade savršenstvo?

Kao što sam rekao, preformulacija je (ukoliko je, uopšte, moguća), dozvoljena pod uslovom da se ne menja smisao.

Od mene toliko.

Pozdrav


- - - - - - - - - -

Ево најбољи доказ да Бог није савршен. Да је савршен не би направио човечанство које би морао да побије у потопу.

Greh je čovekov izbor, kojeg mu je Bog Dao iz ljubavi (u suprotnom bi bio tek živa mašina - koja bespogovorno izvršava NJegovu volju).
 
Идемо даље са анализом.

НЕ УКРАДИ.

Исто као и пре, да ли никако и никако или само под одређеним околностима ако ти од тога зависи живот?

Звучи као снажна и добра заповест али опет не примењива у пракси. Прво политичари не би толико крали ни попови и ни многи други.

I šta si sad ovim rekao?
Po tebi treba da piše ...... KRADI?
Po čemu je zapovest ne ukradi, neprimenjiva u praksi?
Ako bi ti krao, ne znači da bih i ja ...
 
NE KRADI.....kakve to veze ima s verom u boga. Valjda je normalno da covek ne krade bio vernik ili ne. Zar treba biblija to da nam kaze ?
Kao bez nje bi svi bili lopovi :lol:

Pitanje teme je zasto verujete bibliji da postoji neki bog a ne verujete meni da ne postoji ?
Biblija je kao sto sam i rekao samo knjiga, gomila papira umotana u lepe korice
 
Kao što sam rekao, preformulacija je (ukoliko je, uopšte, moguća), dozvoljena pod uslovom da se ne menja smisao.

Od mene toliko.

Pozdrav


- - - - - - - - - -



Greh je čovekov izbor, kojeg mu je Bog Dao iz ljubavi (u suprotnom bi bio tek živa mašina - koja bespogovorno izvršava NJegovu volju).

И дао му грех да га мучи. Врло садистички.
 
Šta je ovde loše ili/i neprimenljivo:


1.) “Ja Sam Gospod Bog tvoj… Nemoj imati drugih bogova uza Me.”

2.) “Ne gradi sebi lika rezana, niti kakve slike… nemoj im se klanjati niti im služiti…”

3.) “Ne uzimaj uzalud imena Gospoda Boga svojega…”

4.) “Sećaj se dana od odmora da ga svetkuješ. Šest dana radi, i svršuj sve poslove svoje. A Sedmi je dan odmor Gospodu Bogu tvojemu; tada nemoj raditi nijednoga posla…” “…A Sedmi je dan Subota…”

5.) “Poštuj oca svojega i mater svoju…”

6.) “Ne ubij.”

7.) “Ne čini preljubu.”

8.) “Ne kradi.”

9.) “Ne svedoči lažno...”

10.) “Ne poželi… išta što je bližnjega tvojega.”

Ne kapiraš ,šefe da je to ruralni primitivizam koji može samo ubrdima da važi?
Ako je Boža pravio ljude,koji kerec ih je pravio da žderu leševe biljaka i životinja!? A onda ih zajebava da ne
ubijaju!
Jer kakve ima veze koji živi stvor ubijaju?!
Vršti i ono svinjče i čovek kad ga kolju,ama isto i plaše se smrti isto!
Kad bi samo mogao čuti kako drvo posečeno ječi dok pada! Mnogi ljudi to čuju...
Te glupe zapovesti je malo modifikovao i poboljšao Đezuz Krajst,a i Muhamed,ali ih je
Imanuel Kant s kategoričkim moralnim imperativom za dve dužine preskočio!

Još kad se pojave vanzemljaci s propisima Galaksije ili čak Univerzuma,o neinvazivnom negovanju života
u Univerzumu...

Znaš Milanče...Religijska zaostalost nama u Srbiji i čini toliko zla...Ksenofobija prema različitim uverenjima je
toliko prisutna da zbog te netolerantnosti i netrpeljivosti imamo nepoverenje među ljudima,zavist,zlobu i gramzivost!
A sve to je imanentno kao druga strana etike u hriščanstvu jer zagovaranjem primitivnog morala se zagovara i
primitivni nemoral!
Ako si tako primitivno religiozan-onda si primitivac svakako i u sociosredini!
Možda se to nedovoljno sagledava kod nas u Srbiji,ali svakako treba smanjiti uticaj religijskih zajednica! Nije naša
društvena zajednica dovoljno sekularna,treba da eliminiše taj primitivizam koji joj se zapatio kao zmija u njedrima!
Moje najiskrenije mišljenje!
Inače sam agnostik i nemam ništa protiv tih "svetih knjiga":Thore,Bajbl,Kurana,Bagavad Gite...,ali svakako da smatram pobornike
tih primitivnih tekstova-primitivcima nedoraslim ovom 21 veku novih tehnologija,novog morala,ljudskih prava koja za pet dužina pretiću
te uske moralne kanone primitivnih religija...
Moguće je o ovom sačiniti čitavu studiju,ali je i na našim Univerzitetima taj primitivizam prisutan ,tako da i oni koji bi
nešto i da prouče od toga-odustaju pod pritiskom intelektualaca -primitivaca koji su najgori ljudski soj oportunista...
Eto:šta je tvoj JHVE rekao za oportunizam?:mrgreen::lol:
 
Poslednja izmena:
Тачно!
Не треба се веровати књизи Библији...




















Већ Мормоновој књизи као најтачнијој од свих књига на свету :per:

Прве четири заповести хране Божји болесни его.

Остале су непримењиве у пракси.

Не убиј.

Да ли никада не уби или у неким изузецима. Ја би и те како убио ако би ми живот био угрожен од стране неког појединца.

Сети се тога ако бандити дођу да те убију. Окреним им други образ.

Идемо даље са анализом.

НЕ УКРАДИ.

Исто као и пре, да ли никако и никако или само под одређеним околностима ако ти од тога зависи живот?

Звучи као снажна и добра заповест али опет не примењива у пракси. Прво политичари не би толико крали ни попови и ни многи други.

Ево најбољи доказ да Бог није савршен. Да је савршен не би направио човечанство које би морао да побије у потопу.

Ако би морао наравно да би крао.

И дао му грех да га мучи. Врло садистички.

Ne kapiraš ,šefe da je to ruralni primitivizam koji može samo ubrdima da važi?
Ako je Boža pravio ljude,koji kerec ih je pravio da žderu leševe biljaka i životinja!? A onda ih zajebava da ne
ubijaju!
Jer kakve ima veze koji živi stvor ubijaju?!
Vršti i ono svinjče i čovek kad ga kolju,ama isto i plaše se smrti isto!
Kad bi samo mogao čuti kako drvo posečeno ječi dok pada! Mnogi ljudi to čuju...
Te glupe zapovesti je malo modifikovao i poboljšao Đezuz Krajst,a i Muhamed,ali ih je
Imanuel Kant s kategoričkim moralnim imperativom za dve dužine preskočio!

Još kad se pojave vanzemljaci s propisima Galaksije ili čak Univerzuma,o neinvazivnom negovanju života
u Univerzumu...

Znaš Milanče...Religijska zaostalost nama u Srbiji i čini toliko zla...Ksenofobija prema različitim uverenjima je
toliko prisutna da zbog te netolerantnosti i netrpeljivosti imamo nepoverenje među ljudima,zavist,zlobu i gramzivost!
A sve to je imanentno kao druga strana etike u hriščanstvu jer zagovaranjem primitivnog morala se zagovara i
primitivni nemoral!
Ako si tako primitivno religiozan-onda si primitivac svakako i u sociosredini!
Možda se to nedovoljno sagledava kod nas u Srbiji,ali svakako treba smanjiti uticaj religijskih zajednica! Nije naša
društvena zajednica dovoljno sekularna,treba da eliminiše taj primitivizam koji joj se zapatio kao zmija u njedrima!
Moje najiskrenije mišljenje!
Inače sam agnostik i nemam ništa protiv tih "svetih knjiga":Thore,Bajbl,Kurana,Bagavad Gite...,ali svakako da smatram pobornike
tih primitivnih tekstova-primitivcima nedoraslim ovom 21 veku novih tehnologija,novog morala,ljudskih prava koja za pet dužina pretiću
te uske moralne kanone primitivnih religija...
Moguće je o ovom sačiniti čitavu studiju,ali je i na našim Univerzitetima taj primitivizam prisutan ,tako da i oni koji bi
nešto i da prouče od toga-odustaju pod pritiskom intelektualaca -primitivaca koji su najgori ljudski soj oportunista...
Eto:šta je tvoj JHVE rekao za oportunizam?:mrgreen::lol:

Sve ovo spada u ruralni primitivizam ili paganizam, :mrgreen:
 
Iz ljubavi mu dao greh :hahaha:
И дао му грех да га мучи. Врло садистички.
Mi (:-)), ovde (te na srpskom), rekosmo da je greh čovekov izbor (no on vam je - VALJDA iz naive - bez alternative :-)).

NE KRADI.....kakve to veze ima s verom u boga. Valjda je normalno da covek ne krade bio vernik ili ne. Zar treba biblija to da nam kaze ?
Sklad zdrave savesti i Biblije potvrđuje njenu verodostojnost.

Ne kapiraš ,šefe da je to ruralni primitivizam koji može samo ubrdima da važi?

Upravo se u brdima živi kao u krdima (a Biblijski moral nije tek za koral :-)).

...pravio da žderu leševe biljaka i životinja!?Jer kakve ima veze koji živi stvor ubijaju?!
Vršti i ono svinjče i čovek kad ga kolju,ama isto i plaše se smrti isto!
Ja sam, otkad sam se obratio (pre 16 godina), vegetarijanac, te s' tim i inače nemam problem no u okolnostima kada nema biljne hrane, radi opstanka i zdravlja nam je, u Ovozemaljskom poretku, dozvoljeno da uzmemo i meso (od dvaju se zala prirodno bira manje), iako je to, svakako, žalosno.

Što se tiče biljaka, preteruješ (a stoga što nemaju um i dušu, te jesu naša hrana, prvenstveno voće, žitarice i semenje, potom - nakon pada u greh - i povrće: 1. Mojsijeva 1,29; 3,17.18) a šta sam jedeš - to je jasno :-).

Te glupe zapovesti je malo modifikovao i poboljšao Đezuz Krajst...
On ih (kada je reč o Deset zapovesti, te samo o njima) nije Modifikovao već Pojasnio (Matej 5).

...a i Muhamed...

Muhamedov moral dopušta određeno zlostavljanje i ubijanje "nevernika" po sopstvenom nahođenju a nagrada onima koji tako žive je promiskuitet sa devicama u Raju (ali mislim da nije naznačeno da li je isti dozvoljen damama sa devstvenicima)!

ali ih je
Imanuel Kant s kategoričkim moralnim imperativom za dve dužine preskočio!

Ako TI tako kažeš, KAKO da u to ne verujemo :-)!?

Znaš Milanče...Religijska zaostalost nama u Srbiji i čini toliko zla...

U tome već možemo da se složimo, s' tim što, naravno, religijskoj zaostalosti suprotstavljam objektivne vrednosti prave Religije.

...zagovaranjem primitivnog morala se zagovara i
primitivni nemoral!
A koja je, po tebi, Zapovest Dekaloga (Zakona deset zapovesti) izraz primitivizma, te koji je moral viši? Možeš li da navedeš njegove odredbe?

Inače sam agnostik i nemam ništa protiv tih "svetih knjiga":Thore,Bajbl,Kurana,Bagavad Gite...

Maločas si izjavio da je religijski moral norma primitivizma koja donosi puno zla...

Eto:šta je tvoj JHVE rekao za oportunizam?:mrgreen::lol:

"LJubi bližnjega svojega kao sebe", što jeste i sažetak drugog dela Dekaloga (od 5. do 10. Zapovesti), te se naročito pri toj formulaciji sa pravom može pitati: Koji je moral viši od tog?
 

Mi (:-)), ovde (te na srpskom), rekosmo da je greh čovekov izbor (no on vam je - VALJDA iz naive - bez alternative :-)).


Sklad zdrave savesti i Biblije potvrđuje njenu verodostojnost.


Upravo se u brdima živi kao u krdima (a Biblijski moral nije tek za koral :-)).


Ja sam, otkad sam se obratio (pre 16 godina), vegetarijanac, te s' tim i inače nemam problem no u okolnostima kada nema biljne hrane, radi opstanka i zdravlja nam je, u Ovozemaljskom poretku, dozvoljeno da uzmemo i meso (od dvaju se zala prirodno bira manje), iako je to, svakako, žalosno.

Što se tiče biljaka, preteruješ (a stoga što nemaju um i dušu, te jesu naša hrana, prvenstveno voće, žitarice i semenje, potom - nakon pada u greh - i povrće: 1. Mojsijeva 1,29; 3,17.18) a šta sam jedeš - to je jasno :-).


On ih (kada je reč o Deset zapovesti, te samo o njima) nije Modifikovao već Pojasnio (Matej 5).


Muhamedov moral dopušta određeno zlostavljanje i ubijanje "nevernika" po sopstvenom nahođenju a nagrada onima koji tako žive je promiskuitet sa devicama u Raju (ali mislim da nije naznačeno da li je isti dozvoljen damama sa devstvenicima)!


Ako TI tako kažeš, KAKO da u to ne verujemo :-)!?


U tome već možemo da se složimo, s' tim što, naravno, religijskoj zaostalosti suprotstavljam objektivne vrednosti prave Religije.


A koja je, po tebi, Zapovest Dekaloga (Zakona deset zapovesti) izraz primitivizma, te koji je moral viši? Možeš li da navedeš njegove odredbe?


Maločas si izjavio da je religijski moral norma primitivizma koja donosi puno zla...


"LJubi bližnjega svojega kao sebe", što jeste i sažetak drugog dela Dekaloga (od 5. do 10. Zapovesti), te se naročito pri toj formulaciji sa pravom može pitati: Koji je moral viši od tog?

Пре ће бити да су све то будалаштине примитивног јеврејског ума који је при томе покрао те заповести од Египћана и преправио их како му одговара. Трагично по тебе што си ти то усвојио.
 

Back
Top