Zašto se raspala Jugoslavija

@muskokrk i denacifikator - ja sam na početku zamolio da se držimo teme i da pišemo sa argumentima, tj. da postavimo linkove i da pišemo lična iskustva. To ni jedan od vas dvojice nije učinio, pa vas ne smatram kvalitetnim učesnicima teme.
Tema je, kao što se vidi iz naslova, uzroci i koreni raspada SFRJ. Sukobi o kojima je pisano na Kosovu su nastali daleko nakon raspada SFRJ. Gradovi koji se spominju, poput Dubrovnika, po mojim informacijama, snimcima koje sam gledao u vreme napada na kasarne JNA i snimcima koji se sada mogu videti nisu razarani. Šta je razoreno u Dubrovniku? Gde su snimci i dokazi tog stava? Šta je to JNA imala kao ratni cilj u Dubrovniku? Da li je JNA držala Sarajevo u okruženju i da li je to vodilo raspadu SFRJ?
Hajde da se ne zalećemo, već pokušamo da vidimo šta su ti koreni koji su vodili rasturanju zajedničke zemlje.

MA NEMOJ ČIJA SAM JA ISKUSTVA IZNIO I SJEĆANJA

O kojim sam ja sukobima pisao
Molim pročitati post pa onda ga komentirati ili omalovažiti
Ja uvijek pišem o onome što znam ili sam vidio a u ovom slučaju proživio...molim

na iznašam tuđa mišljenja ili pisanja koje kakvih trenutnjaka

pa jesi li ti svjestan da 99 posto tekstova su naručeni ili su ih pisali za potrebe nekog
 
Poslednja izmena:
Upravo to pokušavam da objasnim, ali ne svojim viđenjem i stranačkim ubeđenjima, već iznošenjem činjenica. Bioskop koji spominješ je u najužem centru Beograda i zove se 20. oktobar.

Link ka spisku najpoznatijih terorističkih akcija:

Zasto ovo nikad komunisti nisu javno rekli, prema ovom dokumentarcu ''FBI files'' kazu da su ubili portira te SFRJ ambasade u New Yorku i zauzeli ambasadu, gde su dosli u direktan oruzan konflikt sa FBI-om, To nigde nikad nisi mogao da procitam, a i sami Amerkinaci kazu da su hrvatski ekstremesti sedmdesetih godina bili tadasnja verzija Al Kaide za njih Nije mi jasno sto su bunili kad su sve glavne pozcije u toj SFRJ i onako drazli sve Hrvati.
 
Ne, ovo je vezano za veliki broj političkih tema koje se vode baš na ovom podforumu. U pitanju je politika koja se vodila u to vreme, a dovela je da raspada SFRJ i do današnjih situacija sa raznim tužbama i osudama. Mnogi se na forumu pozivaju na razne stvari, ali hajde da sagledamo šta je stvarni uzrok svemu. Ništa se nije desilo slučajno i za par dana, kako bi neki želeli da prikažu.

Kome dokazivati, ustasoidima, novo otpalim Srbima, bacanje dragulja
pred svinje.
 
Da li je tvoje iskustvo da je raspad FNRJ i SFRJ počeo u 7. veku?
Da li je tbvoje iskustvo da u to vreme nije bilo ustaša i četnika? Možda ti nisi doživeo eksploziju u bioskopu, ali se ona jeste desila. Možda ti ne znaš za ubistva u našim ambasadama, ali se ona jesu desila. Možda ti nisi doživeo neprijatnosti i osećao si se lepo, ali ima i onih koji su doživeli nešto suprotno. Zato i treba svi da napišu iskustva, ali otvoreno i jasno.
 
Hrvati stalno govore kako je SFRJ bila ''velikosrpska tvorevina'' a kad malo bolje vidis ko je vladao tom SFRJ, tu Srba u samom vrhu nigde nije ni bilo, u samom vrhu CK SKJ, sve vazne pozicije su drzali ili Hrvati ili Slovenci:

In former Yugoslavia, the
omnipotent federal communist masters (the Yugoslav Communist Party
Politburo chiefs)
1) J. B. TITO (Croat),
2) E. KARDELJ (Slovene), and
3) V. BAKARIC (Croat)

Sledbenici u posttitovskoj eri :

1) S. DOLANC (Slovene),
2) J. VRHOVEC (Croat), and
3) B. MIKULIC (Croat from Bosnia and Herzegovina)

1980 - 1991

Premijeri :


V. Djuranovic (MONTENEGRIN)
M. Planinc (CROAT)
B. Mikulic (CROAT FROM BOSNIA AND HERZEGOVINA)
A. Markovic (CROAT)

Ministri spoljnih poslova :

J. Vrhovec (CROAT)
L. Mojsov (MACEDONIAN)
R. Dizdarevic (BOSNIAN MUSLIM)
B. Loncar (CROAT)

Predsednici predsednistva :


L. Kolisevski (MACEDONIAN)
S. Krajger (SLOVENE)
P. Stambolic (SERB)
F. Hodza (ALBANIAN)
S. Dolanc (SLOVENE)
V. Zarkovic (MONTENEGRIN
L. Mojsov (MACEDONIAN)
R. Dizdarevic (BOSNIAN MUSLIM)
S. Suvar (CROAT)
J. Drnovsek (SLOVENE)
B. Jovic (SERB)
S. Mesic (CROAT)

Rukovodstvo JNA 1991. :

FEDERAL DEFENSE MINISTER
general V. Kadijevic (CROAT-SERB)

FEDERAL DEPUTY DEFENSE MINISTER
admiral S. Brovet (SLOVENE)

CHIEF OF THE GENERAL STAFF
general B. Adzic (SERB)

COMMANDER OF THE FIRST
MILITARY AREA (SERBIA)
general A. Spirkovski (MACEDONIAN)

COMMANDER OF THE FIFTH MILITARY
AREA (CROATIA AND SLOVENIA)
general K. Kolsek (SLOVENE)

COMMANDER OF THE THIRD MILITARY
AREA (BOSNIA AND HERZEGOVINA)
general A. Luketic (CROAT)

COMMANDER OF THE NAVY
admiral Z. Letica (CROAT)

COMMANDER OF THE MARITIME AREA
admiral P. Grubisic (CROAT)

COMMANDER OF THE YUGOSLAV AIR FORCE
general A. Tus (CROAT)

UNITES STATES OF AMERICA:
Dz. Mujezinovic (BOSNIAN MUSLIM)

SOVIET UNION:
A. Runjic (CROAT)

FRANCE:
B. Gagro (CROAT)

UNITED KINGDOM:
S. Rikanovic (SERB)

PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA:
Z. Dragan (SLOVENE)

UNITED NATIONS (New York):
D. Silovic (CROAT)

UNITED NATIONS (Geneva):
N. Calovski (MACEDONIAN)

AUSTRIA:
I. Brnelic (CROAT)

VATICAN:
I. Mastruko (CROAT)

SPAIN:
F. Dizdarevic (BOSNIAN MUSLIM)

HUNGARY:
R. Sova (HUNGARIAN)

EGYPT:
I. Ivekovic (CROAT)

TURKEY:
T. Petrovski (MACEDONIAN)

IRAN:
T. Trajkovski (MACEDONIAN)

ARGENTINA:
R. Mazuran (CROAT)

INDONESIA:
V. Koprivnjak (CROAT)
 
Da li je tvoje iskustvo da je raspad FNRJ i SFRJ počeo u 7. veku?
Da li je tbvoje iskustvo da u to vreme nije bilo ustaša i četnika? Možda ti nisi doživeo eksploziju u bioskopu, ali se ona jeste desila. Možda ti ne znaš za ubistva u našim ambasadama, ali se ona jesu desila. Možda ti nisi doživeo neprijatnosti i osećao si se lepo, ali ima i onih koji su doživeli nešto suprotno. Zato i treba svi da napišu iskustva, ali otvoreno i jasno.

onaj prvi dio vezan je uz to da se jugoslavija počela raspadati poslije Tita

Svakoj državi se događaju razni subverzivni događaji i zato postoje tajne službe
Ali u principu su mi ostale ljepe uspomene
 
U poslednje vreme se na ovom podforumu dosta piše o odnosima bivših rapublika i o krivici određenih ljudi za raspad bivše zajedničke države. Jedni okrivljuju druge, neki negiruju zločine, neki pokušavaju da iskrive istinitu sliku...
Pošto raspad SFRJ noje započeo tih 80-ih godina, već vuče daleko dublje korene, mislim da bi bilo zanimljivo i korektno da napravimo temu u kojoj bi postavljali linkove, ili pisali svoja iskustva (oni stariji, koji su živeli u to vreme) o situaciji u SFRJ u periodu od postanka ta države, do njenog rasturanja.
Ja ću, za početak postaviti nekoliko linkova, koji govore o sastavu KOS (kontraobaveštajne službe), nekim njihovim akcijama, kao i terorističkim akcijama na prostoru SFRj i konzulatima SFRJ u inostranstvu. Bilo bi zanimljivo i dati presek nacionalnog sastava državnog, tj. političkog i vojnog vrha u periodu od 70-ih godina do raspada zemlje, jer je tada agresivnije krenulo u rasturanje SFRJ.

Tekst o KOS-u:
http://www.serbianunity.net/culture/library/Lopusina2/kos/kos2.html

Tekst o akcijama tajnih službi:
http://www.nin.co.rs/2002-03/28/22574.html

Tekst o terorističkim akcijama:
http://www.revija92.rs/code/navigate.php?Id=161


Да не говоримо колико је страних служби било на простору Југославије у време њеног распада,што је на крају и проузроковало распад.

Југославију су уништиле стране тајне службе и њихове делатности!
Као и све друге социјалистичке земље, Источне Европе,пример Румунија .
 
onaj prvi dio vezan je uz to da se jugoslavija počela raspadati poslije Tita

Svakoj državi se događaju razni subverzivni događaji i zato postoje tajne službe
Ali u principu su mi ostale ljepe uspomene

Na žalost, meni pre izgleda da je početak raspada SFRJ krenuo prvog dana njenog nastanka. Nerešeni zločini, nerešeni međusobni odnosi, nekažnjeni zločinci... i još dodta toga je uticalo na raspad države.
A to da ima puno lepih uspomena, tu se slažemo. Svako ko je u to vreme živeo, morao je da ima lepe uspomene. Ja sam, na žalost, imao prilika da doživim i ono lošije.DAleko manje, ali dovoljno da znam o čemu pišem. Doživeo sam vređanja i maltretiranja u Dubrovniku i Splitu. Neprijatnosti u Zadru, na Bledskom jezeru... bilo je svega. Lično sam doživeo da mi Hrvatski špijun prisluškuje telefonski razgovor sa rodbinom iz Krajine, da jedan brat javlja drugom (braća od dve tetke, jedan Srbin, drugi Hrvat) da je na listi za odstrel...
Baš zbog ovih nerešenih problema, mislim da treba pisati sa jakim argumentima, a ne samo koristiti lične stavove i ubeđenja.
 
Ne samo da su stavili bombu u beogradski bioskop i na pruge srpske zeljeznice, nego kazu da su pokusali da stave otrov u beogradski vodovod pa su uhvaceni te iste '68, ali sta su radili po Americi:



Zasto ovo nikad komunisti nisu javno rekli, prema ovom dokumentarcu ''FBI files'' kazu da su ubili portira te SFRJ ambasade u New Yorku i zauzeli ambasadu, gde su dosli u direktan oruzan konflikt sa FBI-om, To nigde nikad nisi mogao da procitam, a i sami Amerkinaci kazu da su hrvatski ekstremesti sedmdesetih godina bili tadasnja verzija Al Kaide za njih Nije mi jasno sto su bunili kad su sve glavne pozcije u toj SFRJ i onako drazli sve Hrvati.

То су били други Хрвати,једно је бити комуниста,друго је бити усташа!
 
Да не говоримо колико је страних служби било на простору Југославије у време њеног распада,што је на крају и проузроковало распад.

Југославију су уништиле стране тајне службе и њихове делатности!
Као и све друге социјалистичке земље, Источне Европе,пример Румунија .

Naravno da Hrvatska nije bila u stanju da sama sve ovo organizjue. Bez pomoći, pre svih, Nemaca ovo bi teško prošlo, kao što nije 70-ih godina.
 
Na žalost, meni pre izgleda da je početak raspada SFRJ krenuo prvog dana njenog nastanka. Nerešeni zločini, nerešeni međusobni odnosi, nekažnjeni zločinci... i još dodta toga je uticalo na raspad države.
A to da ima puno lepih uspomena, tu se slažemo. Svako ko je u to vreme živeo, morao je da ima lepe uspomene. Ja sam, na žalost, imao prilika da doživim i ono lošije.DAleko manje, ali dovoljno da znam o čemu pišem. Doživeo sam vređanja i maltretiranja u Dubrovniku i Splitu. Neprijatnosti u Zadru, na Bledskom jezeru... bilo je svega. Lično sam doživeo da mi Hrvatski špijun prisluškuje telefonski razgovor sa rodbinom iz Krajine, da jedan brat javlja drugom (braća od dve tetke, jedan Srbin, drugi Hrvat) da je na listi za odstrel...
Baš zbog ovih nerešenih problema, mislim da treba pisati sa jakim argumentima, a ne samo koristiti lične stavove i ubeđenja.

Баш теби прислушкивали телефон ,мора да си нека велика личност?

Распад тадашњег СССР је довео до распада Југославије,комунистичка партија није имала на кога да се ослони.Било је превише утицаја страних служби и мало воље,распирене мржње..итд

Крив је запад и његова тенденција да окупира простор Југославије ,што је изведено,
како би имао Русију на потезу.
 
Naravno da Hrvatska nije bila u stanju da sama sve ovo organizjue. Bez pomoći, pre svih, Nemaca ovo bi teško prošlo, kao što nije 70-ih godina.

Република Хрватска није могла наравно,добила је помоћ првенствено и прво од Ватикана.

Први пример је такозвано појављивање Госпе у Међугорје што је био директан утицај Ватикана и његових служби.Затим слине усташе који су под заштитом Ватикана и католичке цркве уживале и живеле по свету.
 
Iz kog si ti karantina izasla ?
USTASE I KOMUNISTI NA ZAJEDNICKOM ZADATKU
Hoces da postavim temu ?

Извини шта то треба да значи?

Било је усташа који су по задатку ,улазили ,прелазили у комунисте али истински комуниста никада није био нити може да буде усташа.

НИКАДА!
 
Баш теби прислушкивали телефон ,мора да си нека велика личност?

Распад тадашњег СССР је довео до распада Југославије,комунистичка партија није имала на кога да се ослони.Било је превише утицаја страних служби и мало воље,распирене мржње..итд

Крив је запад и његова тенденција да окупира простор Југославије ,што је изведено,
како би имао Русију на потезу.

Nisu moj telefon prisluškivali, već onoga koga sam zvao u Krajini. Dobro se sećam, to je bilo prvih dana napada Slovenačke TO na JNA. Taj Hrvat, koji je prisluškivao, je ubzo nakon toga uhapšen.
To je moje iskustvo i samo je jedna mala crtica koja opisuje stanje u našoj zajedničkoj državi u to vreme.
 
Koreni rasturanja SFRJ sezu u vreme kada je nastala.
Zelja Karadjordjevica za sto vecom kraljevinom , zelja Hrvata da izbegnu unistenje , proterivanje, placanje reparacija zbog ucesca u ratu na porazenoj strani su dovela do stvaranja KSHS.
Odatle odusevljenje stvaranjem KSHS u svim delovima nove drzave.
U to vreme Srbi preko Drine nisu imali jako razvijenu nacionalnu svest, niti osecaj pripadnosti srpskom narodu i Srbiji.Stvaranjem drzave nacionalni osecaj pocinje da raste.
Ocekivanja Srba da ce Hrvati bar izraziti zahvalnost Srpskom narodu, zbog toga sto su ih priglrlili posle prvog svetskog rata, su veoma brzo izneverena.
Nacionalna frustriranost Hrvata koji se vec dugo vreme bore za svoju drzavu, van vazalnih odnosa prema drugima, je samo okrenula "smer" njihove mrznje.
Veoma brzo je zaboravljeno sve drugo, a na povrsinu je isplivala njihova teznja za samostalnoscu, koja se ispoljavala u mrznji prema svemu srpskom , po njima glavnoj "prepreci" za ostvarenje njihovih nacionalnih ciljeva.
25 godina takve mrznje je eksplodiralo pocetkom drugog svetkog rata, i dolazak Nemaca je predstavljao oslobodjenje od svih zala koje su dolazile iz Beograda.
Otuda egzaltiranost i radost na ulicama dok Nemacka vojska marsira kroz Zagreb.
Sva mrznja zbog visegodisnje, moze se reci i visevekovne, Hrvatske frustiranosti zbog objektivnog osecaja inferiornosti u odnosu na Srbe, te borbe za svoj nacionalni identitet je ekplodirala u vidu genocida koji je napravljen za vreme NDH prema Srbima..Odjednom su za sve probleme bili jedini i iskljucivi krivci Srbi.
Zavrsetkom drugog svetskg rata, na scenu je stupila jedna totalitarna vlast, koja je silom i terorom potisnula nacionalne osecaje.
Albanski komunisti su jos tih godina(neposredno posle rata) tvrdili da su se borili za Kosovo u Albaniji, a ne u Jugoslaviji.
U to vreme Albanija nam je bila najbolji prijatelj, i Tito i Enver Hodza su pravili planove o ujedinjenju.
Dosla je rezolucija Informbiroa, razlaz Tita i Envera, koji ce ostaviti "vruc krompir" nekoj drugo generaciji.
Na drugoj strani, Hrvati su opet prevedeni u tabor pobednika.
Istina, dobar deo Hrvata nije podrzavao ustase.Ali je postojala jedna bitna razlika.
Kada su dosli komunisti, oni koji se nisu eksponirali ni na jednoj strani u ratu nisu dirani u Hrvatskoj, dok su u Srbiji uglavnom streljani.
Kohezioni faktor srpskog naroda su postale epopeje o milionskim zrtvama pod NDH, gde se poprilicno preterivalo.
Zbog objektivnog genocida nad srpskim narodom Srbi su ubaceni u Ustav republike Hrvatske kao konstitutivan narod.Kao prevencija nekom novom mogucem genocidu.
To je bio ustupak srpskoj "strani", koju su Hrvati morali da prihvate, kao najbezbolniji za njih.

Toliko.........Politika razlicitih arsina, razlicitih interesa, i trulih kompromisa, zavisno kako kome odgovara su postavili "scenu" za ovaj raspad.
Na to jos treba dodati proglasenje muslimana za narod, verovatno kao gest koji je trebao da impresionira nesvrstane prijatelje.
I to je to............
 
Извини шта то треба да значи?

Било је усташа који су по задатку ,улазили ,прелазили у комунисте али истински комуниста никада није био нити може да буде усташа.

НИКАДА!

E moje djete, od prvog casa postojanja Kraljevine YU., pa do dana danasnjeg
su na zajednickom zadatku.
Plod njihovog djelovanja je, apsolutno svo zlo koje danas trpi srpski narod.
 
Profesor dr Smilja Avramov,autor knjige Genocid u Jugoslaviji 1941-1945, 1991...
pitanja i odgovori, 6. 10. 2009.



Smilja Avramov, t oje ona št oje pričala o Trilateralnoj komisiji. Bilderberg grupi i sl? Vidim Lučiću za novu knjigu o zaverama predgovor piše nedeljko Dražić, beli mag koji skida madjije Željku Joksimoviću i ostali mzvezdama estrade. To je otprilike taj nivo ozbiljnosti tako da...
 
Smilja Avramov, t oje ona št oje pričala o Trilateralnoj komisiji. Bilderberg grupi i sl? Vidim Lučiću za novu knjigu o zaverama predgovor piše nedeljko Dražić, beli mag koji skida madjije Željku Joksimoviću i ostali mzvezdama estrade. To je otprilike taj nivo ozbiljnosti tako da...

Ne< nego ti treba da budes merilo ozbiljnosti
Mozda u nekom crtanom filmu
:zskace::zskace::zskace::zskace:
 
Kakava je uloga srpskog terorizma na razbijanju SFRJ, recimo grupa poput Krmčija ili pak Srpskog oslobodilačkog pokreta "Otadžbina"?

Mislim da je njihov uticaj bio izuzetno mali, onoliko mali koliko su i te same organizacije bile male. Ako si čitao tekstove iz linkova koje sam postavio, mogao si da vidiš da se i takvi pokreti spominju. 1946. je ubijen konzul Jugoslavije i to se pripisuje četničkoj emigraciji. Takođe se spominje podmetnuti požar u Parizu 1957. godine. Takođe napadi 1967. godine niz napada. Mani nije bio problem da postavim linkove sa takvim materijalom. Napadi tih organizacija su bili upućeni ka komunistima, ne ka pripadnicima drugih naroda.
 

Back
Top