Zašto se raspala Jugoslavija

Smilja Avramov, t oje ona št oje pričala o Trilateralnoj komisiji. Bilderberg grupi i sl? Vidim Lučiću za novu knjigu o zaverama predgovor piše nedeljko Dražić, beli mag koji skida madjije Željku Joksimoviću i ostali mzvezdama estrade. To je otprilike taj nivo ozbiljnosti tako da...

Ne vidim u čemu je problem sa ozbiljnošću? Ako ti imaš neke druge proverene podatke, izvoli napiš knjigu, napiš mi posvetu i ja ću je rado pročitati i uvrstiti u svoju biblioteku.
 
Ne vidim u čemu je problem sa ozbiljnošću? Ako ti imaš neke druge proverene podatke, izvoli napiš knjigu, napiš mi posvetu i ja ću je rado pročitati i uvrstiti u svoju biblioteku.

Malo vidsi ko je Nedeljko Dražić i onda pričaj o ozbiljnosti. A št osoe tiče toga da nešto sam napišem, hvala na sugestiji ali moje priloge je Robert Anton Wilson uvrstio u enciklopediju teorije zavere. Kad se srede zavrzlame oko izdavača koji se podelio na dva vlasnika to će i izaći i biće to jedna debela knjižurina.
 
Mislim da je njihov uticaj bio izuzetno mali, onoliko mali koliko su i te same organizacije bile male. Ako si čitao tekstove iz linkova koje sam postavio, mogao si da vidiš da se i takvi pokreti spominju. 1946. je ubijen konzul Jugoslavije i to se pripisuje četničkoj emigraciji. Takođe se spominje podmetnuti požar u Parizu 1957. godine. Takođe napadi 1967. godine niz napada. Mani nije bio problem da postavim linkove sa takvim materijalom. Napadi tih organizacija su bili upućeni ka komunistima, ne ka pripadnicima drugih naroda.

Pa i ustaše su se usmeravali ka vlasti, tj komunistima. A imaš li neke linkove da postaviš o tome ko je i kako likvidirao emigraciju, tj kako su te grupe bile suzbijane? Koliko ja znam kasniji "veliki rodoljubi" su sa srpske strane likvidirali Srbe, a hrvatski su likvidirali njihove: Možda bi takvi linkovi bili interesantni da se vidi kako se država razračunala sa takvim tendencijama i da je zapravo koren rasturanja SFRJ bio Slobodan Milošević. Za ovo ranije se vlast već bila pobrinula.
 
Pa i ustaše su se usmeravali ka vlasti, tj komunistima. A imaš li neke linkove da postaviš o tome ko je i kako likvidirao emigraciju, tj kako su te grupe bile suzbijane? Koliko ja znam kasniji "veliki rodoljubi" su sa srpske strane likvidirali Srbe, a hrvatski su likvidirali njihove: Možda bi takvi linkovi bili interesantni da se vidi kako se država razračunala sa takvim tendencijama i da je zapravo koren rasturanja SFRJ bio Slobodan Milošević. Za ovo ranije se vlast već bila pobrinula.

Ti uistinu(jel` se tako kaze u hrvatskom?) nisi bas sav svoj...Toliko gluposti u tako malo teksta.
Moram da izrazim iskreno divljenje takvim poduhvatom.
Mada ipak mislim da je istina na drugoj strani...Ti isto kao ida-vida-midda trazis finansijere za koje ces da pises.
Nije vazno sta, bitno je da se dobro placa......
 
Od 1988. do 1991. godine, u JNA je registrovano 459 fizickih napada na oficire i vojnike, od cega se 200 dogodilo u Hrvatskoj. Zabelezeno je i 49 slucajeva kamenovanja vozila Armije. U JNA je otkriveno 140 ilegalnih grupa sa 800 clanova, Siptara i Hrvata, cije su namere bile da destabilizuju Armiju. Hrvatski tajni policajci pokusali su da za hrvatsku stvar zavrbuju pedesetak staresina JNA, dok su pod kontrolu stavili vise stotina vojnih lica. Slicne poteze nacinila je i vlast Milana Kucana, bivseg �kosovca�, ali i izdajnika koji je nemackim agentima dao poverljiva dokumenta o borbenoj gotovosti JNA u Sloveniji. Kucana su na vezi drzali Viktor Majer i Ronald Hofler, novinari i agenti BND. Slovenacki sef SDB Ivan Erzen, ujedno i savetnik Zdravku Mustacu u SDB SSUP-a bio je sa Kucanom glavni organizator prisluskivanja i tajnog pracenja JNA, vrbovanja mladjih oficira, kao i sprovodjenja posebnih akcija kradje vojnih dokumenata iz ljubljanskih kasarni. Kada su i Zagreb i Ljubljana dosli do podataka o (ne)spremnosti JNA da se brani, usledila je opsada i napadi na kasarne. Tako se dogodilo da su se sukobile i tajne policije JNA, Slovenije i Hrvatske, koje su do 1990. godine cinile jedan od stubova sistema bezbednosti u SFRJ.

NIP "TV NOVOSTI" DD
 
Pa i ustaše su se usmeravali ka vlasti, tj komunistima. A imaš li neke linkove da postaviš o tome ko je i kako likvidirao emigraciju, tj kako su te grupe bile suzbijane? Koliko ja znam kasniji "veliki rodoljubi" su sa srpske strane likvidirali Srbe, a hrvatski su likvidirali njihove: Možda bi takvi linkovi bili interesantni da se vidi kako se država razračunala sa takvim tendencijama i da je zapravo koren rasturanja SFRJ bio Slobodan Milošević. Za ovo ranije se vlast već bila pobrinula.

Što se tiče knjige, čekam svoj primerak sa potpisom ;)
Nije ovde priča o tome kako se država borila sa terorizmom. Borila se kao i svaka druga, jurila ih i uništavala kad je mogla. Treba znati i ko je vodio glavnu reč na pitanju bezbednosti, tačnije KOS-a i DB-a u tom periodu. Naravno da je i to godinama bilo u rukama Hrvata.
Kad sam spoznao prve međuetničke probleme, na svojoj koži, niko u javnosti nije znao za Miloševića. Ne može se kriviti za raspad neko ko se pojavio decenijama nakon početka raspada. SFRJ bi se raspala da si na čelu Srbije bio ti ili ja, svejedno. Neko mnogo moćniji je tako odlučio. kako bi protumačio ponudu zapada Titu, da SFRJ priđe zapadu, pre stvaranja EU, a Tito je to odbio. da li je možda on kriv za raspad SFRJ zbog toga? Sežu ovi problemi daleko pre Miloševića.
 
Ti uistinu(jel` se tako kaze u hrvatskom?) nisi bas sav svoj...Toliko gluposti u tako malo teksta.
Moram da izrazim iskreno divljenje takvim poduhvatom.
Mada ipak mislim da je istina na drugoj strani...Ti isto kao ida-vida-midda trazis finansijere za koje ces da pises.
Nije vazno sta, bitno je da se dobro placa......

A šta tu što kažem nije tačno? Da li je služba tako delovala da su iz srbijanskog dela likvidirali srpsku emigraciju, a iz hrvatskog dela hrvatsku? Koji su to likvidatori posle postali komandanti nekih jedinica koje su se boriloe za srpsku stvar? Evo pitaj ovog čoveka koji o tome priča pa nek ti sam kaže?
 
Što se tiče knjige, čekam svoj primerak sa potpisom ;)
Nije ovde priča o tome kako se država borila sa terorizmom. Borila se kao i svaka druga, jurila ih i uništavala kad je mogla. Treba znati i ko je vodio glavnu reč na pitanju bezbednosti, tačnije KOS-a i DB-a u tom periodu. Naravno da je i to godinama bilo u rukama Hrvata.
Kad sam spoznao prve međuetničke probleme, na svojoj koži, niko u javnosti nije znao za Miloševića. Ne može se kriviti za raspad neko ko se pojavio decenijama nakon početka raspada. SFRJ bi se raspala da si na čelu Srbije bio ti ili ja, svejedno. Neko mnogo moćniji je tako odlučio. kako bi protumačio ponudu zapada Titu, da SFRJ priđe zapadu, pre stvaranja EU, a Tito je to odbio. da li je možda on kriv za raspad SFRJ zbog toga? Sežu ovi problemi daleko pre Miloševića.

Ne, to je bitno da se zna. Nisu Hrvati angažovali neke Srbe da likvidiraju srpsku emigraciju nego... Petar Gračanin možda? Dakle nemoj da se onda lažemo. A št ose tiče Miloševića ja ću ti reći da je to njega veoma radjeno na ulasku Jugoslavije u EU, uradjeni su neki veoma konkretni potezi u tom smeru,. potezi koji su morali biti preduslov za to. Kad je Miloševićč preuze okontrolu nad svim on je to sve upropastio u to veoma smišljeno. Dakle on je najveći krivac za raspad SFRJ.
 
A šta tu što kažem nije tačno? Da li je služba tako delovala da su iz srbijanskog dela likvidirali srpsku emigraciju, a iz hrvatskog dela hrvatsku? Koji su to likvidatori posle postali komandanti nekih jedinica koje su se boriloe za srpsku stvar? Evo pitaj ovog čoveka koji o tome priča pa nek ti sam kaže?

Pa evo, da nabrojim gluposti.
1.Sama sluzba kao jedna komunisticka organizacija nije puno vodila racuna o nacionalnom te da srbina posalje da ubije srbina, a hrvata za hrvata, izuzev kada je bila u pitanju cista provera( a to se dogadjalo prilicno retko).Cak je nekada, da bi bili sigurni da ce posao biti obavljen slati obrnuto(kao za ubistvo direktora INA).
2.Oni su bili toliko efikasni da su poubijali sve narodne neprijatelje.
3.Kako narodnih neprijatelja nije vise bilo, onda je Slobodan Milosevic kriv za raspad SFRJ...

Za tri recenice teksta tri ovako velike gluposti!
Uistinu zadivljujuce!
 
Ne, to je bitno da se zna. Nisu Hrvati angažovali neke Srbe da likvidiraju srpsku emigraciju nego... Petar Gračanin možda? Dakle nemoj da se onda lažemo. A št ose tiče Miloševića ja ću ti reći da je to njega veoma radjeno na ulasku Jugoslavije u EU, uradjeni su neki veoma konkretni potezi u tom smeru,. potezi koji su morali biti preduslov za to. Kad je Miloševićč preuze okontrolu nad svim on je to sve upropastio u to veoma smišljeno. Dakle on je najveći krivac za raspad SFRJ.

Ti izgleda treba da se lecis.
Ovo iz najboljih pobuda pricam.
Suvise si opsednut Milosevicem.
Pa i da te basnoslovno placaju za to, opet je mnogo, i nije zdravo.
 
Pa evo, da nabrojim gluposti.
1.Sama sluzba kao jedna komunisticka organizacija nije puno vodila racuna o nacionalnom te da srbina posalje da ubije srbina, a hrvata za hrvata, izuzev kada je bila u pitanju cista provera( a to se dogadjalo prilicno retko).Cak je nekada, da bi bili sigurni da ce posao biti obavljen slati obrnuto(kao za ubistvo direktora INA).
2.Oni su bili toliko efikasni da su poubijali sve narodne neprijatelje.
3.Kako narodnih neprijatelja nije vise bilo, onda je Slobodan Milosevic kriv za raspad SFRJ...

Za tri recenice teksta tri ovako velike gluposti!
Uistinu zadivljujuce!

Mrzi me da se raspravljam sa tobom:

http://www.srpskadijaspora.info/vest.asp?id=6011

Da si se malo potrudio sam bi mogao da nadješ brdo linkova koji to detaljno objašnjavaju. Nisam to tražio po netu tako da ne znam. A sad lepo ima da mi se izviniš zbog toga što si lupio i minimizovao istinitost mog iskaza koji se pokazao kao tačan.
 
Mrzi me da se raspravljam sa tobom:

http://www.srpskadijaspora.info/vest.asp?id=6011

Da si se malo potrudio sam bi mogao da nadješ brdo linkova koji to detaljno objašnjavaju. Nisam to tražio po netu tako da ne znam. A sad lepo ima da mi se izviniš zbog toga što si lupio i minimizovao istinitost mog iskaza koji se pokazao kao tačan.

I na tarabi moze da pise "pi.cka" .Da li to znaci da treba da je.bes?
Ja tvrdim da to nije istina....Nemam sada zivaca da trazim konkretne linkove sa intervjuima sa Spasicem koji je jedno vreme na uzici drzao srpske kriminalce i slao na zadatke po Evropi i svetu, ali eto dao sam ti ancin da to sam nadjes........
I rekoh ti vec, jedan primer........Direktora INA su ubili Srbi......Giska mislim, koliko se secam........To je rekao bih poslednje takvo ubistvo, neposredno pred raspad SFRJ.....
Tako da...........Pokusao si da opravdas jednu od tri gluposti koje sam ti nabrojao......
A druga? Da su bili tako efikasni, pa sve pobili? hahahahhaa
A treca? Da posto su sve pobili, krivac za raspad SFRJ je Slobodan Milosevic?:zskace::zskace:
 
I na tarabi moze da pise "pi.cka" .Da li to znaci da treba da je.bes?
Ja tvrdim da to nije istina....Nemam sada zivaca da trazim konkretne linkove sa intervjuima sa Spasicem koji je jedno vreme na uzici drzao srpske kriminalce i slao na zadatke po Evropi i svetu, ali eto dao sam ti ancin da to sam nadjes........
I rekoh ti vec, jedan primer........Direktora INA su ubili Srbi......Giska mislim, koliko se secam........To je rekao bih poslednje takvo ubistvo, neposredno pred raspad SFRJ.....
Tako da...........Pokusao si da opravdas jednu od tri gluposti koje sam ti nabrojao......
A druga? Da su bili tako efikasni, pa sve pobili? hahahahhaa
A treca? Da posto su sve pobili, krivac za raspad SFRJ je Slobodan Milosevic?:zskace::zskace:

To je jasno dokumentovana stvar, dakle to da su po necionalnom ključu se svoji razralunavali sa svojima A bili su izuzetno efikasni i jako puno su ih pobili. Tak oda treba da te je sram što negiraš te zločine jer su tu stradali i neki iz samo ideoloških razloga, dakle nipošto teroristi. A ovo treće sam apsolvirao na početku teme koja se zove Milošević je rasturio SFRJ. .Ak ose ne izviniš sisa si.
 
Evo procitah tekst, u kojem sve vrvi od pretpostavki..........Sa dve-tri nepobitne cinjenice........Iz kojih NIKAKO ne mozes zakljuciti sa sigurnoscu da je napisano istinito......
Cak bih prema opisu zlocina rekao da je skoro sigurno poslat srbin da ubije hrvata i obrnuto.Obzirom na bestijalnost zlocina, u osnovi moze biti samo patoloska mrznja, a kao takva jedino postoji izmedju pojedinih srba i hrvata.
 
To je jasno dokumentovana stvar, dakle to da su po necionalnom ključu se svoji razralunavali sa svojima A bili su izuzetno efikasni i jako puno su ih pobili. Tak oda treba da te je sram što negiraš te zločine jer su tu stradali i neki iz samo ideoloških razloga, dakle nipošto teroristi. A ovo treće sam apsolvirao na početku teme koja se zove Milošević je rasturio SFRJ. .Ak ose ne izviniš sisa si.

Ja sma svoje misljenje o raspadu SFRJ dao na ovim stranicama.........I mislim da sam veoma blozu realnom stanju stvari.........
A sto se Milosevica tice, on je samo jedan od trojice, cetvorice zasluznh za raspad SFRJ.Da nije bilo njih ne bi bilo ni Milosevica, I obrnuto.
Ali je najgore u svemu tome, sto su oni "igrali" na davno postavljenoj pozornici.
 
Под утицајем енглеских и француских слободних зидара 1. 12. 1918.г створена је Краљевина СХС најтрагичнији промашај у дугачком низу српских промашаја, трагичније од косовског пораза. Овој катастрофалној националној несрећи дебело су кумовали и српски масони на челу са регентом, доцније краљем, Александром Карађорђевићем. Ово је урађено и поред упозорења највећих умова и најбољих синова српског народа да се то не чини (на пример војводе Зивојина Мишића). Тако је српски народ заведен и поведена својим вођама и њиховим мегаломанским, слободнозидарске опсесијама изгубио сопствену државу, »Сто четрдест година је требало« како каже познати српски историчар Милорад Драшковић, »сталног надчовечанског напрезања да се држава створи. Па када је створена, било је довољно двадесет година да ми као последњи коцкари кућу ракућимо, праг развалимо и огњиште угасимо «. Све доцније грешке, заблуде и несреће везане су за овај волонтерски промашај!
 
Ne, to je bitno da se zna. Nisu Hrvati angažovali neke Srbe da likvidiraju srpsku emigraciju nego... Petar Gračanin možda? Dakle nemoj da se onda lažemo. A št ose tiče Miloševića ja ću ti reći da je to njega veoma radjeno na ulasku Jugoslavije u EU, uradjeni su neki veoma konkretni potezi u tom smeru,. potezi koji su morali biti preduslov za to. Kad je Miloševićč preuze okontrolu nad svim on je to sve upropastio u to veoma smišljeno. Dakle on je najveći krivac za raspad SFRJ.

Recimo da su u to vreme glavnu reč vodila braća Mišković, Hrvati.
Nikako glavnu krivicu za raspad SFRJ nema Milošević. Već sam napisao da se sve desilo pre njegove pojave. On je samo pomogao glupim potezima.
 
Evo procitah tekst, u kojem sve vrvi od pretpostavki..........Sa dve-tri nepobitne cinjenice........Iz kojih NIKAKO ne mozes zakljuciti sa sigurnoscu da je napisano istinito......
Cak bih prema opisu zlocina rekao da je skoro sigurno poslat srbin da ubije hrvata i obrnuto.Obzirom na bestijalnost zlocina, u osnovi moze biti samo patoloska mrznja, a kao takva jedino postoji izmedju pojedinih srba i hrvata.

Ako malo potražiš naći ćeš veoma precizne podatke o tome kako je to radjeno, imena pobijenih i načine na koje su ubijeni. Dakle sram neka te bude što manipulišeše time.
 
Ne, ovo je vezano za veliki broj političkih tema koje se vode baš na ovom podforumu. U pitanju je politika koja se vodila u to vreme, a dovela je da raspada SFRJ i do današnjih situacija sa raznim tužbama i osudama. Mnogi se na forumu pozivaju na razne stvari, ali hajde da sagledamo šta je stvarni uzrok svemu. Ništa se nije desilo slučajno i za par dana, kako bi neki želeli da prikažu.


Овде некима можеш и да црташ, певаш, дубиш на глави...а све
да би схватили суштину распада СФРЈ, али не вреди...
многи су прошли оно "опасуљивање" и разно разне едукације
"како избрисати све из памћења",.......

reefer postujem tvoj stav ali ne vredi sa njima diskutovati to je uzaludna prica i tacka.
Koreni raspada idu od Ustaske ideologije i emigracije oni su stvorili danasnju Kroaciju ali znajte ta drzava po Biblijskim zakonima ce i nestati jer je nastala na satanistickim osnovama i to je jedina istina.


То је ТО!!!


Ajde katanac vise sa ovakvim temama 176. put jedno te isto...

Је ли :?: ....Катанац,.....када се понуде чињенице, па да се дискутује
на основу њих,..а не оне теме које отварате којима би и Гебелс
позавидео,..колико су лажне,....бледе, досадне.....отрцане!!!

.
 
Koreni rasturanja SFRJ sezu u vreme kada je nastala.
Zelja Karadjordjevica za sto vecom kraljevinom , zelja Hrvata da izbegnu unistenje , proterivanje, placanje reparacija zbog ucesca u ratu na porazenoj strani su dovela do stvaranja KSHS.
Odatle odusevljenje stvaranjem KSHS u svim delovima nove drzave.
U to vreme Srbi preko Drine nisu imali jako razvijenu nacionalnu svest, niti osecaj pripadnosti srpskom narodu i Srbiji.Stvaranjem drzave nacionalni osecaj pocinje da raste.
Ocekivanja Srba da ce Hrvati bar izraziti zahvalnost Srpskom narodu, zbog toga sto su ih priglrlili posle prvog svetskog rata, su veoma brzo izneverena.
Nacionalna frustriranost Hrvata koji se vec dugo vreme bore za svoju drzavu, van vazalnih odnosa prema drugima, je samo okrenula "smer" njihove mrznje.
Veoma brzo je zaboravljeno sve drugo, a na povrsinu je isplivala njihova teznja za samostalnoscu, koja se ispoljavala u mrznji prema svemu srpskom , po njima glavnoj "prepreci" za ostvarenje njihovih nacionalnih ciljeva.
25 godina takve mrznje je eksplodiralo pocetkom drugog svetkog rata, i dolazak Nemaca je predstavljao oslobodjenje od svih zala koje su dolazile iz Beograda.
Otuda egzaltiranost i radost na ulicama dok Nemacka vojska marsira kroz Zagreb.
Sva mrznja zbog visegodisnje, moze se reci i visevekovne, Hrvatske frustiranosti zbog objektivnog osecaja inferiornosti u odnosu na Srbe, te borbe za svoj nacionalni identitet je ekplodirala u vidu genocida koji je napravljen za vreme NDH prema Srbima..Odjednom su za sve probleme bili jedini i iskljucivi krivci Srbi.
Zavrsetkom drugog svetskg rata, na scenu je stupila jedna totalitarna vlast, koja je silom i terorom potisnula nacionalne osecaje.
Albanski komunisti su jos tih godina(neposredno posle rata) tvrdili da su se borili za Kosovo u Albaniji, a ne u Jugoslaviji.
U to vreme Albanija nam je bila najbolji prijatelj, i Tito i Enver Hodza su pravili planove o ujedinjenju.
Dosla je rezolucija Informbiroa, razlaz Tita i Envera, koji ce ostaviti "vruc krompir" nekoj drugo generaciji.
Na drugoj strani, Hrvati su opet prevedeni u tabor pobednika.
Istina, dobar deo Hrvata nije podrzavao ustase.Ali je postojala jedna bitna razlika.
Kada su dosli komunisti, oni koji se nisu eksponirali ni na jednoj strani u ratu nisu dirani u Hrvatskoj, dok su u Srbiji uglavnom streljani.
Kohezioni faktor srpskog naroda su postale epopeje o milionskim zrtvama pod NDH, gde se poprilicno preterivalo.
Zbog objektivnog genocida nad srpskim narodom Srbi su ubaceni u Ustav republike Hrvatske kao konstitutivan narod.Kao prevencija nekom novom mogucem genocidu.
To je bio ustupak srpskoj "strani", koju su Hrvati morali da prihvate, kao najbezbolniji za njih.

Toliko.........Politika razlicitih arsina, razlicitih interesa, i trulih kompromisa, zavisno kako kome odgovara su postavili "scenu" za ovaj raspad.
Na to jos treba dodati proglasenje muslimana za narod, verovatno kao gest koji je trebao da impresionira nesvrstane prijatelje.
I to je to............

Pa ja sam napisao da po tome raspad je počeo u 7 stoljeću

Možemo se vračati i prije krista
Jugoslavija ili FNRJ nastala je tokom WW2 i posle njega kakve veze ima ono prije
Komunisti i socijalisti držali su stvar pod kontrolom i da im je to uspjelo još 20 godina ne bi bilo ni raspada ni rata Ne znam kada si doživio neugodnosti ali ako govorimo o istom razdoblju ne mogu da vjerujem Prokrstario sam Jugolaviju po dužini i širini i ne sjećam se neke neugodnosti -
 
Pa ja sam napisao da po tome raspad je počeo u 7 stoljeću

Možemo se vračati i prije krista
Jugoslavija ili FNRJ nastala je tokom WW2 i posle njega kakve veze ima ono prije
Komunisti i socijalisti držali su stvar pod kontrolom i da im je to uspjelo još 20 godina ne bi bilo ni raspada ni rata Ne znam kada si doživio neugodnosti ali ako govorimo o istom razdoblju ne mogu da vjerujem Prokrstario sam Jugolaviju po dužini i širini i ne sjećam se neke neugodnosti -

Nisam ni ja doziveo nikada nikakve neprijatnosti u bivsoj SFRJ.
Cak ni tokom te sedmice u Zagrebu 1990.
Ali, poenta je nesto drugo, samo se bojim da ce to izaci iz okvira pdf-a politika.
Kao i zivot, tako i drustvo ima svoje cikluse.Prilagodjava se vremenu, razvija, nalazi najbolje mehanizme....
Prvo je postojala rodovska zajednica, pa robovlasnistvo, feudalizam, kapitalizam, socijalizam.
Svako od "njih" je u svom vremenu imao manje ili vise efikasne "metode" postojanja.
Elem, socijalizam jedino nije bio takav.On je pokusavao od coveka napraviti novog savremenog pripadnika rodovske zajednica, u kojoj su svi imali ista prava i u kojoj su svi imali isto(ili nemali nista, sto je preciznije).
Zasnivao se na potpuno suprotnim postulatima od postulata prirode koji kazu da sve uvek ide napred, da bolji, spretniji , pametniji, lukaviji, sposobniji imaju vise i imaju vecu sansu za opstanak i razvoj.
I kao takav je propao jer jednostavno nije bio prirodan i samim tim delotvoran.
Gledajuci odavde sasvim je jasno da je bio nemoguc, i da je kako kaze u "profesionalcu" napravio od coveka majmuna.
Jednostavno se balon preduvao, i morao je puci. I to nema nikakve veze sa tim sto je umro Tito, ili neko od socijalistickih celnika, nego najvise sa urusavanjem socijalizma sam u sebe, kao sistema koji je negativnom selekcijom unistavao svaku individualnost, i na kraju zbog nesposobnih na celu unistio sam sebe.
A kada se to desilo, onda su narodi otisli u drugu krajnost.
Iz stanja izbrisane svesti, individualizma, da bi spoznali sebe, okrecu se prvom ponudjenom: pripadnosti naciji, pripadnosti veri.Te je stoga to postalo najpogodnije tle za sve vrste sovinizma.
Zasto se to nije desilo sa Cesima, Poljacima, Rusima?
Pa prosto je....Padom socijalizma svi navedeni narodi su poceli da zive BOLJE, sto je u velikoj meri amortizovalo takve pojave.
Za razliku od njih mi smo ziveli neuporedivo bolje od svih tih naroda, zahvaljujuci stranim kreditima, te politici izmedju dva bloka.......Raspadom socijalizma(poslednjih godina pred pad Berlinskog zid kao simbola socijaizma) kod nas je pocelo da se zivi mnogo gore.
Sto je samo pospesilo madjunacionalna trvenja i raspirilo strasti.
I naravno dovelo do krvavog rata.
Mada, kada pogledas pomnije shvatis da je ovaj rat imao i svoje prednosti.
Nesto cemo kasnije od ostalih postati robovi u novom robovlasnickom drustvu sa likom kapitalizma......
Samo na malo drugacijem , visem nivou......Robovi nekad nisu imali nikakva prava...
A nas su UBEDILI da ih imamo.
 
Poslednja izmena:
Još malo linkova koji govore o delovanju onih koji su želeli da unište Jugoslaviju.
Zanimljiv tekst o nekim odnosima na relaciji Vatikan - Ustaše - CIA. Pogotov je zanimljiv ovaj deo, koji jasno govori šta je jedan od najvažnijih preduslova za sukobe u SFRJ: "Unlike the Germans whose major criminals faced a war crimes tribunal at Nuremburg, virtually the entire Ustashe hierarchy including their leader or Poglavnik [9], Ante Pavelic, escaped justice."

http://www.newsinsider.org/editorials/Vatican_CIA.html

I jedan tekst o jednom od najpoznatijih Hrvatskih terorista, koji je oteo avion i ubio policajca u Njujorku. Sami amerikanci su rekli da je on vraćen kući i dočekan kao heroj.

http://www.ice.gov/pi/nr/0807/080724chicago.htm

Što se tiče ličnih iskustava, naravno da su različita. Meni se nisu dešavale neprijatnosti u drugim republikama, osim u Sloveniji i Hrvatskoj. Znam da je to zbog toga što sam Srbin, jer su neprijatnosti bile vezane isključivo za to. I opet da naglasim, mnogo je više lepih uspomena iz tog vremena, ali nije bez ružnih.
 
Koreni rasturanja SFRJ sezu u vreme kada je nastala.
Zelja Karadjordjevica za sto vecom kraljevinom , zelja Hrvata da izbegnu unistenje , proterivanje, placanje reparacija zbog ucesca u ratu na porazenoj strani su dovela do stvaranja KSHS.
Odatle odusevljenje stvaranjem KSHS u svim delovima nove drzave.
U to vreme Srbi preko Drine nisu imali jako razvijenu nacionalnu svest, niti osecaj pripadnosti srpskom narodu i Srbiji.Stvaranjem drzave nacionalni osecaj pocinje da raste.
Ocekivanja Srba da ce Hrvati bar izraziti zahvalnost Srpskom narodu, zbog toga sto su ih priglrlili posle prvog svetskog rata, su veoma brzo izneverena.
Nacionalna frustriranost Hrvata koji se vec dugo vreme bore za svoju drzavu, van vazalnih odnosa prema drugima, je samo okrenula "smer" njihove mrznje.
Veoma brzo je zaboravljeno sve drugo, a na povrsinu je isplivala njihova teznja za samostalnoscu, koja se ispoljavala u mrznji prema svemu srpskom , po njima glavnoj "prepreci" za ostvarenje njihovih nacionalnih ciljeva.
25 godina takve mrznje je eksplodiralo pocetkom drugog svetkog rata, i dolazak Nemaca je predstavljao oslobodjenje od svih zala koje su dolazile iz Beograda.
Otuda egzaltiranost i radost na ulicama dok Nemacka vojska marsira kroz Zagreb.
Sva mrznja zbog visegodisnje, moze se reci i visevekovne, Hrvatske frustiranosti zbog objektivnog osecaja inferiornosti u odnosu na Srbe, te borbe za svoj nacionalni identitet je ekplodirala u vidu genocida koji je napravljen za vreme NDH prema Srbima..Odjednom su za sve probleme bili jedini i iskljucivi krivci Srbi.
Zavrsetkom drugog svetskg rata, na scenu je stupila jedna totalitarna vlast, koja je silom i terorom potisnula nacionalne osecaje.
Albanski komunisti su jos tih godina(neposredno posle rata) tvrdili da su se borili za Kosovo u Albaniji, a ne u Jugoslaviji.
U to vreme Albanija nam je bila najbolji prijatelj, i Tito i Enver Hodza su pravili planove o ujedinjenju.
Dosla je rezolucija Informbiroa, razlaz Tita i Envera, koji ce ostaviti "vruc krompir" nekoj drugo generaciji.
Na drugoj strani, Hrvati su opet prevedeni u tabor pobednika.
Istina, dobar deo Hrvata nije podrzavao ustase.Ali je postojala jedna bitna razlika.
Kada su dosli komunisti, oni koji se nisu eksponirali ni na jednoj strani u ratu nisu dirani u Hrvatskoj, dok su u Srbiji uglavnom streljani.
Kohezioni faktor srpskog naroda su postale epopeje o milionskim zrtvama pod NDH, gde se poprilicno preterivalo.
Zbog objektivnog genocida nad srpskim narodom Srbi su ubaceni u Ustav republike Hrvatske kao konstitutivan narod.Kao prevencija nekom novom mogucem genocidu.
To je bio ustupak srpskoj "strani", koju su Hrvati morali da prihvate, kao najbezbolniji za njih.

Toliko.........Politika razlicitih arsina, razlicitih interesa, i trulih kompromisa, zavisno kako kome odgovara su postavili "scenu" za ovaj raspad.
Na to jos treba dodati proglasenje muslimana za narod, verovatno kao gest koji je trebao da impresionira nesvrstane prijatelje.
I to je to............

Ali zasto su ti SRBI iz Bosne i Hrvatske to sebi dozvolili da posle masakra i NDH zive u AVNOJSKOJ Brozovoj Hrvatskoj nakon '45, i niko se od njih nije bunio, za razliku od Hrvata koji su iako sve vazne funkcije drzali bas Hrvati u SFRJ stalno nesto gundjali? Sa ovom analizom se slazem. E, sad nije zelja Kralja Aleksandra da ima ‘’veliku’’ drzavu kako danas Cosicevi komunisti pisu istoriju, jer cela tadasnja srpska politicka elita Srba iz tadasnje Kraljevine Srbije je bila pre svega panslovenski nastorjena (osim Misica ). Ne treba zaboravti da oko 5000 hrvatskih dobrovoljaca je dobrovoljno iz Italije se priljucilo srpskoj vojsci u Grckoj i ( medju njima i Stepinac ), i svoje zivote rizikovali boreci se tada u uniformama srpske kraljevske vojske 1916. Ono sto si jako drbro primetio, Srbi sa zapadne strane Drine nisu imali razvijenu nacionalnu svest kao oni sto su ziveli u Kraljevini Srbiji. Posle prepirka u samom parlamentu dvadesetih godina izmedju Radica i Pasica i stalnoj blokadi rada parlementa od strane HSS-a koji su vec tada pokazivali pro-ustaski Radicevi elementi i samom Kralju je postalo jasno da ce sa Radicevim Hss-om jako tesko naci kompromisno resenje u konstantnom blokiranju rada parlementa. Hrvatima i Slovecnica Kralj je ponudio opciju da se 1928 oforme tri samostalne drazve: Kraljevina Srbija, Hrvatska i Slovenija po granicama iz londonskog ugovora iz 1915.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6d/LandsForSerbia.PNG

Hrvatima i Slovecima je obecao da ce ih srpska vojska stiti od Musolinijevih preteznija narednih 5 godina dok se njihova vojska ne organizuje. Odjednom, na taj predlog Kralja iz 1928 najvise su ga napali narodni poslanici ( Srbi ) upravo iz danasnje Bosne i Hrvatske, predvodjeni Srbinom iz Hrvatske Svetozarom Pribičevićem koji je na taj Kraljev predlog iz 1928 ovo rekao::
„Vase Veličanstvo”, vi biste bili prvi vladar u istoriji koji pokušava da smanji drzavu, umesto da gleda da je poveća ! Mi Srbi, narodni poslanici iz Savske banovine ( danansnja avnojska Hrvatska ) na taj vas predlog nikad necemo glasati u paralemntu, zajedno sa HSS-om, u to budite sigurni''. Pribičević, Srbin iz danasnje Hrvatske je bio clan pro-jugoslovenske demokratske stranke.

I sta sad reci, nisu imali nikakvu nacionalnu svest. Nije ni cudo sto ih je posle Broz koristio kao topovsko meso u sprovodjenu svoje velikohrvatske hegemonisticke poltike protiv Srbije u implementaciji i odluka iz Jajca. Da precanski Srbi nisu isli u tolikom broju u Titove partizane, te velikohrvatske avnojske granice posle rata nikad ne bi mogle da se sprovedu u delo.
 

Back
Top