Zasto ljudi okrivljuju Boga....

Evo iz prve ruke rece zena! :D
Nego, kako muz? :lol:

Ma, bre, good/bad cop fazon, klasican.
Kao, oni se sibaju, a kad naleti neko da razdvaja, dobije batine. :mrgreen:

Eee, a ovo sa krivicom. Zar se tu negde ne provlaci i neka prica da ce preuzeti sve grehe i okajati sve grehe? Tako da i sa te tacke opet je legitimno svaljivati. :cool:

Sad razmisljam. Nekako nikad nisam nesto preterano svaljivao ni krivicu ni zasluge na Boga, nego ga vise gledao kao ortaka sa kojim mogu da se ispricam, pohvalim, pozalim, a da ne mislim za sebe da sam lud sto pricam sa sobom.

Još uvek lepo živi u tuđim glavama... mislim, budući muž. :lol:

Provlači se... Isus se žrtvovao i preuzeo na sebe sve grehe čovečanstva... Opet, čista manipulacija, ako mene neko pita.
I neka malo verujući lupaju glavu tim stvarima, ja imam pametnija posla... još mi samo fale imaginarni prijatelji. :roll:
 
Suština problema je u stvari u toj potrebi da se svali sva krivica na druge... što je opet problem vernika, treba im treće lice da umesto njih preuzme odgovornost. E, pa ne ide to tako u životu, linijom manjeg otpora se samo stiče garancija za nesposobnost da funkcionišu bez pastira... :ovca:
 
Bozji poslanici haraju Krstaricom..eno jednog lika na pdf istorija ispire mozak ...:lol:

Ne bih povezivala IQ sa bilo kakvim verovanjem u celosti...mislim da veci udeo ima EQ i SQ -kombinacija...emotivno i duhovno inteligentna osoba ume da prepozna svoje emotivne potrebe i poriv duse (ako veruje u postojanje iste)...verujem da je vera izraz unutrasnjeg bica i stanja svesti....nije vazno u sta se veruje, vec kakva je necija vera..da li je pojedinac sposoban voleti sebe bez egoizma, ljude oko sebe, ume da iskoristi zivot najbolje sto moze za sebe i bliznje...

Nije tacno da ljudi koji okrivljuju BOga nuzno veruju u njega...pre bih to pripisala borbi izmedju zdravog razuma i vaspitanja, emocija...ukratko borba sa sobom, svojim shvatanjem sebe i drugih, postojanja uopste..itd....Roditelji cesto vaspitavaju decu u stilu da Bog sve gleda sa neba, deli pravdu....kad deca odrastu i pocnu racionalnije da razmisljaju dodju u dilemu, jer uvide da je realnost drugacija...
 
Suština problema je u stvari u toj potrebi da se svali sva krivica na druge... što je opet problem vernika, treba im treće lice da umesto njih preuzme odgovornost. E, pa ne ide to tako u životu, linijom manjeg otpora se samo stiče garancija za nesposobnost da funkcionišu bez pastira... :ovca:

Po cemu je to problem vernika, vecina nevernika na forumu okrivljuje Boga, na primer.. :aha:
 
Pa ja mislim da je i to zapravo samo ukazivanje na rupe u razmisljanju ljudi (ne bih o nivou polemisao).
Zapravo, poenta je u veri. Ako covek veruje, pa taman to bilo i u kapicu od flomastera koji donosi srecu, sve je ok. Ima za sta da se uhvati kad mu ljuljne vera u sebe. A ta se jedina pika. Tad se covek zaista oseca kao Bog.
 
Kol'ko sam s'vatio, Bog je Sejtana stvorio da iskusava, a on to radi, tako da dobro obavlja posao koji mu je poveren, tako da je poslodavac jos uvek isti. Potpuno opravdano, znaci.
:hvala:
Nije tako...
Bog je stvorio andjele a jedan andjeo je zloupotrebio svoju slobodnu volju, postao ponosan i zgresio protiv Boga i tako sebe nacinio Bozjim protivnikom sto znasci Satana...
:aha:
 
E, nije bas, ali ne bih da sad razlicito tumacimo slobodnu volju koja je data, ali je, kao, ogranicena. Cvrc, ne moze. Uostalom, jesu se kladili da testiraju onog lika, zaboravih mu ime, sto je sam Bog aminovao da mu se pobije sve i oduzme sve, pa onda kao fasciniran njegovom predanoscu tako izmrcvarenog posadio kraj sebe.

Nemoj, bre, sve je to u redu. Lep je Bog kao nesto cemu stremimo, ali, realno, to je prva marketinska kampanja; kao, na taj i taj dan nabavi to to to i to i uradi time nesto da kao umilostivis (a po difoltu je milostiv, i to vecno i uprkos svemu, zar ne?).

Suvise parola, premalo shvatanja ideje.
 
Zato jer ga a priori ne mogu prihvatiti. Puno zasluga za to ima i sama crkva koja vise plasi , a manje tesi . Ako je coveku dat izbor " Zasto su mlaki prokleti ? "
Ima na desetine primera verskih zajednica koje su pokusavale kroz istoriju da se liberalnijim stavovima nesto menjaju , ali protiv crva koji vecito rovari po mozgu tesko je ratovati.
Dokle god bude definicija nepoznatog " Stvar po sebi " , a bice dokle god bude ljudi , postojace i vere u Boga . Pitanje se namece : Kako ce se postojanje objasniti u buducnosti ?
Da li su coveku potrebni dokazi za neobjasnjivo ? Da li je jeres tragati za istinom ?
 
Poslednja izmena od moderatora:
Mislim da je kriviti Boga a i druge prirodno i zdravo(u odredjenoj meri naravno). U suprotnom, ako podjemo od razuma, natovaricemo na sebe "boziju odgovornost", jer iz ugla razuma "Covek je uvek kriv". Tako dolazimo do zakljucka da smo i mi podlaci i licemeri kao i svi ljudi na planeti.
"Vidis, ja sam tada stalno sebe pitao: zasto sam tako glup kad su drugi glupi i kad ja znam pouzdano da su glupi, zasto onda sam necu da budem pametniji?" Ovo su Raskoljnikove reci koje izrazavaju njegovu misao koja ga je i dovela do nervnog rastrojjstva.
 
Zato jer ga a priori ne mogu prihvatiti. Puno zasluga za to ima i sama crkva koja vise plasi , a manje tesi . Ako je coveku dat izbor " Zasto su mlaki prokleti ? "
Ima na desetine primera verskih zajednica koje su pokusavale kroz istoriju da se liberalnijim stavovima nesto menjaju , ali protiv crva koji vecito rovari po mozgu tesko je ratovati.
Dokle god bude definicija nepoznatog " Stvar po sebi " , a bice dokle god bude ljudi , postojace i vere u Boga . Pitanje se namece : Kako ce se postojanje objasniti u buducnosti ?
Da li su coveku potrebni dokazi za neobjasnjivo ? Da li je jeres tragati za istinom ?

da crkva je samo odbila ljude od Boga i udaljila ih...
ja ne zastupam crkvu...

a takodje zdravo je traziti istinu i dokaze...
daleko je to od jeresi...
 
Lako je obratiti se Bogu kada ti nesto treba i kriviti ga za nesto sto nemas. Gde smo kada treba da mu se zahvalimo. koliko nas se u toku dana prekrsti i kaze: ,,Hvala ti Boze sto sam danas ziv i zdrav, i ja i moji najmiliji"

Pa u tome i jeste fora,,,,,,Ovo je odlican eksperiment jer su ljudi go vna! Bilo da je u pitanju bog, sef, covek na polozaju, poslodavac i ne znam ko - DOK GOD IMA KORISTI OD TEBE MOLJAKACE, IZVINJAVACE SE, OKRIVICE ITD....A kada nema nista od tebe (ni da zamoli ni da okrivi) NE PRIMECUJE TE....

Tako i sa Bogom...
Zato ja i ne verujem u njega......Jer sam siguran da ne postoji (hipoteticki) Kada bih znao da postoji bio bi naaajveci najekcentricniji vernik.....ALI JA JEDNOSTAVNO NE MOGU DA "VERUJEM-OFRLJE" kao 99% nasih Srba (o ostalim narodima ne bih da pricam jos, jos nismo pocistili svoje dvoriste a kamoli tudje)

Kad su komunjare bile 90% su svi bili ateisti kao a sad 90% vernici...Pa cekaj sta je to bre? Politicko-religijsko kur vanje????? Kao danas sto vidimo - Danas si kod Tadica, a sutra kod Nikolica da bi zadrzao svoj bedni posao???
Ja da sam verovao u Boga ********* ja bih verovao po cenu zivota pa i da me streljaju.....

isto me nerviraju pseudovernici a oni zapravo nisu vernici nego tradicionalisti STO UOPSTE NIJE ISTO......Vernik stvarno veruje i bitna mu je religija Bog a tradicionalista radi sve isto kao i vernik ali u dubini duse ne veruje nego sve to radi jer je nacionalista, Srbin je pa mora jer po logickoj gresci ako ne radi to onda "nije Srbin", i njegov pradeda, cukundeda, deda i otac su to radili (skakali u bunar npr) pa sad mora i on iako u dubini duse ne zeli, da mu se "na onaj svet ne ljute preci", da ne ukalja porodicnu tradiciju, itd itd
 

Back
Top