Људи без става

Meni su najodbojni oni koji formiraju stavove na osnovu predrasuda, sa takvima obično nikakva rasprava ne dolazi u obzir...
Став се не може формирати на основу предрасуда.
Предрасуде има свако.
Зависи да ли нешто бранимо неодбрањиво формом, то ти је због предрасуда.

Како је тема дошла до тинејџери појма
Тинејџер је одличан пример особе која има чврст али неоснован став.

Сви који су до сад рекли "Тема је о одраслим људима а не о тинејџерима" маше поенту.

А поента је да није добро имати став укоколико није оправдан те да многи данас имају чврсте а неоправдане ставове, небитно да ли је реч о деци или одраслим људима.

Ваља пажљиво слушати.

Став се не може формирати на основу предрасуда.
Предрасуде има свако.
Зависи да ли нешто бранимо неодбрањиво формом, то ти је због предрасуда.
Stav : ne volim Špance jer mnogo lažu, predrasuda : Španci su lažovi (nikada nije bio u Španiji niti upoznao nekog Španca ali je čuo negde ili pročitao) -primer.

Stav : ne volim Špance jer mnogo lažu, predrasuda : Španci su lažovi (nikada nije bio u Španiji niti upoznao nekog Španca ali je čuo negde ili pročitao) -primer.
Свако има одређени ниво предрасуда. Предрасуде су сличне очекивањима.
Далеко је прихватљивије имати предрсуде које могу да се мењају од неоснованих ставова о народу нарочито ако се ради о сопственом.

Свако има одређени ниво предрасуда. Предрасуде су сличне очекивањима.
Далеко је прихватљивије имати предрсуде које могу да се мењају од неоснованих ставова о народу нарочито ако се ради о сопственом.
Stav : Srbi su nabolji narod na svetu :mrgreen:

Oba stava su predrasude. Zavisi na osnovu čega ih izneseš ali uopštavanje je velika greška kod forimranja stava.
Предрасуде могу да се коригују. То не зависи од нас искључиво.
Изјаве "Срби су заостао, глуп,.." народ и сличне су већ став.
Неоснован.
Као што је наратив национализма.
Када национализам пропагирају други тада је некима прихватљиво.
Када то раде Срби, који имају чиме да се поносе, тада нас називају шовинистима.

Двоструки аршини.

Предрасуде могу да се коригују. То не зависи од нас искључиво.
Изјаве "Срби су заостао, глуп,.." народ и сличне су већ став.
Неоснован.
Као што је наратив национализма.
Када национализам пропагирају други тада је некима прихватљиву.
Када то раде Срби, који имају чиме да се поносе, тада нас називају шовинистима.

Двоструки аршини.
Naravno da stavovi mogu da se koriguju, samo glupi ljudi i pored argumenata ne koriguju svoje stavove.

Naravno da stavovi mogu da se koriguju, samo glupi ljudi i pored argumenata ne koriguju svoje stavove.
Ако постоје аргументи. Некада их нема колико год се тражили.
Срби су племенит народ са вишевековном пребогатом историјом па одређени не мењају ставове.

Recimo, pitanje da li Srbija treba da uvede sankcije Rusiji. Oni koji nemaju stav će da kažu ''Ne znam, ne pratim, ne interesuje me'' i to je razumljivo. A prenosioci tuđeg stava će reći ''Nikako! Makar i svi mi izginuli, nikako ne smemo da izdamo Ruse. Rusi su naša braća. Samo još malo da sačekamo i Rusi dolaze da nas oslobode.''
То раде обе стране али ти си намерно у негативном светлу ставио само једну -- она за коју се не залажеш.

Јако ружна навика.

Људи без става траже смисао у животу али често не налазе прави.
Често живе у сенци других, без своје воље, питају се у тишини.
Скоро сваки дан је исти, без икаквог трага, живот и магла.

Да ли икада пронађу став?
Pametni ljudi koji najbolje prodju u zivotu.

Ljudi treba da imaju stav, mudrost je ne isticati ga ako nisi siguran šta želiš da postigneš. Medjutim, iskustvo govori da je bolje ne isticati svoj stav, ako je taj stav suprotan nasilnicima, naročito ako nemaš neki interes.
Dakle, svako ima stav, ali većina se plaši da ga pokaže, a zašto? Pa zato što oni koji imaju suprotan stav ne žele da ga čuju, ako imaju moć da utiču na život onih koji imaju suprotno mišljenje i na kraju, bolje je nemati stav o onome što ti nije posao.

Stav sluzi da se primete , izadju da bodu oci,kontriraju i o svemu imaju misljenje,vidno nemaju iskustva al su na netu bitni ako ga pokazu ,bukvalno mi se gade ljudi sa stavom,treba mi neki drevni mudrac da cuti ,da me pusti da istresem sve sta mi drugi tovare i da se smirim,rasteretim da me nista i niko ne zanima
Djole, govoris o sebi, o svemu imaš stav većine ili najmoćnijih po svom mišljenju....

Stav je socijalizacijom stečena, relativno trajna mentalna dispozicija, koja se
ispoljava kao tendencija da se misli, oseća i postupa na određeni način.

Dakle, stav nije mišljenje ili stanovište stečeno razmišljanjem o nekoj
pojavi.

Tako je..dakle, stav nije mišljenje ili stanovište subjekta...stav može da ima samo grupa ljudi a subjekat može da bude samo naklonjen odredjenoj grupaciji koja podržava odredjeni stav..
Znači, neko je recimo proruski orjentisan i podržava grupaciju koja zauzima taj stav a neko je proamerički orjentisan i podržava stav te grupe..
Medjutim kada se neko od njih nadje u situaciji da mu sude rus i amer pa amer kaže -ubi ga jer je srbin a rus kaže -ne može jer je srbin, tvoj lični tj. subjektivni stav se automatski menja...

O stavu se ne može pričati i definisati ga iz pozicije subjekta...

Osim stava o nečemu što većini i nije na kraj pameti. Svako ima stav o onome što ga zanima, a većina tačnije masa ima stav koji zanima pojedince. Masa nema stav o objektu, masom se upravlja, a i to je stav. Recimo " šta me briga samo me ne dirajte."

Meni su najodbojni oni koji formiraju stavove na osnovu predrasuda, sa takvima obično nikakva rasprava ne dolazi u obzir...

Ili sopstvenog iskustva. Čak i da se zanemari činjenica da je jedan mali ljudski život nedovoljan za formira validan uzorak ( iako bi i taj uzorak ima izuzetke)- ta iskustva ako se i ponavljaju govore o sopstvenom kalupu, obrascu koji ih formira.

Ili sopstvenog iskustva. Čak i da se zanemari činjenica da je jedan mali ljudski život nedovoljan za formira validan uzorak ( iako bi i taj uzorak ima izuzetke)- ta iskustva ako se i ponavljaju govore o sopstvenom kalupu, obrascu koji ih formira.
logicno, da ti je iskustvo bilo drugacije, i stav bi..ali nema objektivnosti, mozda samo istina kojoj treba pogledati u oci!

logicno, da ti je iskustvo bilo drugacije, i stav bi..ali nema objektivnosti, mozda samo istina kojoj treba pogledati u oci!
Uglavnom je tako, ali ako se ne može iskočiti iz sopstvenog ugla, sagledati drugačije mogućnosti, onda takav stav ima ograničen domen.
Recimo, imati stav u smislu da se u određenom okolnostima pokazalo da je najbolje to i to. Ali ako se povremeno ne preispitaju okolnosti začauri se u tom stavu koji se pretvori u tvrdoglavost, predrasudu, inertnost.

Back