sta je to slucajnost?

jagodica:
ok meni se deshava da srecem jednog coveka povremeno, na ulici. znamo se sa jednog kursa:))) 'lore'. nismo nikad pricali mada mislim da me zna. cudan je, kao da se raspada, ali ima zhive ochi. uvek je sam i cuti. ja isto cesto cutim
sretnem ga ponekad, mozda je trip, kad sam u nekoj dilemi. mislim d ase desilo 3 puta do sada. a mozda i vishe. jednom na adi kad je bilo okupljanje na koje ne odoh i danas i jos jednom. ne znam palo mi je na pamet da je cudno. mozhda mi je on neki signalizator. andjeo chuvar. ok da zivi blizu ili radi, ali da ga vidim na adi i kalishu. hm. mada..bilo je lepo vreme. ok
Vidite, upravo tako nastaju čuda. Nešto što je sasvim slučajno i moguće, kod ljudi koji više vole da veruju da nije slučajno izazove oduševljenje i nevericu. Da sada Jagodica zapiše sve ovo, i nazove to čudom, za 2000 godina bi bilo stvarno teško (ili nemoguće) proveriti njene tvrdnje.

Najbolja, ali najbolja izreka u vezi ovoga je ono što je rekao Karl Sagan: "Extraodrdinary claims demand extraordinary proof" iliti "Neverovatne tvrdnje zahtevaju neverovatno dobre dokaze."

Uopšte ne verujem da je čovek sa časa lore tvoj anđeo čuvar, ali apsolutno verujem da ti možeš njega kao takvog doživeti zahvaljujući tim slučajnim viđenjima na Kališu...
 
A sta cemo s onom tvrdnjom – “suvise sam veliki skeptik da bih negirao postojanje bilo cega”
To sto je neko zapazanje tesko ili nemoguce dokazati ne daje nam za pravo da automatski zakljucimo da to sto tvrdimo nije tacno.
Medjutim, opet kazem, svaki pokusaj da se kauzalno objasni neki fonemen koji ucestalo prevazilazi verovatnocu je neadekvatan pristup. Potrebno nam je novo nacelo tumacenja drugacije od bilo cega do sada.
 
random_cloud_form:
A sta cemo s onom tvrdnjom – “suvise sam veliki skeptik da bih negirao postojanje bilo cega”
Ta tvrdnja stoji rame uz rame sa onom Epimenidovom "Svi Krićani lažu." Simaptično, dopadljivo i potpuno beskorisno.

Ako želiš dobar citat, evo ti Bertranda Rasela:
"Problem sa čovečanstvom je taj da su budale i fanatici uvek neopozivo sigurni, dok mudri uvek zadržavaju dozu sumnje."
random_cloud_form:
To sto je neko zapazanje tesko ili nemoguce dokazati ne daje nam za pravo da automatski zakljucimo da to sto tvrdimo nije tacno.
Ništa nije tačno dok se ne dokaže da je tačno. Svet bi bio nepodnošljivo nemoguć za razumevanje kada bi smo sve nedokazane tvrdnje smatrali za istinu. Dakle, ako ja kažem da si ti ubio nekoga, to uopšte ne znači da si ga ti ubio. Ja tvrdim - dakle ja moram i dokazati da si ti kriv. Dok ja to ne uradim ti nisi ni potencijalno kriv, uopšte nisi kriv ni za šta i ni u kakvom smislu. Ti uopšte ne moraš da se braniš od moje tvrdnje ako ja ne mogu da je dokažem. A da je tačno to što ti kažeš, onda bi svako na svetu bio unapred kriv.

Ovo su osnovne postavke logike, a tvoje nepoznavanje istih onemogućava ozbiljnu raspravu.
 
izvlacis pravilan zakljucak iz premisa, medjutim, premise od kojih si posao su pogresne.
nisam nigde rekao da ako nesto ne odbacujem da ga smatram istinitim.
ja samo ne iskljucujem i tu neku tamo mogucnost sagledavanja stvari, koja iako je mozda nedokaziva i ne daje mogucnost predikcije, ne znaci automatski da je beskorisna i netacna.
ja razumem tvoje tvrdjenje da je svaka teorija samo hipoteza dok se ne dokaze, i da je ne trebamo tretirati kao istinu, i tu se potpuno slazemo, ali ne i u delu gde ako je nesto nedokazivo da je beskorisno.
znaci, nisu ove teme matematicki obrazac tipa tacno netacno, stvar je slozenija. a put nauke takav da se mora ici kroz pseudonaucnost ka savrsenstvu za koje se ti zalazes. inace niko ne bi smeo da spekulise o temama koje ne moze da dokaze i ogranicili bi oblast naucnog interesovanja....
 
pa da mozhda me taj lik i ne prati ali shta ako se ispostavi da je tako nemamo dokaza da nije
mislim prati...da smo 'povezani' ;)))
mozda bog i postoji ali ja cu da se pravim da ga nema
da i u pravu si za chuda ali opet neke stvari se desavaju a cudne su
 
Sizif:
Ako želiš dobar citat, evo ti Bertranda Rasela:
"Problem sa čovečanstvom je taj da su budale i fanatici uvek neopozivo sigurni, dok mudri uvek zadržavaju dozu sumnje."

Ako želite još dobrih citata:
"Пред пропаст подиже се срце човека, а пре славе иде смерност."
"Ко одговара пре него чује, томе је лудост и срамота."
"Ко се узда у своје срце, безуман је; а ко ходи мудро, избавиће се."
"Сав гнев свој излива безумник, а мудри уставља га натраг."
"Почетак је мудрости страх Господњи, и знање је светих ствари разум."
 
random_cloud_form:
ja razumem tvoje tvrdjenje da je svaka teorija samo hipoteza dok se ne dokaze, i da je ne trebamo tretirati kao istinu, i tu se potpuno slazemo, ali ne i u delu gde ako je nesto nedokazivo da je beskorisno.
Da pokušam da preformulišem, ono što hoću da kažem je da ako nešto ne možemo dokazati, ni izmeriti, ni osetiti, niti imamo ikakvu INTERAKCIJU sa tim, slobodno možemo PRETPOSTAVITI da to ne postoji. To što smo mi pretpostavili da ona ne postoji, ne znači da ne postoji mogućnost da nekad ta pretpostavka bude opovrgnuta, ako se dokaže da je tako ispravno.

To je već bio čuveni problem sa etrom, u fizici, koji je odbačen jer se postojanje istog ne može dokazati.

Dakle, ako ja kažem tebi da celim kosmosom upravlja Velika Zelena Šmrkotina, i da ona kontroliše naše umove i da je sve što smo mi ikad zamislili, uključujući i nauku, i religiju i emocije zapravo uticaj Velike Zelene Šmrkotine, a nemam nikakav konkretan dokaz da je to tako, niti se ista na neki drugi način manifestuje, onda ti slobodno možeš da kažeš da, za tebe, Velika Zelena Šmrkotina ne postoji.

I ja ne mogu da sporim to, dok nemam logičke i konkretne dokaze o njenom postojanju.

Ako se ne može izmeriti, slobodno možemo pretpostaviti da ne postoji.
 
Sizif:
I ja ne mogu da sporim to, dok nemam logičke i konkretne dokaze o njenom postojanju.

Ako se ne može izmeriti, slobodno možemo pretpostaviti da ne postoji.

"Јер шта се на Њему не може видети, од постања света могло се познати и видети на створењима, и Његова вечна сила и божанство, да немају изговора."
 
Apokalipsa:
"Јер шта се на Њему не може видети, од постања света могло се познати и видети на створењима, и Његова вечна сила и божанство, да немају изговора."
Апокалипсо, ја никакву "његову вечну силу" не видим. Заправо, ни једну осим чеитири основне силе не признајем, не осећам, не видим и не верујем у њихово постојање. Наравно, то је тако док се не докаже другачије.

А ти можеш за промену и општу радост присутних мало укључити сопствени мозак, и престати да цитираш једну те исту књигу. То је као да ти причаш о нечему озбиљном а ја тебе побијам цитирајући одабране рецепте из Народног кувара.
 
Jasno je da nauka ne moze dokazati (ne)postojanje boga, medjutim u iskustvu jedne populacije ljudi postoji unutrasnji dozivljaj boga (ne u smislu bubanja biblijskih prica). To nam naravno ne daje za pravo da zakljucimo da bog postoji, bilo kakav zakljucak po tom pitanju je izvan dometa psiholoshke nauke, ali ono sto znamo je da postoji neka nesvesna psihicka predstava koja govori o bogu. Takve unutrasnje psihicke dozivljaje takodje treba tretirati kao jedan od vidova realiteta, isto kao sto to cinimo sa chulnim opazajima, ali oni ne daju za pravo vernicima da proglase opstom istinom da je iza te psihicke slike sam bog zato se i zovu verujuci a ne znajuci.
I time dolazimo do pat pozicije, jer ko god da tvrdi, vernici ili ateisti, da iza te nesvesne predstave postoji bog ili ne postoji, za to nema dokaza vec taj koji se pita moze gajiti samo LICNO UVERENJE i svako pretendovanje da je to uverenje opsta istina je besmislenost.
Sizif to zna, ali ne i vecina vernika koja pohadja forum. na stranu sto vera nema nikakve veze sa dokazivanjem nekom tamo.
Moje uverenje je da iza ljudske slike boga nema boga. Osim ako bogom ne smatramo celinu kojoj pripadamo i u koju se na kraju zivota razgradimo.
 
Neko veruje, da je više istinito, da je npr. Gaj Julije Cezar napisao (istinu u )"Comentario De Bello Gallico", a neko, da je Mojsije napisao (istinu u) prvih 5 knjiga Biblije.

Vera. To je stvar vere. Veru imamo (makarkakvu) na osnovu nekog (sa)znanja. To dobijamo od onog, što smo čuli, čitali, videli... i razmišljali o tome na osnovu naših iskustava. Svako veruje u nešto. Duže ili kraće vreme.

Dokazi? Ima više pisnih dokaza o Biblijskoj istini nego o bilo kojoj drugoj. Ipak, i u dokaze treba verovati. Više puta se je na osnovu arheoloških nalaza pobijalo kritiku Biblijske Istine (npr. Kumranski, t.j. mrtvomorski tekstovi).

Sizife, ti naravno možeš mirno verovati u tvoje kuvarske knjige. To, da išta pobijaš, naravno je samo tvoja vera. Želim ti dobar apetit. Jednom sam već nekome, ko je bio bez ikakvog strahopoštopvanja, kao ti, naveo knjigu Cosmos, Bios, Theos, u kojoj malo veći kapaciteti razmišljaju sasvim drugačije nego ti, pa možda će ti tih 24 Nobelovca predstavljati veći autoritet nego neki ja. Ako nisi naravno sam sebi najveći autoritet...

Kelis, zašto ne stavite ispred linka Forum upozorenje: " OVDE JE ZABRANJENA VERA, NAROČITO BIBILIJSKA. ALI DOZOVLJENO JE PRAZNO FILOZOFIRANJE, ASTROLOGIJA, SATANIZAM I OKULTNE TEORIJE".

Tako ćete možda shvatititi (naročito ti, Kelis, a shvatiće brže i posetioci) , koliko ste ograničeni, dosadni i puni predasuda i psihičkih bolkada, iako se pravite da ste suprotno. Činjenice govore za sebe.

Ipak, želim vam sretnijih dana. :roll:
 
""To što si rekao uopšte nije u suprotnosti. Recimo bacanje kockice, mi znamo da će izbor brojeva biti slučajan u rangu od 1 do 6, i znamo da svakako postoji razlog što će ta kockica baš da padne na jedan od tih brojeva (kombinacija gravitacionih sila, trenja, sila kojom je bacamo, i hiljadu drugih faktora) ""
....E Sizife
,da znam da ce kockice slucajno da se okrenu....ne bih nikad kockao....Onaj ko baca kocke vremenom razvije osecaj u laktu....i baci(od 10-8puta)zeljeni broj...Takodje krupije na ruletu.....oni iskusni,od 10 puta 7-8 puta pogode tacno broj koji hoce...mozes da proveris...
Nista nije slucajno....
 
begunac:
Onaj ko baca kocke vremenom razvije osecaj u laktu....i baci(od 10-8puta)zeljeni broj...
Ne znam jesi li igrao ikad pravu kockarsku igru sa kockicama, "craps". Kockica se baca preko celog stola, odbija se o martinelu, tako da ne znam kakav lakat moraš da imaš da bi pogodio broj. Pre će biti da onaj ko pokuša da pogodi broj od Fortune dobije - lakat. Kao što obično i biva.
begunac:
Takodje krupije na ruletu.....oni iskusni,od 10 puta 7-8 puta pogode tacno broj koji hoce...mozes da proveris...
Igrom slučaja poznajem nekoliko ljudi koji rade kao krupijei, na raznim vrstama igara. Što se tiče ruleta, i od njih sam čuo (po mom mišljenju predrasudu) da se može pogoditi jedan sektor celog kruga, dakle približna oblast, ali ti si prvi od kog čujem da se od 10 puta može 7-8 puta pogoditi tačan broj. To je toliko malo verovatno: šansa da slučajno pogodiš samo 5 bacanja iznosi jedan prema 80 miliona, a za deset taj broj je već 1 prema 6 hiljada biliona. Koliko god krupije bio dobar, to je nemoguće. Da je istina to što ti govoriš, svaki krupije bi bio milioner!
begunac:
Nista nije slucajno....
Wrong.
 
hm....ta racunica ne stima bas...neznam jesi li nekad bio u kazinu..?Naprimer...konkretno ,ja odmah na ruletu primetim,kad je krupije neiskusan....vidim tacno kako pokusava da nadje neki odredjen broj obicno "0"....i onda uvek igram na brojeve okolo nule...ili sklopa kako ti rece....a iskusni krupije od dva pokusaja 100% pogodi jednom...pitaj iskusne koji igraju rulet....inace,ja osecam kad me neki krupije simpatise....i kad nisam bio dugo,pa hoce da me pozdravi....prva dva-tri stavljanja,uvek dodju....
..Oni obicno igraju protiv ljudi koji igraju u veliku lovu....dok nas sitne...hm...igraju se s nama....
...inace,vezba je cudo....
 
begunac:
hm....ta racunica ne stima bas...
Šta tačno ne štima?
begunac:
neznam jesi li nekad bio u kazinu..?
Jesam, živeo sam 5 godina u gradu u kom je kockanje glavna privredna grana. Sate i sate sam proveo pričajući s krpuijeima o šansama, metodama "sigurnog dobitka" i sl. Jedina stvar oko koje se svi slože na kraju je da jedino kazino uvek dobija, a igrači u zavisnosti od toga koliko su dobri gube manje ili više... Druga je stvar kada ja igram protiv tebe, pa ako sam ja iskusan pokeraš ja ću da blefiram ili varam. Kada organizacija kao što je kazino umeša prste, onda nema promašaja, oni UVEK dobijaju. A ove priče da krupije može da pogodi broj, to su urbane legende koje imaju za cilj da promovišu samu igru i ljudima koji ostavljaju pare u kazinu pruži lažnu nadu.
 
...Hm....dovescu,krupijea.....da vam napise nesto ovde...ako hocete....Normalno da kazino uvek dobija...
Ne stima matematika o sansi da krupije pogodi neki broj(stima matematicki)...kao sto rekoh,praksa je cudo...i naravno osecaj koji covek razvije....
 
Apokalipsa:
Kelis, zašto ne stavite ispred linka Forum upozorenje: " OVDE JE ZABRANJENA VERA, NAROČITO BIBILIJSKA. ALI DOZOVLJENO JE PRAZNO FILOZOFIRANJE, ASTROLOGIJA, SATANIZAM I OKULTNE TEORIJE".
Tako ćete možda shvatititi (naročito ti, Kelis, a shvatiće brže i posetioci) , koliko ste ograničeni, dosadni i puni predasuda i psihičkih bolkada, iako se pravite da ste suprotno. Činjenice govore za sebe.
Ipak, želim vam sretnijih dana. :roll:
Ok samo zbog tebe potrudicemo se da stavimo upozorenje...e sada sta ce u njemu pisati...videcemo...
I mi ovako dosadni, ograniceni i puni predrasuda te pozdravljamo i pretpostavljamo da se vise neces druziti sa nama, jer si ti ipak NEKO, a mi ovde jadni ne kapiramo tvoje superiorne misli, stoga mozda ne bi bilo lose da svoju veru (sektu) promovises na nekom drugom forumu (ili podforumu "hobi")ili ako odlucis da ostanes ovde prestanes da promovises istu.
Sve najbolje,
Kelis
 
Kelis:
...stoga mozda ne bi bilo lose da svoju veru (sektu) promovises na nekom drugom forumu (ili podforumu "hobi")ili ako odlucis da ostanes ovde prestanes da promovises istu.
Sve najbolje,
Kelis[/b][/i][/color]

Ja samo promovišem, šta piše u Bibilji (to je Sveto pismo, ako ne znaš). Naveo li sam nešto, što ti se ne sviđa? Tvoj problem. Jer to ti je ogledalo tvoje duše.
Ako mi ne veruješ, probaj, makar sama sebi, da navedeš, gde sam to ja promovisao svoju sektu?
Razumela? Ako jesi, dobro za tebe. Ako nisi, potrudi se. Ako nećeš, tvoj problem.
 
Apokalipsa:
Ja samo promovišem, šta piše u Bibilji (to je Sveto pismo, ako ne znaš). Naveo li sam nešto, što ti se ne sviđa? Tvoj problem. Jer to ti je ogledalo tvoje duše.
Ako mi ne veruješ, probaj, makar sama sebi, da navedeš, gde sam to ja promovisao svoju sektu?
Razumela? Ako jesi, dobro za tebe. Ako nisi, potrudi se. Ako nećeš, tvoj problem.
Ovde ne moze da promovises ono sto pise u Bibliji , posebno ne na onaj nacin na koji je tvoja "zajednica" tumaci. Nadam se da smo se razumeli...nema nikakvog tumacenja Biblije, prvenstveno zato sto ovde nema tema koje traze takva objasnjenja i tumacenja a drugo zato sto je na forumu filozofija zabranjeno (za pocetak) otvarati religiozne teme a samim tim i pisati takve postove.
Ono sto je bilo na religiji - bilo je, zato je taj podforum i zatvoren, ovde toga nece biti. Mislim da sam bila i vise nego strpljiva, opomenut si vise puta... na dalje takvi tvoji i postovi ostalih clanova ce biti brisani.
Pozz
Kelis
 
Samo da razčistimo do kraja:
- naveo sam nekoliko CITATA (pogledaj) a ne tumačenja. Šta ti meni pričaš? Ko si ti, da dozvoljavaš sebi, da u javnosti pišeš očigledne laži?

Ako ti nisam simpatičan, tvoj problem, kao što rekoh. Puna si predasuda i govoriš ne-isitnu, to je de-facto. Nisi podobna, da dobro obavljaš posao, za koji si ovde zadužena, baš zbog toga! Pošto nisi pravedna, ovaj forum je glup, jer nemamo svi jednake mogućnosti. Neko može da citira nekog čovu a neko ne sme da citira Bibliju.

Ja zBogom a ti kako želiš...
 

Back
Top