SRBI MUSLIMANI !

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Srbi muslimani

Knjiga našeg istaknutog publiciste Slobodana Jarčevića „Bivši Srbi“ na naučnoj osnovi govori o otuđenju i verskoj podeli Srba. Sastoji se iz četiri segmenta, a mi vam na ovaj način predstavljamo deo koji govori o Srbima - muslimanima
008-1.jpg

Srbi podeljeni državama i vera​

Slobodan Jarčević je slučaj za psihoanalizu. Podrijetlom Srbin iz njekoga kupreškoga sela, izvorni govornik ikavskoga (eminentno hrvatskoga, pa i bošnjačkoga) govora, taj čovjek ima doista probleme s identitetom.

Poznato je da je poturica gori od Turčina, a ta su sela popravoslavljena u povijesno vrijeme- prije su bila katolička, pa tako Srpstvo dobi i pokojega srpskoga ikavca. Čini se pak da Jarčević subjektivno osjeća potrebu da se dokazuje (nije uspio u nizu "funkcija" koje je obnašao, napose u ĆAO Krajini), te je svijetu objelodanio beskrajnu trakavicu nebuloznih pisanija, poput sličnoga patnika skribomanske dijareje, Vojislava Šešelja (izgleda da su hrvatski renegati skloni riječoproljevanju- očekujemo da se Zmago Jelinčič upre u škrabalačku ormu).

Kakvi likovi....
 
Slobodan Jarčević je slučaj za psihoanalizu. Podrijetlom Srbin iz njekoga kupreškoga sela, izvorni govornik ikavskoga (eminentno hrvatskoga, pa i bošnjačkoga) govora, taj čovjek ima doista probleme s identitetom.

Poznato je da je poturica gori od Turčina, a ta su sela popravoslavljena u povijesno vrijeme- prije su bila katolička, pa tako Srpstvo dobi i pokojega srpskoga ikavca. Čini se pak da Jarčević subjektivno osjeća potrebu da se dokazuje (nije uspio u nizu "funkcija" koje je obnašao, napose u ĆAO Krajini), te je svijetu objelodanio beskrajnu trakavicu nebuloznih pisanija, poput sličnoga patnika skribomanske dijareje, Vojislava Šešelja (izgleda da su hrvatski renegati skloni riječoproljevanju- očekujemo da se Zmago Jelinčič upre u škrabalačku ormu).

Kakvi likovi....

ajde idi na hrvatske forume, pa tamo pametuj...
 
Slobodan Jarčević je slučaj za psihoanalizu. Podrijetlom Srbin iz njekoga kupreškoga sela, izvorni govornik ikavskoga (eminentno hrvatskoga, pa i bošnjačkoga) govora, taj čovjek ima doista probleme s identitetom.

Poznato je da je poturica gori od Turčina, a ta su sela popravoslavljena u povijesno vrijeme- prije su bila katolička, pa tako Srpstvo dobi i pokojega srpskoga ikavca. Čini se pak da Jarčević subjektivno osjeća potrebu da se dokazuje (nije uspio u nizu "funkcija" koje je obnašao, napose u ĆAO Krajini), te je svijetu objelodanio beskrajnu trakavicu nebuloznih pisanija, poput sličnoga patnika skribomanske dijareje, Vojislava Šešelja (izgleda da su hrvatski renegati skloni riječoproljevanju- očekujemo da se Zmago Jelinčič upre u škrabalačku ormu).

Kakvi likovi....
Nije da ti ne verujem, ali nisi izneo ni jedne dokaze.
Inace, Bosna se prvi put spominje kao deo Srbije, dok je Bosanska Krajina bila deo Hrvatske, kao i dobar deo Hercegovine.
Srbi naseljuju Bosansku Krajinu posle seobe Srba i posle austrijskog prodora do Skoplja. Tada je povlacenjem austrijske vojske gotovo svo srpsko stanovnistvo prebeglo u Bos. Krajinu i dubinu Evrope. Zaista, nikakvog popravoslavljanja nije bilo, za razliku od pokatolicavanja Dalmacije i pravoslavaca u Slavoniji.

Ako bismo gledali istorijski cija je Bosna, od reke Vrbac i Neretve je vasa, sve istocno je nase.

Dakle, daj argumente, pa onda mozemo da pricamo dalje.

P.S. Ikavski nije samo deo hrvatskog jezika.
 
Nije da ti ne verujem, ali nisi izneo ni jedne dokaze.
Inace, Bosna se prvi put spominje kao deo Srbije, dok je Bosanska Krajina bila deo Hrvatske, kao i dobar deo Hercegovine.
Srbi naseljuju Bosansku Krajinu posle seobe Srba i posle austrijskog prodora do Skoplja. Tada je povlacenjem austrijske vojske gotovo svo srpsko stanovnistvo prebeglo u Bos. Krajinu i dubinu Evrope. Zaista, nikakvog popravoslavljanja nije bilo, za razliku od pokatolicavanja Dalmacije i pravoslavaca u Slavoniji.

Ako bismo gledali istorijski cija je Bosna, od reke Vrbac i Neretve je vasa, sve istocno je nase.

Dakle, daj argumente, pa onda mozemo da pricamo dalje.

P.S. Ikavski nije samo deo hrvatskog jezika.

nego cijeg?
 
Muslimani u Podgorici (starosjedioci, moje komsije) pricaju Ikavicom. Mada...samo stariji, mladji vise ne. Ako je Ikavica ono iz dalmacije e to imaju i ovi muslimani iz Podgorice...

Ja sam na jednom crnogorskom forumu pročitao da čak i pravi Crnogorci, a ne samo Muslimani, u svom jeziku imaju ostatke ikavice, a kojih u govoru mladih više nema. A glagoli u prošlom vremenu (npr. iša, poša) i danas imaju nastavke kao oni iz dalmatinskog govora.
A ikavicom su u istoriji na ovim prostorima govorili samo Hrvati i niko više. Ovim mi ne pada na pamet tvrditi da su Crnogorci hrvatskog porekla, ali u njihovoj etnogenezi su i Hrvati, među ostalima, imali svoje prste.
 
To je sve isprepletano.

Koliko ima ikavaca kada vidimo ko sve govori nisam, a koliko ijekavski nijesam i ekavski nesam. :roll:

Već si naznačio obrise vašeg sledećeg mita: Srbi ikavci to jest Srbi čakavci. Zatim sledi Srbi kajkavci. Kad završite sa ovim prostorima onda na kraju šlag: i Rusi su u stvari Srbi jer Rusi govore štokavski.

Mislio sam da Vuka Karadžića niko ne može da nadmaši!
 
Ja sam na jednom crnogorskom forumu pročitao da čak i pravi Crnogorci, a ne samo Muslimani, u svom jeziku imaju ostatke ikavice, a kojih u govoru mladih više nema. A glagoli u prošlom vremenu (npr. iša, poša) i danas imaju nastavke kao oni iz dalmatinskog govora.
A ikavicom su u istoriji na ovim prostorima govorili samo Hrvati i niko više. Ovim mi ne pada na pamet tvrditi da su Crnogorci hrvatskog porekla, ali u njihovoj etnogenezi su i Hrvati, među ostalima, imali svoje prste.

U pitanju je genitiv podgoričkog kraja - dijete diteta.

A takve i slične 'ikavice' ćeš naći i u drugim krajevima gdje se srpski zbori, pa čak i u Banatu. Takođe i u jednom selu u zapadnoj Srbji. Međutim, kako samo stariji ljudi govore, mlađe generacije poprimaju sve ovaj 'gradski' govor.

Već si naznačio obrise vašeg sledećeg mita: Srbi ikavci to jest Srbi čakavci. Zatim sledi Srbi kajkavci. Kad završite sa ovim prostorima onda na kraju šlag: i Rusi su u stvari Srbi jer Rusi govore štokavski.

Mislio sam da Vuka Karadžića niko ne može da nadmaši!

Joj bože ala ovaj lupa gluposti k'o iz mitraljeza... :rotf:


Po tome što se ne pominje. Dio je Srbije, ali samo mali sićušni djelić sjeveroistočne Hercegovine.

Govorimo o "prvobitnim državama", tj. 'srcima'?
 
Poslednja izmena:
Ja sam na jednom crnogorskom forumu pročitao da čak i pravi Crnogorci, a ne samo Muslimani, u svom jeziku imaju ostatke ikavice, a kojih u govoru mladih više nema. A glagoli u prošlom vremenu (npr. iša, poša) i danas imaju nastavke kao oni iz dalmatinskog govora.
A ikavicom su u istoriji na ovim prostorima govorili samo Hrvati i niko više. Ovim mi ne pada na pamet tvrditi da su Crnogorci hrvatskog porekla, ali u njihovoj etnogenezi su i Hrvati, među ostalima, imali svoje prste.

Ima toga dosta... npr Crnogorci (bilo koje vjere) iz Podgorice i okoline ne kazu "nedao bog" nego "nida bog" a nastavci "isa, dosa, stiga......." su sasvim dio naseg govora oduvijek, ja npr nikad nebih rekAO nego bih REKA ;) uvijek AO SE ZAVRSAVA SAMO SA A
 
E sad zasto je to tako nemam pojma. Npr crnogorci iz Albanije iz sela oko Skadra govore i danas ikavicom Ja kad sam bio jednom u Split nisam moga vjerovat kako ti ljudi rijeci izgovaraju ka staropodgoricani..... :mrgreen:
Ne znam kako je to moguce al ka da su istog porijekla
 
U pitanju je genitiv podgoričkog kraja - dijete diteta.

A takve i slične 'ikavice' ćeš naći i u drugim krajevima gdje se srpski zbori, pa čak i u Banatu. Takođe i u jednom selu u zapadnoj Srbji. Međutim, kako samo stariji ljudi govore, mlađe generacije poprimaju sve ovaj 'gradski' govor.



Joj bože ala ovaj lupa gluposti k'o iz mitraljeza... :rotf:



Po tome što se ne pominje. Dio je Srbije, ali samo mali sićušni djelić sjeveroistočne Hercegovine.

Govorimo o "prvobitnim državama", tj. 'srcima'?

pod to selo na zapadu srbije vjerujem da podrazumjevas na dio izmedju loznice i sapca .svojim dolaskom nisu skroz izgubili ikavicu,kao ni prezimena,a sve upucuje da su dosli iz sinjskog kraja,okolica splita,hrvati da nemoze veci i za njih tvrdit da su nekakvi srbi ikavci je ravno nuli. (doduse sada su srbi).

srba ikavaca imas nesto i u sjeverozapadnoj bosni.jedini prezivili cetnicka klanja jer su se pisali ko srbi,ostali koji se nisu pisali ko srbi,nisu vise medju nama.

ikavica u vojvodini je dobro evidentirana,mislim na migracije,sto daje veoma malo prostora za srpsku mitologiju,pa je srbi toliko i ne iskoristavaju.

ikavica u centralnoj srbiji isto ima hrvatske korijene (sto je vjerovatno rak rana za srpsku mitologiju.srpski autori pokusavaju prikazati da je ona nastala tamo samoinicijativno).turci povlace stanovnistvo iz okupiranih hrvatskih krajeva i sele ih u tada pustu sumadiju.isto i po prezimenima uocljivo.

ako ista ima veze sa hrvatima,njega karakterizira,kao i njegovu zemlju.onda je to ikavica.svi koji tvrde suprotno ili lazu sami sebe ili nikad nisu bili u kontaktu sa hrvatima.

Kao jasan jezični trag najvećeg prostranstva srednjovjekovnoga hrvatskog kraljevstva, raznoliki ikavski (ili bar poluikavski) govori su sve do danas više-manje mozaično rašireni od Trsta pa do Subotice i Prokletija: veći dio Istre, istočnog Kvarnera, Like, Bela Krajina, dio Žumberka, zapadnog Zagorja (Sutla), veći dio Dalmacije, zapadne Hercegovine, Završja/Tropolja, srednje i zapadne Bosne, južne i istočne Slavonije, na sjeveru Bačke (među Hrvatima Bunjevcima),u podunavlju Bačke Hrvati Šokci, dijelom na sjeveru Crne Gore te na područjima tzv. Turske Hrvatske (Cazinska Krajina i Bosanska Krajina), a ikavski govori zastupljeni su i među hrvatskim iseljenicima u prekomorskim zemljama. Najveća cjelovita prostranstva dominantnih hrvatskih ikavaca pružaju se na jugozapadu od Savudrije pa sve do Neretve i na sjeveroistoku od Gradiške pa do Subotice, također ikavica je dominantna od Cazinske krajine preko Banjalučke regije sve do srednje Bosne (rijeka Bosna).
 
To je sve isprepletano.

Koliko ima ikavaca kada vidimo ko sve govori nisam, a koliko ijekavski nijesam i ekavski nesam. :roll:

Или: ко говори икавски свитање, а колико ијекавски свјетање и екавски светање. Или: ко говори икавски залив, а ко ијекавски заљев и екавски залев. Или: ко говори икавски проливати, а ко ијекавски прољевати и екавски пролевати.

Мада, да ли је код нисам/несам није у питању рефлекс јата, а не различита конструкција, пошто имамо речце "не" и "ни" које постоје упоредо у свим наречјима, па се тако "нисам" гради ни+сам; "несам"/"несум" као не+сам/сум; "нијесам" као ни+јесам?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top