Ratovanje srednjevekovnog i perioda pre njega.

онда је вероватно пресудила тактика, гледао сам на оном history chanal-y неку емисију стопама Александра Великог (In the footsteps of Alexander the Grait) и помињала се битка код Гаугамеле и онај водитељ рече да је била добијена у првим секндама јер су ваљда на једном делу фаланге биле наспрам стрелаца или тако нешто и Александар је то приметио и искористио тако да су ту били пробијени редови Персијанаца. Јел можда још неко глдеоа ову серију?
П.С. јеси сазнао како се звао тај који је крунисан истопљеним златом?
 
Auuuuu, nije tebi lako!!! Cujes ti njega, voli on rat! Jos srednjevekovni, ali najbolji mu je onaj kada zamislja protivnika i vitla macem, ili kada igra Age of empires na kompu!

A wilkolak prica o nekim ojedima, a ja bih tebe voleo da vidim sada,da ti sada stavimo oklop, i da te neko stavi pred nekog ratnika iz srednjeg veka, nekog janjicara recimo, da vidimo kako bi digao prasinu za sobom!

Al dobro, posto sada ucis bitku na Maratonu, pretpostavljam da si 1. razred gimnazije, nije strasno, a iskreno se nadam da nisi 1. godina Istorije, to bi vec bilo previse!!

Pa vidis sve si ti to lepo uvideo mislim sve moje mane i gluposti al bre zaboravi jednu stvar PA JA UOPSTE NE BIH USPEO DA POTRCIM SA OKLOPOM!!!:p
 
екстра је та књига само док изађе нови део изгубим нит. Ја сам пре неколико година 2-3 на летњем распусту правио и мач и штит и копље само се све распало сем штита, али у правој борби био би од слабе користи јер је од шперплоче, али изгледа сасвим лепо овако
 
A evo i mene da je rascistim konacno pocesmo pricu o oruziju pa sto ne bi nastavili o tome .Bufla pretpostavljam da znas dosta o nacinu kovanja maceva ja sam gledao neku emisiju gde pokazuju to mada nisam nesto posebno naucio ustvari prvo bi te pitao jel znas mozda koji je metal najpogodniji za mac i slicno.Zatim kako se kali, kuje, ostri mnogo toga me znaima pa ako mozes odgovori na neko od pitanja.
 
steta sto duze nisam zalaziJo vamo...elem...
ovde se mlati o ojedima i oklopima...profesionalci(npr legionari) su ga toliko nosili da su se vec privikli i ta oprema od 30-tak kg koju su vukli navikli su se na to(za razliku od npr srednjovekovnih vitezova na konjima koji kad padnu ne mogu se dignu...ali i njihov oklop je bio i mloogo tezi i glomazniji)...legionari su svakog dana sibcili peske 30-50km i uvece kad se ulogoe oni su kopali jarak dubok 2m i ponekad ako bi se duze zadrzavali dizali su i palisade...odnosno ocu reci vremenom se navikli i to im je sve preslo u rutinu...tako da prica o ojedima, nehigijeni(koja jes da je narocito u sred veku dovodila do bolesti vojske dizenterijom) i ostalim glupostima ne stoji...ta prica moze da stoji kada se radi o seljacima koji su regrutovani i za mesec idu da dana marsiraju u susret drugoj vojsci ali ako se radi o profesionalcima to je glupost jer su oni na to navikli kroz godine sluzbovanja...
sto se tice maceva i oruzija zna se da su najbolji macevi u evropi kovani u Toledu...do valjda 11-12 bili pod almohadima i onda spanci vracaju kontrolu nad andaluzijom...inace za vreme vladavine arapa na pirinejima taj deo je biJo jedan od najnaprednijih u svetu po obrazovanju i ostalom...a inace macevi su najbolji odatle bili...
ostalo oruzije koplja kuke i ostalo to sam slao bufli slike sa sve latinskim nazivima...ali vecina je iz 13-14 veka
taktike....bilo ih je kol`ko oces...narocito u sred veku u zavisnosti od reljefa, sastava vojske i drugog...ali o tome neki drugi put cu da pisem referate...
 
steta sto duze nisam zalaziJo vamo...elem...
ovde se mlati o ojedima i oklopima...profesionalci(npr legionari) su ga toliko nosili da su se vec privikli i ta oprema od 30-tak kg koju su vukli navikli su se na to(za razliku od npr srednjovekovnih vitezova na konjima koji kad padnu ne mogu se dignu...ali i njihov oklop je bio i mloogo tezi i glomazniji)
Ово није тачно за витезове и то је прежвакано.

Постојало је неколико познатих ковачница, тј. центара у Европи за ковање мачева у средњем веку и није само Толедо био познат по мачевима.
 
Ово није тачно за витезове и то је прежвакано.

Постојало је неколико познатих ковачница, тј. центара у Европи за ковање мачева у средњем веку и није само Толедо био познат по мачевима.

ja sam reko da su u Toledu pravljani najbolji macevi u srednjem veku...nisam reko da su se samo tamo pravili...ali ovi iz toleda su bili najcenjeniji zbog kvaliteta izrade!!!
a za srednjovekovne vitezove nije istina...sta nije istina...da nisu mogli da sibce dugo peske u punom oklopu ili kad padnu da ne mogu se dignu(oni su se mogli dignu...mada ne uvek...ali su mogli da ustanu ali da se popnu na konja odakle su bili najopasniji nisu imali sanse!!!!)...odma cu ti kazem za oba slucaja primer
za pesacenje...bitka kod Poatjea...francuzi videli da se englezi kod Kresija borili kad su sjahali pa ajde teli i oni isto a jedan deo oko 400 njih poslali kao prethodnicu na konjima...ali razdaljina koju su trebali da pesace bila oko 1-1.5 km...oni dok su dosli do engleza ovi prethodnici pobili konje strelama i odbili taj napad a glavnina ova sto isla peske kad je stigla tol`ko je bila baldisala da su ih ovi lagano klali i zarobljavali...uglavnom...englezi poklali ove k`o svinje njih oko 2-3000 a oni izgubili 50-tak ljudi i to jednog vojvodu jer ga je strefiJo slog od vrucine u oklopu :lol: :D
a za pad sa konja...bitka kod azenkura...isto francuzi i englezi...englezi se postavili izmedju sume tako da ovi mogu ih napadnu samo iz jednog pravca...uglavnom da ne duzim mlogo o toj bitci francuzi neorganizovano jurnu konjicom na ove(ipak ih je bilo 5:1) ali englezi pobili kolje isped svojih redova i ponovo dok ovi jurisaju strelama razbiju juris jer im pobiju konje(koji nisu imali oklop kao vitezovi) i ovi popadaju+ padala kisa pa kaljuga...i tek onda nisu imali sanse da se dignu i ovi opet isto pridju, zarobe i posle kad bila lazna uzbuna da ih francusko krilo napada od pozadi (ustvari seljaci iz azenkura i tramenkura uvatili pa im pljackali kamp dok se ovi krljaju :lol: :D ) henri naredi da se svi zarobljenici pokolju......sve u svemu i vitez kad se skrsi sa konja u punom trku i strmekne dole ne moze se tako lako digne...ti i ovako bez oklopa padnes sa konja pa imas se polomis k`o pichka a kamoli u sred jurisa sa konja u punoj brzini...shvatas...cista logika...ja da se strmeknem tako ja se ne bi mogo dignem min pola sata a kamoli da nastavim se krljam :lol: :D
sve u svemu kad vitezu u punom jurisu ubijes konja i on padne daleko lakse ga je savladati nego kad se i on i konj zakucaju u protivnicke redove...vitez jeste najjaci kad jurisa ili kad se na nogama bori...ali da ne pesaci do borbe nego da je tu borba na 50-100m u vr` glave od njega...i vitezovi za razliku od legionara nisu bili profesionalci nego vecinom plemici koji su imali obavezu 20dana do mesec dana godisnje da sluze a sve preko toga kad sluze moralo im se plati(komplet za opremu,hranu, slugu, konja...)odnosno oni nisu k`o legionari non stop svaki dan vukli oklop nego jednom u 3-4 meseca i ne mogu se naviknu na njega kao ovi sto ga vuku svaki dan...sve u svemu zacin C :lol: :D
 
Joco111 kad si vec imao vremena da mi spamujes temu aj napisi ako znas nesto korisno.

Ovo sam nasao na Internetu: Despot Stefan je svojevremeno bio jedan od najpoznatijih vitezova Evrope i prvi clan viteskog reda: Red Zmaja! Ovo sam napisao vec na temi o Kosovu, ali ne znam da li ste procitali! Idite na englesku wikipediju i ukucajte Stefan Lazarevic, Battle of Angora, Battle of Rovine, Battle of Nicopolis i videcete koja je to bila luda hrabrost! Inace, on je uveo moderno oruzje u srpsku vojsku, kao i artiljeriju!
Zbog njegove hrabrosti u bici protiv Mongola, kod Ankare, danas, navodno, jedan put iznad Ankare nosi naziv Srp Gazi ( srpski pobednik)
 
sto se tice Teutoburske sume to se tesko moze nazvati bitkom
to je pre pokolj
kako ono ide, Avgust lupa glavom u zid i vice (zaboravi kako se zove general, nesto Kvintije Vare, mada nisam siguran) vrati mi moje legije

hm ... o tome sam ucio u osnovnoj ... bese bio neka bitka i vodja i komandir suprotnih strana kao sklope mir ... i posto je bila tu neka suma , domacin posalje vodica da pokaze put neprijateljima ...ali mu je naredio da ih odvede na pogresnu stranu da bi bio siguran u postignut mir ...

moje pitanje :
zasto niko ne daje vaznost ulozi srba , ono vojna krajina , habzurzi i te stvari ... srbi su cuvali austrijance i njihovu drzavu a ni hvala ni nista ...
 

Back
Top