Da li je istina da su komunisti spalili biblioteku manastira Morače 1952. godine?

Sensei

Master
Moderator
Poruka
69.361
1713945416937.png

Da li je ovo tačno da su komunisti pokrali i popalili blago iz manastira Morače?

Pogledajte prilog 1536289

Da li je ovo tačno da su komunisti pokrali i popalili blago iz manastira Morače?

Vest o tome da je bilo pohare manastira Morača zaista postoji i čuo sam je ranije. Letimičnim pregledom, pominje se u jednom broju Glasnika kulturno umjetničkog društva Njegoš iz 1992. godine.

Screenshot_2024-04-24-10-17-27-390_com.android.chrome-edit.jpg

Da li je i u kojoj meri vest autentična, ne mogu posvedočiti. Ali mislim da se može reći sasvim sigurno da brojke nisu dobre. Morača nije imala najveću srpsku biblioteku i brojke spaljenih dokumenata su apsolutno nemoguće i prilično sam siguran da mi to ne bi promaklo da je korektno navedeno.

Mislim da se time komunisti nisu toliko bavili.Njihov prioritet bio je da ubiju svoje žive protivnike i da uklone javne natpise,spomenike i dr. što je podsećalo na Kraljevinu J,SHS.Srbiju.Daleka istorija nisu smatrali za nešto značajno.Čak su na Gazimestanu na prostoru gde su napravili albansku državu (SAP Kosovo) podigli spomenik srpskim ratnicima iz Kosovske bitke.
Moguće da su spalili tu biblioteku ali to se dogodilo pod ko zna kakvim okolnostima.

Osim što tamo nije bilo komunista i što je sve vredno nošeno u englesku i ameriku....Valjda se vidi kome kradu artefakte od pola tone, sad su cigančići krivi za razliku od nekad....
Inače, u srpsku istoriju može svaki bolesnik da piše šta stigne, jer srbija nema zvaničnu istoriju, već berčkoberlinsku resavsku školu....pa i ovo, je napisao neki nepismeni seljak koji je naučio da piše u engleskoj....

Vest o tome da je bilo pohare manastira Morača zaista postoji i čuo sam je ranije. Letimičnim pregledom, pominje se u jednom broju Glasnika kulturno umjetničkog društva Njegoš iz 1992. godine.

Pogledajte prilog 1536309

Da li je i u kojoj meri vest autentična, ne mogu posvedočiti. Ali mislim da se može reći sasvim sigurno da brojke nisu dobre. Morača nije imala najveću srpsku biblioteku i brojke spaljenih dokumenata su apsolutno nemoguće i prilično sam siguran da mi to ne bi promaklo da je korektno navedeno.
Samo moje mišljenje zasnovanom na mojim iskustvima. Ako je ta vijest spomenuta samo jedan put u ratnom vihoru u tom ultranacuonalistickom momentu, to je 99,99999% laž.

Ne komunisti.
Komunisti su skromni ljudi koji podele imovinu sirotinji i odu da žive u komunama.
Komuniste je tito pobio još pre rata.
Ostatak potamanio tokom rata.
Crvena NDH gamad, to je pravi naziv za taj nakot.
Zovimo to pravim imenom.
NDH postrojbe
Nije ti bio dobar tito koji je podelio imovinu narodu, nije ti dobar kapitalizam koji je sve pokrao a narodu skinuo kožu sa leđa. Tebi baš sve smeta 🤔

Nije ti bio dobar tito koji je podelio imovinu narodu, nije ti dobar kapitalizam koji je sve pokrao a narodu skinuo kožu sa leđa. Tebi baš sve smeta 🤔
Tito podelio imovinu? Kome?

Pokrali I oduzsli imovinu svima kojima su mogli, vojvodinu upropastili, od najveceg proizvodjaca industrijske kudelje na svetu, toliko da smo diktirali cene na svetskom trzistu ubedili genetacine da je zitnica Evrope..

Back