Psiholog je za ludake?!?

Juce prica moja majka sa svojom prijateljicom cija je cerka u depresiji klasicnoj mesecima. Prica majka kako ne ide na posao, izbegava cak i kupanje, postala je strasno neuredna, stalno place, bezvoljna je. Ponekad dodje kod moje mame, jer kako kaze ni rodjena majka ne moze da je slusa, i tako samo place. I to traje dobrih 3,4 meseca. I ova joj iz najbolje namere posto sam imala takav period u zivotu predlozi da joj da br psihologa kod kog sam svojevremeno isla u anksioznom periodu i koji mi je mnogo pomogao, samo sto nisam dosla do stadijuma u kom je ova devojka. Majka njena se tu zgrane: Pa zar dete kod psihologa da mi ide? To je samo za ludake!!! :dash:
Tu prvo uvredi moju majku cije je dete aktivno 6 meseci islo kod istog :lol: . 'ali ajde, a zatim te dovede taj komentar u opsti osecaj nemoci. Pokusavas nekom da pomognes jer imas iskustva sa tim i znas koliko je tesko gledati sopstveno dete kako pati, a zatim kaze majka ostala bez texta. Ova izjuri iz stana jer se uvredila takvim predlogom moje majke. Kao odakle ona zna gde i kod koga njeno dete treba da ide.
Zasto je u Srbiji to toliki bauk ici kod psihologa?
zato sto smo i dalje zemlja sa previse duboko ukorenjenog primitivizma i predrasuda. ja sam licno isla kod psihologa, i to jako dobrog (i drzavnog) u vise navrata kad sam prolazila kroz jako tesku fazu iz koje niko zivi nije znao kako da me pokrene. moji problemi doduse nisu bili ljubavne prirode, ali sam toliko bila potonula zbog neceg drugog na dno, a moj mracni karakter nije mogao sam sebi da pomogne, niti je dozvoljavao poznanicima da to ucine. a i lakse mi je da otvorim dusu pred nepoznatim,neutralnim i strucnim licem, nego pred nekim ko ce me posle zbog onoga sto kazem mozda nesvesno osudjivati....a ko nece da mu drugi pomognu...pa, njegova greska.
 
Najcrnje je sto se eto neki u Srbiji ugledaju na to. Kao, to je super, vidis kako Ameri to rade itd. :roll:
Hocemo se mi ugledati i na neke dobre stvari sa j*benog zapada ili cemo kupiti samo ono najgore (kao do sada)? :rtfm:

E sada bih ti tako izvukla usi...o cemu pricas - o razmazenosti? U Srbiji je takav trend da "ne moze nam niko nista" jesmo cvrc malo, covek puca tamo gde je najtanji...mislis da je bilo prirodno imati bombe iznad glave, biti konstantno u egzistencijalnom stresu, osecati svu nemastinu i izolovanost na svojoj kozi? Ako su te take stvari dodirnule ti si bre slabic...dobro se secam one recenice - ko je u ovo vreme ostao normalan taj nije normalan. Gde ces vece razloge za psiholoske probleme od tih. Mogu ti reci samo jedno - za vreme bombardovanja meni nista, igram basket po vasceli dan, pogine mi prijateljica meni i dalje nista, prodje rat dodje oktobar a meni bukne zoster po celom telu, cela simetrija tela duz kicmenog stuba i preko celog stomaka i taj virus zostera nosim u organizmu do kraja zivota...kazu post reakcija na rat, depresija se pokazuje nakon problema a ne za vreme trajanja istog, pricaj te bajke o razmazenosti nekom ko nije prosao sta smo mi prosli...ocekujete psihu i telo od celika, mnoge bolesti su direktno vezane za stanje psihe kao sto je moja bila na primer...
 
U Americi se radi o cistom proseravanju. Batine im trebaju, ne psiholog.

Da, slažem se da je bezobrazluk, jer je to kod njih prerasno potrebu, i prešlo u trend. Ali dobro, cilj mi je bio da kažem da je to sasvim normalna stvar za nacije koje su na mnogo višem nivou društvenog razvoja u svakom pogledu od nas.

pa u takvom sistemu vrednosti ne mozes da ostanes normalan i da hoces
trulo brate,bar pola njih je psiholoski crkotina

Samo žive drugačijim životom od nas.
Ja baš smatram da je Srbija ta koja treba da se zapita koliko procenata imamo psihološki osakaćenih, zaslepljenih, fanatičnih, napaćenih, zavidnih, ogorčenih. Vidiš.
 
zato sto smo i dalje zemlja sa previse duboko ukorenjenog primitivizma i predrasuda. ja sam licno isla kod psihologa, i to jako dobrog (i drzavnog) u vise navrata kad sam prolazila kroz jako tesku fazu iz koje niko zivi nije znao kako da me pokrene. moji problemi doduse nisu bili ljubavne prirode, ali sam toliko bila potonula zbog neceg drugog na dno, a moj mracni karakter nije mogao sam sebi da pomogne, niti je dozvoljavao poznanicima da to ucine. a i lakse mi je da otvorim dusu pred nepoznatim,neutralnim i strucnim licem, nego pred nekim ko ce me posle zbog onoga sto kazem mozda nesvesno osudjivati....a ko nece da mu drugi pomognu...pa, njegova greska.
Znas kako, ljudi cesto poricu i da imaju manje probleme tipa sa ljubomorom a kamo li da neko prizna da ima problem sa depresijom. Radi se o tome da u tim momentima porodica treba da uskoci i predlozi to, ako je u tom fazonu. Ako ti majka kaze : Nemoj cero kod psihologa, to je za ludake, a ti se lomis da li da odes ili ne, onda je to uvlacenje u dubiozu jos gore. Jer danas depresija, sutra neki koji na vreme nisu pomogli sebi zapale ceo stan sa zenom i troje dece u njemu :sad2:
 
Znas kako, ljudi cesto poricu i da imaju manje probleme tipa sa ljubomorom a kamo li da neko prizna da ima problem sa depresijom. Radi se o tome da u tim momentima porodica treba da uskoci i predlozi to, ako je u tom fazonu. Ako ti majka kaze : Nemoj cero kod psihologa, to je za ludake, a ti se lomis da li da odes ili ne, onda je to uvlacenje u dubiozu jos gore. Jer danas depresija, sutra neki koji na vreme nisu pomogli sebi zapale ceo stan sa zenom i troje dece u njemu :sad2:
pa jeste ali ne mozes nekog silom oterati kod psihologa,ako on misli da je to rezervisano za ludake, i ako mu kuci trube sve vreme kako ne treba da ide kod psihologa....sa takvim pritiskom porodice, tesko da ces i formirati drugaciji stav od tog, a sve i da se to i dogodi, od tolikog tupljenja ces najverovatnije odustati :neutral:
 
Pa naravno samo na najgore. Tamo i za kucne ljubimce imaju psihijatre.

Ne samo psihologa. I frizera i likove koji su zaduzeni za styling. :eek:

@vazdusasta: nemoj da potezes tu pricu o traumama iz rata, bombardovanjima itd. Znamo svi jako dobro koliko ljudi je "otislo" s´mozgom zbog svega sto se desavalo. U ovom konkretnom slucaju sumnjam da to ima veze jedno sa drugim.

@OnlyYourShadow: pa da, trend i bacanje novca. Neki ne kapiraju da je sasvim o.k. ponekad biti i tuzan, nego kod prve mini krize trce kod psihologa. :roll:
 
pa jeste ali ne mozes nekog silom oterati kod psihologa,ako on misli da je to rezervisano za ludake, i ako mu kuci trube sve vreme kako ne treba da ide kod psihologa....sa takvim pritiskom porodice, tesko da ces i formirati drugaciji stav od tog, a sve i da se to i dogodi, od tolikog tupljenja ces najverovatnije odustati :neutral:

Naravno, vaspitanje tu igra znacajnu ulogu. Eh, zao mi sto se ova naljutila da je pitamo sta ona misli sta tu pomaze :think: :malav:
 
Ne samo psihologa. I frizera i likove koji su zaduzeni za styling. :eek:

@vazdusasta: nemoj da potezes tu pricu o traumama iz rata, bombardovanjima itd. Znamo svi jako dobro koliko ljudi je "otislo" s´mozgom zbog svega sto se desavalo. U ovom konkretnom slucaju sumnjam da to ima veze jedno sa drugim.

@OnlyYourShadow: pa da, trend i bacanje novca. Neki ne kapiraju da je sasvim o.k. ponekad biti i tuzan, nego kod prve mini krize trce kod psihologa. :roll:

Da li mislis da je primer iz uvodnog posta tuga? :eek:
Da se ne ponavljam..
 
Kao i za mnoge druge stvari o kojima se ovih dana polemise na zenama, i po ovom pitanju mi kao drustvo imamo jako velike predrasude
Slazem se sa OnlyYourShadow u tome da treba da se zapitamo koliko nas nase robovanje predrasudama vodi u sukobe i licno nezadovoljstvo, tj. da prvo podjemo od sebe pre nego sto 'pljunemo' po bilo kojoj naciji
 
Da li mislis da je primer iz uvodnog posta tuga? :eek:
Da se ne ponavljam..

depresija nikako nije za igranje i šalu, to je ozbiljna stvar, koja može da žešće čoveka uništi u životu.
tuga kao tuga se razlikuje od depresije i ne treba je mešati sa istom.
to što mi ubacimo s vremena na vreme izraz depresija u razgovor sa nekim, nema veze sa kliničkom depresijom.
tako da primer iz uvodnog posta nije tuga, za depresiju ne moraju postojati razlozi, jednostavno se desi.
 
jedino je torente shvatio sustinu
inace prava tema bi bila

zasto psiholozi od ljudi prave ludake??
da li je moguce da ljudi ne vide ono sto ime je upravo pred nosem
sta je u pitanju??
neiskustvo?neznanje?nedostatak vaspitanja?genetska struktura ??obezbozena rulja??
moc spina mas medija??
sta?
 
jedino je torente shvatio sustinu
inace prava tema bi bila

zasto psiholozi od ljudi prave ludake??
da li je moguce da ljudi ne vide ono sto ime je upravo pred nosem
sta je u pitanju??
neiskustvo?neznanje?nedostatak vaspitanja?genetska struktura ??obezbozena rulja??
moc spina mas medija??
sta?

Eto ko je gledao seriju The Sopranos tu je prilicno obradjena ta tema oko psihijatara
 
Tzv. balkanski mentalitet.

Hahahahah!!! Balkanski mentalitet. Pa ti pojma sa zivotom nemas. Koji je to balkanski mentalitet??

Koji je to mentalitet u Italiji recimo.....tamo pedere ne podnose, musko dete je uvek ispred zenskog...itd..itd....Ili u drugim krajevima sveta..??

Ako odes kod psihologa..psihijatra....niko ne misli da si ti lud/a ali misli da nesto nije u redu sa tobom ....Isto kao sto kad ides kod zubara znaci nesto nije u redu sa tvojim zubima ...a kad ides kod psihologa nesto nije ok sa tvojom psihom i mozgom...itd...itd..... E sad sto recimo u USA i sl. ako ides kod psihijatra ti si cool to je vec drugi problem.
 
Poslednja izmena:
Od k je udaljeno 2 tipke (J i H) tako da nije bas daleko, a nebitno je totalno greska u kucanju ;) To nije tema !

... i ja stalno ispravljam postove zbog toga ali mislim da nije uvek do tastature.. primetila sam i kod drugih da je zadnja rec u pasusu cesto duplirana

...iz licnog iskustva - isla sam na psihoterapiju na mamino insistiranje iako sam mislila da je to uzaludno bacanje para ...sad tako ne mislim
 
Ma ja bi otisla, da se sita iskukam, nego fale mi ove zelene, il crvene, kako hocete :)
A u drzavne lekare sam prestala da imam poverenja pre par godina, kad sam na studentskoj poliklinici, dok sam crkavala od bolova, od 8 ujutru do 19 uvece cekala da me primi ginekolog. Daleko im lepa kuca...
 

Back
Top