PREPORUKE... knjige koje volite...

MA DA:
Betty:
Stvarno, gde je Lilit?

BETTY, OMOGUCILA SI JOJ BAR TRI FILMA DA IZNAJMI IZ VIDEO KLUBA. ZAHVALJUJUCI TEBI NE MORA DA PROVODI NEDELJNO POPODNE KAO ANA-LEPOTICA.
A SUTRA JE NOVI RADNI DAN.
A ZA SLEDECU NEDELJU SAM SE JA POBRINULA SA PORUKICAMA.
IMA DA SLJAKA CEO MESEC.
PA, BETTY, I NISMO MI, STO NE CITAMO MANA, I NE RAZUMEMO GA, TAKO LOSE. :D :D :D

a friend in need is a friend indeed...:lol:
 
jaoj u zadnjih par godina sam procitala MNOGO dobrih knjiga... top lista najboljih 14 /ne po kvalitetu, nego po tome kako se cega setim, sve knjige dele prvo mesto.../
1) hodajuci na rukama - miroslav antic
2) kupe za dame -anita nair
3) vita brevis - gordner... onaj sto je pisao sofijin svet :P
4) rob - isak bashevis singer
5) lovac u zitu - selindzer
6) floberov papagaj - dzulijan barns
7) dnevnik bridzet dzons - promaklo mi je ime autorke
8) high fidelity - nik hornbs...jesam li potrefila dobro ime?
9) na obali reke pjedre sedela sam i plakala - koeljo
10) mucnina - sartr / prevod tin ujevic, vrlo je bitan prevod; citala sam i druge prevode mnogo kvare utisak!/
11) zid - zan pol sartr
12) stranac - kami
13) neprijatelji, ljubavna prica - isak basevis singer
14) narcis i zlatousti -hese

ovo mi je top lista od veceras, moguce su izmene :)))
 
...Ja nikad nisam krila da sam sk upisala zbog 20. veka, i tvoje oduševljenje antičkom književnošću (jeste i lepo ai vredna, ne kažem) mi više liči na opredeljenje neke viktorijanske gospođice. Moj fokus je na savremenicima i početku 20. veka, i za romantična i kvazi-filozofska naklapanja nemam vremena niti nerava, i TO je MOJ izbor. Ana Karenjina i Man mi nuikako ne idu, kao što ni tebi verovatno nije jasan Beket. Postoji nešto što se zove IDIOSINKRAZIJA, podešenost duha za jednu vrstu fenomena. moj izbor je da to bude ono što je bliže MOM vremenu i gde je čitalačka distanca manja. Tačka......

Hmmm,

na svu srecu veliki je broj studenata (bivskih i sadasnjih) koji sa odusevljenjem i potpunim razumevanjem zaranjaju u svaki period izlazeci bogatiji i puniji. Naravno, svako od nas je skloniji jednom ili drugom stilu, vremenu...ali mislim da ako za zaista udubite u svaki period pronacicete bar nekoliko pisaca koji ce se duboko urezati u vas duh. Razumeti i voleti i Beketa i Mana zaista nije neverovatno. Ljudi zive sa nadrealizmom u srcu, dadaizam ih ozivljava pa ipak se za zadovoljstvom secaju Monteskijea i vracaju Stajnbeku...
 
Tessa:
child in time:
seneka :o gnevu
isidora sekulic:pisma iz norveske
ovidije:metamorfoze
slobodan selenic:malajsko ludilo
zose saravago:bilo sta od njega
i jos mnogo, mnogo toga,recimo milos crnjanski:ljubav u toskani :D :D :D

konacno !!!

aplauz i zavesa se zatvara.

ups, ovo je bilo upuceno Incongnito-u i njegovom tekstu: Salim se...

Sad najozbiljnije, nije ovo nikakva usluga, jer ja zaista tako mislim... Samo nisam hteo da se spustam toliko nisko da raspravljam sa pro-rusko orijentisanim ljudima, koji upijaju izjave svojih profana i omiljenih kriticara bez da se zamisle sta cini jedno dobro knjizevno delo...

A sad, zasto moramo voleti sam 'dobra dela'? Pa svako bi trebao da bude bar dovoljno pametan da izabere ono sto voli, a ne ono sto mu kazu da cita.

Najvise mrzim glorifikaciju nekih dela koja su zaista trula, ali su godinama popularisana u nasem komunistickom drustvu, da sada svi misle da su to legende knjizevnosti... Zbog istog tog komunizma mnoga dela, mozda nasih najvaljanijih piscaca, nisu videla svetlo dana...

Ma, uostalom, citajte sta god vam se dopada, ali ne trazite razloge zasto se to nekom drugome ne dopada, jer ni vi nikad necete svojim recima objasniti zasto vam se nesto dopada ili ne... To je osecanje koje se ne moze recima opisati!
 
Pa nisam siguran kako da ti je priblizim. Tema u njoj je prosto neuhvatljiva. Ni posle procitane poslednje strane ne znas tacno sta je igra staklenih perli, to mozes samo da osecas, slutis ali nikad pouzdano da saznas. To ti je nesto neverovatno, nesto sto spaja dve suprotnosti koje su u svojoj biti vrlo slicne UMETNOST(posebno muziku) i NAUKU. Posto se i sam bavim naukom i znam kakav je osecaj biti ushicen necim te prirode a i veliki sam ljubitelj muzike, mada je nikad nisam stvarao ta knjiga me je veoma dotakla i podstakla na razmisljanje. Da slazem se s tobom da je malo teska za citanje ali kad te uhvati i zanese... Uzmi je ponovo i procitaj. Nemoj se puno truditi da je razumes za pocetak probaj da je osetis sto ce ti biti od velike pomoci u razumevanju sustine dela.

pozdrav 8)
 
Ljudi okrenite se kniževnosti koja zaista ima smisla.
Čemu takvi sladunjavi ukusi,lako podnošljive knjige,
i ovde negde sam pročitao o "lepoj" knjizi Stepski vuk.Jeste lepa,ali previše boli.

1 Knut Hamsun-Misterije
2 Johan Wolfgang von Goethe-Wilhelm Meister
3 Johann August Strindberg-Crne zastave
4 Trygve Gulbranssen-I večno pevaju šume
5 Bjørnstjerne Bjørnson-Sineve Sulbaken
6 Selma Lägerlöf-Gesta Berling
7 Hermann Hesse-Hodočašće
8 Mika Wältari-Putnik
9 (moja knjiga)-...
 
Betty:
Lilit, draga, procitaj ponovo. Ana K. mi se ne svidja kao lik , ceo zaplet mi je krajnje jeftin, i rekla sam kako se o Tolstoju govori na mojoj katedri (i pristalica sam takvog misljenja), a za Mana sam rekla da mi je smrtno dosadan.
Sta je tu blacenje?
Pri tom sam objasnila svoju "podesenost" za savremenike, i svoj izbor. I poslala ti na prajvat ko sam, kakve su mi ocene, i sta mislim o tome i kako mi je simpatican nesporazum (bio, u pocetku).
\Sada mislim da si jako rigidna, i da nisi za moderatora. Ili to ili ni ne citas valjano postove.
MAN JE PISAC ATMOSFERE....CAROBNI BREG SE CITA POLAKO, UZME PROCITA 5 STRANICA ,PA OSTAVI....JER U SVAKOJ RECENICI NALAZIS MISAO KOJA TE INTRIGIRA I TERA DA RAZMISLJAS...JA SAM JE CITALA OKO GODINU DANA..OTPRILIKE ,CITAM NESTO DRUGO, A ONDA SE VRATIM CAROBNOM BREGU,KOJI ME POTPUNO PREBACI U DRUGO VREME I RASPOLOZENJE...MENI SE ,STRASNO DOPADA MANOV OSECAJ ZA DETALJ.I NACIN KAKO OD NJIH GRADI MOZAIK...
 

Back
Top