PREPORUKE... knjige koje volite...

Sva Andriceva dela, a narocito Znakovi pored puta,
od Dobrice Cosica - Koreni,
od Dostojevskog - Zapisi iz podzemlja, Idiot
od nasih pesnika -Antologija novije srpske lirike od Bogdana Popovica, a pesme - od Djure Jaksica - Na liparu - pesme Vese i Ponoc, Otadzbina i Padajte Braco, od Branka Radicevica - Kad mlidijah umreti, od V. Ilica - Ispovest, Poslednji gost, Andjeo mira, Andjeo tuge, od Rakica -Misao, od J. Duceca -Moja poezija, Hajdmo Muzo, ajmo milu ruku..., Vracanje, Jablanovi, Tisina.
Od Disa - Nirvana, od Velimira Rajica - Zavet i Moj zivot. Od Rabindranta Tagore - Gradinar.
Izabrana dela Zaka Prevera, od Danila Kisa - Pescanik, Gorki talog iskustva.
OD P. Koelja - Alhemicar i Peta gora.
Od Danijela Dz. Borstina - Svet stvaranja (Istorija junaka maste).
 
Лилит:
Betty:
Jedna stvar mi sami nije jasna, a to je Manov "Carobni breg"....Studiram knjizevnost, i odslusala sam predavanja, i sto puta sam raspravljala s prijateljima o tome, i dalje m,i je to SMRTNO DOSADNA KNJIGA....

Нимало ме чуди што неко ко у Ани Карењиној види "обичну фуфицу", а примарну литературу не разликује од секундарне - у "Чаробном брегу" види смртно досадну књигу. Мани се, Бети, књижевности. Има толико других факултета: упиши шумарство нпр.
Узгред, твоји коментари неодољиво ме подсећају на коментаре једног од најуспелијих женских споредних ликова у "Чаробном брегу", а претпостављам да ће пажљиви читаоци одмах погодити о коме се ради.
Извини због тона, али не могу да допустим да неко ко се издаје за студента "озбиљне књижевности" блати име и дело једног Лава Толстоја или Томаса Мана.

P.S. Ко ти је предавао светску књижевност?

Поздрав,
Лилит

Svetsku mi je predavao Z. Milutinović, al ajde sad da ti odgovorim LEPO....
Kad studiraš srpsku književnost, za razliku od svetske, možda možeš da stigneš da je upoznaš u OVOM životu...e, pa kad stud. knj. imaš dve opcije - jedna je da proučavaš istoriju knj. i minule epohe (za koje ja, mahom, nemam sluha, priznajem) ili da s eokreneš savremenoj književnosti.Ja nikad nisam krila da sam sk upisala zbog 20. veka, i tvoje oduševljenje antičkom književnošću (jeste i lepo ai vredna, ne kažem) mi više liči na opredeljenje neke viktorijanske gospođice. Moj fokus je na savremenicima i početku 20. veka, i za romantična i kvazi-filozofska naklapanja nemam vremena niti nerava, i TO je MOJ izbor. Ana Karenjina i Man mi nuikako ne idu, kao što ni tebi verovatno nije jasan Beket. Postoji nešto što se zove IDIOSINKRAZIJA, podešenost duha za jednu vrstu fenomena. moj izbor je da to bude ono što je bliže MOM vremenu i gde je čitalačka distanca manja. Tačka.
O šumarstvu neću komentarisati. Stav koji sam ovde izrekla, je, znam to, vrsta društvenog mini-skandala....
O Tolstoju se danas drugačije govori, ne kao o romansijeru i umetniku već više kao o prilježnom sakupljaču istor. građe i stvaraocu obimnom ali bez one jeresi koju svaka umetnost u sebi nosi. Njegova filizofija istorije je impozantna ideja, indeed, ali šta je tu umetničko, sem forme?
Pretpostavljam kako ovo zvuči pravom dobrom studentu književnosti koji ne izbiva iz kuće.
Studenti su danas, a kako ti to možeš znati, malo drugačiji od svojih profesora akademika....
Pozdrav, Lilit.
 
ola:
Betty:
1.Oster "Mesečeva palata" (ne sonata, ali lepo zvuči, istina)

2.Arundati Roj "Bog malih stvari" (bizarna i prelepa)

2a.Isidora Sekulić "Ispovesti" (zanosna i melanholična)

3.Teri Pračet "Veštice na putu" (smeha, smeha, smeha deci)

4.Daglas Adams "Autostoperski vodič(...)" (šta reći, rewmek-delo)

5.A.S. Egziperi "Mali princ" (pročitati svaka tri meseca)

6.M.Bulgakov "Maestro i Margarita" (o, Bože!!!)

7.Žoze Saramago "Embargo i druge priče" (letnja knjiga)

8.Rastko Petrović "Dan šesti" (sad ćete reći Uh)

9.M. Crnjanski "Dnevnik o Čarnijeviću" ( da se razboliš čitajući)

10.S. Basara "Fama o biciklistima" (pravi eskapizam)

111.GORAN PETROVIĆ "OPSADA CRKVE SVETOG SPASA" (!!!!!Genijalno!!!!)

(ne obavezno tim redosledom!)

ah, da i "Hobit" Tolkinov...jelte...

A Fokner piše o veselim crncima na jugu koji kriče na reci ceo bogovetnoi dan i ništa tu nije lepo.

ako volis g. petrovica obavezno procitaj njegovu fantasticnu pricu "reci" - izasla je u antologiji carobna suma i u "bliznjima"; srdacno preporucujem!
ola

Thans for tip, Ola. Mada ne preferiram kratku formu, kad je čudesni Goran Petrović u pitanju - sve ću da pročitam!
 
ola:
Betty:
1.Oster "Mesečeva palata" (ne sonata, ali lepo zvuči, istina)

2.Arundati Roj "Bog malih stvari" (bizarna i prelepa)

2a.Isidora Sekulić "Ispovesti" (zanosna i melanholična)

3.Teri Pračet "Veštice na putu" (smeha, smeha, smeha deci)

4.Daglas Adams "Autostoperski vodič(...)" (šta reći, rewmek-delo)

5.A.S. Egziperi "Mali princ" (pročitati svaka tri meseca)

6.M.Bulgakov "Maestro i Margarita" (o, Bože!!!)

7.Žoze Saramago "Embargo i druge priče" (letnja knjiga)

8.Rastko Petrović "Dan šesti" (sad ćete reći Uh)

9.M. Crnjanski "Dnevnik o Čarnijeviću" ( da se razboliš čitajući)

10.S. Basara "Fama o biciklistima" (pravi eskapizam)

111.GORAN PETROVIĆ "OPSADA CRKVE SVETOG SPASA" (!!!!!Genijalno!!!!)

(ne obavezno tim redosledom!)

ah, da i "Hobit" Tolkinov...jelte...

A Fokner piše o veselim crncima na jugu koji kriče na reci ceo bogovetnoi dan i ništa tu nije lepo.

ako volis g. petrovica obavezno procitaj njegovu fantasticnu pricu "reci" - izasla je u antologiji carobna suma i u "bliznjima"; srdacno preporucujem!
ola

Thanks for tip, Ola. Mada ne preferiram kratku formu, kad je čudesni Goran Petrović u pitanju - sve ću da pročitam!
 
Betty:
Лилит:
Betty:
Jedna stvar mi sami nije jasna, a to je Manov "Carobni breg"....Studiram knjizevnost, i odslusala sam predavanja, i sto puta sam raspravljala s prijateljima o tome, i dalje m,i je to SMRTNO DOSADNA KNJIGA....

Нимало ме чуди што неко ко у Ани Карењиној види "обичну фуфицу", а примарну литературу не разликује од секундарне - у "Чаробном брегу" види смртно досадну књигу. Мани се, Бети, књижевности. Има толико других факултета: упиши шумарство нпр.
Узгред, твоји коментари неодољиво ме подсећају на коментаре једног од најуспелијих женских споредних ликова у "Чаробном брегу", а претпостављам да ће пажљиви читаоци одмах погодити о коме се ради.
Извини због тона, али не могу да допустим да неко ко се издаје за студента "озбиљне књижевности" блати име и дело једног Лава Толстоја или Томаса Мана.

P.S. Ко ти је предавао светску књижевност?

Поздрав,
Лилит

Svetsku mi je predavao Z. Milutinović, al ajde sad da ti odgovorim LEPO....
Kad studiraš srpsku književnost, za razliku od svetske, možda možeš da stigneš da je upoznaš u OVOM životu...e, pa kad stud. knj. imaš dve opcije - jedna je da proučavaš istoriju knj. i minule epohe (za koje ja, mahom, nemam sluha, priznajem) ili da s eokreneš savremenoj književnosti.Ja nikad nisam krila da sam sk upisala zbog 20. veka, i tvoje oduševljenje antičkom književnošću (jeste i lepo ai vredna, ne kažem) mi više liči na opredeljenje neke viktorijanske gospođice. Moj fokus je na savremenicima i početku 20. veka, i za romantična i kvazi-filozofska naklapanja nemam vremena niti nerava, i TO je MOJ izbor. Ana Karenjina i Man mi nuikako ne idu, kao što ni tebi verovatno nije jasan Beket. Postoji nešto što se zove IDIOSINKRAZIJA, podešenost duha za jednu vrstu fenomena. moj izbor je da to bude ono što je bliže MOM vremenu i gde je čitalačka distanca manja. Tačka.
O šumarstvu neću komentarisati. Stav koji sam ovde izrekla, je, znam to, vrsta društvenog mini-skandala....
O Tolstoju se danas drugačije govori, ne kao o romansijeru i umetniku već više kao o prilježnom sakupljaču istor. građe i stvaraocu obimnom ali bez one jeresi koju svaka umetnost u sebi nosi. Njegova filizofija istorije je impozantna ideja, indeed, ali šta je tu umetničko, sem forme?
Pretpostavljam kako ovo zvuči pravom dobrom studentu književnosti koji ne izbiva iz kuće.
Studenti su danas, a kako ti to možeš znati, malo drugačiji od svojih profesora akademika....
Pozdrav, Lilit.

Жали Боже Зорановог времена и упињања да те приближи свету духа, а и твог времена да га, без имало разумевања, саслушаш. Остаје једино нада да светску још увек ниси положила - познато је да студенти са твоје групе тај испит углавном остављају за крај. Неретко се, штавише, дешава да и дипломци на светску дођу да би уписали поЗдипломске студије.
Књижевост се, драга моја, не изучава да би се читали модерни писци, већ да би се упознала, разумела и компаративно проучила свеколика књижевност, од Библије и Хомера па све до Џојса. У супротном - добро је и шумарство.

Поздрав,
Лилит
 
Књижевост се, драга моја, не изучава да би се читали модерни писци, већ да би се упознала, разумела и компаративно проучила свеколика књижевност.

Diskutabilno. Svi koji nemaju isti motiv kao ti, SVEKOLIKA KNJIZEVNOST< indeed, ne treba ni da studiraju, jel?
 
Betty:
Књижевост се, драга моја, не изучава да би се читали модерни писци, већ да би се упознала, разумела и компаративно проучила свеколика књижевност.

Diskutabilno. Svi koji nemaju isti motiv kao ti, SVEKOLIKA KNJIZEVNOST< indeed, ne treba ni da studiraju, jel?

То није мој лични мотив, већ полазна идеја некадашњих оснивача катедри.
 
betty ali ozbiljno bez vredjanja. tvoji komeentari su skoro kao komentari postara radeta ili laneta gutovica u ne moze da skodi. pa ja sam tek sada video da ti studiras knjizevnost. pa da sam na tvom mestu ne bih to pominjao veruj mi. kada vidim sta pises ja bih rekao da si ti neka tetkica koja nosi borosane i plavi mantilic, cita vikend romane i place u poslednjoj kabini u zenskom wc-u. mozda bi neke stvari bolje skapirala da krenes od pocetka. nikad nije kasno. prvo alisa u zemlji cuda, pa onda belo cigance, pa cemo da predjemo na orlovi rano lete, pa tone seliskar... ima dosta toga sto ti se svidja, samo nisi otkrila veruj mi.
ajde pussa, i nemoj da se sekiras
ljubi te shika mijodrag
 
Toliko o mom komentaru kakve trivijalne i umoljčane duhove odgaja Filoloski. Zar ne kapirate da ste sablon po kome je pravl;jena moja prababa? Ukus odnegovan ko divlja bokvica. A za top 10 da i ne govorim...Kao svaki pravi Srbin ili Srpkinja, svi masovno obozavaju Dostojevskog, Bilbliju i Nikolaja Velimirovica....a onoi sto akademici jednom nogom u grobu nisu citali, ni vi nikad necete, pa makar to bila i remek dela evropske i svetske knjizevnosti....
Kao da ste ispali iz neke crne rupe, pa ste svi okrenuti klasicnimdelima, i ona su jedino vredna, a ako neko nedajboze, cita nesto van toga gotovo da je subverzivan.
Doduse, forum i jeste za rasprave....
 
ma u cemu je problem sa tobom? procitao bibliju jesam, ali samo da bih razumeo neke druge stvari, a inace sam ateista. kakav bre vladika, o cemu ti pricas? sto padas u vatru odmah? inace najvise mrzim da citam knjige za koje mi je neko mnogo mudar rekao da treba da procitam. u skoli nikada nisam citao lektiru, osim toma sojera. i zato pravo da ti kazem totalno si promasila. a tebi bi bilo pametnije da malo razmisljas tom bucmastom glavicom. ako ne budes razmisljala niko ti nece reci da si pametna, jel znas?
ajde smiri se sada. nemoj da se nerviras. znas kako pritisak utice na bucmaste ljude.
 
mozda jeste sablon ali izgleda da ti ne mozes bas da ga skapiras, jel da? pa jeste i meni je trebalo mnogo vremena. ali kazem ti prvo alisa u zemlji chuda pa sve ostalo.
inace iz crne rupe nista ne moze da ispadne. zbog svoje velike sile gravitacije ona uvlaci sve u sebe. ato u njoj postoji sve sto u univerzumu postoji. znaci to i nije tako lose. e sada posle nekoliko milijardi godina kada ta crna rupa naraste, desaava se ono sto naucnici zovu veliki prasak. smatra se da je tako nasta univerzum.mada ko to moze da tvrdi sa sigurnoscu, mozda onaj dechkonja nice. e onda nastanu zvezde. i planete bogami. a inace sama crna rupa nastaje kada se neka zvezda hladi i gasi. pa joj zapremina postane jako mala a gustina velika pa se zbog toga povecava njena sila gravitacije.
e tako da znas, pa sledeci put ako koristis neke termine nauci sta znace, inace nikada neces nauciti supreme wisdom, indeed sto bi ti rekla.
 
Cao svima.

Procitala sam vasu malu raspravu na relaciji klasika i modernizam. Po mom misljenju i klasika je nekada smatrana za moderno, jer je bila nesto novo u svetu knjizevnosti. Dosta dela zavrsavalo je u opstedrustvenom osporavanju, a ljudi poput Servantesa, Sekspira koje danasnji akademici smatraju za klasike i legende, tada su se od istih tih akademika i ostalih ucenih ljudi smatrali za nesto sto zavodi mlade narastaje. Ovoga puta dacu svoju podrsku Beti, a ne Lilit. Volim da procitam Dostojevskog, ali vise bih volela da cujem za nekog modernog pisca koji ce preci u buducnosti u klasiku. Akademici i citaoci dolaze i prolaze, ali zato su samo stvaraoci opstajali na pozornici knjizevnosti i cesto se desavalo da oni koji su usli u legendu nisu ni zeleli da budu u njoj, bar to nisu u svom zivotu docekali. Knjizevnost je stvar ukusa i uopste umetnost. Ono sto je za mene remek delo, za drugoga moze da bude prazna prica. Ja volim eksperimente u knjizevnosti, ali ne i vulgarnost ili ne daj Boze stupidnost.

Pozdrav.

MS-Marstoj :wink:
 
pa znas kako ms, ti mozes da uradis i ovako: izvadis slinu iz nosa, napravis kuglicu, i valjas je po papiru dok ne napises dobro delo. i mi cemo ti svi reci kako je to glupost, ali ti ces dobro znati da smo mi kreteni i da ne razumemo, a da ce se upravo taj tvoj teks naci u bukvaru za skolsku godinu 2111/2112. daj bre koliko imas godinica ti? pa neke vrednosti su univerzalne.
 
Klasike ne moras voleti.
Treba ih citati da znas kako je sve pocelo, odakle ideja za nesto... Uostalom, savremeni pisci su citaoci klasika, pa NJIH ne mozes razumeti ako nemas neko predzanje.
Ako ti se pritom svidjaju (klasici) bolje za tebe.
Mada....ja nisam izvukla nikakvu pouku iz "Gargantua i Pantagruel"
 
Klasike ne moras voleti.
Treba ih citati da znas kako je sve pocelo, odakle ideja za nesto... Uostalom, savremeni pisci su citaoci klasika, pa NJIH ne mozes razumeti ako nemas neko predzanje.
Ako ti se pritom svidjaju (klasici) bolje za tebe.
Mada....ja nisam izvukla nikakvu pouku iz "Gargantua i Pantagruel"
 

Back
Top