PREPORUKE... knjige koje volite...

D

DR

Gost
DAKLE MOJE OMILJENE KNJIGE SU
VIKTOR IGO - JADNICI
MAJKL GEJL - MOJA LEGENDARNA DEVOJKA
TREJSI SEVALIJE - DEVOJKA SA BISERNOM MINDJUSOM
ANITA SIV - POSLEDNJI SUSRET
SVA DELA NADE MARINKOVIC,
FROJD - DORA HERMAN HESE - GERTRUDA

KOJA SU VASA OMILJENA DELA?
 
:D super je knjiga
kad je nice plakao - irvin jalom, ko voli psiholoske teme,
zatim
lu marinof - plato a ne prozak, teme je resaveti probleme pomocu filozofije ne psihologije
LORENS - LJUBAVNIK LEDI CETERLI, ko nije citao, super je..klasika
ORHAN PAMUK - BELA TVRDJAVA
WEI HUI - SANGAI BABY
I
MIRJANA BOBIC MOJSILOVIC SJAJNA KNJIGA
HAPPY END

PREPORUCITE I VI MENI SVOJA OMILJENA DELA
 
Zanr knjige je triler, a radnja je smestena u 1963 godinu(mozda sam malo omakla, izinjavavam se ako jesam), i po svemu sudeci, knjiga je radjena po istinitoj prici.Knjiga pocinje nestankom deteta u jednom zabacenom mestu u Engleskoj gde je ovaj dogadjaj izazvao veliku pometnju.Relativno mlad inspektor, koji se nedavno doselio u taj kraj, pocinje da radi na slucaju koji ce se otezati nekolik godina i na kraju dovesti do fatalnih otkrica koja ce unistiti mnoge ljude...Knjiga je izuzetno dobra, najbolji psiholoski triler kogi sam imala na raspolaganju.
Izvini ako sam te udavila, ne moze krace.
Pozdrav :lol:
 
Anonymous:
Zanr knjige je triler, a radnja je smestena u 1963 godinu(mozda sam malo omakla, izinjavavam se ako jesam), i po svemu sudeci, knjiga je radjena po istinitoj prici.Knjiga pocinje nestankom deteta u jednom zabacenom mestu u Engleskoj gde je ovaj dogadjaj izazvao veliku pometnju.Relativno mlad inspektor, koji se nedavno doselio u taj kraj, pocinje da radi na slucaju koji ce se otezati nekolik godina i na kraju dovesti do fatalnih otkrica koja ce unistiti mnoge ljude...Knjiga je izuzetno dobra, najbolji psiholoski triler kogi sam imala na raspolaganju.
Izvini ako sam te udavila, ne moze krace.
Pozdrav :lol:
PUNO HVALA NA ODGOVORU. OBAVEZNO CU DA JE PROCITAM. SVIDJA MI SE KAKO STE OPISALI...
POZDRAV
 
POZDRAV SVIMA :D :D
PREPORUCUJEM KNJIGE IRVINA STOUNA...ON PISE BIOGRAFIJE POZNATIH LICNOSTI NA FENOMENALAN NACIN...TOTALNO U STILU ROMANA BEZ SUVISNIH DETALJA.MNOGO MI SE SVIDELA KNJIGA
MORNAR NA KONJU - O DZEKU LONDONU
STRADANJE DUSE - O FROJDOVOM ZIVOTU
I KNJIGA O VAN GOGU

TAKODJE JE SUPER I KNJIGA
GOGEN - ZAPISI CIVILIZOVANOG DIVLJAKA...IMPRESIJE OVOG POZNATOG SLIKARA KADA JE OTISAO NA EGZOTICNO OSTRVO

CAO, CAO
 
:roll: :lol: MOJA PREPORUKA JE
DENI GEDJ - PAPAGAJEVA TEOREMA
KNJIGA JE U FAZONU SOFIJINOG SVETA, ALI O MATEMATICI NA ZANIMLJIVI COOL NACIN..SUPER JE
DA,DA...
LUJ DE BORNIJER - MANDOLINA KAPETANA KORELIJA....KNJIGA JE MNOGO BOLJA OD FILMA

MOZE LI MI NEKO NAPISATI KAKO I O CEMU PISE V. FOLKNER
 
milili:
Anonymous:
Zanr knjige je triler, a radnja je smestena u 1963 godinu(mozda sam malo omakla, izinjavavam se ako jesam), i po svemu sudeci, knjiga je radjena po istinitoj prici.Knjiga pocinje nestankom deteta u jednom zabacenom mestu u Engleskoj gde je ovaj dogadjaj izazvao veliku pometnju.Relativno mlad inspektor, koji se nedavno doselio u taj kraj, pocinje da radi na slucaju koji ce se otezati nekolik godina i na kraju dovesti do fatalnih otkrica koja ce unistiti mnoge ljude...Knjiga je izuzetno dobra, najbolji psiholoski triler kogi sam imala na raspolaganju.
Izvini ako sam te udavila, ne moze krace.
Pozdrav :lol:
PUNO HVALA NA ODGOVORU. OBAVEZNO CU DA JE PROCITAM. SVIDJA MI SE KAKO STE OPISALI...
POZDRAV
Nema na cemu i drugi put.Nadam se da ces uzivati u knjizi koliko sam i ja...Neces se prevariti!
Pozdrav za tebe
 
MOZE LI MI NEKO NAPISATI KAKO I O CEMU PISE V. FOLKNER

Вилијем Фокнер (не Фолкнер), амeрички романсијер и приповедач, један је од највећих америчких писаца XX века и, уз Џејмса Џојса и Вирџинију Вулф, најзнаменитији представник модерног психолошког романа или 'романа тока свести'. Нераскидиво везан за завичајну државу Мисисипи и градић Оксфорд - места која ће у његовим делима постати покрајина Јокнапатафа и варош Џеферсон - Фокнер је у свом релативно богатом књижевном опусу настојао првенствено да наслика политичку и друштвену историју америчког Југа, и то махом путем приказивања односа између Севера и Југа, црнаца и белаца, мада без јасних тежњи да дати однос протумачи и с тим у вези да властити суд. Амерички Југ приказан је у Фокнеровим романима и приповеткама као земља пораза и пропадања, инцеста и насиља, безнађа и општег лудила, буке и беса. Фокнер пак иде претежно за тим да унутар таквог света, света у којем влада катаклизма традиционалних и вечних вредности, изгради и истакне слику људске судбине која је, готово по правилу, обележена пропашћу и самоуништењем. С обзиром на тематику својих дела, Фокнер је у Америци, а потом и у Европи, стекао глас најживописнијег хроничара насиља, дегенерације и перверзије Југа. Дела: романи "Војникова плата", "Сарторис", "Бука и бес", "На умору", "Светилиште", "Светлост у августу", "Авесаломе, Авесаломе!", "Дивље палме", роман који чине две засебне, посве различите и тематски неповезане приповетке ("Дивље палме" и "Старац"), "Уљез у прашини", збирке новела "Ових 13" и "Др Мартино", "Коњички гамбит", "Непобеђени" и "Сиђи, Мојсије" - збирке приповедака које аутор сматра романима, као и драма "Реквијем за калуђерицу". Добитник је Нобелове награде за књижевност 1949. године.
Препоручујем пре свега његове приповетке.

Поздрав,
Лилит
 
PRE SVEGA HERMAN HESE , I TO STEPSKI VUK, GERTRUDA, POD TOCKOM I MOZDA NJEGOV MANJE POZNATI ROMAN, AUTOBIOGRAFSKI - BANJSKI GOST
SVIMA PREPORUCUJEM FENOMENALNI, TOPLI ROMAN...I LJUBAVNI TAHA HUSEIN - ZOV KEREVANA. INACE TAHA HUSEIN, SLEPI PISAC PRENOSI SJAJAN ISTOCNJACKI DUH.
I DZOEN VILIJAMS BENET - LJUDI NA NIZBRDICI, ROMAN O AFRICI I TKZ. BELOJ ZENI KOJA SE ZALJUBLJUJE U PRELEPOG CRNOG COVEKA IZ PLEMENA. ROMAN GOVORI O RAZLICITOSTI SHVATANJA I OBICAJA.
:P :P :D :lol: :wink:
 


- Lorens Darel " Aleksandrijski kvartet"
- Lucano De Kresenco " Istorije grcke filozofije " / nemojte da vas naslov uplasi svojom ozboljnoscu, u knjizi cete naci mnoge pikanterije i humoristicke detalje iz zivota starih filozofa/
- Andrej Pangos " Energetski vitez "

Inace me interesuje kog je zanra i o cemu govori knjiga " Zov Kerevana " koja je ovde od nekog preporucena / taj neko neka izvini, ali me mrzi sad da se vracam i trazim ko ju je predlozio /.
 
Dragi moji prijatelji,
kakva sreca da se toplina ljubavi prema knjigama izrazi u preporukama i hvalama...
Moja lista izgleda ovako:
1."Katarina"-Zuliet Bensoni
2."Najveci trgovac na svetu"-Og mandino
3."Snovi o zabranjenom vocu"-Fatima Mernisi
4."Hiljadu i jedna noc"-antologija islamskih prica
5."Crveni sator"-Anit Dijamant
6."Beleznica"-Nikolas Sparks
7."Djavo i g-djica Prim"-Paulo Koeljo
8."Prorok i prorokov vrt"-Halil Dzubran
9."Zivotinjska farma"-Dzordz Orvel
10."Zona usijanja"-Ricard preston....


Ko je zaljubljen u knjizevnost a zeli da to podeli sa drugim i da u njemu nadje prijatelja...moze da mi pise:
Sara

saramax@ptt.yu
Studiram Diplomatiju i imam 20 godina!

Cujemo sE!
 
Томас Ман: Чаробни брег, Др Фаустус, Смрт у Венецији, Тонио Крегер, Тристан
Марсел Пруст: Трагање за изгубљеним временом
Фјодор Достојевски: Идиот, Забелешке из подземља
Лав Толстој: приче Кројцерова соната, Три смрти, Смрт Ивана Иљича, Ђаво...
Гистав Флобер: Сентиментално васпитање
Есхил: Орестија
Еурипид: Хиполит (ради пођења вреди прочитати и Расинову "Федру")
 
1.Oster "Mesečeva palata" (ne sonata, ali lepo zvuči, istina)

2.Arundati Roj "Bog malih stvari" (bizarna i prelepa)

2a.Isidora Sekulić "Ispovesti" (zanosna i melanholična)

3.Teri Pračet "Veštice na putu" (smeha, smeha, smeha deci)

4.Daglas Adams "Autostoperski vodič(...)" (šta reći, rewmek-delo)

5.A.S. Egziperi "Mali princ" (pročitati svaka tri meseca)

6.M.Bulgakov "Maestro i Margarita" (o, Bože!!!)

7.Žoze Saramago "Embargo i druge priče" (letnja knjiga)

8.Rastko Petrović "Dan šesti" (sad ćete reći Uh)

9.M. Crnjanski "Dnevnik o Čarnijeviću" ( da se razboliš čitajući)

10.S. Basara "Fama o biciklistima" (pravi eskapizam)

111.GORAN PETROVIĆ "OPSADA CRKVE SVETOG SPASA" (!!!!!Genijalno!!!!)

(ne obavezno tim redosledom!)

ah, da i "Hobit" Tolkinov...jelte...

A Fokner piše o veselim crncima na jugu koji kriče na reci ceo bogovetnoi dan i ništa tu nije lepo.
 
Betty:
1.Oster "Mesečeva palata" (ne sonata, ali lepo zvuči, istina)

2.Arundati Roj "Bog malih stvari" (bizarna i prelepa)

2a.Isidora Sekulić "Ispovesti" (zanosna i melanholična)

3.Teri Pračet "Veštice na putu" (smeha, smeha, smeha deci)

4.Daglas Adams "Autostoperski vodič(...)" (šta reći, rewmek-delo)

5.A.S. Egziperi "Mali princ" (pročitati svaka tri meseca)

6.M.Bulgakov "Maestro i Margarita" (o, Bože!!!)

7.Žoze Saramago "Embargo i druge priče" (letnja knjiga)

8.Rastko Petrović "Dan šesti" (sad ćete reći Uh)

9.M. Crnjanski "Dnevnik o Čarnijeviću" ( da se razboliš čitajući)

10.S. Basara "Fama o biciklistima" (pravi eskapizam)

111.GORAN PETROVIĆ "OPSADA CRKVE SVETOG SPASA" (!!!!!Genijalno!!!!)

(ne obavezno tim redosledom!)

ah, da i "Hobit" Tolkinov...jelte...

A Fokner piše o veselim crncima na jugu koji kriče na reci ceo bogovetnoi dan i ništa tu nije lepo.

ako volis g. petrovica obavezno procitaj njegovu fantasticnu pricu "reci" - izasla je u antologiji carobna suma i u "bliznjima"; srdacno preporucujem!
ola
 
Ne mogu da verujem da niko nije pomenuo B. Pekica!
Zlatno runo je neprevazidjeno!!!!
ne bih mogla da se ogranicim na dela, vise na pisce
1. Pekic
2. Dostojevski
3. Andric
4. Bulgakov

i, dopale su mi se sve knjige koje izdaje "Laguna", a vidim da se ovde pominje dosta toga - T. Parsons, T. Pracet, itd..
 
Knut Hamsun i to ne samo Misterije vec i Viktorija i Pan i naravno Glad kao fizička glad kao ličenje ljudskog očaja usled nemogućnosti dostizanja potpunog zadovoljenja i nužne neispunjenosti Knut ne traga za rešenjima ne postavlja pitanja on se igra
Selin i Putovanje na kraj noci
Uspenski Čudesan Život Ivana Osokina
Majakovski vapaj i tramvaj i Marija možda žile najpre ili suviše iskrenosti
Miloš Crnjanski
Pekić
Mladen Markov Smutnoe vreme
Vidosav Stevanović Nišči i Testament
Bukovski
Miler ali samo ponekad
Man Tomas Čarobni Breg
Džon Fante Putovanje u L.A.
Ernesto Sabato O GROBOVIMA I JUNACIMA i Tunel
Dostojevski Zapisi i svi ostali zapisi
Postaje suvišno ispisivati jer to naravno nikad ne bi mogao biti pravi odgovor na temu koja po meni zahteva mnogo više određenosti jer omiljene knjige su pisali omiljeni ljudi odnosno ljudi i kakvi tu kriterijumi mogu biti postavljeni nešto tako kao što je čovek nema određenja u apsolutnom smislu naravno a te knjige pisali su ljudi ponavljam opet i mislim da je zanimljivo(ali ne u pozitivnom smislu) u svemu tome to što su nam dobre knjige one koje nas prepoznaju i koje nas pronalaze možda bi jedino i dobro čitanje knjiga bilo kada ne bismo postajali najvažniji najlatentniji glavni likovi ne samo likovi već i junaci(a da to je Dostojevski Poniženi i Uvređeni)i kad bi naš svet mikrokosmos bio zainteresovan za nešto drugo što nema veze sa njim a to je izvodljivo samo kad se pretvaramo kad smo tolerantni kad smo na pola puta od ljudskosti i Sistema(sistema sličnog u 1984. od Orvela) jer takvi rastrzani samo patimo ovo se odnosi na relaciju čovek - knjiga i na većinu relacija koje su nužne i neko bi mogao pomisliti da bi relacija čovek-prodavnica(mislim na čoveka koji ide da kupi nešto) mogla izgedati naivnija ili čačkanje nosa a možda i tu ima konflikata možda je svuda pakleno kao kod Klajva Barkera
 
Betty:
Jedna stvar mi sami nije jasna, a to je Manov "Carobni breg"....Studiram knjizevnost, i odslusala sam predavanja, i sto puta sam raspravljala s prijateljima o tome, i dalje m,i je to SMRTNO DOSADNA KNJIGA....

Нимало ме чуди што неко ко у Ани Карењиној види "обичну фуфицу", а примарну литературу не разликује од секундарне - у "Чаробном брегу" види смртно досадну књигу. Мани се, Бети, књижевности. Има толико других факултета: упиши шумарство нпр.
Узгред, твоји коментари неодољиво ме подсећају на коментаре једног од најуспелијих женских споредних ликова у "Чаробном брегу", а претпостављам да ће пажљиви читаоци одмах погодити о коме се ради.
Извини због тона, али не могу да допустим да неко ко се издаје за студента "озбиљне књижевности" блати име и дело једног Лава Толстоја или Томаса Мана.

P.S. Ко ти је предавао светску књижевност?

Поздрав,
Лилит
 

Back
Top