PREPORUKE... knjige koje volite...

ms:
Cao svima.

Procitala sam vasu malu raspravu na relaciji klasika i modernizam. Po mom misljenju i klasika je nekada smatrana za moderno, jer je bila nesto novo u svetu knjizevnosti. Dosta dela zavrsavalo je u opstedrustvenom osporavanju, a ljudi poput Servantesa, Sekspira koje danasnji akademici smatraju za klasike i legende, tada su se od istih tih akademika i ostalih ucenih ljudi smatrali za nesto sto zavodi mlade narastaje. Ovoga puta dacu svoju podrsku Beti, a ne Lilit. Volim da procitam Dostojevskog, ali vise bih volela da cujem za nekog modernog pisca koji ce preci u buducnosti u klasiku. Akademici i citaoci dolaze i prolaze, ali zato su samo stvaraoci opstajali na pozornici knjizevnosti i cesto se desavalo da oni koji su usli u legendu nisu ni zeleli da budu u njoj, bar to nisu u svom zivotu docekali. Knjizevnost je stvar ukusa i uopste umetnost. Ono sto je za mene remek delo, za drugoga moze da bude prazna prica. Ja volim eksperimente u knjizevnosti, ali ne i vulgarnost ili ne daj Boze stupidnost.

Pozdrav.

MS-Marstoj :wink:

Посреди није била расправа класика - модернизам. Посреди заправо и није био диспут, већ моја реакција на неаргументовано блаћење појединих књ. дела
 
Betty:
bundeva:
OK,ljudi:ipak mislim da ste bili malo preostri prema Betty.

hvala bundeva sto si primetio. cini se da je ovde stav moderatora da ako ne volis mana i tolstoja treba da studiras shumarski....

Закључци које изводиш неминовна су последица праволинијског размишљања којем си очито склона. Нимало ми не смета то што неко не воли Мана или Толстоја, већ то што их без иједног ваљаног аргумента блати.
 
Lilit, draga, procitaj ponovo. Ana K. mi se ne svidja kao lik , ceo zaplet mi je krajnje jeftin, i rekla sam kako se o Tolstoju govori na mojoj katedri (i pristalica sam takvog misljenja), a za Mana sam rekla da mi je smrtno dosadan.
Sta je tu blacenje?
Pri tom sam objasnila svoju "podesenost" za savremenike, i svoj izbor. I poslala ti na prajvat ko sam, kakve su mi ocene, i sta mislim o tome i kako mi je simpatican nesporazum (bio, u pocetku).
\Sada mislim da si jako rigidna, i da nisi za moderatora. Ili to ili ni ne citas valjano postove.
 
Betty:
Lilit, draga, procitaj ponovo. Ana K. mi se ne svidja kao lik , ceo zaplet mi je krajnje jeftin, i rekla sam kako se o Tolstoju govori na mojoj katedri (i pristalica sam takvog misljenja), a za Mana sam rekla da mi je smrtno dosadan.
Sta je tu blacenje?
Pri tom sam objasnila svoju "podesenost" za savremenike, i svoj izbor. I poslala ti na prajvat ko sam, kakve su mi ocene, i sta mislim o tome i kako mi je simpatican nesporazum (bio, u pocetku).
\Sada mislim da si jako rigidna, i da nisi za moderatora. Ili to ili ni ne citas valjano postove.

Када сам говорила о аргументима, одн. о недостатку аргумената, мислила сам на књижевне аргументе.
 
kikikiii betty posalji i meni private hocu i ja da vidim kakve imas ocene. ako imas dobre ocene to sigurno znaci da si mnogo pametna. pa da sigurno.tacno tako. ali mozda bi trebalo da probas sa ritmickom gimnastikom, ili sa posmatranjem ptica, mozda bi ti to bolje islo.
ajde poljubac, buco mali
 
Govorila si o neargumentovanom balcenju...znaci niti je blacenje, niti sam htela da argumentujem kako te knjige nisu dobre, meni se ne dopadju - samo toliko...a ti si pocela da omalovazavas i ponizavas i zamamlo da odem sa ovog foruma....da nisi odnegovala ovakav couple bolesnika, ne bih se zadrzavala da se raspravljam sa moderatorom tako i toliko uskih vidika.....
 
Ova rasprava postaje sve zanimljivija upravo zanimljiva je potreba da se izvesne stvari postave na svesnost i jos jednom svesnost coveka kada kazete npr da doticna devojka blati mana tomasa i dodajete nedostaju joj argumenti knjizvni argumenti pa to je skoro smesno zasto jednostavno ne olabavite kako vec negde procitah zaista je smesno ocekivati toliku sveprisutnu svesnost e pitanje je da li ste culi za jednostavne reci ne sviđa mi se tako jednostavne eto njoj je to dosadno a vi pak ne ronite u mutnom da li je moguce da svako od vas zna sve razloge uzroke mozda je tu posredi nedostatak osecaja reci te jednostavne reci ne svidja mi se trebalo bi biti otvoreniji pustiti svaki smisao da postane moguc ali svaki na svoj nacin uostalom ima jos puno toga da se kaze o svidjati/nesvidjati bilo bi lepo kad bi mi neko rekao kojim argumentima treba da se nesto obrazlozi ako je u pitanju ukus iako to nije prava rec ali shvatili ste i da ako postoje uzmimo da postoje argumenti kako utvrditi da nisu izgovor(prava je nakaznost imati tzv knjizevne argumente jer svi dobro znaju odakle oni poticu-kod vecine ljudi su konformisticki;to sve dobro pokazuje ludorija u vezi sa podelama:moderna postmoderna kao i bolesne potrebe za uopštavanjem i podvodjenjem jednog pod opšte i ono cuveno postojanje univerzalnih vrednosti u tome je stvar tj ne razlikuje se sta je prirodno covekovo u njemu samom a sta je nametnuto) usled nedostatka mogucnosti da se spozna pravi odgovor i eto to opet ide u prilog tome da covek nije toliko svesno bice koliko bi to mi voleli
 
isfahan:
Ova rasprava postaje sve zanimljivija upravo zanimljiva je potreba da se izvesne stvari postave na svesnost i jos jednom svesnost coveka kada kazete npr da doticna devojka blati mana tomasa i dodajete nedostaju joj argumenti knjizvni argumenti pa to je skoro smesno zasto jednostavno ne olabavite kako vec negde procitah zaista je smesno ocekivati toliku sveprisutnu svesnost e pitanje je da li ste culi za jednostavne reci ne sviđa mi se tako jednostavne eto njoj je to dosadno a vi pak ne ronite u mutnom da li je moguce da svako od vas zna sve razloge uzroke mozda je tu posredi nedostatak osecaja reci te jednostavne reci ne svidja mi se trebalo bi biti otvoreniji pustiti svaki smisao da postane moguc ali svaki na svoj nacin uostalom ima jos puno toga da se kaze o svidjati/nesvidjati bilo bi lepo kad bi mi neko rekao kojim argumentima treba da se nesto obrazlozi ako je u pitanju ukus iako to nije prava rec ali shvatili ste i da ako postoje uzmimo da postoje argumenti kako utvrditi da nisu izgovor(prava je nakaznost imati tzv knjizevne argumente jer svi dobro znaju odakle oni poticu-kod vecine ljudi su konformisticki;to sve dobro pokazuje ludorija u vezi sa podelama:moderna postmoderna kao i bolesne potrebe za uopštavanjem i podvodjenjem jednog pod opšte i ono cuveno postojanje univerzalnih vrednosti u tome je stvar tj ne razlikuje se sta je prirodno covekovo u njemu samom a sta je nametnuto) usled nedostatka mogucnosti da se spozna pravi odgovor i eto to opet ide u prilog tome da covek nije toliko svesno bice koliko bi to mi voleli

Па ово је права техника тока свести на делу. Скоро као Џојс. Озбиљно, право освежење.
 
Betty:
pa kad hoces da ti neko nesto obrazlozi, da ti da argumrente, onda pitas a zasto on tako misli...a ne teras ga na shumarski (ne potcenjujem ni jedan fakultet, indeed...)

Ко жито клијало што небеском се благослову радује - и ја се, о, премудра, аргументима твојим радујем, indeed.
 
nemam afinitet prema knjigama u kojima je poenta razblazena u gomili banalnosti toliko da se jedva prepoznaje. smatram da osoba koja je emocionalno i intelektualno makar malo napredovala nema sta da nauci iz ane karenjine i mnogih drugih dela koje danas smatraju klasicima. za sve one koji po internetu pisu ciliricom i na kredit slave sve sto je slovensko, za njih su verovatno ana karenjina, necista krv i na drini cuprija svete knjige. dela lokalnog karaktera, ili ona dela vezana za jedno vreme gube na univerzalnosti i, ma sta neki metuzalemi tvrdili, mogu samo da sluze za zabavu.
 
mr_pleasure:
"Betty, pa nismo mi tako mislili. sto se odmah zestis. Niko ti ne govori da nisi dovoljno citala, ili da treba da batalis fakultet, ali..."
Betty(upada u rec mr_pleasure-u, zadihana i znojava pocinje da ga tuce tasnicom po glavi):
"Ti bedni stvore kako se usudjujes, evo ti, i evo ti... Oh srce moje jadno ne tuci tako jako. Dok sam ja citala Tihi Don i Don Kihota ti si, ti si...(okrece svoje debelo dupe od mr_pleasure-a i pocinje da place. Pokriva oci rukama)
mr_pleasure(prilazi oprezno i ne bez straha):
ne placi lepa devo. Nsam ja tako mislio. Majke mi moje dusanke.(spusta svoju ruku na debelo rame, ne bi li je utesio)
BAUK(spusta se sa tavanice u supermenovom odelu(supermen naravno, on nosi one predivne svilene plave helanke koje tako isticu njegov, ili njen, libido i njegove, ili njene, tako je ili njene, moshnice) gadja automatskim bacacem slina M-74a2 mr_pleasure-a i usmrcuje ga na mestu):
"Ne roni suze dragana moja, ja cu te spasti. Ja te spasih. Oh samo da znas kako volim ovaj aorist. Ne roni suze, JA spasih tvoju obimnu zadnjicu"
Betty(grli debelim rukama svog BAUKA):
"Oh dragane moj, nema vise onoga izroda. Sada smo tu samo ti i moje debelo JA. Ti ces pisati pesme, a ja ih necu citati, niti slusati dok ih ti citas, ali cu ti zato uvek govoriti da su dobre kako ti ne bi izgubio svoje samopouzdanje i postao impotentan, jer to je ono sto najmanje zelimo, jel da?"
BAUK:
"Tako je dragana. Mada i ne bi bilo tako lose kada bih bio impotentan. Tada ne bih mogao da vrsim obljubu nad tobom. Da upravo tako, to je obljuba, a ne vodjenje ljubavi. I sama znas da od kada je nemanja, nilski konj iz Beo zoo vrta uginuo pod tvojim teretom, niko ne moze da vodi ljubav sa tobom. Ja i moji drugovi iz razreda te samo zadovoljavasmo da bi nam govorila kako smo super. Oh aorist, kako ga obozavam"
Betty(klekla je i cupa kosu):
"Neeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee, Neeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee, indeed ne!!!!"


deco kako vam se svidja ova moja tragedija?
 

Back
Top