PREPORUKE... knjige koje volite...

deset najznacajnijih

Ep o Gilgamešu
Homer - ''Odiseja''
Dante Aligijeri - ''Božanstvena Komedija''
Migel de Servantes - ''Don Kihot''
Vilijam Šekspir - ''Romeo i Julija''
JV Gete - ''Jadi mladog Vertera''
Lav Nikolajevič Tolstoj - ''Rat i mir''
Fjodor Dostojevski - ''Braća Karamazovi''
Džordž Orvel - ''1984.''
Ernest Hemingvej - ''Starac i more''
 
Arnold_Layne:
deset najznacajnijih

Ep o Gilgamešu
Homer - ''Odiseja''
Dante Aligijeri - ''Božanstvena Komedija''
Migel de Servantes - ''Don Kihot''
Vilijam Šekspir - ''Romeo i Julija''
JV Gete - ''Jadi mladog Vertera''
Lav Nikolajevič Tolstoj - ''Rat i mir''
Fjodor Dostojevski - ''Braća Karamazovi''
Džordž Orvel - ''1984.''
Ernest Hemingvej - ''Starac i more''

Uf pa ti prepisa srednjoškolsku lektiru...
 
Arnold_Layne:
deset najznacajnijih

Ep o Gilgamešu
Homer - ''Odiseja''
Dante Aligijeri - ''Božanstvena Komedija''
Migel de Servantes - ''Don Kihot''
Vilijam Šekspir - ''Romeo i Julija''
JV Gete - ''Jadi mladog Vertera''
Lav Nikolajevič Tolstoj - ''Rat i mir''
Fjodor Dostojevski - ''Braća Karamazovi''
Džordž Orvel - ''1984.''
Ernest Hemingvej - ''Starac i more''

Odakle ti ideja da su ovo najznacajnije knjige????
Ili ti imas los ukus ili dugo vremena nisi nista citao.
 
Моје омиљене књиге:

1. Басне за децу

2. Речник енглеског од 100.000 речи у издању Обод - Цетиње (онајс а плаво црвеним корицама)

3. Вебстеров речник из енглеског

4. Хитлер (А. Нојмајер)

5. Филозофија за четврти разред гимназије (једина школска књига коју сам поштедео)


6. Два'ес' хиљада миља под морем (дубокоумно дело од Верна)

7. Књига коју пишем (веома дубокоумно дело)
 
meda_bica:
Demijan od Hesea i sve knjige od Agate.Mislim da sam sve procitala.Od Koelja takodje bilo sta.Selindzerov Lovac u zitu.A za Harija ...Jeste za decu ali stvarno skidam kapu Roulingovoj.Trebalo je to izmastati.Meni je suprer :-D
Jedino shto ovde vrijedi prochitati jeste ''Demijan''.
Ne znam samo kako si mogla strpati Hesse-a medju ova apsolutno degradirajuca shtiva.

Nego... De gustibus non est disputandum.
Mada ovde nije rijech o ukusu... vec o chinjenicama.
 
Lanfear:
Jedino shto ovde vrijedi prochitati jeste ''Demijan''.
Ne znam samo kako si mogla strpati Hesse-a medju ova apsolutno degradirajuca shtiva.

Nego... De gustibus non est disputandum.
Mada ovde nije rijech o ukusu... vec o chinjenicama.

Selindzer?Da ovde je rec o ukusu.Ja sam navela laksu literaturu i po tom pitanju Hari i Agata su vrh.Jesi li mozda citao/citala od Agate "Ubistvo u orijent ekspresu" ili "Deset malih crnaca"?Mislim, mogu ja sad da prosipam pamet kako samo citam Dostojevskog i Tolstoja i Servantesa kad to nije istina.Citam apsolutno sve, i laksu i ozbiljniju literaturu i to jeste stvar ukusa a ne cinjenica.I stvarno nije u redu da me zato prozivas. :-( Uostalom uporedi Agatu sa drugim delima slicne sadrzine ili Harija sa naglom najezdom romana za decu(Narnija i sl.)pa ces videti... ;-)
 
meda_bica:
Selindzer?Da ovde je rec o ukusu.Ja sam navela laksu literaturu i po tom pitanju Hari i Agata su vrh.Jesi li mozda citao/citala od Agate "Ubistvo u orijent ekspresu" ili "Deset malih crnaca"?Mislim, mogu ja sad da prosipam pamet kako samo citam Dostojevskog i Tolstoja i Servantesa kad to nije istina.Citam apsolutno sve, i laksu i ozbiljniju literaturu i to jeste stvar ukusa a ne cinjenica.I stvarno nije u redu da me zato prozivas. :-( Uostalom uporedi Agatu sa drugim delima slicne sadrzine ili Harija sa naglom najezdom romana za decu(Narnija i sl.)pa ces videti... ;-)
Ok, ok...

Mogu reci da sam se nachitala svakakvih knjiga, medjutim iznerviralo me je shto si navela Selindzera kojeg ni najmanje ne volim vec, shtavishe, prezirem (pisala sam jednom dosta o tome) i zaista smatram da to nije stvar ukusa jer se on ne moze porediti sa piscima koji su mi vrlo dragi (Bukovski, na primer) a koji su takodje pisali o zivotu samo neuporedivo bolje i sa kvalitetom koji je Selindzer toliko pokushavao da postigne medjutim, ochigledno je da mu to nije polazilo za rukom.

Chitala sam Agatu, naravno, i ne bih osudjivala ni nju ni Roulingovu da nisam upoznata sa njihovim radom. Obje imaju vrlo razvijenu mashtu (po meni, kada je Agata u pitanju, ipak prednjachi ''Smrt na Nilu''), samo me je zaprepastilo koliko se laganim shtivom zamlacuju ljudi koje srecem po forumu.
Izgleda da sa tobom to ipak nije sluchaj ukoliko si navela ova djela i autore samo kao varijantu za opushtanje... Bilo bi porazavajuce da chitash samo takve knjige.

Sorry zbog prozivke.

Peace.
 
Lanfear:
Ok, ok...

Mogu reci da sam se nachitala svakakvih knjiga, medjutim iznerviralo me je shto si navela Selindzera kojeg ni najmanje ne volim vec, shtavishe, prezirem (pisala sam jednom dosta o tome) i zaista smatram da to nije stvar ukusa jer se on ne moze porediti sa piscima koji su mi vrlo dragi (Bukovski, na primer) a koji su takodje pisali o zivotu samo neuporedivo bolje i sa kvalitetom koji je Selindzer toliko pokushavao da postigne medjutim, ochigledno je da mu to nije polazilo za rukom.

Chitala sam Agatu, naravno, i ne bih osudjivala ni nju ni Roulingovu da nisam upoznata sa njihovim radom. Obje imaju vrlo razvijenu mashtu (po meni, kada je Agata u pitanju, ipak prednjachi ''Smrt na Nilu''), samo me je zaprepastilo koliko se laganim shtivom zamlacuju ljudi koje srecem po forumu.
Izgleda da sa tobom to ipak nije sluchaj ukoliko si navela ova djela i autore samo kao varijantu za opushtanje... Bilo bi porazavajuce da chitash samo takve knjige.

Sorry zbog prozivke.

Peace.

Ma ok... :wink:
Iskreno meni je drago sto znam da neko bar nesto cita.Kod mene u oklini su svi u fazonu:"Jao pa ti citas?Nisi normalna..."Znam ucenike koji su 5,00 a od knjiga nista van skolske lektire...Strashno
 
Jasno je da svaka knjiga sa sobom nosi neku ideju(ako ima nekih bez ideje recite koja je to pls) i citao sam 30 min rasprave o ovoj temi-a ocemu su te rasprave?! O takvim glupostima,o ukusu recimo,a univerzalno pravilo je da se o ukusima ne raspravlja...te ovaj blati ovoga,onaj onoga itd.Mislim da ako je npr. ne volim Agatu-tu nema sta da se raspravlja,ne volim je i tacka...Priznacu da imam 17 godina i me zbog toga smatraju balavcem za neke stvari :lol: ali iz jednostavnog razmisljanja dosao sam do ovoga...Vidim neko napise koje su mu knjige omiljene,a neko drugi,treci mu odgovara kako on nije normalan,da li je on citao sta zadnjih 50 god. i sl. Ako volim Dostojevskog i Tolstoja ja sam debil?? A neki su ovde isprozivali sve naj pisce ikada...Moj otac misli da je pogresno sto sad citam Dostojevskog(inace on je doktorirao knjizevnost),ali sta da se radi...Ovde se govori o knjigama koje volimo a ne o kritikama na izvesna dela...Umorih se jbt :razz:
Pozz
 

Back
Top