predrasude i sta dalje....

Navar:
Ako radiš ono što si oduvek radio/la i dobijaćeš ono što si oduvek dobijao/la.

U cilju da dobiješ više....moraš da postaneš i budeš više.

pa, za mene nisu bas zivotne istine :). nekako, za mene vecina ovakvih izreka ima samo relativnu vrednost, sto nije dovoljno da bih to uzela zdravo za gotovo, i/ili se ravnala prema tome na bilo koji nacin. znas i sam - ima ljudi koji dobiju vise a da nisu "postali vise", i obrnuto....moz' da bidne, al' ne mora da znaci, ukratko :).
 
gurmanci:
A da li ste ipak sebe nekad razocarali ?

ajoooj, "slatka".... dvaput dnevno :). 'oces male ili velike za*ebe? :)
mali je recimo, bila moja predrasuda da treba kupiti golfa jer ga je tesko obiti, LOL. ili da je bolje kupiti auto od poznatog (skolski drug, pa jos autolimar, sta's bolje) - samo sto je bio "kraden".... samo kazi sta te zanima :).
 
gurmanci:
Mislila sam na nacela u teoriji i onda u praksi BUM.

Pored naselja u kome zivim nalazi se jedno ...naselje. Jedno dete iz tog naselja se druzi sa decom iz naseg naselja (igraju se napolju), pa izmedju ostalog i sa mojim sinom. Sve je bilo ok dok su se druzili napolju, ali kada sam cula da je moj sin isao u njihovu kucu, osetila se grozno. Posle ispitivanja da li je nesto jeo, pio... rekla sam mu da ne zelim da ide tamo, niti da to dete dolazi kod nas. Plakao je kada ga nisam pustila kod druga na rodjendan.

Ja znam da to nije zbog nacionalnosti, vec zbog higijene i ostalog, ali sam samu sebe iznenadila. Nisam imala predrasuda ni prema jednoj naciji, a onda...

Mislim da nisam pogresila a ipak me je stid...

da, ta nevolja se mom detetu redovno dogadjala kod - zaove :(. zaova je fina zena, ali je decu hranila njena svekrva, prilicno primitivna zena, pa je bilo svega.... a bas kako kazes, zivot nekad BAS "ubedi" coveka na brzinu.

pade mi jos nesto na pamet: ja sam 32 godine zivela u kuci, i mislila sam da je stan - zlo i naopako... kad sam se sticajem okolnosti preselila u stan, veruj da sam se preporodila, dodje mi vise kao vazdusna banja u odnosu na ono sta sam sve u kuci i basti radila, i sta je sve takav zivot kostao... ne znas dok ne vidis.
 
gurmanci:
Mislila sam na nacela u teoriji i onda u praksi BUM.

Pored naselja u kome zivim nalazi se jedno ...naselje. Jedno dete iz tog naselja se druzi sa decom iz naseg naselja (igraju se napolju), pa izmedju ostalog i sa mojim sinom. Sve je bilo ok dok su se druzili napolju, ali kada sam cula da je moj sin isao u njihovu kucu, osetila se grozno. Posle ispitivanja da li je nesto jeo, pio... rekla sam mu da ne zelim da ide tamo, niti da to dete dolazi kod nas. Plakao je kada ga nisam pustila kod druga na rodjendan.

Ja znam da to nije zbog nacionalnosti, vec zbog higijene i ostalog, ali sam samu sebe iznenadila. Nisam imala predrasuda ni prema jednoj naciji, a onda...

Mislim da nisam pogresila a ipak me je stid...

Posteno brate, posteno!
Ali - znas da nisi pogresila? Ili je stid manji i lakse se podnosi ako mislis da - nisi pogresila?
 
gurmanci:
Imate li poverenja u bas mlade lekare, advokate,.... (pa nece valjda na meni da se uci?!)

ne obavezno :).
imam poverenja u bilo koga za koga znam da je pametan, da zna, da je sposoban, i da je spreman dalje da uci i pita... ma koliko imao godina.

za lekara ili advokata ne znam, ali u mom poslu bih isla kod studenata (malko je sporo, ali sigurno vrlo solidno i pazljivo), i kod ljudi sa vise od, recimo, 5 godina staza (pod gornjim uslovima). ove ostale bih preskocila :).
kazem - 5 godina staza, jer mislim prvenstveno na to koliko se neko snasao u struci i formirao svoj profesionalni stav, ne mislim na strucnost kao takvu. u nekim oblastima dovoljno je i mozda par godina.
 
gurmanci:
Mislila sam na nacela u teoriji i onda u praksi BUM.

Pored naselja u kome zivim nalazi se jedno ...naselje. Jedno dete iz tog naselja se druzi sa decom iz naseg naselja (igraju se napolju), pa izmedju ostalog i sa mojim sinom. Sve je bilo ok dok su se druzili napolju, ali kada sam cula da je moj sin isao u njihovu kucu, osetila se grozno. Posle ispitivanja da li je nesto jeo, pio... rekla sam mu da ne zelim da ide tamo, niti da to dete dolazi kod nas. Plakao je kada ga nisam pustila kod druga na rodjendan.

Ja znam da to nije zbog nacionalnosti, vec zbog higijene i ostalog, ali sam samu sebe iznenadila. Nisam imala predrasuda ni prema jednoj naciji, a onda...

Mislim da nisam pogresila a ipak me je stid...
Te situacije i mene muce.
Jos ranije kada je moja cerka pocela sa prvim pitanjima, pita i o Ciganima. I ja sve lepo i oni su ljudi, malo su siromasniji itd. Kad sam videla da ona onda krece otvorena srca ka Cigacicima koji okolo skupljaju po kontejnerima, ja sam promenila plocu. Skloni se ti i ne pricaj sa njima. I isto me je bilo sramota, i sad ne znam sta je pravi nacin. Ostaje mi jedino ona prica da i medju njima ima dobrih, ali eto mi ih ne srecemo.
Mislim da sam bas puna predrasuda o Cinanima, izvinjavam se Romima.
 
Petka:
Te situacije i mene muce.
Jos ranije kada je moja cerka pocela sa prvim pitanjima, pita i o Ciganima. I ja sve lepo i oni su ljudi, malo su siromasniji itd. Kad sam videla da ona onda krece otvorena srca ka Cigacicima koji okolo skupljaju po kontejnerima, ja sam promenila plocu. Skloni se ti i ne pricaj sa njima. I isto me je bilo sramota, i sad ne znam sta je pravi nacin. Ostaje mi jedino ona prica da i medju njima ima dobrih, ali eto mi ih ne srecemo.
Mislim da sam bas puna predrasuda o Cinanima, izvinjavam se Romima.

petka,
sad mi nesto drugo pade na pamet: odem ja u goste kod tzv. kucevnih cigana, pristojni mladi ljudi sa malim detetom, a domacin krene u 22.00 da sa drugarom KRADE krompir za zimnicu, i sa ponosom kaze kako je njegova majka stavila 40 tegli tursije, a da ni dinara nije dala :).

salu na stranu (da je bar bila sala, malo falilo da otresem sa stolice), naravno da ovo nije pravilo; no, kako god, dete svakako treba nauciti da nisu svi ljudi isti, i da treba da misli i da se cuva samo koliko god moze.

ja za sebe ne mogu reci da sam rasista, nacionalista, seksista ili sta slicno... ja podjednako slabo podnosim sve ljude odreda :D.
 
indigo:
petka,
sad mi nesto drugo pade na pamet: odem ja u goste kod tzv. kucevnih cigana, pristojni mladi ljudi sa malim detetom, a domacin krene u 22.00 da sa drugarom KRADE krompir za zimnicu, i sa ponosom kaze kako je njegova majka stavila 40 tegli tursije, a da ni dinara nije dala :).

salu na stranu (da je bar bila sala, malo falilo da otresem sa stolice), naravno da ovo nije pravilo; no, kako god, dete svakako treba nauciti da nisu svi ljudi isti, i da treba da misli i da se cuva samo koliko god moze.

ja za sebe ne mogu reci da sam rasista, nacionalista, seksista ili sta slicno... ja podjednako slabo podnosim sve ljude odreda :D.
Mozda mi slabo ide od jutros, ali sta da joj kazem "E vidis ovi kod kontejnera, sto su prljavi, goli i musavi, od njih bezi, oni ne valjaju, od njih ces da dobijes neku bolest, ne daj Boze. A ovi cisti i umeveni su super.". E, nije uvek tako. I onda je od malena ucim da veruje predrasudama.
 
Petka:
Mozda mi slabo ide od jutros, ali sta da joj kazem "E vidis ovi kod kontejnera, sto su prljavi, goli i musavi, od njih bezi, oni ne valjaju, od njih ces da dobijes neku bolest, ne daj Boze. A ovi cisti i umeveni su super.". E, nije uvek tako. I onda je od malena ucim da veruje predrasudama.

da, a osim toga, i sveukupno gledano odnos, kroz zivot, sa takvim ljudima kakve si opisala moze biti vrlo traumatican, u odnosu na neke nase pojmove o bilo cemu (mislim primarno na poslovni odnos, ili bilo koji u kojem se ocekuje razmena dobara); tek to manjem detetu nije lako objasniti, niti, mozda i vredi - "niko se nije preko tudjih ledja naucio" :).
sa malom decom - po meni - "uproscena" varijanta ide i za mnoge druge stvari... :)
 
pikax:
Imam predrasudu da sanja&darko nista ne razume.
Rekoh, da prijavim.
:)

Razumemo mi jos kako. Svaki put kada se nadjem u sl. situaciji u vezi Roma sramota me je sto oni u nasoj zemlji imaju takav status od pamtiveka. Zamislite da ste samo jedan dan u njihovoj kozi. Koliko samo ljudi imaju predrasuda o njima. Sa obzirom koliko dugo zive u jednom, slobodno mogu da kazem rasistickom drustvu, gde su gradjani štog reda
nije ni cudo sto je njihovo ponasanje cesto mnogo drugacije od onog sto mi zovemo "gradjanskim ponasanjem". I mi smo odrasli u takvoj sredini gde su nas roditelji, babe i dede, kad nismo dobri , plasili da ce nas ukrasti "cigani" ( ugrizem se za jezik svaki put kad mi ta misao padne na pamet u ljutini), a prizori u kome "cigani" prose na ulici ili traze po kontejneru su se smatrali za prirodno stanje stvari.
Ne mislim da su njihove mane drugacije od mana drugih ljudi i da se i oni ne mogu popraviti i napredovati i duhovno i materijalno. Takodje mislim da imaju i svojih specificnosti koje su interesantne i lepe i da mnoge stvari o njima i njihovoj kulturi ne znamo.
Ako bi Romsko ili bilo koje drugo naselje bilo nebezbedno u smislu da moje dete moze neko da pokrade, izubija, kidnapuje itd. naravno da ga ne bi pustila. To vam je kao sto u Americi postoje rizicna mesta ( Central park nocu ili neke mracne ulice predgradja), pa i kod nas sve vise ima takvih mesta, u kojima se cesto desavaju zlocini i koje ljudi izbegavaju.
Morao bi da napuni izvestan br. godina da bi i sam shvatio i odlucio da li negde treba ili ne treba sam da ide.
Sto se tice druzenja sa Romima nemam nista protiv. Kada vidim Roma a sve vise i stare ljude i dr. kako traze po kontejneru detetu kazem da je to djubre i da je prljavo, da se to ne dira , da ni ti ljudi to ne bi trebali da rade ali eto muka.., da treba da se molimo da i ti ljudi prestanu to da rade i da im bude bolje.
 
sanja&darko:
Kada vidim Roma a sve vise i stare ljude i dr. kako traze po kontejneru detetu kazem da je to djubre i da je prljavo, da se to ne dira , da ni ti ljudi to ne bi trebali da rade ali eto muka.., da treba da se molimo da i ti ljudi prestanu to da rade i da im bude bolje.

ma kazi ti njima.....dodju siti sa vecere pa kazu Ajd malo da preturamo po kontejnerima rekreacije radi.....vole da rovare po djubretu, pa to ti je :)

moj drugu je tata ciganin a mama nasa a on je mnogo sladak i jako talentovan muzicar....i mislim se, da vidite nekog tamnoputog i zgodnog u New Yorku pomislili bi da je sladak...a kod nas bi samo tasnu sklonili da vas ne pokrade....:)
 
anakin:
ma kazi ti njima.....dodju siti sa vecere pa kazu Ajd malo da preturamo po kontejnerima rekreacije radi.....vole da rovare po djubretu, pa to ti je :)

moj drugu je tata ciganin a mama nasa a on je mnogo sladak i jako talentovan muzicar....i mislim se, da vidite nekog tamnoputog i zgodnog u New Yorku pomislili bi da je sladak...a kod nas bi samo tasnu sklonili da vas ne pokrade....:)
A ti u kontejner bacas samo hranu? Nisam znala da tamo napolju se nista drugo sem hrane ne baca. Mora da su vam stanovi vrlo oskudni sa stvarcicama. :lol: :lol: :lol: :lol:
 
e jes vala - sanja puna si predrasuda o Romima. Prvo oni nisu gradjani nekog (-og) reda zato sto je drustvo puno predrasuda vec su oni koji biraju da budu gradjani -og reda gradjani -og reda. Takodje ima i pristojnih Roma koji uredno postuju zakone drzave u kojoj zive, prijave mesto boravka, posalju dete u skolu i nesto rade u zivotu (umesto da prenose i prodaju stare kartone i kutije i ruju po kontejnerima!). E - samo mi o Romima nemojte pricati! Ja sam nazalost vise u kontaktu sa Romima nego iko od vas ovde i to mogu odma da potpisem svima, te se malo bolje snalazim u tim vodama: evo kako vam to ide, slatki moji. Dakle, vencavanje ili ne vencavanje od 15te godine pa mnozenje do 7 deteta ili od kojih ni jedno NE GOVORI SRPSKI JEZIK (znam, da sanja - ZNAM jer kod mene prolaze pregled za upis u skolku pa eto znam sasvim sigurno da 80% njih NE GOVORI srpskim jezikom niti ga naravno razume, edukativno i intelektualno su toliko zapusteni da su deca, koja su inace rodjena normalno inteligentna zaradila STECENI intelektualni deficit ili kako se to jos zove - sekundarnu zaostalost!). Dakle ta ista deca, svih.....koliko ih bude, zive sa svoje dvoje roditelja (ako je srece da roditelji nisu razvedeni ili ih otac napustio) od kojih NI JEDNO NE RADI (da, ni jedno ne radi, zive od socijalne pomoci koja je, eto i to da vas obavestim, po par hiljada dinara - jer to nije plata nego socijalna pomoc), radjaju dodatno jer se dobije deciji dodatak, eventualno, i zive u kuci od kartona! Nece - da NECE! - da se prijave sa mestom boravka nego stalno menjaju mesto boravka i tako uzimaju razlicite vrste pomoci do koje stignu, najveci broj njih NEMA - da, NEMA! - licnu kartu (?!?!?!) niti socijalno osiguranje, sem kad dodju kod mene da prolaze komisiju za socijalnu pomoc ili da kategorisu dete kao mentalno retardirano da bi ga upisali u SPECIJALNU SKOLO - specijalna skola se ne place, sav radni materijal i sve knjige su besplatne a program je laksi ali to nije skola SAMO za mentalno ometenu decu. Dakle, svi mi znamo da smo usli u tz. dekadu Roma, jedan od zahteva Evrope i prema nama je da resimo problem Roma (ovo mi se jako dopada). Imidz Roma u ovoj zemlji ne kreira NACIONALISTICKO i predrasudno drustvo vec sami Romi kao nacionalna grupa (sa mnogo zaljenja moram ovo da konstatujem zbog svih onih Roma koje znam a koji su pristojna, topla i civilizovana ljudska bica). Dakle, zahtev je takav da ne znam kako cemo mi uspeti da na njega ikako odgovorimo kada se zna da je napr. Zemun osptina koja je preplavljena Romima. Sacinjavavsi akcioni plan socijalne reforme za narednih pet godina (a u cemu sam i sam aucestvovala) dumali smo satima i danima kako resiti problem i svaka ideja je zapinjala vec pri prvom koraku a to je prijava i vadjenje licnih dokumenata na koje ih jednostavno ne mozes naterati jer nemas nacin, sem da ponudis veliku socijalnu pomoc pa da ih novcem motivises ali toliko finansijskih mogucnosti mi kao zemlja nemamo. Prosle godine ostvareno je nekoliko projekata na temu reintegracije Roma u drustvo, koji su meni bili potpuno neverovatni (na primer otvorena su obdanista za Rome kako bi se Romska deca pripremala za polazak u skolu znajuci za problem da ne mogu da se upisu u skole zbog neznanja jezika i edukativne zapustenosti!) Da li mozete da zamislite?! Pa sta ima da im otvaram obdaniste, valjda se podrazumeva da su rodjeni u SRBIJI, da zive u SRBIJI gde je zvanicni jezik SRPSKI (ako se jos pravilno secam!) i da je to jezik koji treba da govore, a kod svoje kuce mogu da govore i hindu ako tako vole!?!?! Mislim - stvarno neverovatno! I onda - umesto da se ide na potpuno isti tretman te dece kao i sve ostale dece (sto se normalno i desava ukoliko postoje uslovi) mi pravimo od Roma posebnu grupu o kojoj se zaboga treba POSEBNO brinuti da nisu diskriminisani?!?! Neverovatna glupost!
Sa druge strane , ima i onih jos neverovatnjih slucajeva gde dolaze porodice koje su veoma bogate, dakle sagradili su svoje kuce, i to od cigle cak! :) , dakle imaju struju, vodu, grejanje itd, a ipak idu prljavi, musavi, slinavi, zapusteni i ne govore jezik drzave u kojoj zive i koja ih - ako cemo posteno - hrani! Zaista - ne znam kako je to predrasuda i kako to nas kvalifikuje kao drustvo koje mrzi Rome - imidz grupe kreira grupa; ako je 90% grupe opisno jednako onome o cemu ja pricam - to je slika koja se prezentuje. Po sistemu nek se deca mnoze, sto ih je vise to je veselije - vise ce ih prositi, pravimo od njih sekundarno zaostale pa ih upisimo u specijalnu skolu da od njih postanu novi prenosaci kartona! Svasta.

I najzad - ima Roma koji su sasvim normalan civilizovan svet koji se pristojno nosi i ponasa, radi i skoluje decu, radja onolko kolko moze da ih odhrani, prijavljeni zive i ako ti ne kazu - neces imati BLAGOG POJMA da su Romi (ili ako ne provalis po imenu ili prezimenu!)
Ja imam takve prijatelje na primer i nisam pojma imala da su ljudi Romi - da sam umrla ne bi znala. Do skora dok mi sami nisu rekli (nikad mi ne bi ni palo na pamet da pitam). Oni nikad nisu roncali po kontejneru, ali ni njihovi roditelji nisu ziveli u kartonskoj kutiji od 3000 socijalne pomoci nego su radili i ziveli kao sav ostali svet u Srbiji, bilo da je srpskog ili negog drugog nacionalnog entiteta.

Zato - nemojmo o Romima. A deci treba objasniti da kopanje po djubretu nije lepo, da neki ljudi to rade i da to nije dobro, i da se sa njima ne treba druziti. A sto se gurmanci tice prljavih ruku i sta ce pojkesti u tudjoj kuci, uvek se setim jedne price iz citanke iz osnovne skole kad smo deca bili - nesto kao - "Prljave ruke"; seca li se ko te poucne price? Mogu ti garantovati da ce tvoje dete jesti ponekad iz daleko prljavijeg posudja i daleko rizicniju hranu nego mozda medju tim Romima o kojima ti pricas. Ono sto je negde meni vaznije jeste da to dete ne krade, ne laze, ne tuce se, ne nosi oruzje, da voli moje dete i da moje dete voli to dete, da im je lepo kad su zajedno. U ime toga povremeno treba biti spreman da se zanemari higijenska paranoja. Ili ja bar tako osecam.
 
Pa znam...Ali da ti se dete druzi i sa belim detetom (ni ja ne mislim na boju koze) i da hoce kod njega kuci d aide, valjda bi upoznala prvo njegove roditelje, zar ne?! Mislim, ja ipak bi - insistirala na tome, volim da znam gde su mi deca, u ciju kucu ulaze i da li je taj neko osoba od poverenja kojoj mogu da prepustim svoju decu. To je valjda normish, ne?
 
Ma ok je bre - niko ne kaze da ti treba d abudes - savrsena; svako ima svoje male slabosti. Kao sto rekoh negde na pocetku - ja zivim svesna svojih, stidim ih se, ali sam ih uvek bolno svesna jer to obezbedjuje da moje predrasude ne ugrozavaju druge ljude. Zivim sa tim i imam svest o tome. I ne ugrozavam nikog. Eto toliko, neka mi oprosti Bog.
 
WW samo sam predpostavljala o tim problemima u vezi Roma jer su se njihove navike formirale pod uticajem toga sto su oni narod koji se stalno selio , stalno u pokretu rasejani na razne strane sveta i pod uticajem njihovog zivota u cergama.Verovatno da problem nije lak ali ko to nas pita iz EU, morace da se nadje resenje ko i za sve ostalo.
 
gurmanci:
Ovo o cemu je do sada bilo reci odnosi se na nacin zivota, a ne na boju koze!

da ali dala sam taj primer jer prema ciganima stvarno ima predrasuda...
i normalno je da vodis racuna gde ti ide dete i ne treba da ga pustis ako mislis da su uslovi nehigijenski (a ne sto su cigani)

sto me podseti na moju mamu koja je susta suprotnost :) imali mi u osnovnoj skoli jednu Mirsadu...i jadno dete stvarno bilo siromasno i prljavo i niko s njom nije hteo da se druzi....i kaze meni mama E pa stvarno nema smisla, trebalo bi neko da se druzi sa njom, evo ti pocni pa daj primer....i pocenem da se ja da se druzim sa Mirsadom i nas dve drugarice svugde zajedno....a moja drugarica iz klupe sa nama...
i sledeci sistematski pregled, dolazi doktor i lepo svima "Vaske imaju Natasa, Danica (to sam ja) i Mirsada" :) :)
i ko je sad kome preneo vaske, ostalo je pitanje ali moja mama vise nije insistirala da se druzim sa Mirsadom (koja je inace bila jedno mnogo dosadno dete bez obzira na boju koze)...
 

Back
Top