predrasude i sta dalje....

hanibal77:
a ako nemas decu sigurno si neka nadrkana osoba :lol:

aha, i - egocentricna, sebicna, ekscentricna, i sta ga znam... :).
obaska ono - "otac - kolac"....

WW,
ja sam imala jednog profesora fizickog u srednjoj skoli (stara garda, mator covek), koji je na pocetku godine okupio svoj tada novi razred i rekao im ovako:
"draga deco, ja sam vas novi razredni staresina, i predajem fizicko, pa cemo se mnogo vidjati.... mnogo vas je van grada, i upuceni ste na mene, ja vam dodjem kao i otac i majka.... drugim recima, ako bilo kome treba kakva pomoc, savet, bilo sta, slobodno se obratite meni, ja cu biti vas PSIHOPATA" :).

dakle...sedi lik kod tebe na gajbi...tu je prvi put....doveo ga neki drugar....koji je skroz ok...to mu npr komshija....i lik ustaje d ode po pljuge....i ispadne mu qhinjski nozh...bio mu zapojasom....el predrasuda da kontash da je taj neko debil?....mislim mozhda je samo uzeo nozh koji je pozajmio nekom drugaru....mozhda je chovek kasapin....mozhda je poshten chovek koga proganjaju neke barabe pa mora da se naoruzha....mozhda....al samo mozhda....i shta sad ja sam kao qsav ako mislim da je taj mladitj retard?....

Neke predrasude, koje sam imao, demantovalo je iskustvo. Znači, predrasude sam gajio i negovao zbog nepoznavanja.
Predrasude prestaju to da budu, kada formiramo mišljenje na osnovu potkrepljenih činjenica. Dakle, nije predrasuda da su crnci bolji košarkaši zato što imaju lakše kosti, to je činjenica.
Predrasude vezane za neka zanimanja važe, ne može svako da bude pilot, mesar, policajac ili političar.

Nauka, recimo kriminologija, izgrađuje tipove ličnosti npr. Lombrozov tip anatomske građe lobanje ukazuje na ubicu. Ako vidim čoveka koji ima nesrazmeran oblik glave, mogu da pomislim da je agresivan, ne znam da li je to predrasuda...

HeBePoBaTaH_:
Predrasude prestaju to da budu, kada formiramo mišljenje na osnovu potkrepljenih činjenica.

Upravo tako!

Ja nikako ne mogu da se oslobodim jedne predrasude: da medicinske sestre i učiteljice imaju izraženo osećanje sopstvene visoke opšte kompetencije, da funkcionišu prema drugima najčešće predavački ili autoritativno (svakako, znam da ima izuzetaka).

ok ovo za crnce je super....a nije zato shto ne mogu da plate 12000$ nego skachu za loptom u nadi da tje napustiti dno na kojemu zhive....tj da tje i oni postati oni u limuzinama s debelim staklima...misim

frenologija je napushtena ihahaj....a to shto uche kriminolozi....to je smeh....

zaboravih da dodam, sta sam cula od lika... valjala sam se od smeha, mozda i jeste tako, al ja stvarno ne znam.. muzicarke su na drugom mestu po promiskuitetu, na prvom su valjda one sa likovne.. da ne verujes.. :)
kad si mali i sviras klavir, onda si "mnogo fina devojcica", a kad porastes, valjda to tako ide, budes "mogo dobra fuksa"
stvarno svasta... :)

Fantina:
Upravo tako!

Ja nikako ne mogu da se oslobodim jedne predrasude: da medicinske sestre i učiteljice imaju izraženo osećanje sopstvene visoke opšte kompetencije, da funkcionišu prema drugima najčešće predavački ili autoritativno (svakako, znam da ima izuzetaka).

ja mislim da to nije bas predrasuda, nego cinjenicno stanje :), i mislim da vazi i za mnoge druge profesije... mislim, u mnogim profesijama su ljudi prisiljeni, sticajem okolnosti, da ne smeju pokazati nikakvu slabost niti nekompetenciju, jedino je to nekome fasada, pa "vara" okolinu i na poslu i van njega, a nekome izistinsko... no, mislim da je ta dva tesko razdvojiti, laicima bar.
meni npr. cerkina "ticerka" deluje kao apsolutno kompetentno stvorenje, ne samo za engleski, nego za jos sto-sta :). takav utisak ostavlja kao osoba. e, sad - da li je to njeno pravo ja, fasada, navika ili sta trece, zaista mi je tesko da procenim u to malko sto se vidjamo :).

uvek se setim cerkinog pedijatra, kojem sam isla nesto da placam sasvim nezavisno od njegove profesije: pet puta mi je ponovio, razlozno i u prostim recenicama, da mi je ovo priznanica za ovo, a ovo za ono, dok mu nisam kroz smeh rekla da sam shvatila jos ONDA :). profesionalna deformacija :).

imam predrasude i neću vam reći koje jer me je blam 8)
to je zato što ZNAM da su predrasude
a imam i neke nove koje sam uspostavila iskustvom - i nisu predrasude, mada tako zvuče na prvi pogled. Mogla bih te iskustvene stavove itekako da argumentujem, ali neću ni to - jer nisu predrasude. 8)

jel crnci stvarno imaju dokolenka? :mrgreen:
Eto jedne :P

linabg:
zaboravih da dodam, sta sam cula od lika... valjala sam se od smeha, mozda i jeste tako, al ja stvarno ne znam.. muzicarke su na drugom mestu po promiskuitetu, na prvom su valjda one sa likovne.. da ne verujes.. :)
kad si mali i sviras klavir, onda si "mnogo fina devojcica", a kad porastes, valjda to tako ide, budes "mogo dobra fuksa"
stvarno svasta... :)

a evo otkud to, Lino: studenti FMU i FLU se hvale kako su im tesni i mračni kabineti, a koleginice zgodne i raspoložene :lol:
to mislim da nema veze sa klavirom, osim ako ne služi da se na njega prisloniš dok khm khm...:P
Drugo, "umetničke duše" su po pravilu "slobodnijih shvatanja", ili je i to predrasuda 8)
Eto.

Betty:
imam predrasude i neću vam reći koje jer me je blam 8)
to je zato što ZNAM da su predrasude
a imam i neke nove koje sam uspostavila iskustvom - i nisu predrasude, mada tako zvuče na prvi pogled. Mogla bih te iskustvene stavove itekako da argumentujem, ali neću ni to - jer nisu predrasude. 8)

jel crnci stvarno imaju dokolenka? :mrgreen:
Eto jedne :P

...i, nose li skotlandjani ista ispod kilta...? :)

Msatram da nemam,ili se makar trudim da nemam neke svakodnevne predrsude koje ce uticati na moje svakodnevno razmisljenje i uopsteno funkcionisanje.

Velika kolicina stereotipova mogu da se primene na meni samoj,pocev od onog "jedinci su subicni",i za svaki je dokazivo da nije tacan.Stoga postoji osnovna verovatnoca da je to prosto prica u masi,i da je ne treba uzimati za zbilje dok ne potvrdis sam kakva je ta osoba.

Naravno,izuzetci potvrdjuju ovo moje izlozeno pravilo.

Betty:
a evo otkud to, Lino: studenti FMU i FLU se hvale kako su im tesni i mračni kabineti, a koleginice zgodne i raspoložene :lol:
to mislim da nema veze sa klavirom, osim ako ne služi da se na njega prisloniš dok khm khm...:P
Drugo, "umetničke duše" su po pravilu "slobodnijih shvatanja", ili je i to predrasuda 8)
Eto.
to je ono sto sam spomenula.. kad smo mali, "bash smo fina deca", nikad ne psujemo, ne pada nam na pamet da izlazimo, da nedaj boze zapalimo cigaru, da opsujemo, ju-ju... c c c :), al zato kad upisemo akademiju odmah postajemo one... :)
ma salim se, ima svakakvih ljudi, nego mi je to bilo smesno kad sam cula.. kao, na ostalim fakultetima su sve fine... :)
i jos nesto je simpaticno, sto neki ljudi, kad me upoznaju, pa cuju sta studiram, kazu, pa ti si bas normalna... :)
a jednom me je jedna riba pitala da li ja slusam i ovu modernu muziku, sto sad ljudi slusaju, jer je ona upoznala neke ljude sa akademije koji ne slusaju nista osim ozbiljne muzike...
to je kad ljudi nemaju pojma.. :)

Back