Nepušački kutak : Ostavite pušenje sa nama!

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ne znam sta da ti kazem na sve ovo. Ne znam kako da te ohrabrim, a ne zelim da te osudjujem, jer to nije nachin, znam iz sopstvenog iskustva. I ja sam bila pushach preko 10 godina. Svi u mojoj oklini su pushachi, roditelji, prijatelji, muz. Kad sam zatrudnela, za dan sam ih ostavila, ali na tome treba da zahvalim mojim muchninama, a ne mojoj jakoj volji i karakteru. Kad sam prestala da dojim bebu, imala je godinu dna, ponovo sam nastavila sa cigaretama. Trudila se da ne pu.shim, u kuci zbog bebe, da ne preterujem, ali vrlo brzo sam nastavila istim zarom. Pokusavala sam da ih ostavim par puta od tada, izdrzala bih nekoliko dana, i chim mi dodju drugarice na kafu, ja pokleknem i sve pod izgovorom da prosto volim da pushim. Kad sam videla da ja ne mogu od jednom, reshila sam da smanjujem postepeno i da se iz sve snage trudim da istrajem, s tim da bi konachni cilj bio potpuno ostavljanje. E tada su pochela popovanja, to ti je sve isto , kao jedna kao deset, neces ti to moci, zavaravas se....isl. Ja ipak mislim da ima razlike izmedju jedne i deset cigareta, bar je meni to smanjivanje pomoglo. Nisam se ogranichavala brojkama tipa od danas cu 5 maximalno, ali sam se trudila da uz kafu umesto tri minimum, bude jedna, izbegavala ujutru pre doruchka, i uveche pre spavanja. Od januara do avgusta sam dosla do toga da mi pakla traje po nekoliko dana, bilo je chak i dana kada nisam zapalila ni jednu. Uvidela sam da se mnogo bolje osecam, bolje jedem, imam vishe snage, nemam vishe onu bolesnu sivu boju lica. To i ono sto me je najvise motivisalo, moje dete. Ako sam vec izabrala sebe da trujem nju ne zelim. Tako da sada ne palim uopste, cak ni kad dodju drugarice! :) A i muz je u fazi ostavljanja, prvo se solidarisao sa mnom, a sada je i on odlucio ako nista drugo ono bar da smanji sto je moguce vise. Nije nemoguce, samo je individualno kome je kako lakse.
 
Pusio sam 6 godina svaki dan 1 kutiju, kasnije i vise. Nekoliko puta sam prestajao ali sam zapalio po koju cigaru kada izadjam, jednu nedeljno i te fore. Jednom sam izdrzao 3 meseca i ponovo propusio samo zato sto sam pozeleo samo jednu cigaretu (nece mi nista biti od jedne)
Onda sam odlucio da cu ostaviti cigarete i da NIKAD VISE U ZIVOTU NECU UZETI NI JEDAN DIM

Nisam zapalio cigaru 2 ipo godine, bilo je teskih trenutaka narucito na pocetku! Sada gotovo da nisam ni pomislio na istu vec godinu dana. Ako neko ima neko pitanje..
Nisam koristio nista kao pomoc, jeo sam koliko sam hteo, malko sam se i ugojio prvih meseci i tako..
 

Od kada su se, pre par godina, pojavila efikasnija pomoćna sredstva za odvikavanje od pušenja (među kojima je ziban najefikasniji), nego što je to ranije bio slučaj sa žvakama i sl. duvanska industrija doživljava udarac (profitni naravno). Šta da rade? Iza zatvorenih vrata došlo se do rešenja. U cigarete se od tada počeo ubacivati amonijak i još jedan određen broj hemikalija...
Šta to znači?
Pre toga, nikotin je od momenta povlačenja dima do mozga stizao za oko 7 sekundi. Sada, uz pomoć amonijaka nikotin stiže do mozka za oko 2 sekunde. Dalje. Acetilholin je jedan od najvažnijih neurotransmitera (supstance koje regulišu prenošenje električnog signala između nervnih ćelija).

Naš mozak u sebe propušta samo šta on hoće. Po hemijskim osobinama nikotin je za naš mozak trojasnki konj. Mozak prepoznaje nikotin kao acetilholin i pušta ga da uđe. Nikotin tada preuzima ulogu koju je do tada imao acetilholin nad ćelijom. Tiranija ljudi! On se veže za nervnu ćeliju 7 puta jačom vezom nego prirodni neurotransmiter acetliholin...i...otuda zavisnost. Prvo šta će nikotin uraditi na mesto samopostavljeniog direktora nervne ćelije je naredba (to sve opet ide preko određenih centra bla bla) za lučenjem dopamina.

Dopamin je hormon koji se luči kada samo zaljubljeni, zbog njega imamo one leptiriće ili zmajeve (kako ko) u stomaku, kada volimo, kada smo srećni itd...Sve je to super. Povlačenjem dima, nikotin zauzeo mesto, izlučen dopamin, nama lepo, xtra. Ali, ta količina dopamina posle određenog vremena smeta mozgu. Nikotin je takođe blokirao i prirodni mehanizam smanjenja dopamina, pa sada mozak mora na druge načine da se snalazi. Mozak tada zatvara radnje koje luče dopamin. Da bi postigli isti efekat uživanja u dopaminu, moramo da unesemo veću količinu nikotina, više ćelija pod njegovom upravom...i...otuda povećavanje količine nikotina, sa jedne cigarice na paklu, pa na dve...

Zbog tih dodatnih ubačenih sredstva u proizvodnju cigareta (najpre amonijaka); danas je samo uz pomoć volje mnogo mnogo teže ostaviti duvan nego ranije. Na statistici jačine zavisnosti od raznih supstanci (droga, alkohol...) nikotin se približava, a negde i izjednačava sa prvim na listi - heroinom. Zato danas treba skinuti kapu onome ko je ostavio duvan.

Duvanska industrija je mirna, al zamalo. To im nije bilo dovoljno, pa je pokrenuta kampanja - kontrapropaganda, a vezana za lekove koji pomažu da se čovek odvikne od cigareta. Puštene su razne "buve" kako ziban oštećuje te ovaj organ te onaj, te loše utiče na ovo te na ono...te ovi flasteri rade ovo te ono ono...bulshit! Ziban je apsolutno neškodljiv i veoma efikasan, a u kombinaciji sa savetovalištima procenat ljudi koji ostave duvan ide do 97% (u srbiji).

jel ste čuli za ono "sa cigaretom čovek nikad nije sam" cigarete kod pušača su ušle u svaku poru života. kad si tužan zapališ, kad je veselje zapališ, posle sexa zapališ, na saranama zapališ...
čovek kada ostavi cigarete, toga više nema. kao i svaki rastanak, i rastanak sa cigaretom je bolan. ziban izmeđuostalog ima i antidepresivni efekat kako bi prvi period bio preprođen što lakše.
 
u toku je izrada sajta, tzv. virtuelno savetovalište (naravno potpuno besplatno, da ne bude zabune)...radi se po programu koji se sve više prihvata u svetu i polako postaje standard u borbi protiv pušenja, jer se pokazao vrlo efikasnim. naime ideja je da, kombinacijom savetovališta, regulisane ishrane (nije klasišna dijeta, već pomoć organizmu hranom) sa ILI bez zibana (ko kako želi) pušač ostavi cigarete za 5 dana. ne znam kakvi su na ovoj sekciji moderatori, pa neću javno da reklamiram, pa ko je zainteresovan nek me cimne na PM
 
3 avgusta ove godine prestala sam pusiti. Od tad nisam vise niti jedne cigarete zapalila, nisam nabavljala one nikotinske zvake, zelju trpim, kad svi zapale oko mene ja uzmem cokoladu od 100 gr i smazem.

Sto se tice prestanka pusenja treba imat dobru volju, i reci sam sebi necu vise, i uspjeh slijedi. Ja sam vise puta pokusavala ali tad je bilo "hocu vise" pa nisam uspjela. Sad sam uspjela.

Hvala, hvala znam da sam junak
0011.gif
 
Ja sam pusila 12 godina nekada i preko dve pakle.Ma pusac ko turchin.I pokusavala razne preparate,ali nista od toga.Malo smanjim,ali posle sve nadoknadim.Slucajno se namestilo:pocela malo da me boluckaju pluca,zamaram se i kada pricam,kapacitet nula,ma ljudi nisam ni za one stvari vise bila.Nema vazduha.Slucajno po internetu trazim kako to da popravim,a da pusim i dalje,kada slike na sajtu jednom(necu reklamirati,samo cu napomenuti da je ludilo i da su mi mnogo pomogli.Ako smem da stavim link kazite),ma ja se prepala.I pobacam sve to vece sem 3 cigare i to popusim,pa legnem.Nista.Cetiri dana ludila.Sreca,pa je bilo lepo vreme.Ta cetiri dana sam samo kada spavam bila kuci.Vozila bajs do iznemoglosti.Isla pesice iz Zemuna u grad.I kada mi se pusi,uzmem gutljaj vode iz male flasice koja je uvek bila pored mene.
Taj sajt mi je bio od pomoci jer je doktor(inace jako vickast covek)snimio video klipove u kojima po danima imate opisano sta vas ceka.Na sve sam bila spremna.Cak i na ono najteze:ma sto da ne propusim,gledaj onoga/onu,puse 25 godina i nista im ne fali.E,ali znala sam da nemam istu genetiku.Cak i ako majka ima 'jake' gene,cerka moze patiti.I VAZNO JE:u prve tri nedelje izbegavati kafice i pusace i ne piti alkohol ko je pio.Ja ni pivo vise ne pijem.Ne pusim vec skoro pola godine.
 
Svi koji ovde svracaju su zainteresovani, tako da ne bi bilo lose da se javno ponudi sve sto moze da bude od koristi.

Ako se taj sajt okaci javno, svakako ce biti izbrisan: svaki sajt koji na nestrucan i neodgovoran nacin korisnicima nudi izbor za 'sa ili bez Zibana' nece moci da s eizreklamira na ovom podforumu. Skako onaj ko ne zna sta je Ziban i da to nisu tic-tac bombone pa da ga nudi laicima na odluku hoce li ga ili ne uzimati svakako nece imati ovde svoju reklamu! (Da ne veruje ziv covek sta sve ljudima padne napamet?!)
 
3 avgusta ove godine prestala sam pusiti. Od tad nisam vise niti jedne cigarete zapalila, nisam nabavljala one nikotinske zvake, zelju trpim, kad svi zapale oko mene ja uzmem cokoladu od 100 gr i smazem.

Sto se tice prestanka pusenja treba imat dobru volju, i reci sam sebi necu vise, i uspjeh slijedi. Ja sam vise puta pokusavala ali tad je bilo "hocu vise" pa nisam uspjela. Sad sam uspjela.

Hvala, hvala znam da sam junak
0011.gif

I ja sam prestala 3.avgusta! :D
Nemam apsolutno nikakvih problema, samo mi je bilo cudno, neobicno prva tri dana kako uz kafu ne zapalim cigaru, a i posle rucka...eh, to je bila uzivancija! :D Ali posle ta tri dana - ni ne pomisljam na pljuge. Sve je stvar volje i samo volje (da se resis navike). Osecam se bolje, a i kucca mi ne smrdi vise na duvan, hvala Bogu :)
Odvikla sam se ´´na suvo´´, sto bi se reklo, bez preparata, samo sam odlucila 2-og uvece da od sutra ne pusim, i - tako je i bilo! Tako je i najbolje, nema tog preparata koji ce ti pomoci, ako zaista ne zelis da prestanes.
I ko hoce da prestane, samo nek pomisli - Zar zelim da se trujem i da ugrozavam svoje zdravlje, a da pri tom jos debelo placam za to?! (i to jos nekim mafijasima-u svetu se ogromna lova obrce preko duvana, na ovaj il onaj nacin, cesto preko sverca u koji su ukljucene cak i same kompanije koje proizvode cigarete). Ma, no way!
Ako nista drugo, ostavite pljuge iz inata! :mad:
 
.... osećaj kao da nikad nisam ni pušila

Ovo je super!
Ja ne pusim vec cetiri i po, ali bih lagala kada bih rekla da mi ne bi prijalo da zapalim cigaretu. Sada kada krize vise nema mogu da budem dovoljno racionalna da budem dosledna u odluci da vise necu da se trujem, kao i da necu sebe ponovo da izlazem muci tokom odvikavanja, ali da je kao da nisam nikad pusila nazalost nije.
 
................ ali da je kao da nisam nikad pusila nazalost nije.

To je osećaj u telu, neke čistoće, lakoće, a sa druge strane osećaj mučnine kad osetim duvanski dim, zato je kao da nisam nikad ...
ali ponekad, u društvu, u specifičnim okolnostima kažem 'da sam pušač, sad bih je zapalila' - u smislu to je taj trenutak, u kom 'legne' cigareta kao dopuna nečega.
Znaš kako, kao u Nemačkoj si na letnjoj rasprodaji, našla si sve što si želela da kupiš, plus bagatela, hodala po prodavnicama 6 sati bez pauze, sedaš sa drugaricama konačno i naručujete kafu, i sve one vade cigarete ..... i ti (ja) kažem, 'e sad bih je zapalila da još uvek pušim'.
ALI ne pušim, a i na takve rasprodaje idem jednom, dvaput godišnje
 
I ja sam prestala 3.avgusta! :D
Nemam apsolutno nikakvih problema, samo mi je bilo cudno, neobicno prva tri dana kako uz kafu ne zapalim cigaru, a i posle rucka...eh, to je bila uzivancija! :D Ali posle ta tri dana - ni ne pomisljam na pljuge. Sve je stvar volje i samo volje (da se resis navike). Osecam se bolje, a i kucca mi ne smrdi vise na duvan, hvala Bogu :)
Odvikla sam se ´´na suvo´´, sto bi se reklo, bez preparata, samo sam odlucila 2-og uvece da od sutra ne pusim, i - tako je i bilo! Tako je i najbolje, nema tog preparata koji ce ti pomoci, ako zaista ne zelis da prestanes.
I ko hoce da prestane, samo nek pomisli - Zar zelim da se trujem i da ugrozavam svoje zdravlje, a da pri tom jos debelo placam za to?! (i to jos nekim mafijasima-u svetu se ogromna lova obrce preko duvana, na ovaj il onaj nacin, cesto preko sverca u koji su ukljucene cak i same kompanije koje proizvode cigarete). Ma, no way!
Ako nista drugo, ostavite pljuge iz inata! :mad:


Sestro moja (po datumu prestanka konzumiranja cigareta) :)mogu ti reci da se osjecam fenomenalno, jest da sam nabacila koje kilo, a u sustini vise ni ne pomisljam da pocnem ponovo da duvanim:wink: moja majka pusi, ali meni nit smeta nit me privlaci, totalno sam postala ravnodusna sto se tice cigareta. I samo da znate osjecaj je fenomenalan
yahoo-supercontent.gif
 
Ja sam 26. februara ove godine prestala da pusim posle 17 god, 1,5 pakli dnevno, smucilo mi se. Volim da pusim, ali vise nisam mogla da podnesem smrad u kuci, u kancelariji, garderoba mi smrdi, uzas! Muz mi je bivsi pusac i za 15. godisnjicu nase ljubavi mi je na moje insistiranje kupio Ziban, kaze da uvek zapamtim poklon. Nisam mogla da docekam da prestanem da pusim, i uspelo mi je. Bilo je i malo kriza ali ne kao sto sam ocekivala. Imala sam puno volje, tako da mislim da bih uspela i bez njega. Sada uzivam u novim mirisima ali i ukusima. Malo sam se ugojila, ali se osecam bolje nego ikada. Svima bih preporucila da prestanu jer je stvarno glupa navika. Au, zvucim kao neka glupa reklama
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top