Narodna pesma Ženidba Dušanova i istorijske činjenice

Bi2:
Setimo se svih knjiga i svih gluposti koje su pisane za vreme vladavine Slobe i Mire, samo to i nista vise. I to u dvadesetom vekom, pored tristotine kojekakvih medija, pored jake opozicije pa su opet te njige i neke njihove bajke za poveci deo ovog naroda -istina. Kako li je tek bilo onda u srednjem veku, bez svega toga. Sta je narod smeo tada da "peva" a da to ne ide u prilog vladarskom paru?

Tu si u pravu.
22.gif
 
Prosto mi je nelogicno da je nas narod ispevao ovako dugacku pesmu tek da bi nas "zezao" ili jednostavno mucio a da u njoj nema nikakve, ama bas nikakve -poruke ? Trla-baba-lan da joj prodje dan ? Jos jedna u nizu srpskih gluposti ? Ja to ne mogu da prihvatim. Od ovako bistrog naroda, ja to jednostavno ne mogu da prihvatim. Nesto se htelo reci ovom pesmom.Samo sta, majku mu ?

Сад испада као да сам ја рекла да је цела песма ''трла баба лан'', зезање без поруке! Свашта!
 
Bi2:
Hellen, ne govorimo o cilju bilo kog umetnickog dela. Govorimo o ovoj pesmi. Rekla si u ovom postu da je za pesmu nebitno odstupanje od istorije, i da je njen cilj nesto sasvim drugo. Sta je to sasvim drugo ?
Uglavnom narodne pesme imaju za cilj da sachuvaju ono shto se deshavalo "u slavna vremena". Tako da ne trebamo puno verovati da ova pesma ima drugachiji cilj.
 
AKHENATON:
Sad nesto razmisljam, moguce da je ova pesma totalna fikcija, a da je kasnije neki laik dodao naslov Zenidba Dusanova i stavio nas na muke, jer kad bolje razmislim ni jednom vladaru koji u svom imenu ima ono Stepan/Stjepan/Stefan/Scepan odgovara uglavnom 1 ili nijedna cinjenica iz pesme.

Ne, Hellen. Nisam ja mislila da si ti svojim komentarom htela reci da pesma nema nikakvu poruku. Ne, nego sam ja , a koliko vidim i Akhenaton sludjeni njenim tekstom !
Pomisao da je ova pesma totalna fikcija sa sve nelogicnim naslovom i to samo da bi nas kasnije stavila na muke, nikako mi ne ide u glavu.To bi bilo ono sto sam ja rekla "trla baba lan samo da joj prodje dan" ! Nije tu pesmu spevao Nemac da lude Srbe kasnije muci s njom ! A, kad pogledas u tekst pesme, i vidis cega sve tu ima, najjednostavnije resenje ti pada na pamet bas to - totalna fikcija.

Dobar ti je ovaj novi avatar ;)
 
Ma ko sta mislio, mislim da bi trebalo da se slozimo da je ova pesma drugacija od svih ostalih narodnih pesama. Ako izuzmemo naslov pesme, apsolutno nista ne ukazuje na neku nasu istorijsku licnost, za razliku od drugih pesama koje iako ne prikazuju istorijske cinjenice dosledno ipak u njima mozemo prepoznati po neka istorijska licnost i dosledne rodbinske veze.

Hellen na m je razresila misteriju kako je nastao naslov ove pesme, dakle Vuku je palo na pamet da se pesma tako zove i kraj, epa ne moze da bude kraj jer naslov nije adekvatan.
 
Wilkołak:
Preporucujem da skupis novce i kupis vremeplov, vratis se u unazad i propitas narod o cemu se radi. Pa, da li mi stvarno, kao gomila NEZNALICA mozemo bilo sta da uradimo po pitanju ove pesme kada imamo njen, da tako kazem, prevareni oblik! Verovatno se stogod promenilo i od Vukovog prvobitnog pisanija.... tako da danas imamo ko zna sta!

Izvini, al ko ti je rekao da smo mi "gomila neznalica" po pitanju ove pesme?
Evo, Anci je vrlo pametno, mozda, odgovorila na pitanje odakle naslov pesme !
Hellen, je to potvrdila. Toliko o samom naslovu pesme. Vec znamo nesto vise.
Ti prvi, kad bi hteo da se uozbiljis i tako pridjes ovoj temi, mogao bi das neke pametne komentare ! Na tebe sam iskreno racunala kad je u pitanju naziv grada Ledjana, i sve ono sto o tome pise u tekstu.Znam koliko znas i znam da imas kefalo.
Al, treba prevazici pusto "srpsko"....
 
Cekaj, kakva je svrha da mi ovde raspravljamo o pesmi, koja je GARANT izmenjena od vremena kada je Vuk prvi put zapisao! Prvo to, drugo naslov nema veze sa vezom (iako smo bas tu pesmu ucili u osnovnoj). Koja je to pesma? Cija je to pesma? O cemu se tu radi?

O Ledjanu mogu da ti kazem onoliko koliko sam rekao! Prestonica Poljske nikada nije bio neki grad sa slicnim imenom! Cak se i prva prestonica Poljske zvala sasvim drugacije ( Gniezno - pierwsza stolica krolewstwa Polskiego).

Mislim da je pesma sama po sebi vrlo zbunjujuca i vrlo je moguce da u sebi sadrzi vise spojenih pesama. Kako je narod u ono doba bio (i jos uvek jeste) veoma neobrazovan, vrlo je moguce da je sve to moglo biti progutano pod bilo kojim nazivom, jer se ipak radilo o ocuvanju narodnog obelezja, pa kako god ona izgledala!
 
"Zamisli zivot u ritmu muzike za ples " :-)

Kako kako? Pa imali smo sasvim neprosvecenu zemlju, povest se prenosila sa kolena na koleno, bilo je raznih izmena price.... mislim ko zna gde je tu nastala greska! Mozda se neki pripovedac zapio jedno vece kada je bio u katunu kod nekog domacina i tu mu spev'o jednu pesmu od njih pet. Ovaj to pogresno cuo, preneo to svom sinu, ovaj svom, taj svom susedu, sused kumu, kum snaji, snaja sinu itd. Pa mi da se ovde igramo gluvih telefona ko zna sta bi dobili na koncu!
 
Cekaj, kakva je svrha da mi ovde raspravljamo o pesmi, koja je GARANT izmenjena od vremena kada je Vuk prvi put zapisao! Prvo to, drugo naslov nema veze sa vezom (iako smo bas tu pesmu ucili u osnovnoj). Koja je to pesma? Cija je to pesma? O cemu se tu radi?

Управо супротно:
песма је мењана ко зна колико пута све до момента записивања! Од тада је она слово на папиру, таква каква јесте, није се мењала више!

Узгред, Вук је често од разних певача добијао различите варијанте једне исте песме. Тада би бирао најбољу и њу штампао, наравно уз личне интервенције. Понекад би штампао више варијанти једне исте песме (обично би их називао ''Исто то само мало другачије'').
Значи, та песма можда постоји и хиљаду година, можда је мотив преузет из народне књижевности неког другог народа (и иначе подсећа на бајку по многим елементима), можда је била везана за неке друге ликове....али је у неком моменту неки народни певач преиначио, прилагодио песму, актуелизовао је њему познатим ликовима...касније неки други певач додао је тај ''турски'' слој (везир...), неки следећи је унео нешто друго...

Свака народна песма има небројено много слојева, она није настала одједном, она је настајала вековима....
Кажу д аје Тешан Подруговић био духовит човек, и све његове обраде песама одликују се тим карактеристичним хумором....а Милош Војиновић је овде приказан и као врло духовит човек..... То је можда онај ''слој'' који је унео последњи певач ове песме- Тешан Подруговић!
А замислите само колико је стваралаца кроз векове учествовало на стварању ове једне песме!
 
Wilkolak je li poljska nekad bila izdijeljena na neke kraljevine ili knezevine?nije nemoguce da je vlastodrzcu nabudzena titula zbog veceg znacaja cijelog dogadjaja.mozda je zbilja postojalo pleme lendzianie u poljskoj.i mozda se sve ovo desilo u nekom ranijem dobu pa je pjevac to modernizova da bi bolje zvucalo.u onom tekstu na rastko.org se pominje da su srpski guslari bili omiljeni u poljskoj pa je mozda neki tu pricu pri povratku dovuka sa sobom malo preradio i eto.
a mozda ali samo mozda su u sumu :-)
 
Rujevit:
Pa sta hocete imali smo u istoriji i laznog cara Scepana Malog!!!Mozda je ovo bio neki lazni car.
Imate knjigu Ducica-"Blago cara Radovana", koji je to car Radovan???Mozda je ovo bilo Blago cara Dusana...otkud znam, lupetam...
Ko zna sta je Podrugovic ispevao Vuku, ovo je krajnje 'haoticna' pesma.
Mislim da je Hellen upravu
:D kakav crni radovan
meni kad docimerka htela neshto da kaze gnjavila me danima da je prochitam

a ja je kao nisam razumeo :)

to ti blaga filozofija, nije istorija...
 
Wilkolak je li poljska nekad bila izdijeljena na neke kraljevine ili knezevine?nije nemoguce da je vlastodrzcu nabudzena titula zbog veceg znacaja cijelog dogadjaja.mozda je zbilja postojalo pleme lendzianie u poljskoj.i mozda se sve ovo desilo u nekom ranijem dobu pa je pjevac to modernizova da bi bolje zvucalo.u onom tekstu na rastko.org se pominje da su srpski guslari bili omiljeni u poljskoj pa je mozda neki tu pricu pri povratku dovuka sa sobom malo preradio i eto.
a mozda ali samo mozda su u sumu

Pa....pazi, na samom pocetku postojalo je nekoliko plemena. Kaszubi, Polani, Lemki, Wisłani i tak dalej. Prva prestonica Poljske je bila u mestu koje se zove Gniezno (mislim da je to wielkopolsko vojvodstvo, nisam siguran, nebitno). Oni su ujedinjenji i u srednjem veku su bili sila vredna postovanja. Potom su izgubili drzavu i bili rasceni dugo vremena.

Srpski guslari bili omiljeni u Poljskoj? Nesto mi je tu sumnjivo! Meni je do Poljske busom i vozom trebalo 36c uz novce i klopu za usput. Malo je neverovatno da su bili omiljeni tamo, ali kad ti kazes.... mozda.
 

Back
Top