Хрвати у Првом светском рату

Понуду да се придружи војсци Краљевине СХС је одбио за разлику од многих других аустроугарских официра, ускоро је и преминуо у Бечу јер је већ и био у позним годинама.Кад видим да ви својатате једног Теслу онда за Боројевића није ни чудо.

Боројевић је хтео да се придружи војсци новоформиране Александрове државе, писао молбу. Због противљења неког Хрвата у влади, молба је одбијена.
 
Боројевић је хтео да се придружи војсци новоформиране Александрове државе, писао молбу. Због противљења неког Хрвата у влади, молба је одбијена.
Не знам колико је то тачно, могао је да је хтео као и остали официри.
Мислим да га то није више занимало, држава за коју је ратовао више није постојала, он стар ускоро је и преминуо.
Normalno da nije bio, ali je postao Hrvat, kao i svi Srbi katolici.
Не може се постати Хрват или било ко други накнадно, Боројевић се никада није сматрао Хрватом а живео је у доба процветалог национализма и не видим зашто би га данас сматрали, можемо га сматрати Аустријанцем јер је то по својим осећањима, понашању, култури и делатности коју је обављао и био.Али пореклом је био Србин јер су му и отац и мајка Срби.
 
Ја пишем глупости а ти и Кроасаније нисте у стању ништа да објасните већ идете у све веће небулозе, оће то.
Управо тако тај попис, као и сви остали пописи у АУ нису рађени по националној припадности већ по језику у кући или по вероисповести, а како су они језик називали српско-хрватским, а тамо имаш и Србе католике настањене нарочито у Далмацији , Хрвати и Срби се тако лако не могу одвојити.Тако да су цифре у попису праве али се погрешно интерпретирају.
То није рекла мупирана незналица, мада вероватно исто тврди, већ Кроасаније, и то није тврдио за 1900 годину већ за време угарско-хрватске нагодбе 1868 годину, чак је упоредио ту хрватску "аутономију" са данашњом Шкотском.:rotf:
А ти ми лепо сада објасни одакле су дошли ови Хрвати који су пописани на попису 1900 годину у Далмацији, када на попису из 1851, такође аустријски попис мањкав али вршен по народности њих уопште тада нема у Далмацији:
2hnw2kz.jpg


или како смо дошли до тога да 1898 године српски језик у Дубровнику говори преко 90% становника а данас тамо Срба једва да има пар процената а можда ни толико.

slik-3.png


Па ти појма немаш.Прво да се Фердинад залагао за трећи ентитет и то не хрватски већ један словенски( не словеначки) остала би данас бар нека његова забелешка него само непроверена гласина.Фердинанда је убио Србин из Босне због аустроугарске окупације те земље, а чланови Младе Босне су пробали атентат и на тадашњег гувернера Босне Варешанина и два пута на Франца Јосифа али нису успели.Да и матори Јосиф није размишљао да подари Хрватима државу?:dash:
Већ ти је објашњено, а и рече да си читао, да Вуково дело "Срби сви и свуда" нема никакве везе са оним за шта га хрватска митоманија сматра.Само што име није било Велика Србија ни Мала Србија него Југославија, само толико!!!!!!!!
Фудбалски клуб "Велика Србија" основан је 1913 године од стране једног од зачетника фудбала и олимпизма код нас Данила Даче Стојановића у славу победа у првом и другом балканском рату, никакве везе са Хрватима и уопште са АУ нема.Стварањем Југославије клуб мења назив у СК Југославија, врло великосрпски ха ха ха....
Србија је из турског царства изашла још 1804 године а и правно формално 1878 године док су Хрвати још под Аустроугарском чизмом и без било какве националне државе.
Ко је развијенији већ ти је указано а и ко је демократичнији довољан је податак да је на изборима у Србији могло да учествује 22-24% становништва док у АУ у исто време једва 5% и не видим какве везе има са тим број становника у Загребу и Београду 1921, битније је да се за 10 година у новој држави број становника Загреба повећао за 70% што је највећи раст забележен до данас, и то све шиканирани, убијани, геноцидисани од стране великосрпског режима из Београда!!!!!Шоу.

Као што рекох Фердинанда је убио Србин из Босне а не српски краљ, премијер, или неки министар па да АУ нападне Србију.

Помагали су Младу Босну неки кругови у Србији али не и српска влада којој уопште у интересу није био нови сукоб и то са једном великом силом.Аустроугари су сумљали на Војислава Танкосића да им је он дао оружје, и то само сумљали нису имали доказе, али га је српска војска без обзира на то ухапсила и затворила јер је то АУ тражила, видели смо да ни то није било довољно да се избегне рат јер га је АУ хтела.

Причали смо о Боројевићу што је и тема али ти скрећеш дијалог на Бошковића који је живео у једном сасвим другом времену када није било националног изјашњавања, а отац му је био Србин а мајка Италијанка а сам се сматрао Словеном и Дубровчанином, да су тада на дневном реду били српско-хрватски односи можда би се и ближе одредио овако није, али свакако никакве везе са Хрватима није имао, римокатолик је био као и сви Дубровлани и то је била једина дозвољена религија у граду.
Боројевић је српског порекла али се сматрао Аустријанцем и није први а вероватно ни последњи који је ратовао против Србије.То својатање да се сматрао Хрватом потиче из писама после рата која он није ни писао већ његов ађутант Кватерник чак се ни у њима тако нешто директно не види.Понуду да се придружи војсци Краљевине СХС је одбио за разлику од многих других аустроугарских официра, ускоро је и преминуо у Бечу јер је већ и био у позним годинама.Кад видим да ви својатате једног Теслу онда за Боројевића није ни чудо.

Nije sve crno-bijelo kako ti tu pokušavaš dokazati. Moraš imati u vidu i širu sliku događaja. Hrvatska se nalazi u sklopu A-U monarhije. Hrvatski narodni preporod, Ban Jelačić, dualizam, nezadovoljstvo Hrvata trenutnim položajem, Kuen Hedervary, ponovno ujedinjenje civilne i vojne Hrvatske... Moraš malo proučiti hrvatsku povijest da bi mogao pisati o tome.

Ni Austrijancima ni Mađarima nije odgovaralo da Hrvati budu jaki, pa je najlakše bilo da ih pokušaju destabilizirati drugim slavenskim narodom (Srbima)... Kažem pročitaj, prouči, djelovi će se sami složiti... Znaš i sam da je "srpstvo" Dubrovnika stvoreno umjetno, upravo pod gore opisanim utjecajem...

Što se tiče Franje Fredinanda...
"...He was a largely controversial figure for his advocacy of universal male suffrage, his idea of establishing a third Croat-Slavic kingdom, and his support for Catholics..."
http://www.findingdulcinea.com/news...y--Archduke-Franz-Ferdinand-Assassinated.html

Prouči cjelokupnu situaciju...

- - - - - - - - - -

Znači slažeš se da su svi Srbi katolici postali Hrvati?

- - - - - - - - - -



Normalno da nije bio, ali je postao Hrvat, kao i svi Srbi katolici.

Isto vrijedi i za tebe, prouči cjelokupnu situaciju. Srbi-katolici je pojam za Srbiju, ne za Hrvatsku... U Hrvatskoj ne postoje Srbi katolici, ne u tom smislu koji ti pokušavaš dokazati. Ne nakon 200 godina. Da sad netko iz srbije dođe u Hrvatsku i prijeđe na katoličanstvo, on bi mogao biti Srbin katolik, ali ne i nakon 200 godina...
 
Nije sve crno-bijelo kako ti tu pokušavaš dokazati. Moraš imati u vidu i širu sliku događaja. Hrvatska se nalazi u sklopu A-U monarhije. Hrvatski narodni preporod, Ban Jelačić, dualizam, nezadovoljstvo Hrvata trenutnim položajem, Kuen Hedervary, ponovno ujedinjenje civilne i vojne Hrvatske... Moraš malo proučiti hrvatsku povijest da bi mogao pisati o tome.
Управо јесте црно-бело а није само црно или само бело:mrgreen:, а ствари стоје онако како сам написао и не видим да си ишта аргументовано оспорио.Најширу слику догађаја и имам у виду а надао сам се да ћеш ти да је објасниш детаљније пошто волиш аустријске статистичке податке а то са хрватским народним препородом нема неке везе, али ништа од тога изгледа.Тачније Хрватска и Славонија као територијална јединица АУ се налазе у Угарском делу монархије.Незадовољство Хрвата положајем је наравно постојало али и то ти је опречно са ликом и делом бана Јелачића, да си проучио мало хрватску повест знао би то.
Ni Austrijancima ni Mađarima nije odgovaralo da Hrvati budu jaki, pa je najlakše bilo da ih pokušaju destabilizirati drugim slavenskim narodom (Srbima)... Kažem pročitaj, prouči, djelovi će se sami složiti... Znaš i sam da je "srpstvo" Dubrovnika stvoreno umjetno, upravo pod gore opisanim utjecajem...
Наравно да им није одговарало да Хрвати буду јаки а поготово им није одговарало да јаки буду Срби, због претензија на Босну и Херцеговину, као и због чињенице да је све већи број Срба са симпатијама и родољубивим осећањима гледао на Краљевину Србију која је све више јачала и војно и економски а после доласка Петра I и буквално се отргла из Аустроугарског загрљаја а до првог светког рата учествовала победнички у балканским ратовима и стицала све већи углед у свету.Написано је доста тога на ову тему на крају крајева прошле године је била стогодишњица првог светког рата и ово је суштина и све се итекако уклапа.
Српство Дубровника је ту од оснивања Дубровника као што су и Срби у Босни њен аутохтон народ још од средњег века, хрватство са друге стране и у Дубровник и у Босну управо долази са овим аустријским а касније аустроугарским претензијама на те земље, пре тога тамо није постојало.
Što se tiče Franje Fredinanda...
"...He was a largely controversial figure for his advocacy of universal male suffrage, his idea of establishing a third Croat-Slavic kingdom, and his support for Catholics..."
http://www.findingdulcinea.com/news...y--Archduke-Franz-Ferdinand-Assassinated.html
Prouči cjelokupnu situaciju...
Као што рекох све то долази у домен идеје и непроверене гласине и углавном је заступају ови данашњи ревизионисти првог светског рата који би да Фердинанда прикажу као реформатора и пријатеља Словена уопште али се зна да је подржавао антисрпску политику Бечког двора и нарочито војних кругова од којих такође није био вољен већ више презиран.Нешто у рангу оних инсинуација да је његова жена Софија у време атентата била трудна, а знамо да није, да је Принципа обучавала Црна Рука или не знам ко већ али једноставно нема доказа за тако нешто и тако редом, није за историју већ за кафану.....
Ти си тај који треба да проучаваш изгледа слабо стојиш са чињеницама.
Isto vrijedi i za tebe, prouči cjelokupnu situaciju. Srbi-katolici je pojam za Srbiju, ne za Hrvatsku... U Hrvatskoj ne postoje Srbi katolici, ne u tom smislu koji ti pokušavaš dokazati. Ne nakon 200 godina. Da sad netko iz srbije dođe u Hrvatsku i prijeđe na katoličanstvo, on bi mogao biti Srbin katolik, ali ne i nakon 200 godina...
Какве су ово глупости, ако је неко Србин данас он је Србин и за 100 и за 200 и за 500 година, ко то одређује националност човеку после његове смрти???
Него шта је након 200 година Кинез!!!!!
 
Poslednja izmena:
Боројевић је хтео да се придружи војсци новоформиране Александрове државе, писао молбу. Због противљења неког Хрвата у влади, молба је одбијена.


:hahaha::hahaha::hahaha:

Odredbe Narodnog vijeća o željeznicama za koje sam saznao tijekom noći u najkraćem će vremenu vojsku učiniti bespomoćnom zbog nedostatka hrane i posljedice će biti katastrofalne za južnoslavenska područja jer će horde nedisciplinirane vojske i Talijana, koji se ne mogu u ovom trenutku zaustaviti, nahrupiti preko Kranjske i Hrvatske i zato Vas molim ne kao general, ne kao posljednji sin zemlje već kao domoljub koji svoju domovinu voli isto tako kao i svaki drugi Hrvat i apeliram na domoljublje NV da se ukinu ove odredbe koje bio pretvorile vojsku u horde koje bi uništile posljednje tekovine. Neka željeznički promet bude slobodan.
brzojav Svetozara Borojevića Narodnom vijeću SHS, 1. studeni 1918.


Dragi Slavko!/…/ Zahvaljujem Vam na pokušajima rehabilitacije. Budući da ne poznajem prilike u Hrvatskoj, prepuštam Vam sve odluke. Bilo bi mi žao ako bi mi se pred zemljacima u Hrvatskoj tek na traženje Srbije osigurala zadovoljština. Postoji li mogućnosti da se cijeli zapisnik, naravno preveden, preda Obzoru na objavljivanje s mojim komentarom o mom svjetonazoru kao Hrvata i utjecaju u prilog Južnih Slavena tijekom rata? /…/ Srdačno, Vaš stari Boroević, feldmaršal.
pismo Svetozara Borojevića Slavku Kvaterniku iz 1919.




...To je bilo godine 1838. na koncu koje prispijem k regimenti gdje nađem nekoliko oficira sunarodnika, naime: Đuru Benka, Engelberta Knežića i Jerka Pavelića. Premda smo se kao Hrvati radi imali i često skupa bili, živjeli smo samo u vojničko-njemačkom duhu...Godine 1840. dođe u našu regimentu Ivan Kukuljević, oficir od Ugarske garde..Ja se sprijateljih s njime, a doznavši on da se njemačkim pjesništvom bavim, nukaše me neprestance da se primim narodnog...U Mlecima kod regimente Karla Ferdinanda br. 51. bijaše slučajno mnogo hrvatskih, narodnim duhom oduševljenih oficira, na čelu im poznati Špiro Dimitrović, vatren domorodac i valjan narodni spisatelj. On me odmah u svoje kolo primi...tu su se čitale Kačićeve pjesme itd.
Tako provedoh u tom kolu četrnaest veselih dana, a na polasku mome obveza se Špiro da će na slavu hrvatskih oficira moje pukovnije sastaviti jednu pjesmu....Vraćajući se iz Pešte u Zadar, udarim preko Zagreba gdje me pokojni Stanko Vraz, s kojim sam već prije pismeno poznat bio, uvede u sve znamenitije domorodne kuće i upozna sa svimi glasovitimi osobami tadašnjega našeg Parnasa.

Petar Preradović. Crtice moga života, iz
Vraz-Preradović: Pjesme i članci * Pjesme, Prvi ljudi, Zapisi, Pet stoljeća hrvatske književnosti, Zora- MH, Zagreb 1965.


Aleksandar Trbuhović, visoki krajiški časnik, sudionik Napoleonove vojne na Rusiju, sudrug pukovnika
Mihalja Čuića, u j pismu Lj. Gaju 1843. piše da je rođeni Hrvat, premda od novijeg vremena po zakonu crkve Srbin, ali unatoč tome kaže da podržava Gaja. (Usp. o tome Građa za povijest književnosti Hrvatske, Zagreb, 1956., 26, 463.)

Mjesec dana prije imenovanja Jelačića za hrvatskog bana, Marić u Danici tiska već prepoznatljivim stilom pjesmu Odlaz pàrve čete I. Banske regimente na ratište u Italiju 20. veljače 1848. god.
Dan kasnije na talijansko bojište odlazi i jedna postrojba Druge banske pukovnije, o čemu je čitatelje Danice znatno kraćim prilogom upoznao ilirski pjesnik Banske krajine Ognjeslav Utješenović-Ostrožinski.
Sietjajte se, da jeste Hàrvati
Da ste grane od onog stabla,
Na kojima od davnih vriemenah
Carski oro savio je gnjezdo.
Te su grane vietri savijali,
Al jih nisu jošte izlamali.
Nakon pukovnikovih riječi vojnici su se podijelili, pa »jedna pola k jednoj cárkvi ode, drugoj cárkvi druga polovina«. Poznato je da je upravo u glinskoj pukovniji odnos katoličkog i pravoslavnog stanovništva bio podjednak, ali su u to vrijeme krajiški vojnici redovito predstavljani kao Hrvati, a tako su se većim dijelom i osobno smatrali, iako je i srpsko ime, premda u manjoj mjeri, na ovim prostorima također bilo prisutno.
 
Ја пишем глупости а ти и Кроасаније нисте у стању ништа да објасните већ идете у све веће небулозе, оће то.
Управо тако тај попис, као и сви остали пописи у АУ нису рађени по националној припадности већ по језику у кући или по вероисповести, а како су они језик називали српско-хрватским, а тамо имаш и Србе католике настањене нарочито у Далмацији , Хрвати и Срби се тако лако не могу одвојити.Тако да су цифре у попису праве али се погрешно интерпретирају.
То није рекла мупирана незналица, мада вероватно исто тврди, већ Кроасаније, и то није тврдио за 1900 годину већ за време угарско-хрватске нагодбе 1868 годину, чак је упоредио ту хрватску "аутономију" са данашњом Шкотском.:rotf:
А ти ми лепо сада објасни одакле су дошли ови Хрвати који су пописани на попису 1900 годину у Далмацији, када на попису из 1851, такође аустријски попис мањкав али вршен по народности њих уопште тада нема у Далмацији:
.

popisui useljenika s Ellis Islanda kod New Yorka (usp. preslike izvornika na http://www.ellisisland.org/ ). Ti su popisi nastali prije stvaranja prve Jugoslavije, a sastavljali su ih strani službenici prema iskazima pojedinih useljenika. Sadrže podatke o imenu i prezimenu, mjestu i zemlji podrijetla (= "Last Permanent Residence" /Country /City or Town"), o starome državljanstvu (= "Nationality / Country of which citizen or subject") i narodnosti (= "Race or People"). Npr., 2.8.1906. u Ameriku stižu Mile Rašković, Jovan Desnica i Lazo Dubaić. Dolaze iz mjesta Srb u Hrvatskoj, a kao državljanstvo navode hrvatsko pa ga naknadno, vjerojatno pod sugestijom službenika, ispravljaju u mađarsko. U rubrici za narodnost izjašnjavaju se Hrvatima.
25.10.1906. stiže još jedna skupina useljenika iz mjesta Srb, među njima i neki Nikola Desnica. Svi se izjašnjavaju Hrvatima po narodnosti. Popis (list) s njihovim imenima započinje podatcima o Milošu Dragičeviću iz Lapca. I on za sebe tvrdi da je Hrvat po narodnosti. Hrvatom se na istome listu izjašnjava i Mile Vukadinović, državljanstva bosanskoga, iz zemlje Bosne, a mjesta Bihaća. Jedan od rijetkih koji se izjašnjava Srbinom ("Servian") iz Hrvatske jest Mile Dabić, koji u Ameriku stiže 2.12.1905. Na svojem je popisu Mile Dabić od svih nositelja pravoslavnih (prez)imena jedini Srbin. Naveden je u sredini popisa, što pokazuje da znakovi za ponavljanje podatka o hrvatskoj narodnosti drugih pravoslavaca iznad i ispod njegova imena nisu stavljani proizvoljno.
Na istome popisu naveden je kao Hrvat po narodnosti npr. Jovan Martić. Jedan drugi Jovan Martić, pristigao 1913., također je Hrvat po narodnosti. 18.3.1910. stiže Jovan Miailović koji smatra da je mađarskoga državljanstva i da mu je zadnja zemlja prebivališta Mađarska. Po narodnosti se ipak izjašnjava Hrvatom.
Druga je ruka na istome papiru za osobu imena Petar Paspalj zabilježila iste podatke. Petar Tesla iz Vojnića, koji u Ameriku stiže 17.10.1908., također se po narodnosti izjašnjava Hrvatom. Hrvatom po narodnosti izjašnjava se i Janko Tesla iz mjesta Medak, pristigao 21.3.1914. 1899. godine dolazi Mile Tesla i također se po narodnosti izjašnjava Hrvatom. Michael Rašković stiže 1913. godine kao Hrvat iz mjesta Benkovca koje je u zemlji Dalmaciji. 21.5.1912. stižu Nikola i Jovan Ciganović, Stojan Desnica i Jovo Davidović. Državljanstvo im je, tvrde, austrijsko, podrijetlom su iz zemlje Bosne, a narodnosti su hrvatske.
15.4.1904. iz Hamburga prema New Yorku kreću Vide Bubica, Pero Bukvić i "Vukan Micic". Sva su trojica iz Sarajeva, smatraju da su mađarskoga državljanstva, a hrvatske narodnosti.
 
Vidim ja opet Lekizan o "autohtonom" srpstvu Dubrovnika: Lol:,a sam priznaje formiranje moderne nacije(nebitno srpske ili hrvatske)kao produkt 19.stoljeca zar ne?
Ne moras odg,uglavnom,predajem se,nemam volje kontrirati narocito ne stoga sto vas post ubacim u translate na latinicu pa mi se izgubi 3/4 smisla
Видим ја да објашњења и одговоре од тебе добити нећу јер ни аргументи који би подржали твоје писање не постоје.
Наравно модерне нације и јесу настале у 19. веку, а ја Србе пре тога и не сматрам Србима у националном смислу већ у етничком, народном, тако исто и Хрвате, а за то су меродавни језик, култура, обичаји и традиција а не национално изјашњавање које тада и није постојало, био сам и више него јасан.
Па што не кажеш могу ја да пишем и српском латиницом није проблем.:)Само да ти кажем да је ова "ошишана" латиница коју користиш забрањена правилима форума.
popisui useljenika s Ellis Islanda kod New Yorka (usp. preslike izvornika na http://www.ellisisland.org/ ). Ti su popisi nastali prije stvaranja prve Jugoslavije, a sastavljali su ih strani službenici prema iskazima pojedinih useljenika. Sadrže podatke o imenu i prezimenu, mjestu i zemlji podrijetla (= "Last Permanent Residence" /Country /City or Town"), o starome državljanstvu (= "Nationality / Country of which citizen or subject") i narodnosti (= "Race or People"). Npr., 2.8.1906. u Ameriku stižu Mile Rašković, Jovan Desnica i Lazo Dubaić. Dolaze iz mjesta Srb u Hrvatskoj, a kao državljanstvo navode hrvatsko pa ga naknadno, vjerojatno pod sugestijom službenika, ispravljaju u mađarsko. U rubrici za narodnost izjašnjavaju se Hrvatima.
25.10.1906. stiže još jedna skupina useljenika iz mjesta Srb, među njima i neki Nikola Desnica. Svi se izjašnjavaju Hrvatima po narodnosti. Popis (list) s njihovim imenima započinje podatcima o Milošu Dragičeviću iz Lapca. I on za sebe tvrdi da je Hrvat po narodnosti. Hrvatom se na istome listu izjašnjava i Mile Vukadinović, državljanstva bosanskoga, iz zemlje Bosne, a mjesta Bihaća. Jedan od rijetkih koji se izjašnjava Srbinom ("Servian") iz Hrvatske jest Mile Dabić, koji u Ameriku stiže 2.12.1905. Na svojem je popisu Mile Dabić od svih nositelja pravoslavnih (prez)imena jedini Srbin. Naveden je u sredini popisa, što pokazuje da znakovi za ponavljanje podatka o hrvatskoj narodnosti drugih pravoslavaca iznad i ispod njegova imena nisu stavljani proizvoljno.
Na istome popisu naveden je kao Hrvat po narodnosti npr. Jovan Martić. Jedan drugi Jovan Martić, pristigao 1913., također je Hrvat po narodnosti. 18.3.1910. stiže Jovan Miailović koji smatra da je mađarskoga državljanstva i da mu je zadnja zemlja prebivališta Mađarska. Po narodnosti se ipak izjašnjava Hrvatom.
Druga je ruka na istome papiru za osobu imena Petar Paspalj zabilježila iste podatke. Petar Tesla iz Vojnića, koji u Ameriku stiže 17.10.1908., također se po narodnosti izjašnjava Hrvatom. Hrvatom po narodnosti izjašnjava se i Janko Tesla iz mjesta Medak, pristigao 21.3.1914. 1899. godine dolazi Mile Tesla i također se po narodnosti izjašnjava Hrvatom. Michael Rašković stiže 1913. godine kao Hrvat iz mjesta Benkovca koje je u zemlji Dalmaciji. 21.5.1912. stižu Nikola i Jovan Ciganović, Stojan Desnica i Jovo Davidović. Državljanstvo im je, tvrde, austrijsko, podrijetlom su iz zemlje Bosne, a narodnosti su hrvatske.
15.4.1904. iz Hamburga prema New Yorku kreću Vide Bubica, Pero Bukvić i "Vukan Micic". Sva su trojica iz Sarajeva, smatraju da su mađarskoga državljanstva, a hrvatske narodnosti.
Ево нама мупија млађанога са новим садо-мазо ефектима, ајде постави нешто ново леба ти, ово о острву Елис већ знамо и такође знамо да људи тамо нису уписивани по националној припадности, више пута писано о томе овде али изгледа није имао ко да прочита.
Што је најгоре острво Елис је уследило као одговор на аустријске пописе, ето Аустријанци средином деветнаестог века не виде Хрвате у Далмацији али ето Американци на острву Елис пронађоше и Хрвате и то почетком 20 века.:rotf:

Што се тиче Боројевића да је био неки вајни Хрват па ваљда би се декларисао тако још за време службовања, не би чекао годину дана пред смрт.Као што сам рекао та писма писана после рата највероватније није он ни писао, она су и превођена касније са немачког, којим је Боројевић једино и писао и комуницирао.Остаје једино неспорно да је рођен као Србин.
 
:hahaha::hahaha::hahaha:

Odredbe Narodnog vijeća o željeznicama za koje sam saznao tijekom noći u najkraćem će vremenu vojsku učiniti bespomoćnom zbog nedostatka hrane i posljedice će biti katastrofalne za južnoslavenska područja jer će horde nedisciplinirane vojske i Talijana, koji se ne mogu u ovom trenutku zaustaviti, nahrupiti preko Kranjske i Hrvatske i zato Vas molim ne kao general, ne kao posljednji sin zemlje već kao domoljub koji svoju domovinu voli isto tako kao i svaki drugi Hrvat i apeliram na domoljublje NV da se ukinu ove odredbe koje bio pretvorile vojsku u horde koje bi uništile posljednje tekovine. Neka željeznički promet bude slobodan.
brzojav Svetozara Borojevića Narodnom vijeću SHS, 1. studeni 1918.


Dragi Slavko!/…/ Zahvaljujem Vam na pokušajima rehabilitacije. Budući da ne poznajem prilike u Hrvatskoj, prepuštam Vam sve odluke. Bilo bi mi žao ako bi mi se pred zemljacima u Hrvatskoj tek na traženje Srbije osigurala zadovoljština. Postoji li mogućnosti da se cijeli zapisnik, naravno preveden, preda Obzoru na objavljivanje s mojim komentarom o mom svjetonazoru kao Hrvata i utjecaju u prilog Južnih Slavena tijekom rata? /…/ Srdačno, Vaš stari Boroević, feldmaršal.
pismo Svetozara Borojevića Slavku Kvaterniku iz 1919.

Pa o tome ja i govorim. Da li se ti praviš ili stvarno ne možeš da shvatiš. Ja znam da bi vi želeli da su svi Srbi katolici oduvek bili Hrvati, ali to nije tako i nikako ne može da bude, ma koliko god se vi trudili.

General Svetozar Boroević sin je otca Srbina i majke Srpkinje, i ne može biti ništa drugo osim Srbin. Može on i da s izjašnjava i kao Kinez, ali on je po nacionalnosti Srbin. Pitanje je zašto se on izašnjavao u toku rata kao Hrvat, ali ja pričam o tome kako je on kada je preuzeo katoličku veru postao Hrvat. Nije general Boroević postao Hrvat nakon 200 godina kako ti hoćeš da prikažeš. Razumeš?

A zna se zašto se general Boroević pokatoličio. Zato što do tog položaja nije mogao da dođe, da je ostao pravoslavac. Nekome viš znači položaj, nekome vera,...ali to ovde uopšte nije bitno. Ono što je bitno jeste da su svi Srbi katolici postali Hrvati na osnovu katoličke vere, a to se u največem slučaju desilo posle Svehrvatskog katoličkog kongresa u Zagrebu 1900 godine.

Znam da ti opet ništa neće biti jasno, ali eto morao sam ovo da napišem.


I da se vratim na temu... Imaš li još nešto od uloge Hrvata u prvom svetskom ratu?
 
Pa o tome ja i govorim. Da li se ti praviš ili stvarno ne možeš da shvatiš. Ja znam da bi vi želeli da su svi Srbi katolici oduvek bili Hrvati, ali to nije tako i nikako ne može da bude, ma koliko god se vi trudili.

General Svetozar Boroević sin je otca Srbina i majke Srpkinje, i ne može biti ništa drugo osim Srbin. Može on i da s izjašnjava i kao Kinez, ali on je po nacionalnosti Srbin. Pitanje je zašto se on izašnjavao u toku rata kao Hrvat, ali ja pričam o tome kako je on kada je preuzeo katoličku veru postao Hrvat. Nije general Boroević postao Hrvat nakon 200 godina kako ti hoćeš da prikažeš. Razumeš?

A zna se zašto se general Boroević pokatoličio. Zato što do tog položaja nije mogao da dođe, da je ostao pravoslavac. Nekome viš znači položaj, nekome vera,...ali to ovde uopšte nije bitno. Ono što je bitno jeste da su svi Srbi katolici postali Hrvati na osnovu katoličke vere, a to se u največem slučaju desilo posle Svehrvatskog katoličkog kongresa u Zagrebu 1900 godine.

Znam da ti opet ništa neće biti jasno, ali eto morao sam ovo da napišem.


I da se vratim na temu... Imaš li još nešto od uloge Hrvata u prvom svetskom ratu?

Može link gdje je Borojević preuzeo katoličku veru ,pa da nastavimo diskusiju?


Do tada govorimo o Hrvatima pravoslavcima koji su postali Srbi.
 
Видим ја да објашњења и одговоре од тебе добити нећу јер ни аргументи који би подржали твоје писање не постоје.
Наравно модерне нације и јесу настале у 19. веку, а ја Србе пре тога и не сматрам Србима у националном смислу већ у етничком, народном, тако исто и Хрвате, а за то су меродавни језик, култура, обичаји и традиција а не национално изјашњавање које тада и није постојало, био сам и више него јасан.
Па што не кажеш могу ја да пишем и српском латиницом није проблем.:)Само да ти кажем да је ова "ошишана" латиница коју користиш забрањена правилима форума.

Ево нама мупија млађанога са новим садо-мазо ефектима, ајде постави нешто ново леба ти, ово о острву Елис већ знамо и такође знамо да људи тамо нису уписивани по националној припадности, више пута писано о томе овде али изгледа није имао ко да прочита.
Што је најгоре острво Елис је уследило као одговор на аустријске пописе, ето Аустријанци средином деветнаестог века не виде Хрвате у Далмацији али ето Американци на острву Елис пронађоше и Хрвате и то почетком 20 века.:rotf:

Што се тиче Боројевића да је био неки вајни Хрват па ваљда би се декларисао тако још за време службовања, не би чекао годину дана пред смрт.Као што сам рекао та писма писана после рата највероватније није он ни писао, она су и превођена касније са немачког, којим је Боројевић једино и писао и комуницирао.Остаје једино неспорно да је рођен као Србин.


:hahaha:

etnička struktura stanovništva u Dalmaciji
http://books.google.hr/books?id=jLfX1q3kJzgC&pg=PA343


Istorija Jugoslavije; I. Božić, S. Ćirković, M. Ekmečić, V. Dedijer, Prosveta, Beograd 1972., str. 289.
stanovništvo Dalmacije 1880 godina

Hrvati 77,8% (371.565)
Srbi 16,5% (78.714)
 
Može link gdje je Borojević preuzeo katoličku veru ,pa da nastavimo diskusiju?


Do tada govorimo o Hrvatima pravoslavcima koji su postali Srbi.

Они што их је СПЦ претопила у Србе, у вјерски надасве толерантним државама какве су биле Хабсбуршка монархија и Млетачка република? Дај тих достигнућа хрватске "знаности".
 
Može link gdje je Borojević preuzeo katoličku veru ,pa da nastavimo diskusiju?
Do tada govorimo o Hrvatima pravoslavcima koji su postali Srbi.
На војној академији у Винер Нојштату (Бечко Ново Место).
До тада Беч није у Загорју.:rotf:

Ethnic Groups and Population Changes in Twentieth-Century Central-Eastern Europe.
Аутор: Jan Owsinski, Piotr Eberhardt
нешто си рекал!?
Istorija Jugoslavije; I. Božić, S. Ćirković, M. Ekmečić, V. Dedijer, Prosveta, Beograd 1972., str. 289.
stanovništvo Dalmacije 1880 godina
Hrvati 77,8% (371.565)
Srbi 16,5% (78.714)
То су процене када би се сви католици узели као Хрвати и сви православци као Срби, дакле 77,8% римокатолика и старокатолика а православаца 16,5%.
Шта каже Беч који није у Загорју:rotf::
2hnw2kz.jpg






 
Управо јесте црно-бело а није само црно или само бело:mrgreen:, а ствари стоје онако како сам написао и не видим да си ишта аргументовано оспорио.Најширу слику догађаја и имам у виду а надао сам се да ћеш ти да је објасниш детаљније пошто волиш аустријске статистичке податке а то са хрватским народним препородом нема неке везе, али ништа од тога изгледа.Тачније Хрватска и Славонија као територијална јединица АУ се налазе у Угарском делу монархије.Незадовољство Хрвата положајем је наравно постојало али и то ти је опречно са ликом и делом бана Јелачића, да си проучио мало хрватску повест знао би то.

Наравно да им није одговарало да Хрвати буду јаки а поготово им није одговарало да јаки буду Срби, због претензија на Босну и Херцеговину, као и због чињенице да је све већи број Срба са симпатијама и родољубивим осећањима гледао на Краљевину Србију која је све више јачала и војно и економски а после доласка Петра I и буквално се отргла из Аустроугарског загрљаја а до првог светког рата учествовала победнички у балканским ратовима и стицала све већи углед у свету.Написано је доста тога на ову тему на крају крајева прошле године је била стогодишњица првог светког рата и ово је суштина и све се итекако уклапа.
Српство Дубровника је ту од оснивања Дубровника као што су и Срби у Босни њен аутохтон народ још од средњег века, хрватство са друге стране и у Дубровник и у Босну управо долази са овим аустријским а касније аустроугарским претензијама на те земље, пре тога тамо није постојало.

Dakle slažeš se da je A-U monarhija radila na destabilizaciji Hrvatske i hrvatskog naroda?

Као што рекох све то долази у домен идеје и непроверене гласине и углавном је заступају ови данашњи ревизионисти првог светског рата који би да Фердинанда прикажу као реформатора и пријатеља Словена уопште али се зна да је подржавао антисрпску политику Бечког двора и нарочито војних кругова од којих такође није био вољен већ више презиран.Нешто у рангу оних инсинуација да је његова жена Софија у време атентата била трудна, а знамо да није, да је Принципа обучавала Црна Рука или не знам ко већ али једноставно нема доказа за тако нешто и тако редом, није за историју већ за кафану.....
Ти си тај који треба да проучаваш изгледа слабо стојиш са чињеницама.

Pa sve počinje sa idejama, zar ne? Nego kako počinje, evo da čujem? :think:

Какве су ово глупости, ако је неко Србин данас он је Србин и за 100 и за 200 и за 500 година, ко то одређује националност човеку после његове смрти???
Него шта је након 200 година Кинез!!!!!

Ma čovječe Božji, pa nisam ja rekao da onaj tko je prije 500 godina bio Srbin da sad nije Srbin, nego da mi je logično da njegovi potomci (odmah da naglasim da je to moje mišljenje općenito, isto mislim i npr. za Hrvate u Americi) će težiti tome da se uklope u tu državu u kojoj žive, u tu zajednicu. O tome ja govorim. Da li sad razumiješ? Kako nekakav Hrvat koji je prije 150 godina otišao u SAD (npr.) sad može biti Hrvat? On je Amerikanac, ime mu je Steven, John, Andy, William... Preuzeo je tamošnje običaje, mentalitet. Uklopio se u društvo, i to je za mene normalno. O tome ja pričam! <<<da se ja sad odselim u SAD, ja bih bio Hrvat u Americi, ali više nije Hrvat onaj koji se došao tamo prije 150 godina, on je sad Amerikanac! Razumiješ?
Ista stvar je i sa Srbima koji su došli u Hrvatsku prije 300-400 godina. OK?
 
Dakle slažeš se da je A-U monarhija radila na destabilizaciji Hrvatske i hrvatskog naroda?
АУ није могла да ради на дестабилизацији Хрватске јер Хрватска тада није постојала али је радила све што је у њеној моћи да подели и завади словенске народе између осталих и Србе и Хрвате, управо као против тежа томе је и настала српско-хрватска коалиција која је требало то да спречи али је саботирана од власти разним процесима када год је имала прилику за то.Први пик за дестабилизацију су биле српске земље Краљевима Србија и Краљевина Црна Гора које су се нашле на путу аустроугарским плановима на исток, а самим тим Срби у АУ, поготово у Босни, су били већи проблем за монархију него Хрвати.
Pa sve počinje sa idejama, zar ne? Nego kako počinje, evo da čujem? :think:
Шта да чујеш, да Фердинанд током целог свог живота није урадио било шта што би се третирало као пријатељски чин према Словенима сем ових накнадних кулоарским прича, па сад треба да претпостављамо да би се он понашао управо тако да је поживео.
http://www.koreni.rs/ko-je-i-kakav-je-ustvario-bio-franc-ferdinand/
Ma čovječe Božji, pa nisam ja rekao da onaj tko je prije 500 godina bio Srbin da sad nije Srbin, nego da mi je logično da njegovi potomci (odmah da naglasim da je to moje mišljenje općenito, isto mislim i npr. za Hrvate u Americi) će težiti tome da se uklope u tu državu u kojoj žive, u tu zajednicu. O tome ja govorim. Da li sad razumiješ? Kako nekakav Hrvat koji je prije 150 godina otišao u SAD (npr.) sad može biti Hrvat? On je Amerikanac, ime mu je Steven, John, Andy, William... Preuzeo je tamošnje običaje, mentalitet. Uklopio se u društvo, i to je za mene normalno. O tome ja pričam! <<<da se ja sad odselim u SAD, ja bih bio Hrvat u Americi, ali više nije Hrvat onaj koji se došao tamo prije 150 godina, on je sad Amerikanac! Razumiješ?
Ista stvar je i sa Srbima koji su došli u Hrvatsku prije 300-400 godina. OK?
Ти причаш о асимилацији а то је нешто сасвим друго.
Ако се Никола Тесла и шта знам ко све изјашњавао као Србин онда је он Србин и тада и сада, шта ће да буде са његовим потомцима друго је питање, ако се неки изјасни после 100 година као Мађар онда је он Мађар али то Николу Теслу његовог претка не чини Мађаром.
Имаш Хрвате који су отишли у Америку пре 100 и више година и види још увек су Хрвати нису Американци.
А у кога се то Боројевић уклопио после 100 година?
 
АУ није могла да ради на дестабилизацији Хрватске јер Хрватска тада није постојала али је радила све што је у њеној моћи да подели и завади словенске народе између осталих и Србе и Хрвате, управо као против тежа томе је и настала српско-хрватска коалиција која је требало то да спречи али је саботирана од власти разним процесима када год је имала прилику за то.Први пик за дестабилизацију су биле српске земље Краљевима Србија и Краљевина Црна Гора које су се нашле на путу аустроугарским плановима на исток, а самим тим Срби у АУ, поготово у Босни, су били већи проблем за монархију него Хрвати.

Zanimljivo... Sklapaš nagodbu i udružuješ se u zajednicu s nečim što ne postoji... Smješan si... :hahaha:
http://enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=62423
http://enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=26523

Шта да чујеш, да Фердинанд током целог свог живота није урадио било шта што би се третирало као пријатељски чин према Словенима сем ових накнадних кулоарским прича, па сад треба да претпостављамо да би се он понашао управо тако да је поживео.
http://www.koreni.rs/ko-je-i-kakav-je-ustvario-bio-franc-ferdinand/

Srbi su jedno, Hrvati su drugo... Zašto bi bio isti odnos prema Hrvatima i prema Srbima. Dugi smo niz godina bili u zajednici, Srbija je bila pod turskom vlašću...

Ти причаш о асимилацији а то је нешто сасвим друго.
Ако се Никола Тесла и шта знам ко све изјашњавао као Србин онда је он Србин и тада и сада, шта ће да буде са његовим потомцима друго је питање, ако се неки изјасни после 100 година као Мађар онда је он Мађар али то Николу Теслу његовог претка не чини Мађаром.
Имаш Хрвате који су отишли у Америку пре 100 и више година и види још увек су Хрвати нису Американци.
А у кога се то Боројевић уклопио после 100 година?

A što je drugo? Ja pričam ono što je realno i normalno. Ma kakvi su to Hrvati nakon više od 100 godina u Americi? Taj nije ni H od Hrvata. OK, vuče korijene iz Hrvatske, ali Hrvat nije.
Borojević se sam izjašnjavao Hrvatom (čini mi se, nisam siguran)...
 
Zanimljivo... Sklapaš nagodbu i udružuješ se u zajednicu s nečim što ne postoji... Smješan si... :hahaha:
http://enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=62423
http://enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=26523
То на хрватској енциклопедији можда, али ти изгледа не схваташ шта је та назови нагодба значила из чега је потекла и шта је епилог.
То није никаква нагодба између хрватског и угарског народа или неко удруживање или заједница већ правно сређивање односа унутар угарског дела монархије подстакнуто предходним регулисањем односа између Угара и Аустријанаца годину дана раније.
Дакле регулисање односа између сабора у Загребу који је надлежан за Хрватску и Славонију а у коме су седели и Хрвати и Срби и Мађари углавном племство, са сабором у Будимпешти.И шта је епилог био, па да се бан и неки чланови сабора у Загребу делегирају од стране председника владе у Будимпешти, једног члана сабора је делегирао и лично цар, то даље значи да је загребачки сабор био испод сабора у Будимпешти и њему подређен, па су Мађари то користили да на месту бана доводе своје људе мађароне, унионисте, Рауха, Хадерварија који су вршили мађаризацију и Срба и Хрвата.Јесте смешно али сопствену историју не знаш а нећеш је ни знати читајући хрватске википедије и енциклопедије.
Srbi su jedno, Hrvati su drugo... Zašto bi bio isti odnos prema Hrvatima i prema Srbima. Dugi smo niz godina bili u zajednici, Srbija je bila pod turskom vlašću...
Дакле ти сматраш да је Фердинанд имао прохрватске и антисрпске ставове колико сам разумео?Шта те наводи на тај закључак?
Толико сте били у заједници да је на крају морала да буде формирана српско-хрватска коалиција која је управо била уперена против централне власти да ако би се положај Хрвата и Срба у АУ поправио!!Нешто су и успели.
У времену о коме причамо Србија је слободна да слободнија не може да буде али овде није реч о Србији већ о Србима и Хрватима у АУ.
A što je drugo? Ja pričam ono što je realno i normalno. Ma kakvi su to Hrvati nakon više od 100 godina u Americi? Taj nije ni H od Hrvata. OK, vuče korijene iz Hrvatske, ali Hrvat nije.
Borojević se sam izjašnjavao Hrvatom (čini mi se, nisam siguran)...
Тај је асимилован Хрват и његови потомци јесу по националности Американаци а само по пореклу могу да буду Хрвати, али је он и даље Хрват.Овде не причамо о томе.
Па већ је писано о томе, управо је она мупирана замлата изнела писма са краја првог светског рата у којима се то напомиње али су она превођена са немачког и не знамо чак ни да ли их је он писао, то је годину дана пред смрт.
Уколико се изјашњавао као Хрват он јесте Хрват а само по пореклу је Србин али проблем је што не постоје валидни докази за тако нешто.
Није ми јасно што се толико упирете да га похрватите по сваку цену, ваљда немате неког другог истакнутог генерала па дај шта даш.
 
Poslednja izmena:
Hrvati su bili takvi pobjednici u ratovima gdje su se pravile zajedničke države to jest Jugoslavije ,tako da su Hrvati silom tjerali Srbe da ostanu u toj Jugoslaviji.
Ili je, mitomani, bilo obrnuto?

Hrvati u Jugoslaviji pobjednici,Srbi poraženi,a Srbi zaratili s cijelim komšilukom da očuvaju Jugoslaviju.
Ajmo sad kolektivna kuknjava o srpskoj eliti koja je gradila Jugoslavije u kojoj su Srbi bili potlačena nacija.:hahaha:

- - - - - - - - - -



Možeš da mi navedeš broj vojnika, odrede, komandante, ratnu tehniku i slicno, a imala je HV 90-ih pa je rezultat svima poznat?

- - - - - - - - - -



:zcepanje::zcepanje::zcepanje:

Jel srpska vojska na solunskom frontu predstavljala manje od četvrtine savezničke vojske?
Jel srpskom avijacijom francuska vojska komandovala još godinama nakon rata?

Kada će se više pojaviti netko normalan u Srbiji te izjaviti:"te 1918 smo uzeli ,to jest dobili ono što su nama Francuzi i Englezi dali.Ni više ni manje.Nas nitko ništa nije pitao."

Ti si zista jedan mali drek....
 
Видим ја да објашњења и одговоре од тебе добити нећу јер ни аргументи који би подржали твоје писање не постоје.
Наравно модерне нације и јесу настале у 19. веку, а ја Србе пре тога и не сматрам Србима у националном смислу већ у етничком, народном, тако исто и Хрвате, а за то су меродавни језик, култура, обичаји и традиција а не национално изјашњавање које тада и није постојало, био сам и више него јасан.
Па што не кажеш могу ја да пишем и српском латиницом није проблем.:)Само да ти кажем да је ова "ошишана" латиница коју користиш забрањена правилима форума.

Ево нама мупија млађанога са новим садо-мазо ефектима, ајде постави нешто ново леба ти, ово о острву Елис већ знамо и такође знамо да људи тамо нису уписивани по националној припадности, више пута писано о томе овде али изгледа није имао ко да прочита.
Што је најгоре острво Елис је уследило као одговор на аустријске пописе, ето Аустријанци средином деветнаестог века не виде Хрвате у Далмацији али ето Американци на острву Елис пронађоше и Хрвате и то почетком 20 века.:rotf:

Што се тиче Боројевића да је био неки вајни Хрват па ваљда би се декларисао тако још за време службовања, не би чекао годину дана пред смрт.Као што сам рекао та писма писана после рата највероватније није он ни писао, она су и превођена касније са немачког, којим је Боројевић једино и писао и комуницирао.Остаје једино неспорно да је рођен као Србин.

Nemam sto objasnjavati individui koja nacionalnost poistovjecuje s narjecjima,bar za moj pojam tu smislene rasprave ne moze biti.Glede toga,raspravljali smo na temi o Dubrovniku,naveo sam ti neke tekstove,strane autore koji potvrduju besmislenost te logike.Moze,ukoliko mi hoces nesto odgovoriti,ili zelis da ti ja odg,bilo bi fino da pises latinicom jer mi translate unisti post poprilicno a cirilicu citam slabo i sporo.

Cak si i tamo bio u manjini i jedini zastupao takva stajalista,zar ne?
 
Nemam sto objasnjavati individui koja nacionalnost poistovjecuje s narjecjima,bar za moj pojam tu smislene rasprave ne moze biti.Glede toga,raspravljali smo na temi o Dubrovniku,naveo sam ti neke tekstove,strane autore koji potvrduju besmislenost te logike.Moze,ukoliko mi hoces nesto odgovoriti,ili zelis da ti ja odg,bilo bi fino da pises latinicom jer mi translate unisti post poprilicno a cirilicu citam slabo i sporo.
Cak si i tamo bio u manjini i jedini zastupao takva stajalista,zar ne?
A na osnovu čega ti onda vidiš Hrvate u Dubrovniku pre 19. veka deder mi to objasni onda?
Gde?
 
A na osnovu čega ti onda vidiš Hrvate u Dubrovniku pre 19. veka deder mi to objasni onda?
Gde?

Upravo je u tome i poanta covjece,ne vidim ih.Kao ni Srbe.Vidim Dubrovcane(tvrdokorne u obrani svoje ponosite Republike na svim poljima)koji su se kroz 19.stoljece pretopili u Hrvate.To je naravno proces koji se dogadao diljem Europe i svijeta i nije nikakav specifikum.

Hrvatstvo je relativno,Srpstvo je relativno.Stvar je izjasnjavanja i povijesne,ustavno-pravne i svake druge zbilje koja se formirala kroz 19.stoljece i nadalje,prije nemamo srpstvo ili hrvatstvo nego Dubrovcane,entitet za sebe,i to kakav!
 
Upravo je u tome i poanta covjece,ne vidim ih.Kao ni Srbe.Vidim Dubrovcane(tvrdokorne u obrani svoje ponosite Republike na svim poljima)koji su se kroz 19.stoljece pretopili u Hrvate.To je naravno proces koji se dogadao diljem Europe i svijeta i nije nikakav specifikum.
Hrvatstvo je relativno,Srpstvo je relativno.Stvar je izjasnjavanja i povijesne,ustavno-pravne i svake druge zbilje koja se formirala kroz 19.stoljece i nadalje,prije nemamo srpstvo ili hrvatstvo nego Dubrovcane,entitet za sebe,i to kakav!
Sto su se asimilovali u Hrvate?
Znaci Trpimirovići nemaju veze sa Hrvatima a Vlastimirovići ili Nemanijći sa Srbima?
 
Sto su se asimilovali u Hrvate?
Znaci Trpimirovići nemaju veze sa Hrvatima a Vlastimirovići ili Nemanijći sa Srbima?

Hoces reci da se nisu asimilirali u Hrvate ili sta?Mogli su se asimilirati i u Srbe da su povijesne okolnosti bile drugacije,ali prevladala je vjera i pripadnost istoj zajednici,Austro-Ugarskoj,a druge razlike izmedu Hrvata i Srba i tako gotovo da i nema.Juzni Slaveni i jedni i drugi,ono sto ih dijeli je vjera,pismo i politicki entiteti u kojima su se formirali te neke povijesne okolnosti.

Govorimo o,uvjetno receno,rubnom podrucju,a narocito isticem njihove samostalne republike,organa,uprave,diplomacije i dr.Dakle vulgarno je nametati identitet Srbije ili Hrvatske(koje u tim stoljecima i tako ne postoje u danasnjem obliku ni svijesti)na entitet koji je posve samostalan o cemu postoji opsezna grada i nema nikakvog prijepora.Dubrovcani sasvim sigurno nemaju veze ni sa Trpimirovicima niti Nemanjicima buduci da su se od samog svog pocetka razvijali kao samostalan(de facto)grad-drzava kojoj je cijeli smisao bio u njenoj neovisnosti od lokalnih feudalnih vladara.Na stranu to sto su priznavali suverenitet tog i tog zavisno od okruzenja.

Aj necemo unistavat temu ovdje
 
Poslednja izmena:
Jok bre to je i slepcu jasno danas.
A kako to vera deli Srbe i Hrvate u ta davna vremena, da se nisu jedni pretplatili na rimokatolicizam a drugi na pravoslavlje?
Takodje kako ih to pismo deli a kako politicki entiteti i koji to?
Ja te nisam pitao za Dubrovcane već za Trpimiroviće i da kazemo Vlastimiroviće s obzirom da su živeli u isto vreme.Na osnovu čega smatraš Trpimiroviće Hrvatima, a znamo da su živeli mnogo pre 19. veka?
 
Jok bre to je i slepcu jasno danas.
A kako to vera deli Srbe i Hrvate u ta davna vremena, da se nisu jedni pretplatili na rimokatolicizam a drugi na pravoslavlje?
Takodje kako ih to pismo deli a kako politicki entiteti i koji to?
Ja te nisam pitao za Dubrovcane već za Trpimiroviće i da kazemo Vlastimiroviće s obzirom da su živeli u isto vreme.Na osnovu čega smatraš Trpimiroviće Hrvatima, a znamo da su živeli mnogo pre 19. veka?

I slepcu je jasno da patrimonijalne knezevine iz ranog srednjeg vijeka nemaju veze sa modernim drzavama i nacijama koje se formiraju kroz 19.stoljece i dalje.Funkcije su razlicite,shvacanje je razlicito,modus vivendi je razlicit,obveze drzave,obveze podanika/gradana,sama svijest sirokih slojeva itd itd.Upravo se po vjeri tezisno formirala granica izmedu pojedinih nacija koje su sazrijevale kroz 19.stoljece u oblik u kojem ih danas prepoznajemo.Od 10.do 19.stoljeca je proslo 900 godina plus nevjerojatna mjesanja stanovnistva,turska invazija i vlast,i jos zilijun povijesnih faktora koji su utjecali na pokret stanovnistva,narjecja,kulturna obiljezja i sl.Ali vjera ostaje dominantan faktor u pristajanju odredenoj naciji,koja svaka za sebe ima odreden "stozer"tj njen centar(u geografskom i fizickom smislu)i sklop tradicija u tvom slucaju Trpimirovici,Vlastimirovici i Nemanjici pa i Przemyslovici,Karolinzi i druge dinastije za svoje narode koji se takoder "bude" i pristaju uz odredene tradicionalne vrijednosti koje uzimaju za svoje.
 
Poslednja izmena:

Back
Top