Грб и застава Србије

Застава Српске православне Цркве. Хвала драгом брату Лими Коски :heart:

ZASTAVASPC.jpg
 
Питам се зашто нема стандарте Председника Републике у вили "Мир"?

Председник Вучић се тамо већ неко време састаје са страним државницима и уредно се појављују државна застава Србије и застава Европске уније, али мислим да је обавеза да се стандарта нађе на сваком месту где се Председник званично појављује, а нарочито у оваквим згодама и на оваквом месту.
 
Кад ли ће се неко сетити да измени обележја Војске Србије. Ни седам година касније нису приметили да је државни грб прерађен, и више не изгледа онако како је изгледао до 2010.
 
Кад ли ће се неко сетити да измени обележја Војске Србије. Ни седам година касније нису приметили да је државни грб прерађен, и више не изгледа онако како је изгледао до 2010.

Они би морали да измене комплет обележја ВС, јер су их поседњим изједначили државним, што раније није био случај.

Истина, овај Грујићев емблазон има неке позитивне стране Ацовићевог предлога за ознаке Војске Југославије, па би се можда могло размислити о реактивацији Ацовићевих предлога?

Ацовић је свакако највиши ауторитет по том питању.

Није било лоше ни оно Лабатово, али између Лабата и Ацовића, ја предност дајем Ацовићу.





Ово су Ацовићеви предлози за некадашњу Војску Савезне Републике Југославије.
 
Да ли хоћеш да кажеш да употреба (главних аспеката) основног грба Србије као елемента у обележју Војске Србије на неки начин умањује вредност државног грба? Нисам те најбоље разумео. У сваком случају, мислим да је неопходно да дизајн обележја садржи и неки препознатљив 'патриотски' симбол.

Слажем се да је обележја, и то не само војна, потребно потпуно прерадити. Посао је одрађен аљакаво, а резултати су неретко и естетски незадовољавајући. Боље се није ни могло очекивати кад у нашим редовима још има оних који чезну за петокраком, али са тим се не треба мирити.

Велика је штета што је угашена Речна флотиле, која је (како-тако) баштинила традицију наше морнарице. Поред губитка континуитета, изгубили смо и могућност употребе сидра.

Ацовићев предлог ми се не допада из једног разлога, а то је његова сличност са обележјима Војске Југославије и Војске СЦГ, у којима је штит са српским крстом изостављен из свесне или несвесне одбојности према симболу крста. Сматрам да је управо то разлог зашто је штит изостављен, а не жеља да се војно обележје не изједначи са државним или шта већ.

Чисто визуелно, предлог ми се допада, мада су Ацовићеви радови генерално помало 'тмурни' за мој лични укус. Као да их црта у позну јесен или по повратку са сахране.
 

Prilozi

  • 223px-MinistryofDefence.svg.png
    223px-MinistryofDefence.svg.png
    89,8 KB · Pregleda: 5
Poslednja izmena:
Они би морали да измене комплет обележја ВС, јер су их поседњим изједначили државним, што раније није био случај.

Истина, овај Грујићев емблазон има неке позитивне стране Ацовићевог предлога за ознаке Војске Југославије, па би се можда могло размислити о реактивацији Ацовићевих предлога?

Ацовић је свакако највиши ауторитет по том питању.

Није било лоше ни оно Лабатово, али између Лабата и Ацовића, ја предност дајем Ацовићу.





Ово су Ацовићеви предлози за некадашњу Војску Савезне Републике Југославије.

апсолутно се слажем! војска не би требало да носи грб као своју ознаку, него беџ (тј. амблематски знак хералдичког садржаја и карактера). ово Ацовићево и Палавестрино решење (инспирисано предлогом проф. Боривоја Анђелковића) изгледа савршено, и права је штета што то није званична ознака српске војске. као да нас гони нека клетва, добро и лепо се тешко прима. сети се само колико је муке требало да нови емблазон државног грба заживи и буде прихваћен. какве су то биле порођајне муке, и висило је на концу. да није било разумевања и подршке једног човека (коме смо сви неизмерно захвални због тога) све би пропало.
 
Да ли је Ацовић имао неке предлоге и за копнену војску, ваздухопловство и тад још постојећу морнарицу, појединачно? Мада није неопходно да се сва три вида војске представе у заједничком обележју, нешто попут овога ми је ипак логичније:

223px-MinistryofDefence.svg.png


Ствар укуса, наравно, а с обзиром да више немамо морнарицу, ништа слично не би било могуче у нашем случају.
 
Да ли хоћеш да кажеш да употреба (главних аспеката) основног грба Србије као елемента у обележју Војске Србије на неки начин умањује вредност државног грба? Нисам те најбоље разумео. У сваком случају, мислим да је неопходно да дизајн обележја садржи и неки препознатљив 'патриотски' симбол.

Слажем се да је обележја, и то не само војна, потребно потпуно прерадити. Посао је одрађен аљакаво, а резултати су неретко и естетски незадовољавајући. Боље се није ни могло очекивати кад у нашим редовима још има оних који чезну за петокраком, али са тим се не треба мирити.

Велика је штета што је угашена Речна флотиле, која је (како-тако) баштинила традицију наше морнарице. Поред губитка континуитета, изгубили смо и могућност употребе сидра.

Ацовићев предлог ми се не допада из једног разлога, а то је његова сличност са обележјима Војске Југославије и Војске СЦГ, у којима је штит са српским крстом изостављен из свесне или несвесне одбојности према симболу крста. Сматрам да је управо то разлог зашто је штит изостављен, а не жеља да се војно обележје не изједначи са државним или шта већ.

Чисто визуелно, предлог ми се допада, мада су Ацовићеви радови генерално помало 'тмурни' за мој лични укус. Као да их црта у позну јесен или по повратку са сахране.

Не, нисам на то мислио, то је у реду. Али ми се не свиђа како је то примењено на ознакама Ратног ваздухопловства. На то сам мислио, јер су се аутори нашли пред проблемом прилагођавања овог орла, потребама РВ симболике, па су држаећи се стандарда направили ова смешна крила:

273px-V_i_pvo_vs.PNG


У начелу, кокарда КВ је на месту, и да није било промене грба, не бих је у овом контексту ни поменуо.

Наравно, стоји ти донекле и примедба на Ацовићев предлог у вези крста, али то је пре свега учињено због Црне Горе, којој је заједничко са Србијом у време СРЈ био двоглави бели оргао. Да се не би уметали штит са крстом и оцилима и штит са лавом, изоставило се и једно и друго, а заједнички симбол је врло елегантно остао двоглави орао.

Чак нисам сигуран, немам сад ту цео каталог Ацовићевих предлога, али и у ознакама које су биле у употреби (Лабатове), било је оних са републичким ознакама, тј. помињаним штитовима. То би требало проверити у Аћимовићевим Ознакама ВЈ или у Лабатовим Свечулним траговима светлости. ;) Жао ми је, немам ниједне.

Ацовић има смисао за пропорције и естетику, а бољег познаваоца симбола код нас нема, истина, данас не знам колико би модерни били овакви симболи, али за оно време Ацовић је испред свог времена. Било је ту сличности и са ознакама Оружаних снага Руске Федерације. ;)

320px-Medium_emblem_of_the_Ministry_of_Defence_of_the_Russian_Federation_%2821.07.2003-present%29.svg.png


S&W, нисам знао тачну позадину настанка овог предлога, дакле треба рећи Ацовића, Палавестре и Анђелковића, или једноставније Српског хералдичког друштва. Извињавам се ауторима које сам прескочио.
 
Да ли је Ацовић имао неке предлоге и за копнену војску, ваздухопловство и тад још постојећу морнарицу, појединачно? Мада није неопходно да се сва три вида војске представе у заједничком обележју, нешто попут овога ми је ипак логичније:

223px-MinistryofDefence.svg.png


Ствар укуса, наравно, а с обзиром да више немамо морнарицу, ништа слично не би било могуче у нашем случају.

Колико знам, негде су ти предлози СХД објављени, ако се не варам, у неком од бројева Одбране, а врло вероватно да постоје и као каталог.

Давно сам то гледао на MyCityMilitary, негде то можда имам и сачувано, али знам да тога сада тамо нема.

Колико се сећам, тамо су изложени предлози за све родове и све нивое војске, па тако и за Ратну морнарицу.
 
не сећам се ко ми је то проследио, или сам негде преузео.. давно је било.

како год, погледај колико ови предлози квалитетом одскачу, погледај колико то делује моћно, колико плени снагом симбола, лепотом и складом.
 
Чекај, а зашто бисмо се ми одрекли сидра тек тако? Па шта ако је континуитет прекинут? То не значи да га једног дана нећемо наставити.

искрен да будем, и ја не знам о каквом се ''континуитету'' ради. за мене је сваки континуитет прекинут '45. све после тога не занима ме.
 
Чекај, а зашто бисмо се ми одрекли сидра тек тако? Па шта ако је континуитет прекинут? То не значи да га једног дана нећемо наставити.
Зато што више немамо ни Речну флотилу, а камоли морнарицу. Сидро нема шта да представља. Али свакако да се слажем с идејом да се са садашњим стањем не треба мирити.

искрен да будем, и ја не знам о каквом се ''континуитету'' ради. за мене је сваки континуитет прекинут '45. све после тога не занима ме.
Па, копнена војска је постојала и пре и после '45. Континуитет, какав-такав. Од 2004. ми немамо морнарицу, а ускоро је нестала и Речна флотила као засебан огранак Војске Србије (данас је део Копнене војске). Да ли је то довољно да бисмо користили и сидро? Ако јесте, добро.
 
Poslednja izmena:
Па, копнена војска је постојала и пре и после '45. Континуитет, какав-такав. Од 2004. ми немамо морнарицу, а ускоро је нестала и Речна флотила као засебан огранак Војске Србије (данас је део Копнене војске). Да ли је то довољно да бисмо користили и сидро? Ако јесте, добро.

па копнена војска је постојала и кад је Вермахт умарширао у Београд. и то је била нека копнена војска, зар не. али та копнена војска не вуче никакав континуитет са војском која је у Априлском рату поражена. исто тако смешно је говорити да је Титова револуционарна армија наследница војске Краљевина Југославије. напротив, комунисти су своју владавину почели на апсолутном дисконтинуитету у односу на све што је било пре њих.
 
па копнена војска је постојала и кад је Вермахт умарширао у Београд. и то је била нека копнена војска, зар не. али та копнена војска не вуче никакав континуитет са војском која је у Априлском рату поражена. исто тако смешно је говорити да је Титова револуционарна армија наследница војске Краљевина Југославије. напротив, комунисти су своју владавину почели на апсолутном дисконтинуитету у односу на све што је било пре њих.
Какав-такав, као што рекох. Није ни држава после '45. била исто оно што је била пре '41. Није ништа било исто, али то не значи да корени Војске Србије сежу тек до 2006. када се званично по први пут појављује под тим именом. Револуционарна армија комунистичких пучиста је то само до 1. марта 1945. Од тада, то је војска државе Југославије. Дакле, одређени континуитет у мору дисконтинуитета.
 
Poslednja izmena:
не сећам се ко ми је то проследио, или сам негде преузео.. давно је било.

како год, погледај колико ови предлози квалитетом одскачу, погледај колико то делује моћно, колико плени снагом симбола, лепотом и складом.

Да је '90. враћена монархија у Србију, и Ацовић постављен за краљевског хералда, данас бисмо имали сопсвени хералдички систем, на нивоу најбољих европских хералдичких система.

Али не вреди сад кукати.

Да Ацовић одскаче од свега после виђеног, то је несумњиво, а разлог томе је прво његов уметнички таленат, а онда и сам његов приступ хералдици. Ацовић је очигледно себе доживљавао као службеника хералдике којој је потчинио много тога, а пре свега, своје уметничке квалитете и своје драгоцено време.

Колико је само реконструкција, предлога, нових грбова насликао? Збир сигурно прелази хиљаду. А ми данас доживљавамо да његове предлоге скидају и уместо њих стављају неке сплачине, попут оне у Горњем Милановцу. Иначе, нисам до сада то ни приметио, а реално ту карикатуру су направили на изокренутом штиту.

213px-Gornji_Milanovac_grb.jpg


Да је и Бог ту морао умешати прсте, види се по томе што су новим симболом сами себе осрамотили, као да нису били нормални кад су ово изгласавали.
 
Ацовић је неспоран таленат и ауторитет. можда се неке ствари и њему могу приговорити, али његове заслуге су огромне, и просто немерљиве. тај човек је жива енциклопедија хералдике. његов карактер је господствен, као и његова појава и његов говор. такви су уосталом и његови радови. нешто су лошији тамо где је морао да прави компромисе. нажалост Ацовић данас нема достојног наследника, јер нико нема његов осећај за склад и лепоту, за пропорције, одмереност и равнотежу површина. уосталом то није само део талента, него и заната. то се учи. Ацовић је архитекта, зато тако добро познаје и структуру и архтитектуру грбова. стварање грба није дизајн. дизајн је тај амблем Горњег Милановца.
 
На званичној презентацији Горњег Милановца користе Ацовићев грб: http://www.gornjimilanovac.rs/ али ти бруку, изгледа, користе на застави.

Занимљиво, хаеуле, заиста као да су вратили стари грб?

logo.jpg


Али то је изгледа недавно донето, јер на фотографији начелника (2016) још се види стари амблем.

11v.jpg


У сваком случају, похвално ако је враћен Ацовићев грб, јер овај амблем је заиста смешан.
 
Рекао бих да је стари грб остао на веб-сајту као последица немара и индолентности, с обзиром да је још 2009. донета одлука да се грб замени том сплачином: http://www.zastave-grbovi.com/default.asp?jez=sc&menu=70483 Подједнако је веровати да тамо једноставно влада општи хаос и да ни сам градоначелник не зна који симболи су у употреби.

Ове треба ушкропити да се више не размножавају. Стерилизација је исувише хуман поступак.
 
Poslednja izmena:

Back
Top