Грб и застава Србије

јесте, као чешки.
Питам јер то није случај са лавом на грбу црногорских владика, који је јасно заснован на грбу патријарха. Изгледа да им је промакао тај детаљ, што указује на могућност да је грб преузет са печата или сличне мање представе грба.

Узгред, није ли лав црвен?
 
Poslednja izmena:
Питам јер то није случај са лавом на грбу црногорских владика, који је јасно заснован на грбу патријарха. Изгледа да им је промакао тај детаљ, што указује на могућност да је грб преузет са печата или сличне мање представе грба.

Узгред, није ли лав црвен?

не бих тим детаљима придавао претеран значај, јер на Патријарховом споменику у Крушедолу реп је једнострук, а лав окренут ка десно. сликар очигледно није обраћао пажњу на све хелалдичке финесе. што се тиче тинктуре лава, није сасвим јасна. ја бих рекао да се ради о златној, али могуће да је и црвен. занимљиво да су и кљунови орла дати у истој тинктури.
 
Каква је ситуација око мотива на грудима орла? :)

Преко је трака са неким орденом крста, али срце испод, да ли је део ордена, или је на грудима орла као хералдички мотив?

Не могу не приметити, да ме подсећа мало на печат кнеза Лазара, отприлике из времена Сеобе (?).

51714_knez-lazar_f.jpg
 
Ројалиста, када је откривен тај печат? Питам, зато што ми је сумњив, с обзиром да су сви извори осим Информера приказали овај печат у извештају о открићу на Руднику:

pecat.jpg


Сам Информер погрешно тврди да је на Руднику пронађен печат који су приказао, а који се на интернету појављује и пре открића.

Да то није фалсификат? Нисам стручњак, али рекао бих да стилски уопште не одговара периоду 14. века.

не бих тим детаљима придавао претеран значај, јер на Патријарховом споменику у Крушедолу реп је једнострук, а лав окренут ка десно. сликар очигледно није обраћао пажњу на све хелалдичке финесе. што се тиче тинктуре лава, није сасвим јасна. ја бих рекао да се ради о златној, али могуће да је и црвен. занимљиво да су и кљунови орла дати у истој тинктури.
Да, у праву си. Двоглави орао је свакако бел. Толико је бар сигурно.
 
Poslednja izmena:
Ројалиста, када је откривен тај печат? Питам, зато што ми је сумњив, с обзиром да су сви извори осим Информера приказали овај печат у извештају о открићу на Руднику:

pecat.jpg


Сам Информер погрешно тврди да је на Руднику пронађен печат који су приказао, а који се на интернету појављује и пре открића.

Да то није фалсификат? Нисам стручњак, али рекао бих да стилски уопште не одговара периоду 14. века.


Да, у праву си. Двоглави орао је свакако бел. Толико је бар сигурно.

То је чувани фалисификат, потиче мислим с краја 17. или чак почетка 18. века, и познат је науци. Није искључено да га је Жефаровић резао, али нисам сад сигуран. У сваком случају, и овде више пута дискутован, а и објављен у релевантној литератури. Постоји још један извор из прве половине 18. века, где се јавља веома сличан орао овоме, а такође је аутор Христофор Жефаровић. Покушаћу да га нађем на рачунару и поставим овде. ;)
 
То је чувани фалисификат, потиче мислим с краја 17. или чак почетка 18. века, и познат је науци. Није искључено да га је Жефаровић резао, али нисам сад сигуран. У сваком случају, и овде више пута дискутован, а и објављен у релевантној литератури. Постоји још један извор из прве половине 18. века, где се јавља веома сличан орао овоме, а такође је аутор Христофор Жефаровић. Покушаћу да га нађем на рачунару и поставим овде. ;)
Аха, сад разумем. Не довољно чувен да би ја знао за њега :(

У том случају, рекао бих да има сличности, бар кад је реч о орлу..
 
очигледно надахнут српским грбом, на једном месту у спеву Недјељко (1888. год.) песник каже:

''Дух је људски налик огњу живом,
Притајеном у кремену тврду;
Без огњила искресат га није,
Нит на њему огријати руке.
Буд' огњило духу рода свога,
Да ти сине искра божанствена
У народу знања и умјења,
На њој народ да угрије душе,
Да ти слогом срца рода споји.
Слога ломи негве и окове,
Слога руши робства тврде куле,
И обара бедеме неправде,
Ускрсава старинске јунаке,
И народма судбину оснива.
Читав народ буди чета твоја!''

(Огњеслав М. Утјешеновић Острожински)
 
Koja je pozadina dualizma u ruskom grbu (zlatno-crno)?
Мислиш у грбу руског царства, данашњи грб Русије је златни орао на црвеном пољу.

Позивање на византијско наслеђе (Трећи Рим) претпостављам, као и сам двоглави орао уосталом.
 
Koja je pozadina dualizma u ruskom grbu (zlatno-crno)?
Црни двоглави орао улази у званичну употребу пред сам крај 17. века, за владавине Петра Великог. Пре тога се орао појављује, не само у свима доброј познатој златној боји, која је најстарија, већ и сребрној, црној, смеђој и плавој. У указу из средине 17. века, којим се питање грба по први пут правно регулише, боја се уопште и не помиње, тако да бих рекао да питање тинктуре није било дефинитивно решено све до премена Петра Великог.
 
Poslednja izmena:
Је л' има неко идеју шта је ово?

il_570xN.887690613_92vn.jpg

etsy.com

Орден није, а и да ли је обичан накит, питање је?

Да је нешто ново, не верујем. :confused:

Obrenovićka epoha.

Tempus et meum jus - Време и моје право

Грб Кнежевског Дома
Обреновића
Кнез Михаило је провео 17 година у емиграцији. Када је 26. августа 1842. морао да остави Србију и да пређе чамцем Саву и оде у Земун, кнез Михаило је убеђен у своју владарску мисију рекао: Време и моје право погинути неће. Ове речи су касније у скраћеној верзији постале девиза династије Обреновић; Време и моје право или у латинском преводу Tempus et meum jus.


Да би повратак на престо обележио и хералдичким путем, кнез Михаило је одмах на почетку своје друге владе извео грб Кнежевине Србије. Грб Кнежевине Србије се састајао од Србског штита који је окружен с десне стране венцем од храстове а с леве од маслинове гране, све закриљено кнежевским плаштом са круном на врху. Кнез Михаило је у вертикални крак крста, додао мач, а у хоризонтални крак године Косовске битке (1389) с леве, и Другог устанка (1815) с десне стране.


Испод штита је трака са девизом Tempus et meum jus. Уместо венца је као символ рестаурације Обреновића постављена змија, са круном на глави, која себе гризе за реп - uroboros. То је стари символ са многоструким значењем; Мој крај је мој почетак, представља обнављање, вечни циклус, циклично време, безграничност простора, истину и спознају уједно, а у алхемијској традицији: неискупљену моћ природе, латентну моћ, необликовану материју, Opus cirkulare хемијских супстанци у херметичком суду, итд.
Извор: Глас јавности. 21. IX 2003.​
 
Је л' има неко идеју шта је ово?

il_570xN.887690613_92vn.jpg

etsy.com

Орден није, а и да ли је обичан накит, питање је?

Да је нешто ново, не верујем. :confused:

Evo nečeg sličnog isto navodno od Mirjam (tj. Džozefa) Haskel:

miriam-haskell-coat-arms-pendant_1_8c8b051d601d2da31d9b107bd5de6420.jpg


Na prvi pogled izgleda autentično (hronološki odgovarajući potpis iz 1960-ih godina): https://veryvintage.com/pages/authenticating-miriam-haskell-jewellery

Ono što bi trebalo učiniti sad jeste pogledati po katalozima da se definitivno potvrdi autentičnost, a možda i kontekst nastanka tog ukrasnog predmeta.

785x1000.jpg


Možda je najbolje proveriti kod same firme proizvođača.

Ukoliko se radi o nečem autentičnom, stvarno je interesantno jer su ovde vrlo lepo napravili autentični dinastički grb Obrenovića.
 
Poslednja izmena:
Evo nečeg sličnog isto navodno od Mirjam (tj. Džozefa) Haskel:

miriam-haskell-coat-arms-pendant_1_8c8b051d601d2da31d9b107bd5de6420.jpg


Na prvi pogled izgleda autentično (hronološki odgovarajući potpis iz 1960-ih godina): https://veryvintage.com/pages/authenticating-miriam-haskell-jewellery

Ono što bi trebalo učiniti sad jeste pogledati po katalozima da se definitivno potvrdi autentičnost, a možda i kontekst nastanka tog ukrasnog predmeta.

785x1000.jpg


Možda je najbolje proveriti kod same firme proizvođača.

Ukoliko se radi o nečem autentičnom, stvarno je interesantno jer su ovde vrlo lepo napravili autentični dinastički grb Obrenovića.

Хвала Славене на помоћи! :D

Да, занимљиво је да је горе заправо грб Обреновића, како и откуд?

Није проблем, писаћемо... :mrgreen:
 
Можда би се требали вратити мало на Вукашинов Грб. Вукашин се родио на дворуЈелене Уроша првог како наводи један немачки родослов да је Мрња био благајник код ње (1980-1989) а Вукашин се родио кад је Јелена још била у животу. Мало ми је чудно зашто се Грујић прихватио да обради грб Неког Мрњаћевића тобоже потомка Мрњаћевића?. Плус тога Вукашин је имао и сестру која се звала Јелена. Ни Вукашинов грб није објашњен а Орбин и ДиКанж се позивају баш на тај грб,

У контексту неких размишљања, да се присетимо мисли човека који више није међу нама, а који је својим размишљањем био испред свог времена.
 

Back
Top