и сада наставак
П. Ламброс је г. 1861 штампао велику расправу, у којој описује овај грб и на новцима Андроника Палеолога и тумачи га као 4 оцила ( πυοεχβόλα, fusils ). Године 1876 дотакнуо је ово питање Г. Шлемберже и опет тумачи фигуре око крста као 4 слова В. Томе мишљењу придружио се и грчки научник Сатас, али Ламброс остаје при свом мишљењу и навео је г. 1878 да је амблем огњила познат и талијанској хералдици, да се у Фиренци почетком XIV века ковао новац " signati signo acciaiuoli " јер презиме acciaiuoli значи " оцило ". На крају крајева, г. 1899 посветио је И. Н. Своронос велику студију томе питању и по нашему мишљењу решио га дефинитивно. Претресавши целу историју тог питања, Своронос обраћа нарочиту пажњу на византијске новце и показује да се слово В врло често јавља на новцима и печатима као почетак речи В О Н Θ Е Ι ( помози ), да се јавља и један и два пут, док од времена Михаила Палеолога ( од г. 1261 ) јавља се обично четири пута између кракова крста. Ову тетраграму Своронос тумачи као Σταυοέ βασιλέως βασιλέων βασιλεύοη βοήθει ( крсте цара царева, помози цара ). На родоским новцима цара Михаила Палеолога ( 1261 до 1275 ), његова брата Јована Паелолога, господара Родоса ( 1261 до 1275 ) заједничке владе Михаила и Андроника II ( 1275 - 1278 ), Родоских владара de Vignoli и de Villaret ( 1307-1309 )јавља се тај крст са четири В, који немају још тачно одређеног хералдичког положаја. Главни је закључак Свороноса, да фигуре око крста означавају четири слова В, да она слова имају сакрални значај као инвокација божанства и да вероватно само доцније, пред пад царства, почело је тумачење ових слова као 4 оцила.
Можемо додати неколико речи овим закључцима. Византија до Палеолога није познавала грбове, али на својим новцима волела је тетраграме. Крст са четири слова јавља се на византијским новцима од VI века. Крст са четири слова ( или 4 фигуре ) између кракова је познат читавом хришћанском истоку ( Јерменској, Ђурђијанској ). Интересантно је да кад су западни крсташи засновали своје државице, и они су почели на својим новцима да сликају тетраграме и да своје грбове улепшавају на источни начин, опет као крст са четири фигуре између кракова крста. Тако је у XII веку постао познати сложени грб Јерусалимске краљевине ( Готфрида од Буљона ) : d'argent a croix potencée d'or cantonnée de 4 crоisettes de mesme. Латински цареви XIII века у Цариграду из куће Куртне имали су опет сличан грб: de gueules a la croix d'or cantonnée de quatre besants charges chacun d'une croix de Jerusalem et accompagnes de 4 croisettes de mesme. Витешки Михаило Палеолог, који је предводио Франке- најамнике, који је знао за витешке двобоје и турнире, освојио је Цариград од куће Куртне. Онда могао је осетити потребу да и на своме новцу и на своме штиту има сличан амблем. И јавља се сакрална тетраграма која личи на споменуте грбове крсташа, али одликује се тиме што садржи не четири фигуре, него четири слова- симболичну инвокацију.
Овај амблем постао је током времена прави грб Византије, тачније рећи - царске куће Палеолога. Као грб јавља се он у XIV или XV веку на цариградским капијама, као византијска застава познат је он крајем XIV де Чезанису, као царска застава познат је псевдо-Кодину. Познат је као такав и на западу: провансалски херолд из доба Карла VII ( 1422-1461 ) говори о цару византијском : Il porte de gueulles a une croix d'or et quatre lettres grecques nommées betex de mesmes confrontées.
Али пошто су западној хералдици сасвим непозната с л о в а у грбу, почели су многи појединци да тумаче овај византијски грб помоћу фигура. Најближа је била слика оцила ( τό πυοεχβόλον, fusil )Ово је тумачење добро дошло, јер је оцило било познато Леванту као амблем моћне куће de Aczarellis, херцега атинских у XIV веку. Осим тога оцило било је згодан амблем за ратну заставу, кад се од XIV века све више шири употреба ватреног оружја. И сами заповедници византијских бродова, који су у својој флоти чували успомену на страшну " грчку ватру ", могли су да тумаче своју заставу као крст са 4 оцила. Поједине гране Палеолога, које су се у XIV и XV веку селиле на запад ( маркиза од Монферата у Италији и пр. ) исто су примале ово тумачење свог породичног грба, јер оно више одговара правилима западне хералдике.
ОДНОС СРПСКОГ ГРБА ПРЕМА ГРБУ ПАЛЕОЛОГА
Утврдили смо да је од год. 1261 крст са четири слова В познат као амблем царске куће Палеолога ( најпре на новцима у разним облицима, затим на градским капијама и на ратним заставама као грб ). Видели смо да се овај амблем већ од XV века тумачи као крст са четири оцила. Диканж у своме великом делу год. 1680 наводи и грб Палеолога са оба тумачења, и грб Србије и Вукашина ( по Орбину ) и протумачио га због велике сличности са византијским, на исти начин, треба напоменути да Орбини није нигде тумачио своје грбове. Диканж је из Орбинова дела узео слике грбова Душанова, Вукашинова, Србије и др; и први их је истумачио у вези са познатом му византијском грађом. Врло је вероватно да је Ритер-Витезовић своје тумачење српског грба као крста са четири оцила ( chalybes ) узео из Диканжова дела ( Du Cange ).
Сада намеће се нама важно питање: одакле је Орбини узео свој " грб Србије "? је ли га просто измислио или се наслањао на неку средњовековну српску традицију? тешко је одговорити на ово питање. Могао је Орбини за време својих путовања по Италији да види негде византијски грб и да га пренесе у своју књигу као српски, без много озбиљних разлога. Али доста је вероватна и друга претпоставка. Можемо скренути пажњу на један важан споменик- на дечански полијелеј, на којем су изливени крстови са четири оцила, као и имена " Стефана краља, благочастиве госпође Евгеније, благоверног Стефана кнеза и Влка. На жалост, овај полијелеј није ни испитан ни проучен: ипак немамо разлога да сумњамо у његову аутентичност: сличне полијелеје XIV века налазе се по другим црквама Јужне Србије. Онда имамо врло важан податак: у Дечанима XIV века био је познат Пелеологов крст на поклону српских владара као што је на дргим местима у Србији XIV века био познат византијски двоглави орао. Није ли ова појава у вези с тиме што је краљ Стефан Урош III за време зидања Дечана био ожењен Маријом Палеологињом?
Тешко је решити ово питање на основу једног мало проученог податка. Није нам јасно, да ли је Орбини имао појма о дечанском полијелеју, да ли се наслањао на неку другу традицију; није нам јасно зашто је баш краљу Вукашину и кнезу Лазару приписао овај грб.
Ипак једно је несумњиво. Славни српски грб: часни крст са четири оцила ( или четири симболичких слова ) води своје порекло из Византије епохе Палелолога, исто као и други основни део садашњег грба Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца- бели двоглави орао.
крај