Quantcast

Dobijanje radne/boravišne vize u Nemačkoj

Andrija2506

Početnik
Poruka
4
Pozdrav svima! Da li neko ima informaciju kakva je definitivno situacija za ulazak u Nemacku iz Srbije, ukoliko se poseduje EU drzavljanstvo? Da li je obavezan kucni karantin ukoliko se ide zbog neophodnog i neodloznog razgovora za posao i potpisivanja ugovora ili je moguce izbeci taj minimalni petodnevni karantin, uz negativan test naravno? Nisam siguran da i sajt ambasade sadrzi najazurnije informacije sto se toga tice.

celzi

Zainteresovan član
Poruka
121
Pozdrav svima! Da li neko ima informaciju kakva je definitivno situacija za ulazak u Nemacku iz Srbije, ukoliko se poseduje EU drzavljanstvo? Da li je obavezan kucni karantin ukoliko se ide zbog neophodnog i neodloznog razgovora za posao i potpisivanja ugovora ili je moguce izbeci taj minimalni petodnevni karantin, uz negativan test naravno? Nisam siguran da i sajt ambasade sadrzi najazurnije informacije sto se toga tice.
To treba da pitate institucije ili grad u Nemackoj gde putujete brate moj.

mici_90

Početnik
Poruka
43
Zavisi od pokrajine i toga da li dolazis iz risiko podrucja. U nekim pokrajinama je moguce da oslobode karantina posle negativnog testa pri ulaska u zemlju, ali moras da uradis test odmah u ulasku i naravno da sacekas rezultate. Dok je u nekim pokrajinama obavezan karantin bez obzira na rezultate testa. Najbolje bi bilo da posaljes mail Gesundheitsamt-u mesta u koje ides na razgovor, objasnis situaciju i pitas da li ce negativan test da te oslobodi karantina. I isto mislim da ako je poseta Nemackoj do 72h (ako udjes, odes na razgovor i vratis se) nije obavezan karantin, ali svakako proveri sa zavodom. Srecno!

E sad pitanje za one koji su malo duze ovde: ako moze neko da mi objasni kako se radi prijava poreza online, bez Steuerberater-a? :D I da li je tacno da vracaju ceo iznos Lohnseuer-a ako nisam radila celu godinu? To mi malo nelogicno. I sta sve spada u "neoporezivo"? Tipa kupila sam neke strucne knjige, one mi trebaju za posao... Ili namestaj za useljenje?

pomoc_prijatelja

Početnik
Poruka
8
Zavisi od pokrajine i toga da li dolazis iz risiko podrucja. U nekim pokrajinama je moguce da oslobode karantina posle negativnog testa pri ulaska u zemlju, ali moras da uradis test odmah u ulasku i naravno da sacekas rezultate. Dok je u nekim pokrajinama obavezan karantin bez obzira na rezultate testa. Najbolje bi bilo da posaljes mail Gesundheitsamt-u mesta u koje ides na razgovor, objasnis situaciju i pitas da li ce negativan test da te oslobodi karantina. I isto mislim da ako je poseta Nemackoj do 72h (ako udjes, odes na razgovor i vratis se) nije obavezan karantin, ali svakako proveri sa zavodom. Srecno!

E sad pitanje za one koji su malo duze ovde: ako moze neko da mi objasni kako se radi prijava poreza online, bez Steuerberater-a? :D I da li je tacno da vracaju ceo iznos Lohnseuer-a ako nisam radila celu godinu? To mi malo nelogicno. I sta sve spada u "neoporezivo"? Tipa kupila sam neke strucne knjige, one mi trebaju za posao... Ili namestaj za useljenje?
Postoje online aplikacije gde je veoma lepo i detaljno objasnjeno gde se koja cifra pise i kalkulator Vam racuna koliki Vam je povracaj poreza. Mislim da se placa oko 30E ali samo ako na kraju izracunaju da imate povracaj veci od 50E. Ukoliko nemate, ne naplacuju Vam. Aplikacije koje sam ja koristila su Taxfix i Wundertax za dve godine.
Ne znam da li vracaju iznos Lohnsteuer-a ali Vam racunaju koliko ste meseci radili i onda Vam racunaju kako ste placali poreze (primera radi, ja sam svoj rad pocela u Julu, placala poreze kao da radim cele godine i onda su mi izracunali da imam povracaj za pola godine poreza koje nisam radila). Te godine sam dobila lepu svotu novca, dok prosle godine i nije bilo nesto znacajno ali ste u zakonskoj duznosti da odradite povracaj poreza.
U aplikaciji mozete navesti preseljenje (iz drzave u drzavu, iz grada u grad, pa cak i u istom gradu promena adrese) , put do posla (ili automobilom ili ukoliko koristite prevoz, pa mozete navesti i kartu za prevoz ukoliko naravno imate racune), knjige mozete navesti ali postoji mogucnost da ce Vam traziti racun ili da opravdate da su Vam potrebne za posao. Namestaj za useljenje ne mozete navesti ali mozete troskove seljenja (ukoliko ste na primer platili neku firmu da Vas useli). Nadam se da sam Vam pomogla.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.