Broken - Slomljen (a)

Šta bi to značilo da si slomljen
U zavisnosti od konteksta može da ima više značenja/tumačenja, pored toga može da se gleda i preko neke "skale slomljenosti" tj. kakave probleme stanje slomljenosti stvara.
Takođe ne bih rekao da je stanje slomljenosti trajno stanje, mada u nekim specifičnim slučajevima može da prati osobu solidan period života.
 
onaj ko je stvarno slomljen neće pisati o tome
I da i ne, svako svoj problem pokušava na neki način da "izbaci" - priča, pisanje itd.
Sa druge strane postoji i jedan problem vezan za ovo - da li je to što osoba pokušava da izbaci racionalno ili je neko fantazijsko stanje svesti, neko moje iskustvo jeste da kada ljudi pokušavaju da izbace nešto iz sebe često permutuju neke pojmove pa priča ispada blaža/jača no što realno jeste.
 
I da i ne, svako svoj problem pokušava na neki način da "izbaci" - priča, pisanje itd.
Sa druge strane postoji i jedan problem vezan za ovo - da li je to što osoba pokušava da izbaci racionalno ili je neko fantazijsko stanje svesti, neko moje iskustvo jeste da kada ljudi pokušavaju da izbace nešto iz sebe često permutuju neke pojmove pa priča ispada blaža/jača no što realno jeste.
pa slomljen ne znači da ima problem već je slomljen
 
slomljen-unisten
Neka moja logika za slomljen je:
Padne čovek sa konja i slomi nogu, ruku, kičmu i sl. - suštinski ne može da se pokrene ili je (trenutno) paralisan + u bolnom stanju tj. nije trajno uništen i može vremenom da se oporavi tj. pokrene.

Takođe kao razliku između ovog mog "slomljen" i tvog "uništen" vidim kao imanje ili nedostatak opcija za neko razrešenje. Tipa slomljena osoba ima opcije da se sastavi (a u trenutnom momentu je moguće da ih samo ne vidi), dok uništena osoba nema opcija tj. čeka svoj neki kraj.
 
Auh koliko prizemno shvatanje jednog ženskog bića.

Slomljeni ljudi, mislim da nema razlike između muškaraca i žena su pre svega potpuno emotivno nezainteresovani, a na sopstveni upit zbog čega je to tako odgovor leži u nekoj vrsti pesimističkog stava nakon emotivnog traumatskog iskustva.
Tako da tvrdnju koju si naveo na početku smatram pogrešnom, netačnom
Tačno. Slomljenost se ispoljava kroz emotivnu nezainteresovanost a kao posledica pesimističkog stava. Ali ima tu još jedan faktor: taj pesimistički stav nije samo zbog loših ljubavnih iskustava, traume i sl. nego dolazi i kao posledica sveukupnog životnog sazrevanja, gledanja realnijim očima, smanjenog oduševljenja, libida...Verujem da osoba koja je pre traume bila normalna, i posle toga, kad prebrodi i odtuguje ostaće ista, kakvo "vapljenje za toplinom", kakav .I. - 👍:D. Izuzetak su veze sa toksičnim partnerima, to je već priča za sebe.
 
Primer za "ranjena" osoba:
A i B su u dužoj vezi i A raskine sa B iz nekog "razloga" - B je zatečen(a) i ne kapira šta/zašto?
B u ovoj situaciji na sva zvona diže buku tj. upada u neko stanje rastrojstva (upitno je ako kapira šta time hoće da postigne ali bol zbog raskida tera svoje).

Primer za "slomljena" osoba:
A je raskinuo/la toksičnu vezu sa A - nema partnerstva, poštovanja, pičkaranje je non stop i slično...
Nakon nekog vremena A upoznaje/"zaljubljuje se u C i ulaze u vezu - nakon tri meseca nastaje ista ujudurma i veza se završava krahom kao i ona pre toga...
Nakon nekog vremena A upoznaje/"zaljubljuje se u D i ulaze u vezu - nakon tri meseca nastaje ista ujudurma i veza se završava krahom kao i ona pre toga...
Kapirate ciklus koji se ponavlja.
U ovoj situaciji se zapravo ponavlja ranavanje iznova i iznova, ako je prvi stepen ranjen, onda bi drugi (ako nema zalečenja rane) bio slomljen?
 
Msm da ti je tema za Psihologiju.
I da je mnogo kompleksnija od pukih muško-ženskih odnosa. Slomljena osoba nije isto što i oštećena osoba. Slomljeno srce bar "zalepiš", oštećenu osobu možeš samo prihvatiti takvom kakva jeste.
Naravno. Većina "ljubavnih trauma" može da se prevaziđe. Kažem većina jer su posebna priča traume kao posledice odnosa sa toksičnim partnerima, tu je potrebna dublja popravka.
Prevara npr. može da se prevaziđe i daleko od toga da "oštećuje" toliko da ne može da se odboluje. Osim ako je osoba sujetna pa se istresa i sveti na sledećem partneru. To onda nije do "traume".
 
Hoćeš da kažeš da "slomljena" osoba svakoj osobi sa kojom stupi u vezu nanese bol, nepravdu, ni krivom ni dužnom?

Da li je osoba A iz drugog primera u stvari osoba B iz prvog?
Primeri koje sam naveo nisu povezani - samo su primeri za dva odvojena stanja, navika mi je da koristim A, B, C, ... sistem kada pokušavam da objasnim nešto. Zato sam koristio ono primer za ...
 
Ne može se generalizovati ko kako reaguje na nedaće. Već sam napisala, nekoga će ojačati nekoga slomiti.

ovo što vi pišete samo je pitanje izbora reči. ja ne bih reč slomljen stavila za nekog ko je u procesu. jer ono što ti misliš kad kažeš slomljen za mene je recimo mačiji kašalj, jer npr nisam mogla po 10 dana da gutam hranu.

Ja sam u bolnici videla slomljene ljude, na psihijatriji, pomagala sam na praksi, na žalost to su ljudi koji se nepovratno gase. mnogi nemaju želje ili snage za obavljanjem običnih radnji.

U kontekstu Ljisa , neki ljudi su doživeli velika razočarenja, ali sve što je u Ljis kontekstu nije tako strašno. jer mi uvek možemo sami. smrt bračnog druga je tu najteža stvar, ali zdrave osobe i to prođu.

Uvek je izbor da možemo biti sami. ništa se ne mora. Ali se posle nekih razočaranja poboljšavamo, promenimo ugao gledanja, damo veći naglasak na prijatelje, putovanja, posao, stvari koje nisu iz Ljis domena. A ma tom polju pokušamo izvući neke zaključke šta da promenimo
 

Back
Top