A šta ako nije tako?

Ne znam koja je tu razlika? Duša je nematerijalna kako je Sale citirao to je deo predanja, ne neka izmišljotina. Malo bi duša bez suštine značila i granice nisu najjasnije definisane, možda ni bitne.
detetu kazes duso moja, a Bog je duh, citirah ti
dusu mozes da polozis za prijatelja, saborca, i na forumu mora da ima dusa od ljudi sto se kaze, a duhovi su drugo
Jevrejima 12,23K saboru i crkvi prvorodnijeh koji su napisani na nebesima, i Bogu, sudiji sviju, i duhovima savršenijeh pravednika,
p.s. ima negde tema koja je razlika
 
detetu kazes duso moja, a Bog je duh, citirah ti
dusu mozes da polozis za prijatelja, saborca, i na forumu mora da ima dusa od ljudi sto se kaze, a duhovi su drugo
Jevrejima 12,23K saboru i crkvi prvorodnijeh koji su napisani na nebesima, i Bogu, sudiji sviju, i duhovima savršenijeh pravednika,
p.s. ima negde tema koja je razlika
Ali se uglavnom kroz tekstove barata sa dušom kad je čovek u pitanju. Te vaznela se na nebesa, te survala u pakao.

Ne kapiram šta ti je poenta?
 
evo biblijskih dokaza da je SZ pun loših uputstava

1.

Ezekiel 20,25I zato im dadoh uredbe koje ne bijahu dobre, zakone koji usmrćuju:
Ezekiel 20,26da se oskvrnjuju svojim prinosima, provodeći kroz oganj svoju prvorođenčad. Htjedoh tako da ih zastrašim, neka znaju da sam ja Jahve.

kakvo đubre trebaš da budeš da nekom ko ti apsoultno veruje i apsolutno ti je poslušan daš uputstva koja su loša za njega ili da tražiš od svog obožavaoca da ti prinese sina jedinca kao žrtvu?

2.
Em što je Jehova svesno ubacivao zakone koji su loši za ljude em su i pisari izvrtali ono što je dobro....

Jeremija 8,8Kako možete tvrditi: `Mi smo mudri, u nas je Zakon Jahvin!` Zaista, u laž ga je pretvorila lažljiva pisaljka pisara!
 
Poslednja izmena:
mislim da učitavaš nešto čega nema u tim Biblijskim stihovima zasnovano na pretpostavci da je priča preuzeta iz starijeg sumerskog mita o postanku i na osnovu nečijeg tumačenja tog mita....držeći se samo onog što piše u Bibliji slika je po meni vrlo verovatni model sveta koji je imao autor tog dela teksta iz Biblije
Nije to pretpostavka.
Pisac početka Biblije nije imao odakle da uzme opis nastanka Sunčevog sistema - nego iz drevnijih zapisa.
Samo što se on koncentrisao na opis nastanka Zemlje, a i to je zbrzao, pa niko živi ne može ništa razumeti iz datog teksta.

Drugo, pisac tog dela Biblije je posedovao uredjaje za letenje, tako da sigurno nije duduk za tehničke i okultne pojmove.
 
nešto što ti naređuje ovako nešto po definiciji ne može biti ljubav a po meni ni Bog

5. Mojsijeva 13,6Ako bi te podbadao brat tvoj, sin matere tvoje, ili sin tvoj ili kći tvoja, ili žena tvoja mila, ili prijatelj tvoj koji ti je kao duša tvoja, govoreći ti tajno: hajde da služimo drugim bogovima, kojih nijesi znao ni ti ni oci tvoji,
5. Mojsijeva 13,7Između bogova drugih naroda koji su oko vas, blizu ili daleko od tebe, od jednoga kraja zemlje do drugoga,
5. Mojsijeva 13,8Ne pristaj s njim niti ga poslušaj; neka ga ne žali oko tvoje, i nemoj mu se smilovati niti ga taji,
5. Mojsijeva 13,9Nego ga ubij: tvoja ruka nek se prva digne na nj da ga ubiješ, pa onda ruka svega naroda.
5. Mojsijeva 13,10Zaspi ga kamenjem da pogine; jer te šćaše odvratiti od Gospoda Boga tvojega, koji te je izveo iz zemlje Misirske, iz kuće ropske;
5. Mojsijeva 13,11Da sav Izrailj čuje i boji se, i da se više ne učini tako zlo među vama.
Pisac tog dela Biblije nije Bog, pa ne znam otkuda ubedjenje da ima pravo da govori u njegovo ime?
 
Ali se uglavnom kroz tekstove barata sa dušom kad je čovek u pitanju. Te vaznela se na nebesa, te survala u pakao.
pa barata se sa dusom za coveka, zato sto covek jeste dusa, covek jednako dusa, a duhovna, bestelesna bica su andjeli i demoni, ja jos jedino da ti crtam, i evo nacrtacu ti cak:
dusa je samo privremeni tj. nizi rang, mi ljudi smo samo privremeno nizi od andjela [opet apostol Pavle, ja ga samo parafraziram], i zato se zovemo duse, a ne duhovi, no duh je ono sto vaskrsava, moracemo biti duhovni, hteli ne hteli, a u kakvom "telu" [tj. formi] to Bog sveti zna, mi ne znamo, ili samo preobrazeni [reformiranii, to je isto tesko pitanje] koji zivi docekaju [i to imas kod apostola Pavla sve lepo objasnjeno, pa nemoj da si lenj da doucis, samo kliknes na linkove koje sam posejao]
Ne kapiram šta ti je poenta?
poenta je da oni koji kazu da su dusa i duh sinonimi, da oni nemaju pojma, i da ih izbegnes da od njih ucis

dao sam:
  • iz zivota primere, za dete, duso moja, dusevan covek kada kazemo itd
  • jevandjelje
  • teologiju apostola Pavla
redosled pogodan za ucenje od jednostavnijeg ka slozenijem da se shvata, a ne po vaznosti, plus ima i tema posebna ovde negde
 
Poslednja izmena:
Tema je interesantna jer za razliku od svih ostalih gde se raspravljaš, ubeđuješ, objašnjavaš ono u šta veruješ, ovde je fora da zamisliš stvari koje nisu onakve kakve misliš da jesu, da se odmakneš od sebe.
Misliš da nisam razmislio i da i dalje ne razmišljam?
Upravu si...tema nije za mene..Vi se zapitajte šta ako nije ovako...
 
evo biblijskih dokaza da je SZ pun loših uputstava

1.

Ezekiel 20,25I zato im dadoh uredbe koje ne bijahu dobre, zakone koji usmrćuju:
Ezekiel 20,26da se oskvrnjuju svojim prinosima, provodeći kroz oganj svoju prvorođenčad. Htjedoh tako da ih zastrašim, neka znaju da sam ja Jahve.

kakvo đubre trebaš da budeš da nekom ko ti apsoultno veruje i apsolutno ti je poslušan daš uputstva koja su loša za njega ili da tražiš od svog obožavaoca da ti prinese sina jedinca kao žrtvu?

2.
Em što je Jehova svesno ubacivao zakone koji su loši za ljude em su i pisari izvrtali ono što je dobro....

Jeremija 8,8Kako možete tvrditi: `Mi smo mudri, u nas je Zakon Jahvin!` Zaista, u laž ga je pretvorila lažljiva pisaljka pisara!
Prvo, nije tačno da se ovde radi o nekom ko apsolutno veruje Bogu, nego o onima koji su pogazili njegove zakone.
"Ali se odvrgoše od mene i sinovi, ne hodiše po mojim uredbama,
i zakona mojih ne držaše da ih izvršuju, koje ko vrši živi kroz njih;
subote moje oskvrniše;
zato rekoh da ću izliti jarost svoju na njih i navršiti gnjev svoj na njima u pustinji.
Ali povratih ruku svoju i učinih imena svojega radi
da se ne oskvrni pred narodima pred kojima ih izvedoh."
...
"...zato im i ja dadoh uredbe ne dobre i zakone kroz koje neće živjeti..."

Dakle - to je kazna za neposlušne, a ne podvala verujućim.

Drugo, pisac dela o Abramu nije sledbenik Jevrejskog Boga i njemu je u interesu da ga predstavi u što lošijem svetlu.
 

Back
Top