ZASTO STE REKLI "NE" PRAVOSLAVLJU?

nisam nikada rekao ne pravoslavlju , ali moje ponasanje je to pokazivalo . dok jednog dana nisu se desili drasticne promene i zivot se promenio . zato bih zeleo svim ostalima , da malo ociste svoje srce , da pocnu postiti da se ispovedaju da se mole bogu i da se priceste . necastivi ce im reci odma u srcima ma sta prica ovaj ovde , ili kod koga da se ispovedam kada sami neki svestenici ponasaju ne moralno kada skinu mantiju , ili ko ce postiti ja nemogu ziveti bez mesa ili tako nekih stvari . tu se kriju tajne svetog pricesce kada se razum otvori kada skines svoje grehe kada srce pocne kucati cisto , bezazleno bez mrznje bez osudjivanja puno ljubavi , kada pocne voleti svaku sekundu koju mu je bog dao kada pocne ljubiti zemlju po kojoj hoda , jer samo srce cisto moze videti horove anjela kako pevaju i kako se od radosti dize do neba jer se ocistilo od greha . taj osecaj nemogu vam opisati dovoljno , mogu vam reci samo skupite snage i ne osudjujte pojedine svestenike jer su i oni samo ljudi kada skinu mantiju . jer je bog rekao da njegovi sveci nece videti trulez , pa zari treba vise dokaza nego sveti vasilije ostroski , sveti sava koga su nazalost turci spalili , sveti car lazar itd. pa koji jos dokaz vam treba da je pravoslavlje ta vera koja se bori vec 2000 godina za spas duse sviju , urazumitese i pokusajte i ne mrzite pustite te diskusije , nemam nista protiv nikoga ali ispitajte svoje srce i ispasvitega dok imate vremena .

Бог,божији пророци и Апостоли,наређују да се тајна вере ГЛАСНО ИСПОВЕДА,што доноси спасење целоме свету.Стога није корисно да се то вероисповедање прикривамо ћутањем,да се не би умањивала могућност спасења људима.Управо ћутањем и непротивљењем Србска Православна црква(СПц) као лажним целивом предаје Христа.ПРЕЋУТАТИ РЕЧ ТО ЗНАЧИ ОДБАЦИТИ ЈЕ.Јер Дух Свети каже преко пророка: '' не постоје говори нити речи,где се не чује глас њихов(Пс.18,4).Због тога,ако се нека реч не изговори,она УОПШТЕ НЕ ПОСТОЈИ!!!

Многи данас говоре:''Важно је имати православно ИСПОВЕДАЊЕ У СРЦУ''.Бог није ограничио спасење само на срце човеково.Он је рекао:''ко се одерекне мене пред људима,одрећићу се и ја њега пред Оцем својим на небесима''(Мт.10,32).Исповедање Бога пред другима својим речима и ДЕЛИМА је исто мило Спасу! А божанствени Апостол учи:''Јер се срцем ВЕРУЈЕ за правду,а устима ИСПОВЕДА спасење''(Рим. 10,10)

Значи у срцу вера у устима исповедање Бога! (истина и само истина,лаж није само кад се слаже него и кад се ПРЕЋУТИ ИСТИНА а многи данас проповедају УЋУТКИВАЊЕ наводним ''послушањем свештеницима'',иако ти које треба да слушамо газе закон Божији ћутањем о истину! И јуда ништа није реко кад је итдао Хриса него га је пољубио! Да видимо шта каже Свети Дух кроз апостоле о онима који имају иуглед побожности али силе њене немају(о данашњим псеудосвештеницима екуменистичке СПЦ)!

''Ако ли и Цркву (закон Црквени тј.каноне и догме) не послуша,нек ти буде као цариник и незнабожац''.

Клоните се јеретика!
 
Неко ми касапи постове!

Бог,божији пророци и Апостоли,наређују да се тајна вере ГЛАСНО ИСПОВЕДА,што доноси спасење целоме свету.Стога није корисно да се то вероисповедање прикривамо ћутањем,да се не би умањивала могућност спасења људима.Управо ћутањем и непротивљењем Србска Православна црква(СПц) као лажним целивом предаје Христа.ПРЕЋУТАТИ РЕЧ ТО ЗНАЧИ ОДБАЦИТИ ЈЕ.Јер Дух Свети каже преко пророка: '' не постоје говори нити речи,где се не чује глас њихов(Пс.18,4).Због тога,ако се нека реч не изговори,она УОПШТЕ НЕ ПОСТОЈИ!!!

Многи данас говоре:''Важно је имати православно ИСПОВЕДАЊЕ У СРЦУ''.Бог није ограничио спасење само на срце човеково.Он је рекао:''ко се одерекне мене пред људима,одрећићу се и ја њега пред Оцем својим на небесима''(Мт.10,32).А божанствени Апостол учи:''Јер се срцем ВЕРУЈЕ за правду,а устима ИСПОВЕДА спасење''(Рим. 10,10)


Значи у срцу вера у устима исповедање Бога! (истина и само истина,лаж није само кад се слаже него и кад се ПРЕЋУТИ ИСТИНА а многи данас проповедају УЋУТКИВАЊЕ наводним ''послушањем свештеницима'',иако ти које треба да слушамо газе закон Божији ћутањем о истину! И јуда ништа није реко кад је итдао Хриса него га је пољубио! Да видимо шта каже Свети Дух кроз апостоле о онима који имају иуглед побожности али силе њене немају(о данашњим псеудосвештеницима екуменистичке СПЦ)!

''Ако ли и Цркву (закон Црквени тј.каноне и догме) не послуша,нек ти буде као цариник и незнабожац''.

Клоните се јеретика!
 
Evo ja ukucao. Pa to su neke barabe. I policija imala posla sa njima. :eek:

Или то или су барабе полицијци и они што их хушкају на њих.
И пошто видим да стално говориш истину ДО КРАЈА, изгледа да си заборавио да кажеш да су ти добри полицајци убили два монаха! ал заборави човек, људски је грешити и кајати се ,а демонски је грешити и некајати се(и намерно говорити лаж и полуистине)!
 
Ja tvrdim da su pravoslavni popovi licemeri toliki da teško da se mogu naći veći.:thumbdown:
Učenje nije toliko loše koliko se loše i naopako sprovodi.

Брате не спроводи се уопште.Ово данас ти је учење о свејереси екуменизма(мешају се сва зла са Православљем) у устима лажних православаца! Брате читао сам да си се излечио у Врднику, зашто неоста у Цркви Православној(Истинској)? Па ти знаш истину и силу молитава,у чему је проблем?
 
Ja tvrdim da su pravoslavni popovi licemeri toliki da teško da se mogu naći veći.:thumbdown:
Učenje nije toliko loše koliko se loše i naopako sprovodi.

Ja mogu POKUSATI da zaustavim moderatore u sprovodjenju "Zakona o informisanju", time sto bih naglasio da se ovde pominje fiktivna religija koja pocinje malim slovom ;) a ne Pravoslavlje ;)

Obratite paznju, Anyoniusss, NE NAZIVA PRAVOSLAVNU VERU LICEMERNOM, vec POJEDINE LJUDE KOJI NOSE FUNKCIJU SVESTENIKA U SVOJOJ CRKVI KARAKTERISE LICEMERNIM.

I pored toga sto se u istom postu pominje zabranjen pojam "licemerje" i (posredno) religija, kao PRAVOSLAVNI VERNIK NAGLASAVAM DA OVDE PRAVILNIK NIJE PREKRSEN JER RELIGIJA NIJE PROZVANA, VEC LJUDI.

Nastavljamo...
 
Брате не спроводи се уопште.Ово данас ти је учење о свејереси екуменизма(мешају се сва зла са Православљем) у устима лажних православаца! Брате читао сам да си се излечио у Врднику, зашто неоста у Цркви Православној(Истинској)? Па ти знаш истину и силу молитава,у чему је проблем?

Problem je više na relaciji florinci,matejevci,aleksejevci,hrizostomovci....
 
Poslednja izmena:
Original postavio **-katarina-** Pogledaj poruku
Pa nas pravoslavne prvo nauce da slusamo svestenika sta govori a da ne gledamo ono sto radi i sve dok se toga pridrzavamo nemamo probleme biti cvrsti u veri.

Bez sale razlozi zbog kojih pravoslavlje smatras licemernim su vise nego smesni. To bi bilo isto kao da kazes da je medicina licemerna jer lekar preporucuje izbegavanje nikotina a sam pusi ili da kazes da je prosveta licemerna jer vaspitava mlade da je znanje i ucenje na prvom mestu a vecini profesora deca ponavljaci ili propaliteti.



Резигнација или ''сви смо или сте ви исти'' је страна православном учењу! Код Православних је Истина и пут и Живот Господ наш Исус Христос! Само они који живе по заповестима Христовим(Он сам каже ''који ме љуби тај држи моје заповести'') добијају да виде и знају истину и то директно од Духа Истине (Светог Духа) који је једно са Богом Оцем(Творцем СВЕГА видљивог и невидљивог) и Бога Син-Исус Христа(Логоса,Речи од Оца рођеног, А НЕ СТВОРЕНОГ).

Значи Истина је једино у Богу и од њега долази. ИСТИНА ПРИПАДА БОГУ и Он је даје онима који га љубе! Свако ко и најмању заповест Бога прекрши себе одваја од Бога и Истине тим прекршајем, јер први грех према Богу је непослушност(али не према људима како то пропагирају псеудосвештеници који шатро ''заступају'' учење Бога а крше заповести, него НЕПОСЛУШНОСТ ПРЕМА БОГУ(тј. његовим заповестима)!

Незнам само како ти је промакла вест да ''православци'' убијају и гоне Православце! Укуцај на гуглу Есфигмен!


Pitam se zasto sam citirana?! :think:
 
S obzirom da sam bio izlozen psiholoskom pritisku CUTANJA od strane admina i moderatora, prinudjen sam da licno otvorim ovu temu ;)

U nasoj zemlji ima mnogo sektasa, Budista pa i "ubedjenih" ateista. Sta vas je navelo da NE ODABERETE Pravoslavlje kao svoj duhovni put? Da li se ne slazete sa njegovim izlaganjem vere ili vas naprosto odbija moralna disciplina cije lose primere nije tesko naci medju "vernicima"?

Takodje, tema obuhvata i razlog PRIHVATANJA Pravoslavlja od drugih kao kontraargument.

Ovde ne zelim da raspravljam o tome koja je Pravoslavna Crkva "istinita" tj. SPC, ziloti, "matejevci" itd. i zato molim da se o tome ne povede diskusija. Ja ovde govorim o PRAVOSLAVNOM UCENJU tj ispovedanju vere, zasto vam je neprihvatljivo ili po cemu je veroispovedanje koje sledite za vas "bolje"

Hvala svim buducim ucesnicima teme!

jedna logicka zanimljivost - ako svak ima svoj put, zasto se potencira pracenje nekoliko ukalupljenih umjesto nekog svog, novog?


... a odgovor na temu glasi - iz istog razloga iz kog nisam ni bilo sto drugo...
caka je u ovom "moj duhovni put", nisam vjerik, kako u bogove tako ni u dushe i karme, kristalne kugle i ostale stvari...
... kad se raspadnem, raspascu se, the end.
ne vidim zasto se podrazumjeva da svi imaju taj neki mentalitet koji podrazumjeva osjecaj krivice i neku potrebu za kontrolisanjem.... spashavanjem od neceg i tako dalje, te u skladu sa tim, priklanjanje jednoj od nekolicine utabanih staza

though, lakse je pratiti i slusati nego misliti
 
Кажеш да нас православце уче прво да слушамо свештенике!То уче екуменисти православци или шаренославци.
Прво се уче тј.да је СПЦ преживела без тровања комунистичким и мондијалистичко-екуменски духом,УЧИЛИ бисмо основе вере тј.правила тј.каноне и догме.Они су нам осигурање од лоших пастира-вукова.
Али вуци лукави,који изглед побожности имају али силе њене немају, прво уче послушању себи,а не послушању Цркви(тј.канонима и догмама).Ти лукави, уче да су они изнад Црквених закона и да мораш да их слушаш ЧАК И УКОЛИКО ОН ГРЕШЕ тј.газе и омаловажавају каноне.40 година је СПЦ у цркви лукавих тј.ССЦ,а вукови уче овце да им прво будемо у послушању.Нажалост већина је преварена као што је и проречено у Откровењу, па мисле да су у Цркви, тиме што су у С''П''Ц.Али дела их демантују.По чему се пожнају јеретици ако не по делима. Рецимо само да је наплаћивање Светих Тајни (симонија) забрањено.Е код СПЦ је крштење 100 евра, брак 200, освећење куће колко даш тј.минимум 3000 динара.О томе да су многе владике масони(Иринеј,Лаврентије,сАтанасије Јефтић) па до тога да воде приватне бизнисе( овај канон су ја мислим СВИ ПОГАЗИЛИ) други пут.Па ви видите ко су уствари ти ''православци''!
 
Nije bitno ko sta veruje koliko je bitno ko je kakav zato i postoji sloboda veroispovesti

manje zazirem od ateista nego od jedinih pravih hriscana jer dragi horacije to ne postoji cim neko krene prichu kako je njegov Bog pravi upropastio je svaku draz slobode slodoumlja i pristojnosti prema onima koji veruju nesto drugo

ne znam zasto toliko zazires od budista ali u dobroj vecini slucajeva su to socijalno bolji ljudi od samozvanih jedinih pravih hriscana

Znam ljude iz svakog kutka planete, svakakve boje koze, jezika koji govore, i religioznog nasledja koje postoju opet je jedino bitno kakvi su kao ljudi a ne da li nesto slave ne slave koga slave i tome slicno

Isuvise uskogrudno posmatrate istinu najcesce je zato i ne vidite
 
па до тога да имају приватне бизнисе(ту је заиста мало изузетака) а православни канони за такве траже да се рашчине такви.Ту лежи проблем.Да се примењују канони у СПЦ за један да не би било нити једног епископа нити свештеника.А пошто то знају онда вуци лукави, кажу ''ма пустите ''браћо'' каноне они су застарели, ''најбитније'' је полушање Цркви(а ту подразумевају себе иако по црквеним законима немилосрдно газе).Тешко њима и онима који их слушају,страшне су муке анатемисаних од стране васељенских сабора!
Бежите из СПЦ ко од шуге Православци, ту више нема духа Светога него духа екуменизма(духа лажног јединства,љубави и мира).Не могу тама и светлост заједно, вера и Црква Христова не трпи компромисне додатке и новотарије!
 
jedna logicka zanimljivost - ako svak ima svoj put, zasto se potencira pracenje nekoliko ukalupljenih umjesto nekog svog, novog?


... a odgovor na temu glasi - iz istog razloga iz kog nisam ni bilo sto drugo...
caka je u ovom "moj duhovni put", nisam vjerik, kako u bogove tako ni u dushe i karme, kristalne kugle i ostale stvari...
... kad se raspadnem, raspascu se, the end.
ne vidim zasto se podrazumjeva da svi imaju taj neki mentalitet koji podrazumjeva osjecaj krivice i neku potrebu za kontrolisanjem.... spashavanjem od neceg i tako dalje, te u skladu sa tim, priklanjanje jednoj od nekolicine utabanih staza

though, lakse je pratiti i slusati nego misliti
Онда је твој живот бесмислен.По твојој тези по чему би осим по степену интелигенције се човек разликовао од мачке коју има као кућног љубимца?
 
Poslednja izmena:
Ideja Boga meni nije problematična, drugim riječima, eventualno bih mogao da prihvatim postojanje apsoluta u npr. obliku nekog vrhovnog demjurga.

Ono što mi nije prihvatljivo je karakter i djelovanje "servisa", koji religiozni osjećaj kanališe kroz krajnje dogmatski fundiran i kruto ritualiziran modalitet.

Taj modalitet je "servis" formulisao u, za sebe, optimalno prihvatljiv oblik, monopolizirao ga i zatim taj "minuli rad" iskoristio za promociju sopstvene sakrosanktnosti.
 
Онда је твој живот бесмислен.По твојој тези по чему би осим по степену интелигенције се човек разликовао од мачке коју има као кућног љубимца?

mi jesmo zivotinje, a o kom smislu govoris?
toliko smo specijalni i jedinstveni da treba postojati neki smisao naseg postojanja, eh? ...yeah, right....
 
S obzirom da sam bio izlozen psiholoskom pritisku CUTANJA od strane admina i moderatora, prinudjen sam da licno otvorim ovu temu ;)

U nasoj zemlji ima mnogo sektasa, Budista pa i "ubedjenih" ateista. Sta vas je navelo da NE ODABERETE Pravoslavlje kao svoj duhovni put? Da li se ne slazete sa njegovim izlaganjem vere ili vas naprosto odbija moralna disciplina cije lose primere nije tesko naci medju "vernicima"?

Takodje, tema obuhvata i razlog PRIHVATANJA Pravoslavlja od drugih kao kontraargument.

Ovde ne zelim da raspravljam o tome koja je Pravoslavna Crkva "istinita" tj. SPC, ziloti, "matejevci" itd. i zato molim da se o tome ne povede diskusija. Ja ovde govorim o PRAVOSLAVNOM UCENJU tj ispovedanju vere, zasto vam je neprihvatljivo ili po cemu je veroispovedanje koje sledite za vas "bolje"

Hvala svim buducim ucesnicima teme!

Bas naprotiv,apsolutna moralnda nedisciplina.

A to i dokazuje stav vernika da moze jedino bog da im sudi,a ostali su ispod njih......
 
PEGAZ a reci mi kako ti vi verujete u vaskrsenje... i u vecni zivot ...:think:

Pa "otprilike" onako kako nam je Gospod otkrio u Novom Zavetu.

Kazem, "otprilike" jer zivot buduceg veka PREVAZILAZI ljudsko shvatanje ("sto oko ne vide, uho ne cu, i u srcu coveku ne dodje...")

Prvo, KO ce vaskrsnuti?

1) umrli:

(1 Petrova 3)
18 Jer i Hristos jedanput za grehe naše postrada, pravednik za nepravednike, da nas privede k Bogu, ubijen, istina, bivši telom, no oživevši Duhom;

19 Kojim sišavši propoveda i duhovima koji su u tamnici,

(1 Petrova 4)
6 Zato se i mrtvima propovedi jevanđelje, da prime sud po čoveku telom, a po Bogu da žive duhom.

(Otkrivenje)
9 I kad otvori peti pečat, videh pod oltarom duše pobijenih za reč Božiju i za svedočanstvo koje imahu.

10 I povikaše glasom velikim govoreći: Dokle, Gospodaru Sveti i Istiniti! Ne sudiš i ne kaješ krv našu na onima što žive na zemlji?

11 I dane biše svakome od njih haljine bele, i rečeno im bi da počinu još malo vremena, dokle se navrše i drugari njihovi i braća njihova, koji valja da budu pobijeni kao i oni.

2) Zivi:

(1 Solunjanima 4)
Neću vam pak zatajiti, braćo, za one koji su umrli, da ne žalite kao i ostali koji nemaju nadu;

14 Jer ako verujemo da Isus umre i vaskrse, tako će Bog i one koji su umrli u Isusu dovesti s Njim.

15 Jer vam ovo kazujemo rečju Gospodnjom da mi koji živimo i ostanemo za dolazak Gospodnji, nećemo preteći onih koji su pomrli.

16 Jer će sam Gospod sa zapovešću, sa glasom Arhanđelovim, i s trubom Božjom sići s neba; i mrtvi u Hristu vaskrsnuće najpre;

17 A potom mi živi koji smo ostali, zajedno s njima bićemo uzeti u oblake na susret Gospodu na nebo, i tako ćemo svagda s Gospodom biti.


Ne bih da se bavim samim DOGADJAJEM sveopsteg vaskrsenja, jer o tome stvarno postoji preobilje citata u Bibliji.


Dalje, kakvo ce biti STANJE vaskrslih u Vecnom zivotu?

(Otkrivenje 21)
10 I odvede me u duhu na goru veliku i visoku, i pokaza mi grad veliki, sveti Jerusalim, gde silazi s neba od Boga,

22 I crkve ne videh u njemu: jer je njemu crkva Gospod Bog Svedržitelj, i Jagnje.

23 I grad ne potrebuje ni sunce ni mesec da svetle u njemu; jer ga slava Božija prosvetli, i žižak je njegov Jagnje.

24 I narodi koji su spaseni hodiće u videlu njegovom, i carevi zemaljski doneće slavu i čast svoju u njega.

25 I vrata njegova neće se zatvarati danju, jer onde noći neće biti.

26 I doneće slavu i čast neznabožaca u njega.

27 I neće u njega ući ništa pogano, i što čini mrzost i laž, nego samo koji su napisani u životnoj knjizi Jagnjeta.

(Otkrivenje 22)
1 I pokaza mi čistu reku vode života, bistru kao kristal, koja izlažaše od prestola Božijeg i Jagnjetovog.

2 Nasred ulica njegovih i s obe strane reke drvo života, koje rađa dvanaest rodova dajući svakog meseca svoj rod; i lišće od drveta beše za isceljivanje narodima.

3 I više neće biti nikakve prokletinje; i presto Božji i Jagnjetov biće u njemu; i sluge Njegove posluživaće Ga.

4 I gledaće lice Njegovo, i ime Njegovo biće na čelima njihovim.

5 I noći tamo neće biti, i neće potrebovati videla od žiška, ni videla sunčanog, jer će ih obasjavati Gospod Bog, i carovaće va vek veka.


Naravno, Otkrivenje ne treba tumaciti bukvalno, ali poenta je da ce vaskrsli ljudi ziveti ne u nekoj apstrakciji, nego u novom vremenu i prostoru


(1 Korintjanima 6)
13 Jela su za trbuh, i trbuh je za jela; ali će Bog i jedno i drugo ukinuti.

(Matej 22)
23 Taj dan pristupiše k Njemu sadukeji koji govore da nema vaskrsenja, i upitaše Ga

24 Govoreći: Učitelju! Mojsije reče: Ako ko umre bez dece, da uzme brat njegov ženu njegovu i da podigne seme bratu svom.

25 U nas beše sedam braće; i prvi oženivši se umre, i ne imavši poroda ostavi ženu svoju bratu svom.

26 A tako i drugi, i treći, sve do sedmog.

27 A posle svih umre i žena.

28 O vaskrsenju dakle koga će od sedmorice biti žena? Jer je za svima bila.

29 A Isus odgovarajući reče im: Varate se, ne znajući Pisma ni sile Božje.

30 Jer o vaskrsenju niti će se ženiti ni udavati; nego su kao anđeli Božji na nebu.

31 A za vaskrsenje mrtvih niste li čitali šta vam je rekao Bog govoreći:

32 Ja sam Bog Avraamov, i Bog Isakov, i Bog Jakovljev! Nije Bog Bog mrtvih, nego živih.


Znaci, taj zivot ce se sustinski razlikovati od zivota kakvog poznajemo na zemlji.

Ali, to, nazalost, nije kraj price...


(Luka 16)
19 Čovek neki, pak, beše bogat, koji se oblačaše u skerlet i u svilu, i življaše svaki dan gospodski i veseljaše se.

20 A beše jedan siromah, po imenu Lazar, koji ležaše pred njegovim vratima gnojav,

21 I željaše da se nasiti mrvama koje padahu s trpeze bogatog; još i psi dolažahu i lizahu gnoj njegov.

22 A kad umre siromah, odnesoše ga anđeli u naručje Avraamovo; a umre i bogati, i zakopaše ga.

23 I u paklu kad beše u mukama, podiže oči svoje i ugleda izdaleka Avraama i Lazara u naručju njegovom,

24 I povikavši reče: Oče Avraame! Smiluj se na me i pošlji mi Lazara neka umoči u vodu vrh od prsta svog, i da mi rashladi jezik; jer se mučim u ovom plamenu.

25 A Avraam reče: Sinko! Opomeni se da si ti primio dobra svoja u životu svom, i Lazar opet zla; a sad se on teši, a ti se mučiš.

26 I preko svega toga postavljena je među nama i vama velika propast, da ovi koji bi hteli odovud k vama preći, ne mogu, niti oni otuda k nama da prelaze.

27 Tada reče: Molim te dakle, oče, da ga pošalješ kući oca mog,

28 Jer imam pet braće: neka im posvedoči da ne bi i oni došli na ovo mesto mučenja.

29 Reče mu Avraam: Oni imaju Mojsija i proroke, neka njih slušaju.

30 A on reče: Ne, oče Avraame! Nego ako im dođe ko iz mrtvih pokajaće se.

31 A Avraam reče mu: Ako ne slušaju Mojsija i proroke, da ko i iz mrtvih ustane neće verovati.

(Matej 25)
31 A kad dođe Sin čovečiji u slavi svojoj i svi sveti anđeli s Njime, onda će sesti na prestolu slave svoje.

32 I sabraće se pred Njim svi narodi, i razlučiće ih između sebe kao pastir što razlučuje ovce od jaraca.

41 Tada će reći i onima što Mu stoje s leve strane: Idite od mene prokleti u oganj večni pripravljen đavolu i anđelima njegovim.

46 I ovi će otići u muku večnu, a pravednici u život večni.

(Otkrivenje 20)
10 I đavo koji ih varaše bi bačen u jezero ognjeno i sumporito, gde je zver i lažni prorok; i biće mučeni dan i noć va vek veka.


Dakle, verujem(o) da je svaki covek stvoren za vecnost.

A smisao vecnog zivota spasenih u budutjem veku je zapravo isti kao i smisao zivota ovde:
"Ljubi Gospoda svoga svim srcem svojim, svom dusom svojom,svom mislju svojim i svom snagom svojom" i "Ljubi bliznjega svoga kao samoga sebe". Dakle, voleti Boga i bliznjega svim svojim bitjem. Razlika je sto ovde ljubimo Boga koga ne vidimo, a u vecnosti cemo stajati "licem k licu" i nasladjivati se vecnom, nestvorenom lepotom Tvorca.

Naravno, sve su ovo logicne konstrukcije, a DOZIVLJAJ SVEGA OVOGA mi sada ne mozemo nositi.

Tako da je Zivot buduceg veka = Tajna buduceg veka (sa otkrivenom istinom da je ta Tajna - Vecna Ljubav)
 
Rekla sam ti gore smatram da je licemerje u tome ... to na primer crkva kao institucija ima odredjeni moralni kodeks ali se toga vecina ne pridrzava, cast izuzetcima.. niti mora neko da se pridrzava da bi bio krsten i time clan crkve ....

znaci ne mislim da su pripadnici te vere zli itd nego da se ne pridrzavaju hriscanskog morala u svom zivotu sto je sustina hriscanskog ucenja....

Kao sto je Isus rekao farisejima zasto su licemerni jer " pricaju ne rade.... "

znaci vera bez dela je mrtva...

Ne treba kroz svestenika da gledas na veru. I svestenici su od krvi i mesa.
 
Ne treba kroz svestenika da gledas na veru. I svestenici su od krvi i mesa.
ne gledam kroz svestenike veru nego kroz sve je u crkvi pogresno... od ucenja tj dogmi pa do ne pridrzavanja toga sto uce - ne samo svestenika nego i obicnih vernika - cast izuzetcima ... ali i oni koliko god iskreni u tome su na pogresnom putu...

kako ne bi imala nesto protiv institucije koja drzi ljude u mraku ...

onda su svi u mraku kako glavesine tako i vernici

:cao:
 

Back
Top