Da li se u pravoslavlju pali sveća za ljubimce?

Lagerta

Elita
Supermoderator
Poruka
17.997
Ovo je pitanje koje sveštenci u našim crkvama često dobijaju. I obično ostanu pomalo šokirani , prvo nepoznavanjem osnova naše religije, a mnogi smatraju da to i nije pravi način iskazivanja brige o ljubimcima, jer je to ono što je prvenstvena namena prilikom stvaranja istih od Tvorca.
Evo šta je sveštenik otac Gligorije rekao na ovu temu :

''- Divno je što postoji prostor na kom životinje nakon nestanka s lica zemlje mogu da se sklone, da to bude organizovano. Verski obredi i paljenje sveća za životinje u nekim drugim religijama možda postoje ali u pravoslavnom hrišćanstvu ne postoje. Ne zato što je neko to zabranio nego zato što to nema logiku staranja o njima. Životinja je sastavni deo čovekovog postojanja i briga o njima je briga o našoj planeti ali molitva za životinju posle smrti... - objašnjava paroh.

On je potom sve pobliže objasnio ovako:

- Mi smo životinjama ukinuli funkcionalnost i smeštamo ih da budu kućni ljubimci, dajemo im krštena imena, što se prvi put dešava u našem vremenu, ceo pristup je o nama samima i nije poenta u našem psu ili mački kog beskonačno volimo i vidimo da pati, strada, tužan je ili srećan ali mu često dajemo one vrednosti koje mi shvatamo kao patnju ili radost - veli otac a onda je pričom iz svog života objasnio suštinu.''
 
Ovo je pitanje koje sveštenci u našim crkvama često dobijaju. I obično ostanu pomalo šokirani , prvo nepoznavanjem osnova naše religije, a mnogi smatraju da to i nije pravi način iskazivanja brige o ljubimcima, jer je to ono što je prvenstvena namena prilikom stvaranja istih od Tvorca.
Evo šta je sveštenik otac Gligorije rekao na ovu temu :

''- Divno je što postoji prostor na kom životinje nakon nestanka s lica zemlje mogu da se sklone, da to bude organizovano. Verski obredi i paljenje sveća za životinje u nekim drugim religijama možda postoje ali u pravoslavnom hrišćanstvu ne postoje. Ne zato što je neko to zabranio nego zato što to nema logiku staranja o njima. Životinja je sastavni deo čovekovog postojanja i briga o njima je briga o našoj planeti ali molitva za životinju posle smrti... - objašnjava paroh.

On je potom sve pobliže objasnio ovako:

- Mi smo životinjama ukinuli funkcionalnost i smeštamo ih da budu kućni ljubimci, dajemo im krštena imena, što se prvi put dešava u našem vremenu, ceo pristup je o nama samima i nije poenta u našem psu ili mački kog beskonačno volimo i vidimo da pati, strada, tužan je ili srećan ali mu često dajemo one vrednosti koje mi shvatamo kao patnju ili radost - veli otac a onda je pričom iz svog života objasnio suštinu.''
То питање ретко ко поставља.
Чешће се пита "да ли да постим тако и тако" или "колико постити пре причешћа када није пост", питања везана за славу....
 
Ovo je pitanje koje sveštenci u našim crkvama često dobijaju. I obično ostanu pomalo šokirani , prvo nepoznavanjem osnova naše religije, a mnogi smatraju da to i nije pravi način iskazivanja brige o ljubimcima, jer je to ono što je prvenstvena namena prilikom stvaranja istih od Tvorca.
Evo šta je sveštenik otac Gligorije rekao na ovu temu :

''- Divno je što postoji prostor na kom životinje nakon nestanka s lica zemlje mogu da se sklone, da to bude organizovano. Verski obredi i paljenje sveća za životinje u nekim drugim religijama možda postoje ali u pravoslavnom hrišćanstvu ne postoje. Ne zato što je neko to zabranio nego zato što to nema logiku staranja o njima. Životinja je sastavni deo čovekovog postojanja i briga o njima je briga o našoj planeti ali molitva za životinju posle smrti... - objašnjava paroh.

On je potom sve pobliže objasnio ovako:

- Mi smo životinjama ukinuli funkcionalnost i smeštamo ih da budu kućni ljubimci, dajemo im krštena imena, što se prvi put dešava u našem vremenu, ceo pristup je o nama samima i nije poenta u našem psu ili mački kog beskonačno volimo i vidimo da pati, strada, tužan je ili srećan ali mu često dajemo one vrednosti koje mi shvatamo kao patnju ili radost - veli otac a onda je pričom iz svog života objasnio suštinu.''
A mogli bi kucne ljubimce i da krstimo, vencamo.... :hahaha1:
 
Bog Se tu prikazuje kao svijeća koja rastjeruje tamu.
Maki bre,sta ti bi veceras,sta ti je,jesi dobar >???????
Gde vide ovde svece jado teoloska ???
Hristos je rekao da je On svjetlost svijetu i da tama Njega neće nadvladati.
Tako je,Amin !!!
Dakle svijeća je apsolutno simvol Hristove svjetlosti.
A gde to pise sreco,daj mi konkretne dokaze !??
Slučaj zatvoren. Idi sad upali svijeću.
Slucaj daleko od zatvorenog,tek smo ga otvorili,idemo do kraja.
Dakle ?
 
Pa mudrice moja možeš li 2 i 2 sabrati. Car David proročki blagovijesti da je Gospod vidjelo (bukvalno: lampa ili svijeća) koje razgoni tamu. Hristos je u Novom zavjetu upravo tako opisan kao Svjetlost koju tama neće nadvladati. Znači Hristos je ta svijeća koja razgoni tamu. A svijeća koju ti zapališ simvolizuje tu Hristovu svjetlost.
 

Back
Top