ZASTO STE REKLI "NE" PRAVOSLAVLJU?

Ствар је у томе дса многи нису ни били прави верници, него само номинални и тако слабе у вери однела их секташка бујица лепих речи и обећања.
А што се тиче лицемерја, најбољи је пример када пастор ЈС у Лозници, остави све и збрише да млађом верницом, а сви се праве луди и настоје да то забашуре.
 
psiholoski je lakse da trazimo mane drugima,umesto da trazimo istinu

samo od toga nema nikakve koristi,vecj je to gubljenje vremena

kad izadju neveste pred isusa,trazicje se sveti duh u crkvama

tj.da li svaka crkva ponaosob ima ljubavi za istinom,ili se sve svodi na to da su oni "jedina prava crkva"

da li mogu da se odreknu samoljublja,u korist istine

recimo jehovini svedoci ne mogu da se prichescjuju,sem "odabranih"

ja ne znam kad je isus delio hleb i vino samo "odabranima"

to je sebichnost,a ne ljubav

ja ne bi dozvolio da mi neko uskracjuje ono shto mi isus nije uskratio,pa makar svi mislili suprotno

to je primer samo,kako poslusnost ljudima nema nikakvog smisla,kad su ljudi jednaki pred bogom

imamo razum da poslusamo isusa koji je spasitelj,a ne ljudske zakljuchke i pravila

isus je stradao za sve one koji u njega veruju,a ne za "odabrane" i "prave" crkve

to su samo zajednice verujucjih,koje istrazujucji pismo,pokusavaju da uz pomocj svetog duha usvoje istinu i spoznaju boga-ljubav

jednostavno necju da gledam druge vernike sa visine,kad znam da je jedan kroz koga se spasavaju svi

:think::D
 
Jos jedno pitanje koje se odnosi na SVE verske sekte, ali ovde ga prvenstveno postavljam Jehovinim Svedocima:

NA CEMU POCIVA AUTORITET JEDINO ISPRAVNOG TUMACENJA BIBLIJE?

Tumacenja se ocigledno razlikuju, ne samo izmedju tradicionalnih Crkava, vec i od sekte do sekte.

S obzirom da se ISTI CITATI RAZLICITO TUMACE I PRITOM KORISTE RAZLICITI ARGUMENTI, iz ovoga proizilazi da Biblija "samu sebe" ne moze da tumaci vec da mora postojati zivi "tumac".

Odnosno, PO CEMU se odredjuje da je neko ispravno protumacio neki stih iz Biblije ili ne?
 
Poslednja izmena:
Zamolio bih moderatore da se uzdrzavaju od brisanja postova za koje smatraju da su "uvredljivi", jer ne moze se obrazloziti misljenje koje NE SME NI DA SE IZNESE!

Pitanje za "sestru po besmrtnosti": Zbog cega smatras da je Pravoslavlje "licemerno"?
Za koje Pravoslavne stavove smatras da su kontradiktorni, a sa druge strane, koji odgovor daje tvoja vera koji ti je prihvatljiv.

OVAKVA FORMA DIJALOGA PREDSTAVLJA SUSTINU OVE TEME!

Pa neće moći tako.
Ovde postoji Pravilnik po kome su moderatori dužni da se upravljaju.
Uvredljivo je nečiju veru nazvati licemernom i sve njene rituale demonskim.
 
@Immortal girl

Da li mi mozes dati linkove zvanicnih sajtova Jehovinih Svedoka (makar na engleskom) gde se detaljnije izlaze njihovo (vase) veroispovedanje i navesti nazive i autore literature koja je u skladu sa ucenjem JS. Pokusao bih da te knjige pronadjem na internetu.

Unapred hvala!

ovo je jedini zvanican sajt JS http://www.watchtower.org/

sva litaratura tj knjige su u okviru tog sajta....

i u okviru njega ima linkova i za ovaj sajt... http://www.jw-media.org/


sve ostalo na internetu nema veze sa pravim JS

pozdrav :cao:
 
Poslednja izmena:
S obzirom da sam bio izlozen psiholoskom pritisku CUTANJA od strane admina i moderatora, prinudjen sam da licno otvorim ovu temu ;)

U nasoj zemlji ima mnogo sektasa, Budista pa i "ubedjenih" ateista. Sta vas je navelo da NE ODABERETE Pravoslavlje kao svoj duhovni put? Da li se ne slazete sa njegovim izlaganjem vere ili vas naprosto odbija moralna disciplina cije lose primere nije tesko naci medju "vernicima"?

Takodje, tema obuhvata i razlog PRIHVATANJA Pravoslavlja od drugih kao kontraargument.

Ovde ne zelim da raspravljam o tome koja je Pravoslavna Crkva "istinita" tj. SPC, ziloti, "matejevci" itd. i zato molim da se o tome ne povede diskusija. Ja ovde govorim o PRAVOSLAVNOM UCENJU tj ispovedanju vere, zasto vam je neprihvatljivo ili po cemu je veroispovedanje koje sledite za vas "bolje"

Hvala svim buducim ucesnicima teme!
Svesno sam izabrala pravoslavlje. Krstila sam se kada sam imala 21 godinu.
Nije me odbila moralna disciplina pravoslavnih vernika. To su moji roditelji, braća, sestre, prijatelji i sl.
Odbilo me je upravo to što učenja nema.. o kakvom pravoslavnom učenju govoriš...:dontunderstand:
Niti imaš koga da pitaš, niti znaš na koji način da pitanje postaviš da da ga taj neko ne smatra uvredom...:roll:
A onda mi je jednoga dana ideja o Bogu tvorcu postala načisto neprihvatljiva.
Time nisam napustila samo pravoslavlje, već sve religije koje zagovaraju tu ideju.
Poštujem tradiciju i nastaviću da je poštujem.. preneću je i na svoju decu...
ali da kažem da verujem, kad ne verujem, ne mogu... niti znam čemu to služi..
 
Svesno sam izabrala pravoslavlje. Krstila sam se kada sam imala 21 godinu.
Nije me odbila moralna disciplina pravoslavnih vernika. To su moji roditelji, braća, sestre, prijatelji i sl.
Odbilo me je upravo to što učenja nema.. o kakvom pravoslavnom učenju govoriš...:dontunderstand:
Niti imaš koga da pitaš, niti znaš na koji način da pitanje postaviš da da ga taj neko ne smatra uvredom...:roll:
A onda mi je jednoga dana ideja o Bogu tvorcu postala načisto neprihvatljiva.
Time nisam napustila samo pravoslavlje, već sve religije koje zagovaraju tu ideju.
Poštujem tradiciju i nastaviću da je poštujem.. preneću je i na svoju decu...
ali da kažem da verujem, kad ne verujem, ne mogu... niti znam čemu to služi..

Нажалост сестро налетела си на вукове у јагњећој кожи! Ово данашње официјелно српско православље од православља има још једино име!

Комунисити су срушили СПЦ 1945. а дефинитивно 1968.Зато и нећеш добити нити утехе од ''свештеника''јер немају смирење, нити ћеш чути Светосавско учење, јер ни они томе нису научени! Разумем како ти је временом прорадила помисао да Бога нема, многи су људи саблажњени празнином која се осећа у данашњој СПЦ!

Твоје разочарење и равнодушност су неминовна последица тога!

Али Бога има итекако, Православног учења такође! Ако си читала Откровење, тамо пише да ће у последња времена Црква Христова(која држи веру не промењену од времена Педесетнице) сићи у катакомбе! Уосталном ако ти је Истина мила можеш да је потражиш и даље је међу нама,само је много исклеветана и оцрњена!
Схвати једно од главних покажатеља где је Црква Христова и њено учење је ПРОГОН! Кога то сви прогоне?
 
Poslednja izmena:
Zamolio bih moderatore da se uzdrzavaju od brisanja postova za koje smatraju da su "uvredljivi", jer ne moze se obrazloziti misljenje koje NE SME NI DA SE IZNESE!

OVAKVA FORMA DIJALOGA PREDSTAVLJA SUSTINU OVE TEME!

Pa neće moći tako.
Ovde postoji Pravilnik po kome su moderatori dužni da se upravljaju.
Uvredljivo je nečiju veru nazvati licemernom i sve njene rituale demonskim.

S obzirom da sam zacetnik ove teme, a ne zelim da pravim probleme moderatorima, molio bih ucesnike ove diskusije da ne koriste pojmove "licemerje", "demonski" (u svim gramatickim oblicima) i ostale reci neprihvatljive Pravilnikom foruma, A UMESTO TOGA NEKA KORISTE SINTAGME ILI RECENICNE KONSTRUKCIJE KOJI JASNO IZRAZAVAJU (I) OVE POJMOVE A DA NISU OBUHVATJENE PRAVILNIKOM, NARAVNO, POD USLOVOM DA JE TO IZNOSENJE LICNI DOZIVLJAJ I DA SE ZATIM POTKREPI ARGUMENTIMA.

Drugim recima, potrudite se da pronadjete "diplomatski izraz" neprihvatljivih pojmova (mozete ih zameniti i drugim recima koje cemo po dogovoru ovde tako tumaciti).

Zahvaljujem moderatorima na brizi za ocuvanje verskih osetjanja ucesnika ;)
 
Poslednja izmena:
licemerje i demonski su izrazi koji se koriste u veri ... smesno... ... :roll:

kao sto neko moze biti licemeran iako nije vernik... :roll:

a po kom onda arsinu neko moze nekoga nazivati sektasem? :roll:

to je ovde vise nego dozvoljeno :roll:

neko ima pravo misliti za nekoga da je licemeran ... ili da je neka institucija licemerna...

no nebitno...

ja sam ti dala linkove

pozdrav :)
 
Poslednja izmena:
Po logici Pravilnika foruma, ZABRANJENO JE CITIRATI SVETO PISMO GDE SAM HRISTOS POMINJE IZRAZE "LICEMERJE" I "DEMONSKI" U VEOMA NEPOVOLJNOM KONTEKSTU ZA POJEDINE SLUSAOCE.

MOLIM VAS, NEMOJTE DOZVOLITI DA VAS OVAKVE RESTRIKCIJE OBESHRABRE ZA DALJI DIJALOG!

Postojanje ovakvih elemenata Pravilnika ima za smisao da sacuva "mir u kuci", ali kao i svaki ljudski zakon - nesavrsen je i ne odgovara svakoj situaciji. Nisam dugo na forumu, ali sam imao srece da me jedan moderator uputi na cinjenicu da NIJE DUZAN DA SE STRIKTNO PRIDRZAVA PRAVILNIKA FORUMA NA PODFORUMU koji "vodi", vec da Pravilnik ima za cilj da usmerava ucesnike, a moderator ima slobodu da neciji post ostavi ili izbrise ako nadje za shodno nezavisno od pravilnika.

Nadam se da off-topic vise nece biti potreban ;)
 
Poslednja izmena:
Нажалост сестро налетела си на вукове у јагњећој кожи! Ово данашње официјелно српско православље од православља има још једино име!

Комунисити су срушили СПЦ 1945. а дефинитивно 1968.Зато и нећеш добити нити утехе од ''свештеника''јер немају смирење, нити ћеш чути Светосавско учење, јер ни они томе нису научени! Разумем како ти је временом прорадила помисао да Бога нема, многи су људи саблажњени празнином која се осећа у данашњој СПЦ!

Твоје разочарење и равнодушност су неминовна последица тога!

Али Бога има итекако, Православног учења такође! Ако си читала Откровење, тамо пише да ће у последња времена Црква Христова(која држи веру не промењену од времена Педесетнице) сићи у катакомбе! Уосталном ако ти је Истина мила можеш да је потражиш и даље је међу нама,само је много исклеветана и оцрњена!
Схвати једно од главних покажатеља где је Црква Христова и њено учење је ПРОГОН! Кога то сви прогоне?
Koga?
Svako svakoga pa ko nadjača. Zbog razlika...
razlike u boji kože... različitog nivoa obrazovanja...
različite verske, političke ili nacionalne pripadnosti...

Pre par dana sam prisustvovala krštenju, na kome je pop, nakon što je pročitao ono što je predviđeno da se pročita, održao jako lep govor.
I zaista je nebitno da li je taj govor održao pravoslavni, katolički ili bilo čiji sveštenik, predsednik države ili prosjak na ulici...
Reči su bile tople i iskrene...
Da... istinu možeš naći svuda... upravo zato što ona ne pripada nikome....:D
 
Pa nas pravoslavne prvo nauce da slusamo svestenika sta govori a da ne gledamo ono sto radi i sve dok se toga pridrzavamo nemamo probleme biti cvrsti u veri. :)

Bez sale razlozi zbog kojih pravoslavlje smatras licemernim su vise nego smesni. To bi bilo isto kao da kazes da je medicina licemerna jer lekar preporucuje izbegavanje nikotina a sam pusi ili da kazes da je prosveta licemerna jer vaspitava mlade da je znanje i ucenje na prvom mestu a vecini profesora deca ponavljaci ili propaliteti.

Koga?
Svako svakoga pa ko nadjača. Zbog razlika...
razlike u boji kože... različitog nivoa obrazovanja...
različite verske, političke ili nacionalne pripadnosti...

Pre par dana sam prisustvovala krštenju, na kome je pop, nakon što je pročitao ono što je predviđeno da se pročita, održao jako lep govor.
I zaista je nebitno da li je taj govor održao pravoslavni, katolički ili bilo čiji sveštenik, predsednik države ili prosjak na ulici...
Reči su bile tople i iskrene...
Da... istinu možeš naći svuda... upravo zato što ona ne pripada nikome....:D

Резигнација или ''сви смо или сте ви исти'' је страна православном учењу! Код Православних је Истина и пут и Живот Господ наш Исус Христос! Само они који живе по заповестима Христовим(Он сам каже ''који ме љуби тај држи моје заповести'') добијају да виде и знају истину и то директно од Духа Истине (Светог Духа) који је једно са Богом Оцем(Творцем СВЕГА видљивог и невидљивог) и Бога Син-Исус Христа(Логоса,Речи од Оца рођеног, А НЕ СТВОРЕНОГ).

Значи Истина је једино у Богу и од њега долази. ИСТИНА ПРИПАДА БОГУ и Он је даје онима који га љубе! Свако ко и најмању заповест Бога прекрши себе одваја од Бога и Истине тим прекршајем, јер први грех према Богу је непослушност(али не према људима како то пропагирају псеудосвештеници који шатро ''заступају'' учење Бога а крше заповести, него НЕПОСЛУШНОСТ ПРЕМА БОГУ(тј. његовим заповестима)!

Незнам само како ти је промакла вест да ''православци'' убијају и гоне Православце! Укуцај на гуглу Есфигмен!
 
Резигнација или ''сви смо или сте ви исти'' је страна православном учењу! Код Православних је Истина и пут и Живот Господ наш Исус Христос! Само они који живе по заповестима Христовим(Он сам каже ''који ме љуби тај држи моје заповести'') добијају да виде и знају истину и то директно од Духа Истине (Светог Духа) који је једно са Богом Оцем(Творцем СВЕГА видљивог и невидљивог) и Бога Син-Исус Христа(Логоса,Речи од Оца рођеног, А НЕ СТВОРЕНОГ).

Значи Истина је једино у Богу и од њега долази. ИСТИНА ПРИПАДА БОГУ и Он је даје онима који га љубе! Свако ко и најмању заповест Бога прекрши себе одваја од Бога и Истине тим прекршајем, јер први грех према Богу је непослушност(али не према људима како то пропагирају псеудосвештеници који шатро ''заступају'' учење Бога а крше заповести, него НЕПОСЛУШНОСТ ПРЕМА БОГУ(тј. његовим заповестима)!

Незнам само како ти је промакла вест да ''православци'' убијају и гоне Православце! Укуцај на гуглу Есфигмен!
Ne znam čemu ova poslednja rečenica... jeste mi ta vest promakla, ali ne znam kako si pogodio...:D

Nisam ni rekla da smo isti... svi smo mi različiti po nekom osnovu...
rekla sam da je to uzrok sukoba...
zajedničko nam je to što smo ljudi...:D

Gledala sam skoro kako žive ljudi na nekom indonežanskom ostrvu...
kuće prave na drveću, 50m iznad tla... čitav život provode tako što se bore da opstanu...
hranu je teško naći, u neprestanom su sukobu sa ostalim plemenima...
Znači.. ne moram da ti pričam da su nepismeni i da za tog tvog boga čuli nisu....
Kako da ga ljube?
Da bi proradila samilost u tebi.. samo se seti da vam je zajedničko to što ste ljudi...
I zamisli da si se tamo rodio.

A ni Jehovinim svedocima ne pada na pamet da im odnesu brošurice i besplatnu bibliju... :mrgreen: :lol:
 
.Свако ко и најмању заповест Бога прекрши себе одваја од Бога и Истине тим прекршајем, јер први грех према Богу је непослушност

Pa naglasio sam da se ovde vodi diskusija o tome zasto ste se VOLJNO odrekli Pravoslavlja, a ne implikacija na temu otpadanja od Boga usled sagresenja.

Ali, zahvaljujem na obratjenoj paznji ;) Idemo dalje...
 
nisam nikada rekao ne pravoslavlju , ali moje ponasanje je to pokazivalo . dok jednog dana nisu se desili drasticne promene i zivot se promenio . zato bih zeleo svim ostalima , da malo ociste svoje srce , da pocnu postiti da se ispovedaju da se mole bogu i da se priceste . necastivi ce im reci odma u srcima ma sta prica ovaj ovde , ili kod koga da se ispovedam kada sami neki svestenici ponasaju ne moralno kada skinu mantiju , ili ko ce postiti ja nemogu ziveti bez mesa ili tako nekih stvari . tu se kriju tajne svetog pricesce kada se razum otvori kada skines svoje grehe kada srce pocne kucati cisto , bezazleno bez mrznje bez osudjivanja puno ljubavi , kada pocne voleti svaku sekundu koju mu je bog dao kada pocne ljubiti zemlju po kojoj hoda , jer samo srce cisto moze videti horove anjela kako pevaju i kako se od radosti dize do neba jer se ocistilo od greha . taj osecaj nemogu vam opisati dovoljno , mogu vam reci samo skupite snage i ne osudjujte pojedine svestenike jer su i oni samo ljudi kada skinu mantiju . jer je bog rekao da njegovi sveci nece videti trulez , pa zari treba vise dokaza nego sveti vasilije ostroski , sveti sava koga su nazalost turci spalili , sveti car lazar itd. pa koji jos dokaz vam treba da je pravoslavlje ta vera koja se bori vec 2000 godina za spas duse sviju , urazumitese i pokusajte i ne mrzite pustite te diskusije , nemam nista protiv nikoga ali ispitajte svoje srce i ispasvitega dok imate vremena .
 
....da pocnu postiti da se ispovedaju da se mole bogu i da se priceste ...
Uvek kad se priča o postu i pričestu, meni padnu na pamet Japanci. Oni ne poste i ne pričešćuju se (jer nisu pravoslavci, razume se) - ali su zaista fascinantni kao nacija, i mislim da ih čeka svetla budućnost uprkos ovoj krizi. Jako su pedantni u svemu što rade, i ne vole da fušere kao mi, Balkanci. Takođe su veoma uredni (kupaju se po tri puta dnevno), i imaju malo uvrnut smisao za humor koji ja u potpunosti razumem i odobravam. Prave mnogo bolje automobile nego Zastava, uprkos tome što su ih u drugom svetskom rato Amerikanci sravnili sa zemljom. Jako vredan narod.

Mnogo volim Japance.
 

Back
Top