Da li se u pravoslavlju pali sveća za ljubimce?

Ti bi isto rekla i Pavlu kada kaže: ""Sve je slobodno!" Ali - sve ne koristi. "Sve je dopušteno!" Ali - sve ne saziđuje." 1.Kor 10:23

Naravno da postoji, jer je kršćanstvo odnos između Boga i čovjeka. Čovjek kada radi neki religijski ritual ma koliko god da je on njemu ili široj zajednici značajan iz ovog ili onog razloga, ako Bog nije uključen u to, paljenje svijeća samo po sebi ne koristi. "Što će mi tamjan koji dolazi iz Šebe i trska mirisna iz zemlje daleke? Vaše mi paljenice nisu drage, nisu mi po volji klanice vaše." Jer 6:20
Pa ko je i rekao da paljenje sveća samo po sebi koristi? Ti tražiš neku suštinu
paljenja(čega god), samu po sebi. A ja pričam o tome da ti daješ namenu.
 
Mrtvaka? Tamjana? Sveća?
Srpski ti nije maternji jezik?
To nije odgovor, vidim da i dalje filozofiraš...
Pa ko je i rekao da paljenje sveća samo po sebi koristi?
Upravo moj komentar je bio da paljenje samo po sebi ne koristi, na što si se ti ničim izazvana "upalila" i sad se tu natežemo oko toga što ti tvrdiš da sam ja mislio, a onda ja iz komentara u komentar moram objašnjavati...
 
A gde je rekao da nije tako?
Hrišćanstvo nije program koji ubaciš u glavu i onda radiš samo ono što je
Isus rekao. Onda bi bio jako ograničen i nefunkcionalan robot.
Izvini ali vece gluposti od ove retko se moze naci na ovom forumu...
Kad se govori o veri u Boga u skladu sa Biblijskim standardima onda SVE STO JE RELEVANTNO jeste iskljucivo vec zapisano !!!
Dakle ne trebamo nista dodavati a jos manje oduzimati,jednostavno otvoris, procitas i to je to.
Nravno,da bi ovo znala trebas procitati citavo Sveto Pismo i videces i sama da tamo nema takve simbolike a jos manje ima nalog da se svece koriste u verske svrhe !
 
To nije odgovor, vidim da i dalje filozofiraš...
To je njen prepoznatljiv stil trolanja,vec dokazana na ovom forumu !
Upravo moj komentar je bio da paljenje samo po sebi ne koristi, na što si se ti ničim izazvana "upalila" i sad se tu natežemo oko toga što ti tvrdiš da sam ja mislio, a onda ja iz komentara u komentar moram objašnjavati...
...sta je bato,vec ti postala dosadna..!?
A sta da kazemo mi koji smo vec dugog vremena s njom u komunikaciji ( srecom samo forumskoj)...!?? :D
 
To nije odgovor, vidim da i dalje filozofiraš...

Upravo moj komentar je bio da paljenje samo po sebi ne koristi, na što si se ti ničim izazvana "upalila" i sad se tu natežemo oko toga što ti tvrdiš da sam ja mislio, a onda ja iz komentara u komentar moram objašnjavati...
Ne to nije odgovor, niti je to filozofiranje, nego je potpitanje koje bi
trebalo da ti pomogne da preciziraš svoje nejasno pitanje.
 
Izvini ali vece gluposti od ove retko se moze naci na ovom forumu...
Kad se govori o veri u Boga u skladu sa Biblijskim standardima onda SVE STO JE RELEVANTNO jeste iskljucivo vec zapisano !!!
Dakle ne trebamo nista dodavati a jos manje oduzimati,jednostavno otvoris, procitas i to je to.
Nravno,da bi ovo znala trebas procitati citavo Sveto Pismo i videces i sama da tamo nema takve simbolike a jos manje ima nalog da se svece koriste u verske svrhe !
Evo ga povređeni ego, koji vreba priliku da se osveti.
Ti sa tim standardima, zakonima, pravilima i propisima, komotno možeš verujućeg
robota da napraviš. Šta će da mu fali? Ništa.. biće idealan vernik..
 
To je njen prepoznatljiv stil trolanja,vec dokazana na ovom forumu !
A vidim.
...sta je bato,vec ti postala dosadna..!?
A sta da kazemo mi koji smo vec dugog vremena s njom u komunikaciji...!?? :D
Da kužim, šteta, ponekad stvarno konstruktivno komentira, ali ako nastavi, moram je staviti na jedan popis gdje je Aeternum i još neki...
 
Ne to nije odgovor, niti je to filozofiranje, nego je potpitanje koje bi
trebalo da ti pomogne da preciziraš svoje nejasno pitanje.
Nema potrebe da ja išta dodatno objašnjavam; ti si započela ovu raspravu sa mnom, a sada je ja završavam i ne namjeravam nastaviti s ovom bespotrebnom raspravom. Ako ti je nešto bilo nejasno, slobodno se obrati Makiju. Primijetio sam da cijeniš njegovo mišljenje, pa ako je itko trebao reagirati na moje riječi, to bi bio on...
 
Nema potrebe da ja išta dodatno objašnjavam; ti si započela ovu raspravu sa mnom, a sada je ja završavam i ne namjeravam nastaviti s ovom bespotrebnom raspravom. Ako ti je nešto bilo nejasno, slobodno se obrati Makiju. Primijetio sam da cijeniš njegovo mišljenje, pa ako je itko trebao reagirati na moje riječi, to bi bio on...
Evo da ti pomognem da dopuniš ignor listu.
Da je bilo trunke dobre volje sa tvoje strane, odmah bi pojasnio pitanje.
Samo sam tražila da pojasniš.
 
"7. А Исус и Ваније и Серевија, Јамин, Акув, Саветај, Одија, Масија, Келита, Азарија, Јозавад, Анан, Фелаја и други Левити поучаваху народ закону, и народ стајаше на мјесту.
8. И читаху књигу, закон Божји, разговијетно, и разлагаху смисао, те се разумијеваше што се читаше.
" (Немијина 8:7-8).

Није довољно само отворити и прочитати. Потребно је разумјети написано е па како су у Старом завјету свештеници и Левити поучавали народ и тумачили Свето Писмо у Новом завјету та улога припада Светим Оцима Православне Цркве.
 
"7. А Исус и Ваније и Серевија, Јамин, Акув, Саветај, Одија, Масија, Келита, Азарија, Јозавад, Анан, Фелаја и други Левити поучаваху народ закону, и народ стајаше на мјесту.
8. И читаху књигу, закон Божји, разговијетно, и разлагаху смисао, те се разумијеваше што се читаше.
" (Немијина 8:7-8).

Није довољно само отворити и прочитати. Потребно је разумјети написано е па како су у Старом завјету свештеници и Левити поучавали народ и тумачили Свето Писмо у Новом завјету та улога припада Светим Оцима Православне Цркве.
A ko ti to kaza sreco teoloska,prevarili te na pijaci ili si nesto procitao u zutu stampu ? :kafa:
 
Prevari me ona vjerska zajednica koja sačuva i sastavi Sveto Pismo.
Aha,dakle jevreji...
Izvini ali imam neki utisak da si opet pomesao loncici...uobicasjeno !
Šta ću kad sam naivan.
...to ti je,idemo dalje...
Zamisli vjerovati tumačenjima ljudi koji su prepoznali i odredili koje će knjige ući u Sv. Pismo. Suludo.
...ili zamisli da verujes onako kako su verovali apostoli i ni manje ni vise nego sam Isus !??
...jel bi ti to bas toliko smetalo ?
 
Aha,dakle jevreji...
Izvini ali imam neki utisak da si opet pomesao loncici...uobicasjeno !
Kakvi bolan Jevreji? Pa ko je odredio šta će ući u Novi zavjet? Rabini možda? Ili ipak Oci Crkve? Puca te judeofilija opet.

...ili zamisli da verujes onako kako su verovali apostoli i ni manje ni vise nego sam Isus !??

...jel bi ti to bas toliko smetalo ?
Pa to i radim. Zato i slijedim Hristovu Crkvu i od njenog učenja ne odstupam ni milimetar. :kafa:
 
Kakvi bolan Jevreji? Pa ko je odredio šta će ući u Novi zavjet? Rabini možda? Ili ipak Oci Crkve? Puca te judeofilija opet.
Kako to mislis sta ce uci u NOVI ZAVET ???
Jel su po tebi Novi Zavet samo jevandjelja,poslanice i Otkrivenje ili je to neko stanje vezano za duhovnost vernika i njihov odnos sa Bogom ?
Ovo drugo je zapravo indikator za prepoznavanje zapisanih duhovnih sadrzina koje su,napominjem jos jednom -zapisali jevreji !!!
Pa to i radim. Zato i slijedim Hristovu Crkvu i od njenog učenja ne odstupam ni milimetar. :kafa:
..dali je neka zajednica zaista Hristova crkva vidi se iz toga dali drzi Njegove zapovesti kao deo Njegovog jevandjelja ili jos preciznije - jevandjelja kojeg su propovedali apostoli !
Kao sto se jasno vidi,sve ove teme na koje pricamo u zadnje vreme pokazuju da tvoja/vasa verska praksa nema nikakve dodirne tacke s tim jevandjeljem !
 

Back
Top