Грешиш. Назив Влах није имао подругљиву конотацију тек до деветнаестог века када је та конотација била створена од српских националиста да би искоренили тај назив.

А зашто би Османлије користили тај назив за Србе у петнаестом веку? Зар нису знали за Србе?

И ајде немој да кажеш да су то били Срби чобани.

Османлије су користили исти назив -- Ифлак -- за Кнежевину Влашку. Јел то била Кнежевина Чобанска?

Stvari su dosta jednostavnije nego sto se nama danas cini. Romanizovano stanovnistvo sirom Balkana ucestvovalo je u etnogenezi svih naroda, isto tako su ucestvovali i Sloveni u etnogenezi danasnjih (Dako)Rumuna. Druga je stvar sto Rumunija danas hoce da preuzme na sebe da bude zemlja koja ce stititi njihova prava. Koliko su Dakorumuni, uz to sama po sebi mesavina za sebe, kompetentni za tako nesto? Ok, jezicke slicnosti u vulgarnom latinskom postoje, postoje i neke predromanske veze Ilira, Tracana i Dacana, sve to stoji. Medjutim, ako pricamo o Vlasima u poslednjih nekoliko vekova, onda govorimo o njihovoj postupnoj slovenizaciji. U vreme srednjovekovne Srbije po izvorima se jos uvek moze sporadicno naci izolovan romanski element, No, nije valjda da je normalno da ocekujes da u Bosni, dalmatinskom zaledju pa i na velikom prostoru citave danasnje Srbije ili samoj obali Dalmacije jos uvek u 17, 18 i 19. veku ocekujes govornike romanskog jezika i nosioce romanske-rumunske nacionalne svesti...To bi se svakako danas uocilo, dakle ne bi tek tako nestali za samo par decenija 19. veka. Oni su dali svoj pecat i u stvaranju novostokavskih juznoslovenskih i torlackih dijalekata, dakle, vec su se dobro bili utopili u slovenski element. I ono nesto Vlaha sto bi zivelo po zabacenim planinama takodje je do 16. i 17. veka nisu znali ni mogli koristiti nikakav romanski jezik za sporazumevanje. Recimo, pogledaj hronologiju Dakorumuna, doseljenih u istocnu Srbiju nakon Pozarevackog mira u 18. veku...oni i dalje cuvaju svoj jezik i obicaje, doduse uz vrlo jak udar asimilacije, ali oni se ipak ne daju. No, oni su duga prica jer su se kasnije i doselili da bi bili poslovenjeni a i nisu predaleko od svoje matice.

O klasnim podelama i vlasima kao ratnicima i raji kao seljacima poljoprivrednicima na koje su Turci delili kaure, vedi li trositi reci...

https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%92%D0%BB%D0%B0%D1%81%D0%B8_(%D0%B2%D0%BE%D1%98%D1%81%D0%BA%D0%B0)

http://xn--j1aat.xn--90a3ac/2017/02/25/vladimir-petrovic-srbi-i-vlasi-kao-stanovnistvo-hercegovine/

Mozemo sad mantrati na nivou neosnovanih pretpostavki da su po dolasku Turaka na vlast Vlasi (kazu i oni iy redova Dakorumuna) bili najbrojniji u vojnim redovima zbog povlastica koje su usled toga uzivali (manji porez). Odmomacen naziv je posle mogao podrazumevati i sve ostale narode koji bi se prijavili u te redove, dakle Srbe, Bugare, Grke...uostalom, kad god je bio rat, svaki muski pripadnik raje morao je stupiti u vojsku, dakle medju vlahe...da li to znaci da su i oni postajali Vlasima?
 
Poslednja izmena:
Ја желим рећи да ако нпр. језик Срба, Хрвата, Црногораца и Бошњака, или Румуна, Молдаваца и Влаха, припада истоме структуралноме систему, ниједан други чинилац, друштвени или ини, то неће оповргнути. Ти говориш о нечем другом. Изгледа да желиш рећи како Румуни и Власи говоре двама одвојеним, различитим језицима, а будући да за то нема лингвистичке основе, покушаваш наћи било коју другу.

A ja i dalje čekam odgovor.
 
Ovo je tačno o čemu pišeš samo nisi do kraja dosledan u tome.
То закључујеш на основу претпоставке да ја тврдим да су влашки и румунски различити језици, што уопште није случај - изнад се уопште нисам изјаснио по том питању - и твог погрешног изједначавања овог и случаја стандардног српског и хрватског.

Поред чињенице да прегледаш разлику између језика уопште и стандардног језика, губиш из вида и чињеницу да ја, као Србин и говорник српског језика, имам више слободе да говорим о нашој него румунско-молдавско-влашкој ситуацији.

Ако се неки Влах осећа Румуном, он то може и бити, али држава Србија никако не може да учествује у румунизацији Влаха зарад добрих српско-румунских односа - а управо то је оно што неки с румунске стране очекују.

Питања која се тичу српског идентитета и наслеђа, с друге стране, нас се непосредно дотичу, и ту не можемо бити једнако равнодушни и непристрасни.

Грешиш. Назив Влах није имао подругљиву конотацију тек до деветнаестог века када је та конотација била створена од српских националиста да би искоренили тај назив.
Затвраш очи пред чињеницама које се не уклапају у твој наратив. Православни Срби нису ти који су назив Влах користили у подругљивом смислу. То су чинили други, и то у циљу вређања Срба.

Твоје тврдње о 'српским националистима' немају чињенично утемељење.
 
Poslednja izmena:
Поред чињенице да прегледаш разлику између језика уопште и стандардног језика, губиш из вида и чињеницу да ја, као Србин и говорник српског језика, имам више слободе да говорим о нашој него румунско-молдавско-влашкој ситуацији.

Управо тако. Довољно је неправде нанела што је учествовала и учествује у хрватизацији Буњеваца.
 
Vlasi u nama svima
URL: http://www.rodoslovlje.hr/istaknuta-vijest/vlasi-u-nama-svima

- "Naselivši Hrvati … današnju zemlju svoju prozvaše imenom Vlah sve romanske prvosjedioce…" (Vjekoslav Klaić, 1880.) "Vlasi ili romanizirani Iliri su ubrzo nakon došastja Hrvata slavinizirani. Pohrvaćenje katoličkih Vlaha bilo je brzo i dovršeno je već na prijelazu IX. u X. stoljeće." (Radoslav Lopašić, 1894.)

- Znameni iz predprezimenskog doba i njihova pretvorba u prezimena, najvjerojatnije već u razdoblju od X. do XII. stoljeća, su: Abras(ević), Anzul(ulović), Bandul(a), Barut, Basar(ić), Basta(sić), Bazina, Beara, Bokul(ić), Botun, Brbat, Brbatović, Bulat, Bumbak, Buza(j), Buzancic, Dančul(o), Domin, Drakul(ić), Džakul(a), Gavela, Kacan, Katul(ić), Kekez, Kožul(j), Mamula, Marul(ić), Mastela, Matavulj, Sanader, Šerbula, Štedul, Šugar, Šuker, Vatav, Vrsal(o), Žužul … kao i mnoge druge imenske izvedenice iz navedenih primjera.
 
Овде опет имамо пример поптуно ненаучног стављања знака једнакости између влашког и романофоног, као и романофона данас и романофона у раном средњем веку, и игнорисање вишезначне природе назива 'Влах'.

Кога су све Словени звали 'Власима', нашем драгом Клаићу је савршено непознато. То дотични само претпоставља на основу оно мало сачуаних историјских извора, баш као што претпоставља и да су Словени овде затекли искључиво романофоне.

Но, то и није толико важно. Далеко је важније да неки овде схвате да Римљани нису преко ноћи постали Ромеји, Румуни и слично, и да су се многи романофони утопили у околни словенски живаљ далеко пре настанка румунске нације и буђења националне самосвести међу њеним припадницима. Самим тим, поменути романофони немају никакве везе са данашњим Румунима, Молдавцима, па ни Власима.
 
Poslednja izmena:
@ Прави Влах

Словени бејаху већинско становништво на територији данашње Румуније у раном средњем веку

A_view_on_6th_to_8th_century_ethnic_distribution_in_Romania.png
 
Poslednja izmena:
@ Прави Влах

Словени бејаху већинско становништво на територији данашње Румуније у раном средњем веку

Откад постоје Словени?

Зашто се тај назив по први пут спомиња тек у шестом веку?

Зашто се словенски језици нагло мењају више пута у средњем веку?


Одговор на сва ова питања је да су испрва малобројни Словени асимиловали бројне неСловене: на Балкану, у Пољској, у Русији, итд.



al20iYg.jpg


https://en.wikipedia.org/wiki/Histo...ges#Historical_development_up_to_Proto-Slavic
 
Одговор на сва ова питања је да су испрва малобројни Словени асимиловали бројне неСловене: на Балкану, у Пољској, у Русији, итд.

Шачица Словена асимилирала пола Европе, причај ми још о томе. :klap:

Чак и да је то тачно, да су малобројни Словени асимилирали разно-разне народе на Балкану, у средњој и источној Европи, ко их ј**е кад су били неспособни.

Дошли шачица Словена и лупила пар шамара Власима којих је било неколико десетина пута више, а Власи кукавице делом се повукли у планине а делом се асимилирали у Словене. :hahaha:
 
Poslednja izmena:
Шачица Словена асимилирала пола Европе, причај ми још о томе. :klap:

Чак и да је то тачно, да су малобројни Словени асимилирали разно-разне народе на Балкану, у средњој и источној Европи, ко их ј**е кад су били неспособни.

Дошли шачица Словена и лупила пар шамара Власима који је било неколико десетина пута више, а Власи кукавице делом се повукли у планине а делом се асимилирали у Словене. :hahaha:

Пази шта кажеш о неСловенима. То су твоји преци.
 
@ Прави Влах

Ја се мало шалим са тобом Влашко, моји преци нису били Власи него Аријевци. :mrgreen:

Твоје претке су прво покорили Римљани а касније Словени, није чудно што до 19-ог века нисте имали државу, ако не рачунамо оних пар деценија влашке државе у покушају (у влашкој низији на југу данашње Румуније) у 14-ом и 15-ом веку.
 
Shto bih bio provokator ako kazem istinu,Baltoslovensku jezicku zajednicu su razbila Iranska plemena sto je dovelo do ubrzane etnogeneze Slovena,doseljavanjem Srba na Balkan oni su asimilirali brojan romanofoni elemenat balkanskih Romana a bogami i nesto neromanizovanog stanovnishtva,pa nije svo stanovnishtvo Balkana isparilo u VI I VII Veku da bi Srbi doshli na praznu livadu ja tako mislim da treba tumaciti moj gornji post..
 
Shto bih bio provokator ako kazem istinu,Baltoslovensku jezicku zajednicu su razbila Iranska plemena sto je dovelo do ubrzane etnogeneze Slovena,doseljavanjem Srba na Balkan oni su asimilirali brojan romanofoni elemenat balkanskih Romana a bogami i nesto neromanizovanog stanovnishtva,pa nije svo stanovnishtvo Balkana isparilo u VI I VII Veku da bi Srbi doshli na praznu livadu ja tako mislim da treba tumaciti moj gornji post..

Bio bi jer nastupaš sa pozicije apsolutne istine govoreći o nedokazanim stvarima.

Porfirogenit kaže da su došli na "praznu livadu", a on je glavni kome se veruje kad je doseljavalje u pitanju. Ja mu ne verujem i mislim da su Srbi hiljadama godina na Slovenskom Jugu.
 
Ja mislim ovako Rimljani su imali teshke borbe sa Alanima i srodnim narodima,Roksalanima,Jazigama i Serbojima krajem III I u IV Veku n.e. na Tisi i Banatu u kojima sujedva pobedili,deo Serboja tada u osnovi Iranskog plemena su kao federate na Balkan naselili u Ilirik u Iliriku su ovi naseljenici zatekli romanizovane i neromanizovane Ilire, i mozda cak i ostatke Kelta,e sad neromanizovani Iliri su govorili jezik slican Slovenskom,tako da su se Alanski Serboji stopili sa Ilirima i romanizovanim i neromanizovanim kao i sa ostatcima Kelta i iz te meshavine je pocela etnogenezadanashnjeg Srpskog naroda tokom vremena..e sad shto se tiche Porfirogenitove seobe slovena toganije bilo,jeste doshlo neshto malo istochnih slovena sa Avarima i po meni su ti Sloveni onaj pra nukleus Slovenskog dela Bugarske nacije drugi deo naravno cine oni Protobugari Tursko-onogurskog porekla,zato se mi Srbi dosta razlikujemood Bugara i po Mentalitetu i jeziku jer Srpski dosta lici na Slovenski jezik,koji je u prilicnoj meri proshao prvu fazu romanizacije menilicnolici iako sam Srbin na Ruski kad ga prica neki Italjan,neznam da li me razumesh..A Porfirogenit nije sacuvan u originalu nego u prepisima pa je katolicka crkva dobar deo takvog Porfirogenita falsifikovala zbog svojih potreba...te mislim da je tzv. Velikaseoba Slovena na Balkan jedna takva izmishljotina da bi Sloveni kobajagi doshli iz kojekakvih shumetina i Mochvara a da su Germani na rushevinama Rimskog carstva organizovali Evropsku kulturu stho se sve vishe vidi kao Istorijski Falsifikat...
 
Etnogenezu Slovena formiraji dve osnovne haplogrupe I2a i R1a , jedna staroevropska nastala u srcu slovenstva druga indoevropska. Tako nastaju Sloveni.
Vlasi u Srbiji na osnovu genetike imaju vise slovenske genetike nego starobalkanske itd...I sami Rumuni I Moldavci su pod velikim znakom pitanja.
Osvrnuo bih se i na tezu da Srbi imaju dosta romanskom u sebi I recicu da ima neslovenskih tragova kod svih naroda ex yu I sire ali da to nije nikakva vecina, nasu sustinu cini slovenska vecina kako god okrenes .
 
Видим да се поприлично мучите око Влаха и порекла неких од народа.
Да бих Вам скратио све те муке, ја сам понешто о томе написао и направио шему порекла неких старих народа.
Чисто да се више не иде у крајности, већ да се прогута истина, каква год она била.


nazivi-naroda-mora.jpg



Ево прилога: http://potop.site/генеза-имена-народа-мора/
 

Prilozi

  • nazivi-naroda-mora.jpg
    nazivi-naroda-mora.jpg
    24 KB · Pregleda: 6
Значи Власи су у оригиналу ВАЛ АСИ, што значи првостворени (избачени) валом. :per:

Ето баш код њих се сачувала крилатица..... ружан као да га је поплава избацила.
:hahaha:

Сада можете или затворити тему, или повести мало паметније дискусије.
 
Значи Власи су у оригиналу ВАЛ АСИ, што значи првостворени (избачени) валом. :per:

Ето баш код њих се сачувала крилатица..... ружан као да га је поплава избацила.
:hahaha:

Сада можете или затворити тему, или повести мало паметније дискусије.

Очигледно је да си поносан на своје уметничко дело (не знам како би га другачије категорисао, пошто научно дело није), али можеш ли престати да га постављаш на сваку живу тему (видех на бар 3), као и да дајеш реплике самом себи? Видим да ти се води расправа, али стани испред огледала па поразговарај сам са собом, а не на форуму.
 
Очигледно је да си поносан на своје уметничко дело (не знам како би га другачије категорисао, пошто научно дело није), али можеш ли престати да га постављаш на сваку живу тему (видех на бар 3), као и да дајеш реплике самом себи? Видим да ти се води расправа, али стани испред огледала па поразговарај сам са собом, а не на форуму.

Па и повезан је са свим темама.....огледало није за разговор, већ форум.

У ствари.. у праву си. Кога интересује реалност.?... Форуми и јесу за препуцавања. :eek:
 

Back
Top