Quantcast

Vlasi — balkanski fenomen

КРЦУН

Zainteresovan član
Poruka
324
Lazar Stipić, Srbin katolik ili kako je voleo sam da kaže "Srbin Bunjevac", rodom iz Subotice znao je dobro mađarski jezik, pa je, posle obimnog istraživanja objavio knjigu "Istina o Madžarima po madžarskim podacima". Iskoristio je, izmedju ostalog i istorijski dokumentovanu građu koju je sakupio Ivan Nadj (Nagy Ivan) i objavio na više od šest hiljada strana (na mađarskom jeziku) pod naslovom Magyarorszag csaladai czimerekkel es nemzedekrendi tablakkal. („Породице Мађарске са грбовима и генеолошким таблицама” ) .
Među brojnim porodicama srpskog porekla koje danas nose hungarizovana imena i prezimena, detaljno je obrađena i geneologija porodice Hunjadi, potekle od viteza Srba čiji je srednji sin Vuk (Voyk) dobio grad Sibinj (Hunjad) na upravu, pa mu se prilepilo i mađarizovano prezime.

Војску купи од Сибиња Јанко,
Па је води на игриште равно,
На игриште ђе играју виле.

Najpoznatiji iz ove srpske porodice, piše Stipić prema Nadju, jesu Serbov unuk Jovan (Janko Sibinjanin) i praunuk Matija (ugarski kralj Matija "Korvin").

У једном од постова на Сербском времеплову поставила сам и две стране из поменуте књиге, где су подаци о српским прецима Матије "Корвина", но, како је то беше имаге схацк, то више не постоји.
Но, књига Иштвана Нађа се налази на мрежи, па се, уз мало труда, може проверити:

Стране 187, 188

Krishna

Veoma poznat
Poruka
11.154
Порфирогенит говори о Романима -- Романима, које он сам разликује од Ромеја -- на доњем Дунаву. У његово време Ромеји нису још усвојили словенски назив за Романе: Власи. У дванаестом веку византијски хроничар пише да су Власи у тадашњем Бугарско-Влашком царству пореклом из Италије. Романство Влаха се надаље спомиња у страним изворима у четрнаестом, петнаестом, шеснаестом веку. Упркос томе у самој Влашкој и Молдавији државна делатност и црква су се водилe на црквенословенском. Нема очуваног текста на влашком, то јест румунском, раније од шеснаестог века. У тим најранијим очуваним румунским делама, начин на који се етноним Румуни користи указује да је то врло стари назив. Термен Влах уопште се не користи на влашком језику, то јест румунском. Једино неки дубоко посрбљени Власи Србије данас то раде.

Што се тиче садашњег румунског језика, словенске речи нису избачене него су примиле низак престиж. Румуни неће да буду Словени. Тачно је да су ондашњи румунски интелектуалци радили да пробуде романску свест. Национална пропаганда се вршила широм Европе. Зато се тај период назива национанлим препородом.

А шта је Вук Карађић урадио кад је објавио све те силне песме о Косовском Боју? И шта је Паја Јовановић достигнуо свим тим силним замишљеним псеудоисторијским сликама о славној српској историји?

Влахо-Румуни су населили Влашку низију и Трансилванију од 12-ог до 14-ог века, а дошли су из Бугарске.

Пре 12-ог века нема ни трага ни гласа о било каквом романофоном становништву на подручју Влашке низије.

Вук Горски

Primećen član
Poruka
960
Влахо-Румуни су населили Влашку низију и Трансилванију од 12-ог до 14-ог века, а дошли су из Бугарске.

Нетачно.

Пре 12-ог века нема ни трага ни гласа о било каквом романофоном становништву на подручју Влашке низије.

Тачно.

Krishna

Veoma poznat
Poruka
11.154
Нетачно.

Тачно.

Власи су дошли у Влашку низију са простора јужно од Дунава у више сеоба у периоду од 12-ог до 14-ог века.

Део Влаха је сигурно дошао из Бугарске, не заборави да је Бугарска у средњем веку била пуна Влаха и да се Друго Бугарско царство назива још и влашко-бугарско царство.
Део Влаха је дошао са југа Балкана, са простора данашње јужне Албаније, Македоније и северне Грчке, у тим крајевима и дан данас има Влаха (Цинцари, Куцовласи и Мегленски Власи).

Власи су у Влашкој низији затекли углавном словенско становништво али сигурно и нешто Кумана и Печенеза које су успели политички сасвим а лингистички донекле да асимилирају (до средине 19-ог века румунски језик је био полу-словенски, па чак и данас има доста словенских речи).

Poslednja izmena:

Вук Горски

Primećen član
Poruka
960
Власи су дошли у Влашку низију са простора јужно од Дунава у више сеоба у периоду од 12-ог до 14-ог века.

Део Влаха је сигурно дошао из Бугарске, не заборави да је Бугарска у средњем веку била пуна Влаха и да се Друго Бугарско царство назива још и влашко-бугарско царство.
Део Влаха је дошао са југа Балкана, са простора данашње јужне Албаније, Македоније и северне Грчке, у ти крајевима и дан данас има Влаха (Цинцари, Куцовласи и Мегленски Власи).

Чекај, хајдемо редом. Прапостојбина им јесте Доње Подунавље, северни делови данашње Бугарске, али одатле мигрирају на југ негде у 5. веку у време Велике сеобе народа. Затим насељавају данашњи југ Албаније, Македонију, Епир и Тесалију, тј. простор познат као Велика Влашка и тек онда у 12. веку одатле крећу миграције по читавом Балкану и преко Дунава у Влашку низију и Трансилванију. Дакле, не може се рећи да су дошли из Бугарске него из Велике Влашке. На простор Бугарске су се заправо вратили после неколико векова.

Ова карта миграција од 12-14. века има грешака што се тиче јужних праваца миграција, али је тачна када је у питању западна, источна и северна рута:

Vlachs-bgiu.jpg

Krishna

Veoma poznat
Poruka
11.154
Чекај, хајдемо редом. Прапостојбина им јесте Доње Подунавље, северни делови данашње Бугарске, али одатле мигрирају на југ негде у 5. веку у време Велике сеобе народа. Затим насељавају данашњи југ Албаније, Македонију, Епир и Тесалију, тј. простор познат као Велика Влашка и тек онда у 12. веку одатле крећу миграције по читавом Балкану и преко Дунава у Влашку низију и Трансилванију. Дакле, не може се рећи да су дошли из Бугарске него из Велике Влашке. На простор Бугарске су се заправо вратили после неколико векова.

Ова карта миграција од 12-14. века има грешака што се тиче јужних праваца миграција, али је тачна када је у питању западна, источна и северна рута:

Pogledajte prilog 468736

Не негирам ја да је део Влаха дошао у Влашку низију са југа Балкана тј. из такозване Велике Влашке, али део је морао доћи и из Бугарске.

Јака концентрација влашког живља у средњем веку је била у југоисточној Србији и западној Бугарској, значи у области око Димитровграда, Власине, Босилеграда, Трна, Перника, Ћустендила итд.
Шта мислиш по коме је Власина добила име?

О миграцији Влаха са простора данашње југоисточне Србије и западне Бугарске крајем средњег века преко Дунава у Влашку низију је било говора и на Пореклу, а исто то сам видео на неким страним форумима и сајтовима.
Могуће је да су ти Власи који су живели у југоисточној Србији и западној Бугарској дошли ту са југа Балкан пар векова пре него што одатле мигрирали у данашњу Румунију.

Било како било лигвистички и делом генетски преци Румуна су емигранти са простора јужно од Дунава, и Мађари су потпуно у праву кад кажу су дуже присутни у Трансилванији од Румуна.

Poslednja izmena:

Вук Горски

Primećen član
Poruka
960
Не негирам ја да је део Влаха дошао у Влашку низију са југа Балкана тј. из такозване Велике Влашке, али део је морао доћи и из Бугарске.

То је сасвим могуће, јер је реч о веома покретној популацији, трансхумантним сточарима, који у зависности од годишњег доба мењају станиште. Дакле сасвим је могуће да су са простора Бугарске прелазили у Влашку низију, али им је матица расељавања у касном средњем веку свакако била Велика Влашка.

Јака концентрација влашког живља у средњем веку је била у југоисточној Србији и западној Бугарској, значи у области око Димитровграда, Власине, Босилеграда, Трна, Перника, Ћустендила итд.
Шта мислиш по коме је Власина добила име?

Само име јој каже :) Не заборави да на простору који си навео живе Торлаци. У задње време покушавам да разјасним етимологију тог имена. Јако подсећа на етноним Морлак.

О миграцији Влаха са простора данашње југоисточне Србије и западне Бугарске крајем средњег века преко Дунава у Влашку низију је било говора и на Пореклу, а исто то сам видео на неким страним форумима и сајтовима.

Наравно, тога је било.

Могуће је да су ти Власи који су живели у југоисточној Србији и западној Бугарској дошли ту са југа Балкан пар векова пре него што одатле мигрирали у данашњу Румунију.

Можда. Треба имати у виду и честу флуктуацију између Пинда и Карпата.

Било како било лигвистички и делом генетски преци Румуна су емигранти са простора јужно од Дунава, и Мађари су потпуно у праву кад кажу су дуже присутни у Трансилванији од Румуна.

И ту се слажем. Румунска аутохтонистичка школа је једнако небулозна као и српска. Ако узмемо да је Дакија освојена од стране Трајана почетком другог века, а да су је Римљани напустили 271. године, онда не треба бити превише паметан па закључити да је било каква романизација за тако кратко време апсолутно немогућа.

Poslednja izmena:

Krishna

Veoma poznat
Poruka
11.154
И ту се слажем. Румунска аутохтонистичка школа је једнако небулозна као и српска. Ако узмемо да је Дакија освојена од стране Трајана почетком другог века, а да су је Римљани напустили 271. године, онда не треба бити превише паметан па закључити да је било каква романизација за тако кратко време апсолутно немогућа.

Тачно, Дакија је била под римском влашћу само око 170 година, а то је превише кратак период да би се извршила масовна романизација локалног становништа. Поред тога у Дакију се скоро и нису насењавали римски колонисти (осим нешто мало око Дунава, мада пуно више на десној обали у Тракији), а познато је да су римски колонисти били главни носиоци романизације.
Римска власт у Дакији за тих 170 година је била нестабилна, тј. у Дакију су често упадали варвари са севера (Готи, Сармати, Скити, Алани, Хуни итд.), а то један од главних разлога зашто се римски колонисти тамо нису или скоро да се нису насељавали. Много је безбедније било живети јужно од Дунава у Тракији него у Дакији, ипак је Дунав велика препрека варварима.

Прави Влах лаже сам себе да романофоно становништво у данашњој Румунији има континуитет од Римљана до данас. :D

Poslednja izmena:

Krishna

Veoma poznat
Poruka
11.154
Где год има римских гробова то је Романија. А има их у Singidunumu (Београду), Sirmiumu (Сремској Митровици), Naissusu (Нишу), Ulpiji Trajani (Липљану на Косову), Epidaurumu (Дубровнику), Juliji Aemoni (Љубљани), итд.

Уствари Срби живе у украденој земљи.

Рече онај чији преци су дошли као полу-номадски чобани у данашњу Румунију са Пинда али не директно него са преседањем у Бугарској, а у време Аустро-Угарске из данашње Румуније у Банат. :hahaha:

Ајде да си Италијан па би донекле и имало смисла позивање на Римско царство.
Румуни ме подсећају на босанске Муслимане, први су добили од Римљана језик а ови други Турака веру, први се због тога снажно идентификују са Римљанима а други са Турцима, а нити су Румуни Римљани нити су босански Муслимани Турци.

Заправо романофони Балканци (ака Власи) су углавном потомци римских робова које су Римљани доводили из целог царства а највише са Блиског Истока и из северне Африка, зато Власи имају висок проценат левантско-анадолско-афричких хаплогрупа као што су E1b, J2b и J2a.

Ово су преци Влаха! :hahaha:

Poslednja izmena:

Pravi Vlah

Domaćin
Poruka
4.240
Једнога дана ми, потомци Римљана, успећемо да остваримо Мусолинијев сан: обнову Римског Царства. А сви ви Варвари ћете бити присиљени да једете пицу.

Krishna

Veoma poznat
Poruka
11.154
Једнога дана ми, потомци Римљана, успећемо да остваримо Мусолинијев сан: обнову Римског Царства. А сви ви Варвари ћете бити присиљени да једете пицу.

Јужни Италијани су исто већином потомци римских робова (у још већом мери него Власи) које су Римљани тамо доводили са Блиског Истока и из северне Африке.

Изворни северни Италијани имају више везе са Римљанима а имају и келтског и германског уплива, међутим у задњих 150 година се много јужних Италијана и Сицилијанаца доселило на север Италија па су они променили генетику северних Италијана.

Овако су изгледали прави Римљани, а таквих Италијана има врло мало, тек понеки на северу Италије.

main-qimg-f5742f5ea1edabccc0ef0346e89a115d-c

Без обзира на ово горе поменуто Италијани ипак у културолошком смислу су директни наследници Римљана, а Румуни нису ни индиректно наследници Римљана у никаквом смислу. У 19-ом веку сте латинизовцали језик па мислите да сте Римљани, нема од тога ништа. :hahaha:

Вук Горски

Primećen član
Poruka
960
@Krishna

Римљани нису генетска него политичка категорија. Римљанин је био свако ко је поседовао римско грађанско право, као вид тадашњег ''држављанства''.

Poslednja izmena:

Pravi Vlah

Domaćin
Poruka
4.240
Ајде да си Италијан па би донекле и имало смисла позивање на Римско царство.
Румуни ме подсећају на босанске Муслимане, први су добили од Римљана језик а ови други Турака веру, први се због тога снажно идентификују са Римљанима а други са Турцима, а нити су Румуни Римљани нити су босански Муслимани Турци.
Ти ниси свестан у коликој мери су данашњи Срби потомци неСрба.

Krishna

Veoma poznat
Poruka
11.154
@Krishna

Римљани нису генетска него политичка категорија. Римљанин је био свако ко је поседовао римско грађанско право, као вид тадашњег ''држављанства''.

Кад кажем Римљани мислим на римску елиту (патриције) која је била италског порекла.

- - - - - - - - - -

Ти ниси свестан у коликој мери су данашњи Срби потомци неСрба.

У којој, баш ме занима? :think:

Poslednja izmena:

Вук Горски

Primećen član
Poruka
960
Кад кажем Римљани мислим на римску елиту (патриције) која је била италског порекла.

Па ту и грешиш. Није ти тачна та дефиниција Римљана. Сами Италици су такође мешавина разних етнија са Апенинског полуострва.

Poslednja izmena:

Krishna

Veoma poznat
Poruka
11.154
Па ту и грешиш. Није ти тачна та дефиниција Римљана, а сами Италици су такође мешавина разних етнија са Апенинског полуострва.

Римска елита је углавном потицала од Италика, можда мањим делом од Етрураца.

Италици су били Индоевропљани који су дошли на Апенинско полуострво око 1000 п.н.е из данашње Аустрији, и углавном су били носиоци R1b-U152.
Они су на Апенинском полуострву затекли разне не-индоевропске народе а најпознатији су свакако Етрурци. Италици су покорили и асимилирали те народе али то је трајало вековима.
Латини који су основали Рим су били италско племе и стално су ратовали са Еррурцима који су им били комшије.

На овој фресци са леве стране је насликан Етрурац а са десне Латин www.realhistoryww.com/world_history/ancient/Misc/Med/Etruscan_tomb/Tomb_painting20.jpg као што видиш Етрурац је црнокос и тамнопут, а Латин има светлу кожу и риђу косу.

Poslednja izmena:

Krishna

Veoma poznat
Poruka
11.154
Према Тибору Живковићу, јако малој. Једном је на телевизији изјавио да су Срби 98% другог порекла.

Ја знам да си ти познати дугогодишњи трол на Крстарици, али ова небулоза ти је луђа него све које си до сад изрекао.

Срби имају 55% словенске генетике по Y DNK, а око 50% аутосомално, прото-Срби су били Словени тако да тих 2% можеш да окачиш мачку о реп. :plez:

Вук Горски

Primećen član
Poruka
960
Римска елита је углавном потицала од Италика, можда мањим делом од Етрураца.

Италици су били Индоевропљани који су дошли на Апенинско полуострво око 1000 п.н.е из данашње Аустрији, и углавном су били носиоци R1b-U152.
Они су на Апенинском полуострву затекли разне не-индоевропске народе а најпознатији су свакако Етрурци. Италици су покорили и асимилирали те народе али то је трајало вековима.

Тачно, и затим се толико измешали са њима да у време настанка Римског царства имаш један велики melting pot који се збирно назива Римљани.

Pravi Vlah

Domaćin
Poruka
4.240
Ја знам да си ти познати дугогодишњи трол на Крстарици, али ова небулоза ти је луђа него све које си до сад изрекао.

Срби имају 55% словенске генетике по Y DNK, а око 50% аутосомално, прото-Срби су били Словени тако да тих 2% можеш да окачиш мачку о реп. :plez:

Шта да ти ја радим ако си необавештен? Јеси ли чуо за Тибора Живковића или пратиш само славног Јована Деретића?

Krishna

Veoma poznat
Poruka
11.154
Тачно, и затим се толико измешали са њима да у време настанка Римског царства имаш један велики melting pot који се збирно назива Римљани.

Вековима су Италици живели одвојено и паралелно у односу на староседеоце Апенинског полуострва, али су били и међусобно подељени на племена, овако је изгледало Апенинско полуострво од доласка Италика и наредних око 600 година

2000px-Iron_Age_Italy.svg.png

Најјача хаплогрупа у Италији је R1b-U152 са око 40% а томе треба придодати још који проценат јер Италици вероварно нису донели само ту хаплогрупу, а то значи да по мушкој линији више данашњих Италијана потиче од Италика него од предиталских староседелаца који су вероватгно били E1b и J2.

Poslednja izmena:

Krishna

Veoma poznat
Poruka
11.154
Шта да ти ја радим ако си необавештен? Јеси ли чуо за Тибора Живковића или пратиш само славног Јована Деретића?

Ти стварно постајеш безобразан, то да само 2% Срба има словенско порекло нисам чуо ни од најтврдокорнијих заговорника већински палео-балканског порекла Срба какав је нпр. Вук Горски.

2% неких дошљака нису могли да покоре и асимилирају 98% староседелаца, то се коси са здравим разумом.

Да је Словена било једнако као и староседелаца тешко би успели да их покоре и асимилирају, а камоли са само 2%.

haeul

Poznat
Poruka
9.528
Криза идентитета, колега? Мора да си прочитао нешто што ти се није допало :(

Узгред, ако је веровати ромејским изворима, Срби дођоше с дозволом, а Римљане баш нико није звао, нити је ико био жељан њиховог крвопролића.

Настрану то што се Римљани, Ромеји, Румуни и Романши никако не могу поистоветити, и што су и сами Срби делом потомци Римљана.

Ти стварно постајеш безобразан
Не постаје, то је већ био. Давно је Влахче прешао границу пристојности. А када сам му на то јавно указао, добијао сам опомене од особља.

Poslednja izmena od moderatora:

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.