Verujete li

...da li vi verujete u takve stvari
Da! Verujem! Bavim se i volim astrologiju. Uz to sam skolovani naucnik, u okruzenju u kom sam verovatno bi Svet, Skandal i Press na pauzi prihvatili lakse nego astrologiju. :hahaha:

Dugo mi je trebalo da proniknem zasto verujem, sta me je determinisalo da ostavim naucnu logiku, ceo kriticki koncept i samo prihvatim prethodna "saznanja" kao axiome. Onda sam shvatila da nije bitno. Svako ima prava da se krece i da bude kreten. Ne zelim nevernike da preobrazim, ne zelim vernike da uvredim. Gledam tu mocnu masineriju iz daleka i divim se kako funkcionise. Od kako to radim moj sav potencijal -poslovni, ljubavni.... sve je na maximumu. Srecna sam, ispunjena sam. Znam kad naidje los momenat do kad da se strpim da prodje.... ne interesuje me dubioznija analiza zasto, ne interesuje me dokaz, srecna sam sto imam svoje malo saznanje.

Postala sam bolji covek. Kome god mogu da pomognem savetom ili recju radim to. Prerasla sam sopstvene konflikte, mozda bez nekog razresenja, ali bar sa priznanjem i raspoznavanjem....dovoljno da se razviju delovi mene koje nisam mogla ni da naslutim.

Astrologija je jedna MOCNA igracka, koliko moze da pomogne toliko i da odmogne i srecna sam sto veci deo planete ne veruje u nju. To vam je kao da imate oruzje na svakom cosku ali vi ga ne primecujete ili ne umete da ga upotrebite -tim bolje, kataklizme svetskih razmera lakse se izbegnu tako. Blazen je onaj koji zivi u neznanju ;)
 
verujem u astrologiju i volela bih da nadjem nekog da mi izradi natalnu kartu cisto da upoznam bolje sebe i svoje poteze u zivotu,ali treba naci dobrog astrologa .Mojoj drugarici je jedna radila natalnu kartu i lose joj je odradila,ako ikada upoznam nekog ko ce mi izgledati da zna svoj posao vrlo rado cu mu platiti za natalnu kartu i na tome bih se zaustavila.Ima ljudi koji postanu zavisnici,pa ne smeju da mrdnu,a da ne pogledaju horoskop,ili ne pitaju astrologa kako su im zvezde naklonjene,to mi je preterivanje.
 
Не знам да ли је неко упознат са кинеским системом гатања по имену Ји Ђинг. Једна проста, најпростија вештина која се заснива на постављању једног питања и шест бацања новчића, а која је достигла толике филозофске, уметничке и културолошке размере да су се њоме бавили и баве се највећи далекоисточни умови, да се њени симболи налазе на највишим културним и религијским установама (чак и на заставама, попут јужнокорејске), да је њоме и њеном симболиком био опчињен и један Јунг који је о њој писао веома афирмативно.

Како је могуће и како се догодило да једна вештина гатања која се по суштини не разликује од бацања пасуља достигне такав филозофски ниво? Због врхунске и фантастично доследне бинарне јин-јанг логике и филозофије на којој почива. Новчић може пасти на лице или на наличје, нема трећег, само јин или само јанг. Јин има своју симболику, јанг своју, а међусобним комбиновањем и преплитањем ту симболику тако лепо преламају, слажу у слојеве и коначно праве 64 слике, такозване "хексаграме", за које се тврди да представљају коначан скуп свих микрокосмичких стања, односно ситуација у којима се може наћи појединац, народ, држава, планета или чак читав космос. Притом је толико лепо, доследно и интелигентно објашњено да људи једноставно заборављају поступак којим се долази до тих слика, а тај поступак је бацање новчића, најобичнија геомантија, најобичније гатање.

Због чега је баш Јунг био толико одушевљен тим системом? Па, зато што кинеско традиционално поимање синхроницитета има везе са оним шта је о синхроницитету писао Јунг. Шта је синхроницитет? То су ствари које се дешавају истовремено, у складу једна са другом, синхроно, а да притом није једна другу изазвала. У разговору помињете особу по имену Марија и истог момента неко у пролазу довикне особу са истим именом. Размишљате о некоме и мало затим од њега стиже нека вест. Ово су банални примери, по кинеском концепту из којег је Ји Ђинг и настао, тврди се да је свака ствар која се деси у неком тренутку једна замрзнута слика тог тренутка, јединствена и непоновљива и суштински везана за тај тренутак. Верује се да се медитативним и концентрисаним бацањем хрпице новчића такође добија непоновљива слика тог тренутка која у себи носи пресликану слику преламања стања космоса кроз свест човека који новчиће баца и према томе се цела ствар тумачи.

Битно је и рећи да Ји Ђинг више наликује на филозофију него на пуко гатање, јер су одговори које даје општа усмерења и путокази, а не јасне и дефинитивне оцене.

Чему помињање Ји Ђинга у причи о астрологији? Па и астрологија је сличан систем. Не заснива се на баченим новчићима, него на "разбацаним" планетама у тренутку нечијег рођења. Не заснива се на симболици јина и јанга, већ на симболици која је одређена са 4 елемента; на симболици која је одређена кроз симболику 12 знакова, 12 кућа и 10 "планета" (под знацима навода, јер Месец и Сунце нису планете, а од скора статус планете нема ни Плутон). У питању је врло сложена симболика и бавити се њоме није пуко блебетање, него дубоко и интензивно филозофско размишљање. Астрологија нема статус науке због тога што није егзактна и због тога што се још увек не сматра природном, али као унутрашњи систем представља врло захтевну и дубокоумну вештину и то је једини разлог због којег они који се њоме баве на један студиознији начин бурно и емотивно реагују на њено ноншанлантно одбацивање од стране људи који у њу нису упућени или који ни немају капацитета да то уопште и буду. Читава прича око тога да ли је астрологија тачна или не је споредна. Поуздана свакако није, али чињеница да натална астрологија ипак обезбеђује један вишеструко виши ниво тачности у односу на случајно стање и насумичне оцене, упућује да читава прича ипак има неку смислену позадину.

Без обзира на све, нису ни астролози нити они који се астрологијом баве из хобија или се ослањају на савете астролога малоумни. Човек пре свега креће да се бави астрологијом јер је од особе коју не познаје добио запањујуће тачан опис свог стања. Астрологијом почиње да се бави из хобија када први пут састави наталне карте својих пријатеља и рођака и у њима види запањујуће складан однос симбола у карти са оним шта те личности заправо и јесу. Астрологијом почиње да се бави професионално када му пође за руком да израђује наталне карте људи које ни не познаје, а за које крене да се испоставља да су му оцене већински тачне. Не ради се ту о општим манипулативним фразама типа "Ви сте добри, али несхваћени и много патите јер вас околина не разуме и не види какви заправо јесте". Потребна је велика смелост рећи: особа из ове карте је спретна, динамична и има добре предиспозиције за бављење спортом; особа из ове карте је интелектуалац; особа из ове карте је хедониста; особа из ове карте је сексуално инхибирана. Ту се не ради и или-или ситуацијама и шансама 50-50. Ради се о једној веома неповољној вероватноћи где је шанса да ће за насумично набрајање црта личности коначан скор бити максимално 15-20% тачних оцена. Међутим, астролози увек иду барем преко 50%, углавном око 80%, а у неким случајевима и запањујуће изнад 95%. Није потребно имати формално знање из вероватноће и статистике да се уочи да ту "нечега" ипак има. Питање је само чега, како то тумачити и како се према томе поставити.

А што се тиче веровања у астрологију или сумње, о томе највише говори гесло највећег и најуспешнијег астролога са југословенских простора, покојног Мила Дупора: не верујте, проверите. Астролог и учитељ астрологије који и астролозима и онима који од астрологије траже савет кроз своје уџбенике и данас поручује да све провере. Ради се о човеку који је покушавао да одреди астрологу као егзактну науку и који је сањао о информатичком времену када ће бити могућ приступ базама података из матичних књига рођених и где ће се на што већим узорцима проверавати све оно за шта астрологија тврди да је тачно.
 
Poslednja izmena:
Na osnovu cega se bavi PREDIKCIJAMA?? Na osnovu planeta zar ne? Sigurno ne na osnovu Murphyjevog zakona?
I to sto ti neko ili nesto odredjuje povoljan ili nepovoljan period za neke aktivnosti, dovoljno govori o toj wannabe nauci...
Astrologija je sujeverje!

P.s. verovanje u postjanje sudbine je takodje sujeverje...

Дилема о постојању или непостојању судбине је филозофска, евентуално једино може доћи у подручје физике, али свакако није ствар подложности или неподложности сујеверју. Такође, планете по дефиницији не одређују него показују, а шта показују, тумачи се кроз симболику.

Слажем се да је питање предикција по астрологију врло неповољно. Ту одступа од онолико високог процента тачности о којем сам малопре говорио. Али ни ту не треба заборавити да људи не иду тек тако код астролога по соларни хороскоп или предвиђања о будућности, него тек након тога што добију анализу наталне карте. А и ту је лако направити тест, поготово захваљујући интернету. Једноставно се поручи астролошка анализа и погледа шта је тачно, а шта не. Чак би било лепо да неко резултате тога објави и овде на теми, пошто још немамо ситуацију да се неко јавио и рекао да је од правог астролога добио анализу натала која није тачна, већ имамо ситуацију где су на једној страни они који су астрологију тестирали и мање или више верују у њу и оне који је нису тестирали и унапред је одбацују.

Лепо би било од некога ко је проучио тај систем чути његову критику, а не само од оних који га не познају. До сада је једини критичар астрологије особа која се бавила и окултизмом и астрологијом, а која је постала преобраћени православац и са становишта православне духовности оспорава астрологију, али, што је веома важно, притом јој и даље не оспорава тачност већ само говори о потребности и духовној штети/користи бављења њоме.
 
Чему помињање Ји Ђинга у причи о астрологији? Па и астрологија је сличан систем. Не заснива се на баченим новчићима, него на "разбацаним" планетама у тренутку нечијег рођења. Не заснива се на симболици јина и јанга, већ на симболици која је одређена са 4 елемента; на симболици која је одређена кроз симболику 12 знакова, 12 кућа и 10 "планета" (под знацима навода, јер Месец и Сунце нису планете, а од скора статус планете нема ни Плутон). У питању је врло сложена симболика и бавити се њоме није пуко блебетање, него дубоко и интензивно филозофско размишљање. Астрологија нема статус науке због тога што није егзактна и због тога што се још увек не сматра природном, али као унутрашњи систем представља врло захтевну и дубокоумну вештину и то је једини разлог због којег они који се њоме баве на један студиознији начин бурно и емотивно реагују на њено ноншанлантно одбацивање од стране људи који у њу нису упућени или који ни немају капацитета да то уопште и буду. Читава прича око тога да ли је астрологија тачна или не је споредна. Поуздана свакако није, али чињеница да натална астрологија ипак обезбеђује један вишеструко виши ниво тачности у односу на случајно стање и насумичне оцене, упућује да читава прича ипак има неку смислену позадину

Izdvojih ono sto mi je zapalo za oci....
Ne valja ti poredjenje Ji Cinga i astrologije...jer kao sto si rekao JC je vise filozofski a astrologija to nije....moze se za tu rabotu koristiti i drugi predmeti ne samo novcici...cak i na netu postoji taj sistem proricanja...
Uostalom JC na filozofski nacin pokazuje sadasnjost i buducnost na direktno postavljeno pitanje sto bi ja opet svrstala medju sujeverje..zasto?..jednostavno ne postoji dokazan metod, nacin da ti neko tacno prorekne sudbinu...ni postojanje sudbine nije dokazano..astrologija navodi coveka da "slepo" veruje u moguce dogadjaje...

U sustini mi smeta sto zele da je svrstaju medju nauku a ona se bavi "predvidjanjem" mogucih dogadjaja... koje cesto i zakazu...
 
moja mama se godinama zanima,a sad vec i bavi astrologijom...Kao klinka nisam verovala,a pre godinu dana smo sele i ozbiljno mi je tumacila moju natalnu kartu...od tada verujem u svaku rec...
 
Дилема о постојању или непостојању судбине је филозофска, евентуално једино може доћи у подручје физике, али свакако није ствар подложности или неподложности сујеверју. Такође, планете по дефиницији не одређују него показују, а шта показују, тумачи се кроз симболику.

Слажем се да је питање предикција по астрологију врло неповољно. Ту одступа од онолико високог процента тачности о којем сам малопре говорио. Али ни ту не треба заборавити да људи не иду тек тако код астролога по соларни хороскоп или предвиђања о будућности, него тек након тога што добију анализу наталне карте. А и ту је лако направити тест, поготово захваљујући интернету. Једноставно се поручи астролошка анализа и погледа шта је тачно, а шта не. Чак би било лепо да неко резултате тога објави и овде на теми, пошто још немамо ситуацију да се неко јавио и рекао да је од правог астролога добио анализу натала која није тачна, већ имамо ситуацију где су на једној страни они који су астрологију тестирали и мање или више верују у њу и оне који је нису тестирали и унапред је одбацују.

Лепо би било од некога ко је проучио тај систем чути његову критику, а не само од оних који га не познају. До сада је једини критичар астрологије особа која се бавила и окултизмом и астрологијом, а која је постала преобраћени православац и са становишта православне духовности оспорава астрологију, али, што је веома важно, притом јој и даље не оспорава тачност већ само говори о потребности и духовној штети/користи бављења њоме.

Sujeverje je verovanje da su zbivanja u budućnosti uzrokovana određenim radnjama bez uzrocno - posledicnog odnosa...i kako sudbina onda nije stvar (ne) podloznosti sujeverju?
Svima je jasno kretanje planeta itd...sto je i dokazano....ali nije jasna njihova simbolika...odakle planetima ljudske karakteristike? Kako Saturn donosi koncentraciju na neki zadatak i uzdrzljivost da mi odredjeni zadatak ispunimo? Kako moze da vlada odgovornosti, ambicijama..itd.. :dontunderstand: Cime je to dokazano?? Zar su leteli na Saturn, iglom zaboli u isti i izmerili koncentraciju i izdrzljivost istog?

Nebitno da li astrologija odredjuje ili pokazuje...ona svakako pokazuje moguce situacije u buducnosti...ako to nije proricanje nek se ne bavi buducnoscu...

Ko ide astrolozima? Prvenstveno osobe koje imaju neki problem ( dal ljubavni, poslovni, skolski nebitno je ), neki idu zbog radoznalosti ..itd.. A to kako neki idu astrologu da bi se posavetovali koji period je povoljnjiji za nesto, to ne bi ni da komentarisem...
Astrolozi izvandredno koriste psihologiju...i covek koji ima problemcic, povodljiv je itd..lako ga je navuci...

Astrologija jeste donekle tacna...ali definitvno astrolozi ne mogu sve tacno da protumace i dokazu, zato i nije svrstana medju nauku...i sve dok se budu bavili buducnoscu nema sanse da je ljudi ozbiljno shvate a kamoli naucnici..
 
Poslednja izmena:
Izdvojih ono sto mi je zapalo za oci....
Ne valja ti poredjenje Ji Cinga i astrologije...jer kao sto si rekao JC je vise filozofski a astrologija to nije....moze se za tu rabotu koristiti i drugi predmeti ne samo novcici...cak i na netu postoji taj sistem proricanja...
Uostalom JC na filozofski nacin pokazuje sadasnjost i buducnost na direktno postavljeno pitanje sto bi ja opet svrstala medju sujeverje..zasto?..jednostavno ne postoji dokazan metod, nacin da ti neko tacno prorekne sudbinu...ni postojanje sudbine nije dokazano..astrologija navodi coveka da "slepo" veruje u moguce dogadjaje...

U sustini mi smeta sto zele da je svrstaju medju nauku a ona se bavi "predvidjanjem" mogucih dogadjaja... koje cesto i zakazu...

Па нормално да није доказан метод, јер да јесте већ би имао статус науке. Они који се боре да астрологија буде прихваћена као наука углавном чине то због сложености механизма доношења закључака који, допало се то некоме или не, има елементе науке, а не због тога колико је она истинита или делотворна. И медицина није поуздана, а имала је статус науке и када се лечило истакањем "зле крви" или погрешним лековима. Није то оно што је пресудно у овој причи.

Астрологија је на врло сличан начин филозофска као и Ји Ђинг. Барата са принципима позитивног и негативног, мушког и женског, са принципима елемената итд. Свако оно тумачење у астролошким уџбеницима које видиш за одређену комбинацију није написано насумице, већ изведено као синтеза мањег или већег броја саставних елемената. Она има своју унутрашњу логику и своју јасну симболику, за коју питаш одакле она људима. Па из истог оног извора одакле им и симболика јина и јанга. Планете немају људске особине, оне имају принципе, а у одређеном историјском периоду је дошло до њихове персонификације и повезивања са антропоморфним боговима. Није Јупитер бенефик због тога што му је неко из чистог хира доделио име врховног бога латинског пантеона, већ због тога што је светло и јарко небеско тело са вишеструко јачим сјајем од било које звезде и које се суверено, гордо и наизглед независно креће еклиптиком. Симболика везана за небеска тела у астрологији је више него јасна и нема много везе са именима римских богова и њиховим особинама, јер им се сличне особине додељују на свим меридијанима и у свим цивилизацијама где је астрологија развијена. Симболика Сунца и Месеца је врло јасна. Меркур је мала планетица која само понекад може да се види непосредно пре изласка или након заласка Сунца, зато су му и додељене особине брзине и непредвидивости. Венера се такође не удаљава много од Сунца, а најсјајније је небеско тело после Месеца, својом лепотом је инспирисала чак и старе Словене који је називају "звездом Даницом" и независно од античких цивилизација и античких астролошких система асоцирају са лепотом, грациозношћу и женским принципом. Марс, Јупитер и Сатурн нису везани за Сунце, већ се по равни еклиптике крећу слободно. Марс је брз, али је релативно тешко видљив, а у тренуцима своје најјаче видљивости у пуној мени и највећој близини Земљи има црвен одсјај, док је Сатурн спор, тром, мрачан и далек. Симболика која им је додељена није никако бесмислена. Питање је само како је могуће да то све "ради", да ли због тога што је снагом својих симбола уткано у наше колективно несвесно или због неког другог разлога, а можда разлога и нема, као ни узрочно последичне везе, већ се ради о две различите равни у којима се макрокосмос пројектује на различит али синхрон начин. На пример, да се на људски раван пројектује као један скуп особина, а на планетарну као одговарајући аспект. Не мора ту никаква узрочно последнична веза да постоји. Да илуструјем то примером. На пример, ако Мирко примећује да реагује слично као Марина, на пример, ако Марину заболи глава, заболи и Мирка нешто касније, ако је Марина лоше расположена, лоше је расположен и Мирко, а ако је Марина весела и активна, исто се и са њим догађа. Мирко и Марина не постоје већ су измишљени, али замислимо да такав пар постоји и да је Мирко то приметио. Да ли је Мирко сујеверан ако чује од Марине да осећа несавладив умор и да јој се спава, па претпостави да ће се ускоро и он тако осећати? Он не зна разлог. Разлог је можда да су врло сличне конституције, крвног притиска, осетљивости на време и сл., са том разликом да је Марина финија и осетљивија и пре примети на себи знаке промене, што би значило да неке објективне околности изазивају такве осећаје, пад притиска, промена времена, месечеве мене, сунчеве активности, супстанце у ваздуху итд. Мирко би био сујеверан ако би мислио да је разлог његових тегоба у Марини и ономе што она осећа и ако би пропустио да види да је разлог на неком другом месту, а да се он само испољава и на њему и на Марини. Не знам да ли је моје поређење јасно.

Sujeverje je verovanje da su zbivanja u budućnosti uzrokovana određenim radnjama bez uzrocno - posledicnog odnosa...i kako sudbina onda nije stvar (ne) podloznosti sujeverju?
Svima je jasno kretanje planeta itd...sto je i dokazano....ali nije jasna njihova simbolika...odakle planetima ljudske karakteristike? Kako Saturn donosi koncentraciju na neki zadatak i uzdrzljivost da mi odredjeni zadatak ispunimo? Kako moze da vlada odgovornosti, ambicijama..itd.. :dontunderstand: Cime je to dokazano?? Zar su leteli na Saturn, iglom zaboli u isti i izmerili koncentraciju i izdrzljivost istog?

Nebitno da li astrologija odredjuje ili pokazuje...ona svakako pokazuje moguce situacije u buducnosti...ako to nije proricanje nek se ne bavi buducnoscu...

Ko ide astrolozima? Prvenstveno osobe koje imaju neki problem ( dal ljubavni, poslovni, skolski nebitno je ), neki idu zbog radoznalosti ..itd.. A to kako neki idu astrologu da bi se posavetovali koji period je povoljnjiji za nesto, to ne bi ni da komentarisem...
Astrolozi izvandredno koriste psihologiju...i covek koji ima problemcic, povodljiv je itd..lako ga je navuci...

Astrologija jeste donekle tacna...ali definitvno astrolozi ne mogu sve tacno da protumace i dokazu, zato i nije svrstana medju nauku...i sve dok se budu bavili buducnoscu nema sanse da je ljudi ozbiljno shvate a kamoli naucnici..

Питање постојања или непостојања судбине је филозофско и метафизичко и уско је везано са питањем постојања саме слободне воље, а евентуално може да постане питање које се тиче једино физике, у истом оном смислу као што је преузела питање ограничености или неограничености свемира и коначно дефинисала модел ограниченог свемира у којем је немогуће поставити питање шта се налази иза те границе. Однос према судбини може бити ствар постојања или непостојања сујеверја једино ако се судбина посматра на један врло упрошћен и плитак начин, као нешто што је "суђено", па ето. Уместо да се посматра као једна сложена композиција мноштва фактора у једном тренутку. Више се ту ради о томе да ли је у ту "судбину" могуће проникнути, а не да ли она постоји. Неко ерупцију вулкана може назвати судбином, али ту се ради о геолошким процесима и потресима који су се одвијали током читавог једног периода пре него што се ерупција догодила. Она је само за човека била изненађење, јер није био свестан да се дешавају ствари у правцу њеног дешавања. Већи је ту проблем оних који, такође несвесни стварних узрока, тврде да ће се та ерупција догодити због распореда планета, распореда бачених дрваца или због онога што су сањали или им је анђео јавио.

Особе које иду астролозима нису само оне са проблемима и којима је лако манипулисати. Има и много оних који иду из других побуда. Интроспекција, радозналост, начин живота итд. У многим традиционалним и богатим индијским породицама се ослањају на савет астролога по питању одабира брачног партнера или момента ступања у пословни подухват. Они који одлазе астролозима због проблема на крају буду највише и разочарани. Не због тога што им је речено нешто што није тачно, већ због тога што им никаквом магијом није проблем нестао сам од себе или због тога што им нико није рекао шта конкретно да ураде. На пример, особа због болести оде по савет, очекујући Бог зна шта. И шта добије? У најбољу руку да јој астролог пронађе у наталној подложност одређеним болестима и да да процену да ли би и када тако нешто могло да се манифестује и где.

Слажем се да није наука. Астрологија то као целина није, али у својој методологији ипак има елементе науке. Ипак није пуко сујеверје и глупост како се такође тврди, далеко од тога, сујеверан и глуп једино може бити начин на који човек схвата астрологију. Ради се ипак о једном сложеном и интересантном систему који некога може занимати, а некога не. У јудеохришћанској духовности, на пример, она је оцењена као нешто негативно по човека, његов однос са Богом и начин како би требао да схвати свет око себе и свој положај у њему, али то је већ међусобни однос религија, филозофија и идеологија, а не научна критика астролошке успешности или њених метода.
 
Poslednja izmena:
Verujem da tu nešto postoji i pomalo sam zainteresovana. Natalnu kartu sam uradila na jednom sajtu, otprilike znam značenje planeta i kuća tako da sama tumačim kad me uhvati radoznalost.:D Nisam nikad išla kod astrologa, ne daju mi se pare:lol: Da se ponekad nešto desi onako kako karta kaže, desi se, ali ne baš onako kako bih ja očekivala iz karte.:D Ova zanimacija me je pre držala, sad sam već zaboravila i batalila to.
 
Hm...razum mi kaze da ne verujem i mozda duboko u sebi zaista i ne verujem. Natalnu kartu nemam, kod astrologa ne idem ali pre par godina na nagovor drugarice jedna zena mi je napricala svasta i naravno ja sam se blago nasmejala i pomislila "jaoj kako ljudi samo lupetaju, ko guta ove nebuloze...", medjutim prodje dve godine i pocne da se ostvaruje stvar po stvar, bez sale, svaka do poslednje stvari se ostvarila i ja sam sada uzasnuta jer znam 30 godina unapred sta ce se otprilike desiti i kazem sebi to je slucajnost, sugestija sta god ali crv mi ne da mira. Ona nije pricala ljubavne dogadjaje, govorila mi je o najblizim, o roditeljima, o tacnom mesecu kada cu koga da upoznam UZAS...Volela bih da mi nikada nista nije kazala i kajem se sto sam joj uopste to dozvolila. Igrarije ko je kakav na osnovu znaka hajde nekako, zabave radi ali bilo sta preko toga u mom slucaju ne dolazi u obzir i ne savetujem uopste da se time neko odredjuje u zivotu...Racio racio i ponovo racio
 
Па нормално да није доказан метод, јер да јесте већ би имао статус науке. Они који се боре да астрологија буде прихваћена као наука углавном чине то због сложености механизма доношења закључака који, допало се то некоме или не, има елементе науке, а не због тога колико је она истинита или делотворна. И медицина није поуздана, а имала је статус науке и када се лечило истакањем "зле крви" или погрешним лековима. Није то оно што је пресудно у овој причи.

KOje elemente nauke koristi astrologija? Matematicke? Pa? U mnogim predmetima se koriste odredjeni elemennti nauke, pa zbog toga nisu nauke.. ne moze astrologija da bude nauka samo zato sto se koriste odredjeni elementi i izracuni da bi dosli do nekih zakljucaka...nista na ovom planetu nije 100% pouzdano ali medicina je pouzdana u onome sto je bilo potrebno da postane nauka....astrologija nije...Uglavnom saglasni smo da astrologija nije nauka...

To sto astrologiju poredis sa Ji Cingom ne znam koliko ima smisla...time samo dokazujes da je astrologija neozbiljna...koliko moze da bude ozbiljan Ji Cing gde direktno formulises pitanje i bacas NOVCIC? :eek: Zanemarimo heksagrame koje time dobijas i njihovo pojedinacno obrazolozenje...ne negiram postojanje muskog i zenskog principa to bi bilo bzvz...ali nacin na koji se dolazi do tih heksagrama je pa blago receno smesan (Bacanje novcica)..
Vecina ljudi obraca se astrologu jer imaju odredjene probleme na koja ne vide (ili ne zele da vide) resenja...to je moje misljenje..malo ljudi zaista dodje bas zbog radoznalosti, jer i oni sto kazu da dolaze iz radoznalosti obicno ne zele da odaju pravi razlog dolaska, pa kazu radoznalost...kroz razgovor se lako utvrdi razlog dolaska, samo je porebno detaljno posmatranje osobe...


Не мора ту никаква узрочно последнична веза да постоји. Да илуструјем то примером. На пример, ако Мирко примећује да реагује слично као Марина, на пример, ако Марину заболи глава, заболи и Мирка нешто касније, ако је Марина лоше расположена, лоше је расположен и Мирко, а ако је Марина весела и активна, исто се и са њим догађа. Мирко и Марина не постоје већ су измишљени, али замислимо да такав пар постоји и да је Мирко то приметио.

Kod nauke mora....Mirko i Marina su definitivno pogresan spoj.:lol:..podlozni su sugestiji i povodljivi kad su emocije u pitanju...lekar opste prakse bi ih poslao psihologu ako obican Persen ne bi delovao ili kasnije psihijatru ako bi i dalje tvrdili da osecaju nabrojano i zalili se doktoru ...:mrgreen:
Mada bolje bi bilo da Marina kaze sebi da je glava ne boli ili da nije tuzna i neraspolozena i onda automastki prestaje i Mirka...placebo je cudo....sve je u glavi...
Ovo je polusala ne moras da repliciras...

У најбољу руку да јој астролог пронађе у наталној подложност одређеним болестима и да да процену да ли би и када тако нешто могло да се манифестује и где


Tu nije potrebna astrologija...dovoljno je da se uputis na diagnosticki centar gde ti odredjenim sistemom ili ti kompijuterom diagnosticiraju promene u organizmu. Sam pregled je bezbolan..stave ti elektrode na glavu, celo, puste signal...itd Dobijes graficki prikaz i opis o delovanju organa i uputis se s tim doktoru...to je za preventivu i vlastitu informisanost itd...

Posto je tema postavljena kao pitanje da li verujemo, moj stav je vec poznat....a ja idem da povecam stanje na racunu...:lol:
 
Ne verujem u one dnevne ili mesecne horoskope i sl. stvari.

Ali, verujem u cinjenicu da je raspored zvezda na neki nacin odredio nase ponasanje..karakter..potrebe ili privlacnost ka drugima. :) Kad Mesec moze da utice na plimu i osek i pokrece okeane..onda i druga nebeska tela sigurno vrse neki uticaj na nas oranizam,jer je i on 70% voda.

Znam samo da nikada nisam uspela da ostvarim vezu sa onim ko mi odgovara po horoskopu.Moja najveca ljubav pre braka je isto bio ovan kao i ja,ali nikako nam nije islo..zapocinjali smo vezu 10-ak puta,jer je privlacnost bila jaka.Slicno mi se desilo i sa jednim lavom..koji bi trebao da mi isto odgovara,ali nema tu 'leba..

Znaci..moje iskustvo je da je istina da tu postoje jaki "fluidi",ali su te veze tesko ostvarljive zbog slicnosti karaktera i izrazene licnosti.
 
verujem u astrologiju i volela bih da nadjem nekog da mi izradi natalnu kartu cisto da upoznam bolje sebe i svoje poteze u zivotu,ali treba naci dobrog astrologa .Mojoj drugarici je jedna radila natalnu kartu i lose joj je odradila,ako ikada upoznam nekog ko ce mi izgledati da zna svoj posao vrlo rado cu mu platiti za natalnu kartu i na tome bih se zaustavila.Ima ljudi koji postanu zavisnici,pa ne smeju da mrdnu,a da ne pogledaju horoskop,ili ne pitaju astrologa kako su im zvezde naklonjene,to mi je preterivanje.

Slazem se sa ovom konstatacijom.
Zato ako neko zna dobrog astrologa..bas bih probala..:aha:
 
KOje elemente nauke koristi astrologija? Matematicke? Pa? U mnogim predmetima se koriste odredjeni elemennti nauke, pa zbog toga nisu nauke.. ne moze astrologija da bude nauka samo zato sto se koriste odredjeni elementi i izracuni da bi dosli do nekih zakljucaka...nista na ovom planetu nije 100% pouzdano ali medicina je pouzdana u onome sto je bilo potrebno da postane nauka....astrologija nije...Uglavnom saglasni smo da astrologija nije nauka...

Говорим о методологији астрологије, не о инструментима. Астрономија је само инструмент астрологије. Методологија укључује начин уочавања појава, законитости и њиховог предвиђања и запажања уз примену логике и инетелигентног размишљања. За такав рад је у великој мери потребно научно размишљање, научно уочавање, научна процена и научна скепса.

Ако постоје.

To sto astrologiju poredis sa Ji Cingom ne znam koliko ima smisla...time samo dokazujes da je astrologija neozbiljna...koliko moze da bude ozbiljan Ji Cing gde direktno formulises pitanje i bacas NOVCIC? :eek: Zanemarimo heksagrame koje time dobijas i njihovo pojedinacno obrazolozenje...ne negiram postojanje muskog i zenskog principa to bi bilo bzvz...ali nacin na koji se dolazi do tih heksagrama je pa blago receno smesan (Bacanje novcica)..

Свако ко мисли да натална карта представља било шта другачије од "бачених" планета по знаковима и кућама на питање "Каква ће бити особа која се родила сада?", грдно греши и не разуме ни астрологију, ни Ји Ђинг ни геомантију. Па макар и професионални астролог био у питању.

За однос и релевантност распореда лица и наличја бачених новчића сам већ рекао. Он није случајан већ је на исти начин део момента и слике макрокосмоса као и особа у дилеми која их баца. Чак је и дилема да ли случајност постоји, филозофска. За оно што нам делује као случајно, не знамо да ли је случајно, или је плод узрочно-последничних веза којих нисмо свесни.


Tu nije potrebna astrologija...dovoljno je da se uputis na diagnosticki centar gde ti odredjenim sistemom ili ti kompijuterom diagnosticiraju promene u organizmu. Sam pregled je bezbolan..stave ti elektrode na glavu, celo, puste signal...itd Dobijes graficki prikaz i opis o delovanju organa i uputis se s tim doktoru...to je za preventivu i vlastitu informisanost itd...

Није нам потребна ни медицина, пошто ћемо свеједно умрети. Тотално је небитно и за космос и за нас саме колико смо дуго живели, на који начин и да ли смо уопште живели или не.
 
Poslednja izmena:
Није нам потребна ни медицина, пошто ћемо свеједно умрети. Тотално је небитно и за космос и за нас саме колико смо дуго живели, на који начин и да ли смо уопште живели или не.
uvek si preopširan što nije vrlina nego mane.
evo ja priznajem da te ne čitam
al je ovo ipak uspelo da dopre do mog mozgića
a znaš šta je to? to ti je relativizacija - podmuklo sredstvo koje se koristi kako bi se bilo u pravu u nekom razgovoru. bzvz
ako ćemo dalje tom logikom, zašto bismo uopšte jeli spavali piškili govorili. i tako ćemo umreti =)
 
uvek si preopširan što nije vrlina nego mane.
evo ja priznajem da te ne čitam
al je ovo ipak uspelo da dopre do mog mozgića
a znaš šta je to? to ti je relativizacija - podmuklo sredstvo koje se koristi kako bi se bilo u pravu u nekom razgovoru. bzvz
ako ćemo dalje tom logikom, zašto bismo uopšte jeli spavali piškili govorili. i tako ćemo umreti =)

Тај балон релативизације ниси била у стању да видиш док га ја нисам надувао до толике величине да упада свакоме у очи, па и ономе ко не препознаје сарказам јер и не чита о чему се пише.
 
Не знам како би ти неопширно одговорила на питање "А што бих ја гледао у наталну карту за своје здравље, кад могу 'једноставно' да одем на читаву серију лекарских прегледа и испитам се уздуж и попреко?", него применила срж те 'логике' и извалила "А што бих се и прегледао и лечио, када ћу умрети?"

Има људи који имају питања и потребу да задовоље своју духовну радозналост, небитно како се она испољава, а нема ничег горег када неко ко потребу за нечим нема, ономе ко има говори како је то глупо.
 

Back
Top