Ugrozeno Srpstvo u Sarajevu (Goran Milic '92)

Hm, Turci, 500 godina, pa da su vas samo milovali izlizali bi ste se.

Kako opstaše onoliki manastiri nulte kategorije svjetske baštine? Kako?

Kao prvo nije petsto godina,vec cetristo,al da ne sitnicavimo!

Ostase i drugi narodi koji su bili pod Turcima,a ne samo mi!

Zasto je to serijat samo nas spasio!?:eek:

Mnogi su manastiri ostali,a mnogi su mnogo puta spaljeni i poharani i to treba znati!

Mnogo je monaha i svestenstva ubijeno i u ropstvo odvedeno,zvono nije smjelo da zvoni,na vratima Stare srpske crvke u Sarajevu su vjesali Srbe,pa kad vjernici ulaze,moraju pored trupala prolaziti,e sto nas spasi pravo!!!
 
Kao prvo nije petsto godina,vec cetristo,al da ne sitnicavimo!

Ostase i drugi narodi koji su bili pod Turcima,a ne samo mi!

Zasto je to serijat samo nas spasio!?:eek:

Mnogi su manastiri ostali,a mnogi su mnogo puta spaljeni i poharani i to treba znati!

Mnogo je monaha i svestenstva ubijeno i u ropstvo odvedeno,zvono nije smjelo da zvoni,na vratima Stare srpske crvke u Sarajevu su vjesali Srbe,pa kad vjernici ulaze,moraju pored trupala prolaziti,e sto nas spasi pravo!!!
Turci su donijeli šerijat na prostore Balkana i samo zahvaljujući tom zakonu su opstali svi, pa i Srbi. Jevreji su bili primljeni bez getoa da žive kao i ostali narod.

Da nije bilo šerijata, nego kao recimo u Francuskoj ili Austrougarskoj (feudalizam) qrtz bi iko ostao drugi osim muslimana.
 
Turci su donijeli šerijat na prostore Balkana i samo zahvaljujući tom zakonu su opstali svi, pa i Srbi. Jevreji su bili primljeni bez getoa da žive kao i ostali narod.

Da nije bilo šerijata, nego kao recimo u Francuskoj ili Austrougarskoj (feudalizam) qrtz bi iko ostao drugi osim muslimana.

Ajde!

Pa ko bi onda radio i plaćao poreze, kad bi bili samo muslimani?
 
Turci su donijeli šerijat na prostore Balkana i samo zahvaljujući tom zakonu su opstali svi, pa i Srbi. Jevreji su bili primljeni bez getoa da žive kao i ostali narod.

Da nije bilo šerijata, nego kao recimo u Francuskoj ili Austrougarskoj (feudalizam) qrtz bi iko ostao drugi osim muslimana.



Ja goru tvrdnju od Koemove vezano za serijat nisam cuo,niti gore obrazlozenje od ovog koje si ti dao!!!
 
Nemas argumenata,pa me onda nazivas nacionalistom!

Ja jesam nacionalista,ali bolje to,nego da sam sovinista kao ti!

Ne treba da pitam nikoga za stvari koje su kristalno jasne malom djetetu,a kamoli nama!!!
Eih, ko mi govori, a svi postovi (naročito odgovori @Bartu) govore o tebi kao velikosrpskom šovinisti koji prima platu od države Bosne i Hercegovine, a gdje god može, odradi nešto protiv nje.

Zastidio se majke! Ti ćeš biti taj koji će od BiH napraviti kakvu-takvu normalnu Bosnu i Hercegovinu. Bosanac jedan!
 
Eih, ko mi govori, a svi postovi (naročito odgovori @Bartu) govore o tebi kao velikosrpskom šovinisti koji prima platu od države Bosne i Hercegovine, a gdje god može, odradi nešto protiv nje.

Zastidio se majke! Ti ćeš biti taj koji će od BiH napraviti kakvu-takvu normalnu Bosnu i Hercegovinu. Bosanac jedan!


Moja majka je itekako ponosna na mene,a ono sto cu ja napraviti od BiH,nece puno liciti na BiH moj Srbine bivsi!!!
 
[/B]

Moja majka je itekako ponosna na mene,a ono sto cu ja napraviti od BiH, nece puno liciti na BiH moj Srbine bivsi!!!
Pa, ti sam tvrdiš da znaš šta je ustvari BiH. Pa, onda znaš da nema nikakve analogije BiH vs. SFRJ, te da je za razliku od SFRJ, suština BiH ''život različitih u miru i razumijevanju'' i još da je BiH neuništiva, barem narednih 600 godina dok i posljednji atom ''depleted uranijuma'' ne emanira.
 
Pa, ti sam tvrdiš da znaš šta je ustvari BiH. Pa, onda znaš da nema nikakve analogije BiH vs. SFRJ, te da je za razliku od SFRJ, suština BiH ''život različitih u miru i razumijevanju'' i još da je BiH neuništiva, barem narednih 600 godina dok i posljednji atom ''depleted uranijuma'' ne emanira.


nema mira u bih dok se Turci ne otjeraju odakle su dosli,treba zatrijeti svaki trag turske okupacije
 
b52565cfd5aeff547e6767476bb6f85e.jpg
 
Pa, ti sam tvrdiš da znaš šta je ustvari BiH. Pa, onda znaš da nema nikakve analogije BiH vs. SFRJ, te da je za razliku od SFRJ, suština BiH ''život različitih u miru i razumijevanju'' i još da je BiH neuništiva, barem narednih 600 godina dok i posljednji atom ''depleted uranijuma'' ne emanira.


Ah da sam neki bosnoljubac,sad bih te vodio na pice i meze,ali posto definitivno nisam,moram ti pokvariti ovaj tvoj bosanski zanos i reci da BiH nikad,ali nikad nije bila kako ti kazes zemlljha u kojoj vlada "zivot razlicitih u miru i razumijevanju",jer se mi periodicno koljemo izmedju sebe i to nisu sranja pojedinaca,vec citavi narodi ucestvuju u tom krvavom piru!

Sad kad nema SFRJ nema analogije BiH-SFRJ,a dok je bila Juga svi ste govorili BiH,Juga u malom!

Ne kontam zasto je BiH neunistiva,jedna od mladjih drzava na svijetu,na klimavim nogama od starta,protektorat od postanka,podijeljena od postanka,nema viziju kao treba da izgleda u buducnosti,tri konstituivna naroda koji se mrze izmedju sebe i svaki vuce na svoju stranu,.....

Ne pozivaj se na istorijski kontinuitet postojanja bosanske drzave,jer je to suplja prica.Srednjevjekovna bosanska drzava je nestala 1463.god. unistili su je vasi mentori Turci,a ova BiH nema veze sa tom drzavom!

BiH nema onaj potrebni zajednicki identitet tako neophodan za jednu ozbiljnu drzavu!
 
Ajde!

Pa ko bi onda radio i plaćao poreze, kad bi bili samo muslimani?

Muslimani su plaćali zekat , tu obavezu druge konfesije nisu imale ..
"Zekat

Zekat je obavezno davanje jednog dijela imovine iz viška imovine a daje ga imućni musliman siromahu.

Nisab je višak imovine koji je kod imućnog muslimana najmanje jednu godinu.

To je određeni dio imovine koji je prigodinio u muslimana kao višak

svakodnevnih potreba.

Zekat je jedna od pet obligatnih dužnosti muslimana i propisan je u suri El-Bekare u 43 ajetu koji glasi:

” Molitvu obavljajte i zekat dajite i zajedno sa onima koji molitvu obavljaju i vi obavljajte. “

Zekat je dužan dati onaj koji ispunjava sljedeće uslove:

-da je musliman,

-da je punoljetan,

-da je pametan i

-da posjeduje nisab.

Postoji nekoliko vrsta zekata i to:

-zekat na dug,

-zekat na živo blago,

-zekat na mrtvo blago.

Zekat na dug

Imamo tri vrste zekata na dug i to:

-Jaki dug to je onaj dug što ga dužnik duguje za zajam ili trgovačku robu koju je odnio na veresiju. Kod ovog duga zekat se mora platiti i za prošle godine dok je ležao dug kod dužnika ali tek kada primi 1/5 nisaba tj. 2,5 % ili 40-ti dio od toga.

-Srednji dug to je onaj dug kada čovjek kupi kakvu imovinu od drugog čovjeka, npr. kupi konja, vola isl. pa mu ostane dužan. Na ovakav dug ne mora se dati zekat dok se ne primi iznos koliki je cio nisab a kada primi onda daje 2,5% od cijelog nisaba.

Slabi dug to je dug koji nema veze sa trgovinom, npr. ženin mehr. Na ovaj dug se ne daje zekat sve do primitka cijele imovine i ne prođe jedna godina od primitka.

Zekat na živo blago

Zekat na živo blago jeste zekat na krupnu i sitnu stoku.

Pod krupnom stokom podrazumijevamo goveda a to su krave i deve,

a pod sitnom stokom se podrazumijeva ovce i koze.

Zekat na krupnu stoku se daje kada netko posjeduje određeni broj grla i to:

- od 30 goveda do 39 goveda daje se 1 june u drugoj godini starosti,

- od 40 goveda do 59 goveda daje se 1 june u trećoj godini starosti,

- od 60 goveda do 69 goveda daje se 2 junadi u drugoj godini starosti,

- od 70 goveda do 79 goveda daje se 1 june u drugoj godini starosti a jedno u trećoj godini starosti.

- Od 80 goveda do 89 goveda daje se 2 junadi u drugoj godini starosti i dvoje junadi u trećoj godini starosti itd.

- Svako povećavanje za 30 daje se jedno june u drugoj godini a svako povećavanje za 40 jedno june u trećoj godini starosti.

Zekat na sitnu stoku se daje na sljedeći određeni broj :

- od 40 ovaca do 120 ovaca daje se jedno bravče(janje),

- od 121 ovce do 200 ovaca daje se dvoje bravčadi ,

- od 201 ovce do 300 ovaca daje se troje bravčadi,

- na 400 ovaca četvero bravčadi i

- svako povećanje za stotinu po jedno.

Zekat na mrtvo blago

Zekat na mrtvo blago može biti na :

-zekat na zlato i srebro

-zekat na plaću radnika,

-zekat na trgovačku robu,

-zekat na poljoprivredna dobra.

Zekat na zlato i srebro se daje ako netko posjeduje nisab, a on je za zlato 91,6 grama zlata,a za srebro 641,5 grama srebra i na ovu količinu se daje 2,5%.

Znači 91,6 x 2,5% : 100=Količina koja se daje

Ili 641,5 x 2,5% :100 = Količina koja se daje

Zekat na plaću radnika se daje ako u toku godine može ostvariti višak koji se zove nisab i na njega će dati 2,5%. Ako ne može uštediti protuvrijednost koliko iznosi nisab za srebro neće dati zekat.

Ovdje je važno napomenuti da se mora uzeti u obzir da se ispune prvo sve obveze kako prema porodici tako i prema državi pa tek tada ako se može ostvariti ušteđevina dati će se zekat. Ovdje se nisab određuje u protuvrijednosti srebra.

Zekat na trgovačku robu, sve ono što je predmet trgovanja podliježe zekatu, čak i one robe na koje se inače ne daje zekat.

Kod obračunavanja zekata na trgovačku robu na kraju godine napravi se inventura po tržišnoj cijeni a ne po cijeni nabavke. Nakon obračuna kolika se imovina posjeduje odbiju se sve potrebe za trgovinom: znači odbije se plaća radnika, porezi, struja, voda, plaćanje prostora isl. i tek tada na količinu koju posjedujemo daje se 2,5%.

Zekat na poljoprivredna dobra se daje na dan žetve bez obzira koliko se ubralo a razlikuje se po tome što se daje 10% gdje se nije navodnjavalo a gdje jeste daje se 5%. I važno je znati da se daje posebno pšenicu, posebno za ječam, posebno za raž, posebno za druge namjernice.

Davanje zekata

Po Kur’anu je određeno kome pripada zekat i tko ga može primiti, a tko ne može primiti zekat, kome se ne može dati određeno je na osnovu hadisa još za vrijeme Muhammeda a.s. tako da možemo reći da je pravo na zekat određeno na osnovu Kur’ana i sunneta Muhammeda a.s.

U suri Et-Tevbe u ajetu 60 koji glasi:

“Zekat pripada samo siromašnima, nevoljnicima, onima koji ga sakupljaju, i onima čija srca treba pridobiti, i za otkup iz ropstva i prezaduženima i u svrhe na Allahovom putu i putniku namjerniku, Allah je odredio tako a Allah sve zna i mudar je.”

Zekat pripada gore navedenim kategorijama koje su spomenute u ajetu pod uslovom da su muslimani.

Siromah mora biti u tolikoj mjeri siromašan da nema imovine koliki je iznos nisaba.

Zekat se ne može dati sljedećim ljudima;

-imućnim muslimanima koji imaju dovoljno imovine za jedan normalan život,

-roditeljima, rođacima u uzlaznoj i silaznoj liniji,

-ljudima iz porodice Hašimovića odakle potječe Muhammed a.s.,

-u svrhu gradnje džamije, mekteba, vodovoda, mostova, putova i sl.

Završna riječ o zekatu

Davanjem zekata muslimani u prvom redu čiste svoju imovinu od tuđeg hakka (prava) i time ispunjavaju jednu od pet islamski dužnosti. Zekatom imućni musliman izlazi u susret da pomogne siromahu i nevoljniku te čisti svoje srce od škrtosti. Davanjem zekata uklanjamo mržnju i zavisti između ljudi zbog materijalnog dobra koje imaju.

Zekat kao obaveza u Kur’anu je spomenuta 27 puta zajedno s namazom i time naglašavajući kolika je to obaveza i dužnost.

Sadekatul ftr- to je vadžib svakom imućnom muslimanu dati prije bajramskog

Namaza za završetak posta da bi i siromah mogao osjetiti

blagodati i proslaviti bajramske dane.

Sadakatul fitr se daje istim osobama kao i za zekat. Sadakatul fitr

se daje i za svoju maloljetnu djecu i ženu bili oni imućni ili ne.

Iznos sadakatul fitra je polovica sa’a pšenice ili čitav sa’a ječma tj.

1kg. 666 grama pšenice, odnosno, 3 kg. 332grama ječma."
http://islamunur.com/serijat/fikh/zekat/
 
Ah da sam neki bosnoljubac,sad bih te vodio na pice i meze,ali posto definitivno nisam,moram ti pokvariti ovaj tvoj bosanski zanos i reci da BiH nikad,ali nikad nije bila kako ti kazes zemlljha u kojoj vlada "zivot razlicitih u miru i razumijevanju",jer se mi periodicno koljemo izmedju sebe i to nisu sranja pojedinaca,vec citavi narodi ucestvuju u tom krvavom piru!

Sad kad nema SFRJ nema analogije BiH-SFRJ,a dok je bila Juga svi ste govorili BiH,Juga u malom!

Ne kontam zasto je BiH neunistiva,jedna od mladjih drzava na svijetu,na klimavim nogama od starta,protektorat od postanka,podijeljena od postanka,nema viziju kao treba da izgleda u buducnosti,tri konstituivna naroda koji se mrze izmedju sebe i svaki vuce na svoju stranu,.....

Ne pozivaj se na istorijski kontinuitet postojanja bosanske drzave,jer je to suplja prica.Srednjevjekovna bosanska drzava je nestala 1463.god. unistili su je vasi mentori Turci,a ova BiH nema veze sa tom drzavom!

BiH nema onaj potrebni zajednicki identitet tako neophodan za jednu ozbiljnu drzavu!

Klali su se pravoslavci i katolici pod uticajem sa strane ,a vidjeli smo da sasvim lijepo mogu sarađivali Karadžić i Boban , Dodik i Čović , dobrovoljno i rado , bez uticaja sa strane ..

BiH jeste bila Juga u malom , ali na način da je Juga bila BiH u velikom , BiH je napravila Jugu , a ne obratno ..

BiH je neuništiva jer je nedjeljiva , ono gdje sada nije šarena je rezultat etničkog čišćenja i genocida , što u ovom vremenu nije legalna metoda za podjelu ..

Osmanlije nisu uništile Bosnu , nego je unaprijedili , u 16. i 17. vijeku OC je bilo jedno od najznačajnijih i najnaprednijih svjetskih carstava , a Bošnjaci jedan od najvažnijih europskih naroda ..
Bosna se , uključujući i teritorije susjednih država , vijekovima držala u 1 komadu , vilajetu Bosna ..

Vi imate bosanskohercegovački identitet , vi ste konstitutivni narodi u BiH , a što volite da ganjate srpsko-hrvatska posla pa su vam matice Srbije i Hrvatska je rezultat hegemonističkih politika iz komšiluka .. pošto komšije vole da se igraju kolonijalnih sila , imam poruku za njih - veća riba jede manju ribu ..
 

Back
Top